W Polsce niewielka grupa osób może pozwolić sobie na zakup nieruchomości, rozwój biznesu lub kupna nowego samochodu z bieżących środków finansowych. W takich przypadkach najczęściej zaciągany jest kredyt. Sprawdź co warto o nim wiedzieć, kto może go zaciągnąć oraz co powinna zawierać umowa kredytowa.
Jaka jest definicja kredytu?
Według definicji, którą znaleźć można w prawie bankowym kredyt to zobowiązanie, które bank zgadza się przekazać Kredytobiorcy na określony czas, w określonej kwocie oraz na określonych w umowie kredytowej warunkach.
Kredytobiorca zaś zobowiązuje się do przestrzegania warunków umowy kredytowej, regularnej spłaty zaciągniętego zobowiązania oraz wydatkowanie pieniędzy zgodnie z celem kredytu, który został zawarty w umowie kredytowej.
Co powinna zawierać umowa kredytowa?
Umowa kredytowa powinna zostać zawarta na piśmie. Umowa ta powinna bardzo dokładnie określać aspekty takie jak:
- Strony kredytu,
- Kwotę kredytu,
- Walutę kredytu,
- Cel na który kredyt został zaciągnięty,
- Zasady spłaty kredytu,
- Harmonogram spłat kredytu,
- Wysokość oprocentowania kredytu,
- Wysokość marży i prowizji kredytu,
- I inne.
Po co ludzie zaciągają kredyty?
Ludzie najczęściej zaciągają kredyty w momencie kiedy nie stać ich na zapłatę za daną rzecz z bieżących środków finansowych. Najczęściej kredyt zaciągane jest na zakup mieszkania bądź domu.
W zależności od rodzaju kredytu, kredyt zaciągnąć można nie tylko na zakup nieruchomości takiej jak mieszkanie, dom czy działka, ale także zakup samochodu, remont mieszkania, zakup nowych mebli, zakup nowego sprzętu AGD lub RTV, wakacyjny wyjazd, organizację uroczystości czy inne ważne sprawy.
Czy wibor ma wpływ na ratę kredytu?
Należy pamiętać, że wskaźnik ten ma wpływ jedynie na raty kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym. Czy wiesz że jedna z najlepszych w Polsce kancelarii postanowiła złożyć pozew WIBOR?
Jeżeli również chcesz sprawdzić swoją umowę kredytową to zgłoś się do specjalisty, który dokładnie przeanalizuje jej treść i powie ci jakie kroki prawne najlepiej jest podjąć w twojej sytuacji.
Jakie są rodzaje kredytów?
Klienci banków posiadają różne potrzeby, dlatego też banki stworzyły różne produkty jakimi są kredyty, które dostosowane są do potrzeb klientów. Podział kredytów możemy zacząć od podziału na kredyty dla klientów indywidualnych oraz kredyty dla firm. W przypadku kredytów dla firm możemy wyróżnić kredyt obrotowy oraz kredyt inwestycyjny.
Kredyt dla klientów indywidualnych możemy podzielić na kredyty konsumenckie oraz kredyty mieszkaniowe. Kredyt konsumencki dzieli się na kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, kredyt Studencki oraz kartę kredytową. Wśród kredytów mieszkaniowych możemy wyróżnić dwa kredyty. Najbardziej znanym jest kredyt hipoteczny jednak należy podkreślić również że jest kredyt o zabezpieczeniu innym niż Hipoteka.
Jakie są kredyty dla firm?
Kredyty dla firm to między innymi kredyty obrotowe oraz kredyty inwestycyjne. Kredyt obrotowy udzielany jest na finansowanie bieżącej działalności danego przedsiębiorstwa. Kredyt ten może zostać udzielony w rachunku bieżącym lub w rachunku kredytowym.
Kredyt inwestycyjny to kredyt, który przeznaczony ma być na realizowanie przedsięwzięć firmy. Inwestycje które będą sfinansowane mają służyć modernizacji danej firmy oraz zwiększeniu majątku firmy. Jeżeli nie wiesz jaki kredyt będzie dostosowany do twoich potrzeb możesz zasięgnąć porady specjalisty, który powie ci co jest najlepsze w twojej sytuacji. Dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową.