Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

1 lutego 2024 r.
11:54

Jak sprawdzić na jakim etapie jest wniosek kredytowy?

0 0 A A

Staranie się o kredyt składa się z kilku etapów, który warto znać jeszcze przed złożeniem wniosku. Dodatkowo ważne jest to, jak sprawdzić, na jakim etapie jest wniosek kredytowy. Dzięki temu można na bieżąco weryfikować, ile orientacyjne zostało czasu, do wydania decyzji kredytowej, czy do wypłaty środków. Niektóre banki same informują o statusie, ale nie jest to powszechna praktyka stosowana wszędzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jakie są etapy wnioskowania o kredyt?

Zanim dowiesz się, jak sprawdzić, na jakim etapie jest wniosek kredytowy, dobrze jest poznać je wszystkie.

Etapy wnioskowania o kredyt różnią się w zależności od rodzaju zobowiązania, o jakie się wnioskuje. Inne będzie miał kredyt gotówkowy, a inaczej przebiega proces przyznawania kredytu hipotecznego. Dzieje się tak, dlatego że jest to zobowiązanie celowe, które wymaga szczegółowych procedur i dokładniejszej weryfikacji informacji przez bank. Sprawdź porównanie etapów wnioskowania o te  najpopularniejsze rodzaje kredytów.

Jakie są etapy wnioskowania o kredyt gotówkowy?

  1. Wybór najlepszej oferty - np. z zaufanego rankingu kredytu gotówkowego: https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe lub z pomocą doradcy kredytowego
  2. Wypełnienie wniosku
  3. Opcjonalnie wypełnienie oświadczenia o dochodach i dołączenia go do wniosku - jeśli bank tego wymaga (w niektórych bankach oświadczenie to jest elementem wniosku).
  4. Oczekiwanie na decyzję kredytową - wstępna decyzja z reguły jest wystawiana przez bank w krótkim czasie.
  5. Podpisanie umowy kredytowej - jeśli składasz wniosek online, z reguły banki umożliwiają podpisanie umowy elektronicznie. Jeśli stacjonarnie, najczęściej trzeba stawić się w oddziale i podpisać umowę własnoręcznie. Wcześniej umowę można było podpisać tez przy kurierze, jeśli o kredyt starano się zdalnie.
  6. Uruchomienie kredytu - to etap, w czasie którego bank wypłaca środki. Sposób wypłaty jest zawarty w umowie kredytowej.

Jeśli chodzi o etapy wnioskowania o kredyt hipoteczny, jest ich więcej z powodu bardziej rozbudowanej procedury. Bank szczegółowo weryfikuje kredytobiorcę, sprawdzając jego sytuację materialną, zatrudnienie, a także informacje o nieruchomości, która ma być nabyta z kredytu. Wiele banków podzieliło też całą procedurę na dwa podstawowe etapy. W pierwszym składa się wniosek wstępny, a w drugim wniosek właściwy.

Jakie są etapy wnioskowania o kredyt hipoteczny?

  1. Wybór nieruchomości pod hipotekę — należy dokładnie przemyśleć tę decyzję i zapoznać się z wszelkimi informacjami dotyczącymi domu czy mieszkania. Na kolejnych etapach konieczne będzie podanie szczegółów bankowi.
  2. Wybór najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego.
  3. Podpisanie umowy przedwstępnej — w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego będzie to umowa ze sprzedającym (akt notarialny), a z rynku pierwotnego umowa deweloperska.
  4. Przygotowanie dokumentów do wniosku — dokumentacja jest zależna od nieruchomości, o jaką się starasz. W przypadku budowy domu niezbędne będą np. akt notarialny potwierdzający własność działki, pozwolenie na budowę czy wypis z ewidencji gruntów. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego wymaga z kolei przykładowo umowy przedwstępnej z deweloperem, dokumentu potwierdzającego wniesienie wkładu własnego czy pozwolenia na budowę. Zakup mieszkania z rynku wtórnego to konieczność dołączenia do wniosku odpisu z księgi wieczystej, umowy kupna-sprzedaży lub darowizny, potwierdzającej własność sprzedającego czy umowy przedwstępnej ze sprzedającym.
  5. Złożenie wniosku wstępnego — w nim podaje się podstawowe informacje osobowe, związane z dochodami i parametry kredytu, oraz dołącza wymagane dokumenty.
  6. Weryfikacja zdolności kredytowej — na tym etapie bank sprawdza, czy i jaka jest zdolność kredytowa klienta starającego się o kredyt. Możesz orientacyjnie sprawdzić to w kalkulatorze zdolności, ale pamiętaj, że wynik będzie przybliżony, gdyż narzędzie bierze pod uwagę jedynie okrojone informacje.
  7. Sprawdzanie złożonych dokumentów do wniosku — bank weryfikuje dokumenty związane z nieruchomością.
  8. Analiza ekonomiczna — analityk kredytowy banku wylicza zdolność kredytową, ocenia szansę na spłatę kredytu w terminie na podstawie finansów i oblicza, ile środków z dochodów pozostaje do spłaty raty po pokryciu wydatków na utrzymanie.
  9. Wycena nieruchomości — bank wyznacza osobę, której zadaniem jest sprawdzenie, ile warta jest nieruchomość, którą chce nabyć kredytobiorca z kredytu. Robi to np. rzeczoznawca wyceniający nieruchomość. Prawnicy weryfikują stan prawny, w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego, np. analizując księgę wieczystą.
  10. Wydanie decyzji kredytowej — bank według przepisów ma 21 dni na wydanie decyzji do wniosku kompletnego. Mniej więcej po tym czasie kredytobiorca jest informowany o tym, czy dostanie kredyt, czy wniosek został odrzucony. Jeśli bank wyda negatywną decyzję, powinien podać powody.
  11. Udostępnienie umowy kredytowej i przedstawienie szczegółowych warunków — w przypadku pozytywnej decyzji kredytowej, klient zapoznaje się z warunkami i umową przed jej podpisaniem. Bank składa wówczas swego rodzaju ofertę, ma ona zazwyczaj 30 lub 60 dni terminu ważności. W ty czasie kredytobiorca musi zdecydować, czy podpisze ostateczną umowę.
  12. Podpisanie umowy kredytowej — po zaakceptowaniu warunków i zapoznaniu się z umową, przychodzi czas na podpisanie ostatecznej umowy kredytowej. Należy zrobić to stacjonarnie w oddziale banku. Kredytodawca udostępnia również szczegóły harmonogram spłaty kredytu.
  13. Wpis do księgi wieczystej — po dokonaniu ostatecznej transakcji nabycia nieruchomości ze środków z kredytu.
  14. Uruchomienie kredytu hipotecznego — w umówię kredytowej powinien być wyznaczony określony termin, którego bank powinien przestrzegać. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy kupuje się mieszkanie z rynku wtórnego z kredytu. Banki zazwyczaj jednorazowo przelewają środki na konto sprzedającego takich sytuacjach. W przypadku trwającej budowy kredyt może być wypłacany w transzach na poszczególnych etapach.

Jak sprawdzić status wniosku kredytowego?

Znasz wszystkie etapy, przez jakie należy przejść, jeśli chcesz starać się o kredyt gotówkowy czy hipoteczny. Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieją sposoby na sprawdzenie statusu wniosku kredytowego. Jest to przydatna informacja, gdy zależy Ci na czasie, albo po prostu chcesz orientacyjnie zweryfikować, ile będą trwały poszczególne procedury i na jakim etapie się znajdujesz.

Jak sprawdzić status wniosku kredytowego?

  • Wniosek online — jeśli składasz wniosek za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub bankowości na stronie internetowej, niektóre banki umożliwiają sprawdzenie etapu w online. Zaloguj się do swojego konta i znajdź odpowiednią zakładkę (z reguły „wnioski” czy „Twoje wnioski”). Z kolei w sytuacji, gdy wnioskujesz przez stronę, banki mogą powiadamiać o statusie mailowo.
  • Wniosek stacjonarny — w tym przypadku konieczne jest odwiedzenie oddziału banku i konsultacja z pracownikiem. Poinformuje Cię on, na jakim etapie jest weryfikacja wniosku.

Niekiedy możliwe jest też sprawdzenie statusu wniosku kredytowego poprzez kontakt z infolinią. Podczas rozmowy z konsultantem należy podać swoje dane osobowe i szczegóły dotyczące starania się o kredyt.

Jak długo trwa weryfikacja wniosku kredytowego?

Bardzo ważną informacją dla przyszłych kredytobiorców jest także to, jak długo bank rozpatruje wniosek o kredyt. Jest to zależne od rodzaju kredytu, o jaki wnioskujesz, a także od tego, o jaką kwotę się starasz. Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny, procedura będzie bardziej rozbudowana. Bardzo często całość trwa nawet kilka miesięcy, bo bank musi zweryfikować dokładnie wszystkie informacje. Wstępna analiza z reguły nie trwa dłużej niż wspomniane 21 dni.

Z kolei wniosek o kredyt gotówkowy najczęściej jest rozpatrywany bardzo szybko. Niektóre banki wydają decyzję nawet w ciągu kilku minut.

Jak bank informuje o decyzji kredytowej?

W zależności od tego, jak składałeś wniosek, i jaką formę wybrałeś we wniosku. Jeśli bank umożliwia ustanowienie powiadomień SMS czy mailowo, zaznaczając we wniosku tę formę, w taki sposób zostaniesz poinformowany, jaka jest decyzja kredytowa. Może zdarzyć się też telefon od pracownika banku, gdy wnioskujesz o kredyt stacjonarnie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium