

Turystyka staje się coraz bardziej dostępna - budowa i ulepszanie szlaków, wznoszące ten aktywny sposób wypoczynku na znacznie wyższy poziom. Większość z nich planowanych jest zgodnie ze standardami europejskimi - z dala od ruchu samochodowego. Gdzie zatem pojechać? Każdy polski region ma do zaoferowania trasy, na których znajduje się wiele ciekawych miejsc, charakteryzujące się walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Wybraliśmy kilka najatrakcyjniejszych, o różnym stopniu trudności, tak by każdy rowerzysta mógł znaleźć coś dla siebie.

Piastowski Trakt Rowerowy w Wielkopolsce
Szlak ten na wielu odcinkach przecina się trasy piesze i samochodowe. Wszystkie jednak zlokalizowane są w bliskiej odległości obszarów leśnych i polnych. Natomiast, do największych atutów Piastowskiego Traktu Rowerowego należy jego walor historyczny. Jego trasa przebiega przez miasta, które odgrywały kluczową rolę dla początków kształtowania się Państwa Polskiego - od Poznania, przez Gniezno do Mogilna. Co można zatem zobaczyć przejeżdżając przez nie? Będąc w Poznaniu koniecznie musimy zajrzeć na Ostrów Tumski. W X wieku na jego terenie powstał pierwszy gród piastowski, który był jednym z ważniejszych założeń w Wielkopolsce. Jego pozostałością jest Kościół NMP, przy którym niegdyś wznosiło się dwukondygnacyjne palatium, czyli siedziba książęca. Kilka wieków później siedziba ta została przeniesiona na lewy brzeg Warty, gdzie na wzgórzu wybudowano zamek, a u jego stóp miasto z rynkiem w centrum. Na uwagę zasługuje Ratusz z trykacjącymi się w samo południe koziołkami oraz kolorowe domki budnicze. Dawniej całe założenie otoczone było murem, do którego prowadziło dwanaście ulic zakończonych bramami.
Szlak wokół Tatr w Małopolsce
Dla bardziej zaprawionych w bojach rowerzystów idealna będzie trasa przebiegająca wokół Tatr. Jest to polsko-słowackie przedsięwzięcie zakrojone na szeroką skalę, mający na celu ułatwienie komunikacji i dostępności tego obszaru. Trasa Szlaku nawiązuje do dziedzictwa historyczno-kulturowego regionu, który poszczycić się może nie tylko urokliwymi krajobrazami, ale także wyjątkowym folklorem. Na duktach wchodzących w jego skład można naprawdę porządnie się zmęczyć. Dlatego, wyruszając w ten region rowerem, powinniśmy w szczególności zadbać o odpowiednie przygotowanie. W naszym wyposażeniu koniecznie powinny znaleźć się sakwy rowerowe, w których pomieści się cały niezbędny sprzęt. Odpowiednie modele powinny być wodoodporne, by mogły skutecznie chronić zawartość przed zachlapaniem i zamoczeniem np. odzieży na zmianę.

Kraina Tysiąca Jezior na Mazurach
Bez wątpienia region ten należy do bardziej urokliwych. Zdecydowana większość duktów prowadzi przez tereny leśne i wzdłuż linii brzegowej jezior. Wycieczka rowerowa po tym regionie to gwarancja relaksu i możliwość obcowania z naturą w niemal nieprzekształconej przez człowieka formie. Mazury to nie tylko fauna i flora oraz piękny krajobraz. Obszar ten oferuje również rozbudowaną infrastrukturę - możemy skorzystać z szerokiej oferty ośrodków agroturystycznych i pól kempingowych. W każdej większej miejscowości znajdziemy restauracje oferujące regionalne przysmaki. Teren ten skrywa również wiele tajemnic związanych z historią, a w szczególności II Wojny Światowej. Jadąc rowerem przez Krainę Tysiąca Jezior możemy zwiedzić pozostałości kwatery polowej Heinricha Himmlera, kompleks bunkrów w Mamerkach i kwaterę główną Adolfa Hitlera. Taka podróż to nie tylko kontakt z naturą i podziwianie widoków, ale również porządna dawka nie tak odległej historii.
Jak się przygotować?
Co musimy wiedzieć w kwestii przygotowania do takiej wyprawy? Podczas pakowania się powinna nam przyświecać nam zasada „im mniej tym lepiej”. Ograniczenie bagażu wiąże się z jego niższą wagą, która z kolei przekłada się na zwrotność jednośladu i komfort jazdy. Wpływ na jakość jazdy ma również jego kształt. Parametr ten doskonale spełniają dedykowane rowerowym turystom sakwy rowerowe, które posiadają również wiele ciekawych i praktycznych rozwiązań. Zaliczyć można do nich rolowane zapięcie dodatkowo wzmacniające efekt wodoodporności oraz prosty w obsłudze system nośny. Jeżeli chodzi o pojemność, to sakwa rowerowa przeznaczona na dłuższą wyprawę powinna mieścić około 40 litrów. Być może w Twoim ekwipunku znajduje się już mniejsza sakawa. Nic straconego, każdy model tej marki można rozbudować o dodatkowe kieszenie zyskując tym samym na dodatkowej przestrzeni. Gdy dokonujemy wyboru, powinniśmy zwrócić uwagę również na tkaninę, z której został on wykonany.

Najlepsze sakwy rowerowe tworzone są przy zastosowaniu Cordury, czyli materiału odpornego na wszelkie przetarcia i uszkodzenia. W naszym wyposażeniu powinny się również znaleźć takie elementy jak odpowiednio dobrane siodło, błotniki, koszyk na bidon, ale przede wszystkim dobre oświetlenie. Najlepsze możliwości oferują akcesoria rowerowe Topeak - lidera wśród producentów sprzętu rowerowego. Zaopatrzenie się w produkty tej marki, to gwarancja niezawodności nawet na najtrudniejszym szlaku rowerowym.
Podsumowanie
Jeszcze jedną rzeczą, o której musimy pamiętać jest… mapa! Pomimo, tego że już odeszła do lamusa na rzecz wbudowanych w telefonach lub innych urządzeniach, systemów GPS, może się okazać niezbędnym elementem w naszym ekwipunku. Elektronika ma to do siebie, że nie jest w 100% niezawodna, a mając taką tradycyjną mapę przy sobie unikniemy nieprzyjemności związanych ze zgubieniem się na szlaku. Tak przygotowani do podróży będziemy w stanie zmierzyć się z każdym terenem i to w każdych warunkach.

Komentarze 0