Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

22 stycznia 2024 r.
10:27

Przepis na spokojny sen. Co zrobić, żeby nie budzić się w ciągu nocy?

0 0 A A

Nocne przebudzenia negatywnie wpływają na jakość snu. Wydaje się, że walka z nimi jest trudna, jednak wystarczy tylko zmienić pewne przyzwyczajenia, aby wreszcie zacząć się wysypiać. Co zrobić, aby uniknąć nocnych wybudzeń?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dlaczego budzimy się w nocy?

Zdrowy, dorosły człowiek nie powinien mieć problemów z tym, aby przespać ciągiem przynajmniej 8 godzin w ciągu nocy. Statystycznie tyle właśnie potrzebuje, aby w pełni zregenerować organizm, choć oczywiście niektórzy muszą spać nieco dłużej, aby porządnie wypocząć. Nocne przebudzenia nie są więc normą, zwłaszcza jeśli mają miejsce każdej doby. Dlaczego właściwie się wybudzamy? Przyczyn może być bardzo wiele, a do najczęstszych należą:

  • odczucia bólowe,
  • pragnienie i głód,
  • chęć skorzystania z toalety,
  • brak komfortu cieplnego.

Przyczyną nocnych przebudzeń mogą być również różnego rodzaju choroby, na przykład związane z pracą serca albo tarczycy. Te wymagają jednak diagnostyki oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia - w przeciwnym razie trudno będzie nam pozbyć się problemu.

 

 

Jak walczyć z nocnymi wybudzeniami?

Nocne przebudzenia znacząco oddziałują na nasz sen. Już jedno wybudzenie w trakcie nocy może obniżyć jego jakość, przez co rano wstaniemy niewyspani. Walka z nimi nie jest szczególnie skomplikowana - najczęściej wystarczy zmienić przyzwyczajenia, aby zacząć się wysypiać. W pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć nad wymianą materaca. Jeśli w trakcie nocy budzimy się z bólem kręgosłupa, to najprawdopodobniej winny jest nasz materac. Warto zapoznać się z ofertą dostępną na: https://sennamaterace.pl/ - sklepu, który jest oficjalnym dystrybutorem marki Hilding. Wybierając jej produkty, możemy być pewni, że dolegliwości bólowe odejdą w niepamięć. Szukając materaca do łóżka o wymiarach 140x200, sprawdźmy modele dostępne na stronie: https://sennamaterace.pl/110-materace-140x200. Zdrowy kręgosłup zaczyna się od przyjmowania prawidłowej pozycji w trakcie nocy - jeśli śpimy, niewłaściwie układając ciało, to istnieje bardzo duże ryzyko nocnych przebudzeń. Jeśli już dysponujemy wysokiej klasy materacem, pora przejść do zmiany codziennych przyzwyczajeń.

Aby uniknąć przebudzeń spowodowanych głodem, warto spożyć przed snem lekką kolację. Posiłek ten przyjmujemy na około 2-3 godziny przed pójściem spać. Wtedy też sięgamy po szklankę lekkiej herbaty albo wody, starając się później nie pić. Dzięki temu nie obudzi nas pragnienie, a jednocześnie nie będziemy musieli wstawać, aby skorzystać z toalety. Pamiętajmy, aby wieczorem nie pić kawy ani mocnej herbaty, które zawierają spore dawki substancji pobudzających. Kofeina i teina skutecznie uniemożliwią zaśnięcie, nie będą również sprzyjać komfortowemu wypoczynkowi w trakcie nocy. Tymczasem w kontekście komfortu cieplnego warto pomyśleć nad wymianą kołder. Powinny być lekkie, zapewniając uczucie ciepła. Przed snem przewietrzmy pomieszczenia, dbając o to, aby temperatura w jego wnętrzu nie przekraczała 20 stopni. Wybierzmy luźniejszą piżamę, najlepiej wykonaną z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów. Dzięki temu nie będziemy pocić się w cieplejsze noce, zawsze odczuwając komfort termiczny. 

 

 

Nocne przebudzenia - kiedy warto poszukać pomocy lekarza?

Walcząc z nocnymi wybudzeniami, w pierwszej kolejności sięgamy po domowe metody. W większości przypadków przynoszą one oczekiwane efekty, które widoczne są nawet pierwszej nocy. Niemniej jednak nie w każdym przypadku okazują się one wystarczające. Powodem nocnych przebudzeń są różnego rodzaju choroby związane z naszym zdrowiem fizycznym oraz psychicznym. Jeśli pomimo wprowadzenia w życie powyższych zmian nie odczuwamy poprawy lub jest ona nieznaczna (zmiany pozwalają zredukować liczbę wybudzeń, ale nie potrafimy pozbyć się ich całkowicie), warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on podstawowe badania, a następnie w razie potrzeby skieruje do specjalisty. Powodem przebudzeń mogą być liczne schorzenia - mają one miejsce na przykład w przebiegu nadczynności tarczycy oraz depresji.

Samodzielna walka z nimi w takim przypadku będzie trudna, a często wręcz niemożliwa. Konieczne staje się natomiast wdrożenie odpowiedniego leczenia, które czasami łączone jest z terapią snu. Niemniej jednak nawet w tym przypadku warto wprowadzić w życie powyższe zmiany, które dodatkowo wpłyną na komfort snu. Pamiętajmy, że bardzo istotne odpowiednie przygotowanie organizmu do odpoczynku. Nie wystarczy po prostu położyć się do łóżka - nasz organizm wymaga wyciszenia, wprowadzenia w stan czuwania. 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dla oszustów pracowały dziesiątki komputerów

Mała dziewczynka wpadła do rwącej rzeki

Tak zaczynał się jeden z wielu fałszywych wpisów, które zamieszczali dwaj oszuści na portalach społecznościowych. Stworzyli 50 stron on-line, które utrzymywali za pomocą całej infrastruktury komputerowej, żeby wykradać hasła i przejmować konta użytkowników. Przejęli również wiele "tożsamości" internautów z Lublina

Odpowiedz na pytania dotyczące festiwali i zarób pieniądze

Odpowiedz na pytania dotyczące festiwali i zarób pieniądze

Warsztaty Kultury zachęcają mieszkańców Lublina do udziału w badaniach na temat lubelskich festiwali. Uczestnicy otrzymają wynagrodzenie w wysokości 300 zł

Krystian Kobus zdobył w sobotę dwie bramki

Cisowianka Drzewce z kolejną wygraną w lubelskiej klasie okręgowej

KS Cisowianka Drzewce nie przegrał już od czterech spotkań. Podopieczni Grzegorza Komora utrzymują się w czubie tabeli

7 października 1954 r. gromada Adampol została miastem Świdnik  (zdjęcia)
70-lecie nadania praw miejskich
galeria

7 października 1954 r. gromada Adampol została miastem Świdnik (zdjęcia)

Miasto Świdnik świętuje jubileusz 70-lecia nadania praw miejskich. W niedzielę w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta gala, podczas której zostali odznaczeni medalem "Zasłużony dla Miasta Świdnika" byli burmistrzowie miasta.

Kadencja dotychczasowego dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Szczebrzeszynie zakończyła się 30 września

Burmistrz szuka dyrektora. Jest wakat, jest nabór.

Kadencja się skończyła i umowa przedłużona nie została. Burmistrz Szczebrzeszyna szuka następcy Sławomira Kality na stanowisku dyrektora Miejskiego Domu Kultury

Przekazanie dowództwa nastąpiło w obecności dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej, Generała Dywizji Arkadiusza Szkutnika

Kadrowe zmiany w wojsku. Żołnierze z Zamościa mają nowego dowódcę

Żołnierze 18. Pułku Przeciwlotniczego im. Feliksa Kamińskiego mają nowego dowódcę. Został nim płk. Krzysztof Pietrzak

Izabela Czajkowska (z lewej) i burmistrz Marta Majewska

Nowa kierownik USC. Jej poprzedniczka została wicewójtem

Bożena Borna-Musiej rozwiązała umowę z UM Hrubieszów, bo została zastępcą wójta w gminie Trzeszczany. Zwolnione stanowisko kierownika USC powierzono nowej osobie

Górnik Łęczna nie zdołał pokonać Chrobrego Głogów. "Mecz miał dwie różne połowy"

Górnik Łęczna nie zdołał pokonać Chrobrego Głogów. "Mecz miał dwie różne połowy"

Górnik Łęczna choć nie przegrywa, to nadal nie potrafi zapunktować za pełną pulę. W niedzielę zielono-czarni zremisowali 1:1 w Głogowie z tamtejszym Chrobrym. Jak spotkanie podsumowali obaj szkoleniowcy?

Stella Johnson zaliczyła znakomite wejście z ławki rezerwowych

Polski Cukier AZS UMCS rozpoczął nowy sezon od wygranej w Warszawie

Polski Cukier AZS UMCS Lublin rozpoczął rozgrywki od zwycięstwa w Warszawie. Kapitalny mecz rozegrała Stella Johnson

Mazi sparaliżowany po wypadku. W strugach deszczu pobiegli po wózek inwalidzki
galeria

Mazi sparaliżowany po wypadku. W strugach deszczu pobiegli po wózek inwalidzki

W niedzielę, 6 października nad Zalewem Zemborzyckim odbyło się charytatywne wydarzenie sportowe "Biegiem po Wózek - dla Maziego", zorganizowane przez Stowarzyszenie InNeed. Wzięło w nim udział niemal 200 biegaczy

Przyjaciel na lata. Schronisko otworzyło drzwi dla odwiedzających
ZDJĘCIA
galeria

Przyjaciel na lata. Schronisko otworzyło drzwi dla odwiedzających

Pomimo niesprzyjającej pogody, lublinianie tłumnie ruszyli na dni otwarte w lubelskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. Można było poznać jego podopiecznych i porozmawiać o odpowiedzialnej adopcji

Zbrodnia w Szczuczkach - upamiętnili ofiary mordu sprzed 85 lat
galeria

Zbrodnia w Szczuczkach - upamiętnili ofiary mordu sprzed 85 lat

– Ten bestialski akt przemocy na zawsze wpisał się w historię Lubelszczyzny i to bolesne piętno tkwi w pamięci społeczności –Artur Makowski, wójt gminy Wojciechów podkreślił podczas niedzielnych uroczystości upamiętniających mord ponad 100 mieszkańców wsi Szczuczki przez Niemców, do którego doszło przed 85 laty.

Obieraczki kapuściane (zdjęcia, obrzęd z Kocudzy)
galeria

Obieraczki kapuściane (zdjęcia, obrzęd z Kocudzy)

Najpierw była obierana, potem siekana tasakiem, a na koniec zakwaszano beczki mąką żytnią i złożono ją do kiszenia. Kapusta, królowa jesiennych dań królowała w niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Branislav Spacil i jego koledzy po meczu z Chrobrym Głogów dopisali na swoje konto tylko jeden punkt

Górnik Łęczna wciąż bez zwycięskiego przełamania

Kolejny mecz i kolejny remis Górnika Łęczna. Tym razem podopieczni trenera Pavola Stano podzielili się punktami w Głogowie z tamtejszym Chrobrym. Tym samym dla zielono-czarnych był to czwarty z rzędu podział punktów wliczając w to mecz w Pucharze Polski

Zagrał to ponad 150 raz. "Warto pielęgnować w sobie nadzieję, pielęgnować coś jasnego"
MAGAZYN

Zagrał to ponad 150 raz. "Warto pielęgnować w sobie nadzieję, pielęgnować coś jasnego"

Zagrał „Od przodu i od tyłu” 154 razy. W tym 46 razy za granicą: w 20 krajach na 4 kontynentach. Do tej pory spektakl dostał 25 nagród. A 13 października o 19 zagra jubileuszowy spektakl w Teatrze Wschodnim w Lublinie – Rozmowa z Mateuszem Nowakiem. Aktorem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium