Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

17 sierpnia 2018 r.
11:02

Świerzb, co musisz o nim wiedzieć?

0 0 A A

Świerzb jest chorobą zakaźną, która dotyka skóry. Wywołuje ją świerzbowiec ludzki – pasożyt, którego obecność przejawia się świądem skóry. Niestety, chociaż jej rozwojowi sprzyja nieprawidłowa higiena osobista, nie jest to jedynym powodem, dla którego można nabawić się świerzbu. Czym dokładnie jest świerzb, jakie są jego objawy i jak przebiega leczenie?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czym jest świerzb?

Świerzb to choroba zakaźna wywoływana przez pasożyta – świerzbowiec ludzki (Sarcoptes scabiei). Gołym okiem dostrzec go nie można, jednak skutki jego działania są mocno odczuwalne przez zarażoną osobę. Jednym z głównym objawów świerzbu jest silne swędzenie skóry, którego przyczyną jest zagnieżdżenie się pasożyta w naskórku. Świerzbowiec ludzki składa tam swoje jaja, które w czasie ok. 2-3 tygodni przemieniają się w larwy i żywią ludzkimi komórkami. Po ok. 3-6 tygodniach od zarażenia dochodzi do nasilenia objawów. Idealnym środowiskiem dla tego pasożyta są ciepłe i schowane miejsca, dlatego szczególnie upodobał sobie przestrzenie między palcami, pachwiny, pępek, linię pod biustem, okolice pasa oraz narządów rodnych, w fałdach skóry, w zgięciach stawowych, w okolicy brodawek sutkowych. Poza organizmem człowieka świerzbowiec nie przetrwa dłużej niż 3 dni.

Przyczyn zarażenia się świerzbem jest wiele, ale zdecydowanie najłatwiej jest ją przejąć od osoby już zainfekowanej. Rozwojowi choroby sprzyja bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, a także długie przebywanie np. w jednym domu, gdzie dochodzi do częstego kontaktu z rzeczami zarażonej osoby (np. spanie w tej samej pościeli, używanie wspólnych ręczników, noszenie tych samych ubrań, korzystanie z tych samych naczyń). Nie bez znaczenia jest także higiena osobista, dlatego najłatwiej świerzbem zarażają się dzieci.

Objawy świerzbu

Świerzbowiec ludzki w warstwie naskórka, tam gdzie się „osiedla” pozostawia odchody, które są odpowiedzialne za silne swędzenie skóry. Wysypka, która temu towarzyszy, wyskakuje po kilku tygodniach od zakażenia. Może ona przybrać formę grudek, pęcherzyków, krostek, bąbli pokrzywowych.  Na skutek drapania na skórze pojawiają się tzw. przeczosy – ubytki w skórze powstałe na skutek drapania. W warstwie rogowej naskórka powstają również norki świerzbowcowe, które drążone są przez samice świerzbowca ludzkiego. Drapanie prowadzi do rozprzestrzeniania się świerzbu, a w efekcie może on zaatakować całą powierzchnię skóry, poza twarzą osoby zainfekowanej. Ciepło wzmaga swędzenie skóry, dlatego należy unikać przebywania w wyższym temperaturach oraz ciepłych kąpieli. Świąd skóry jest szczególnie dokuczliwy w nocy. Świąd w początkowym stadium prowadzi do zaróżowienia skóry, która z czasem ciemnieje, w wyniku wypełniania się kałem pasożytów.

Leczenie świerzbu

Niestety zdiagnozowanie świerzbu nie należy do najprostszych zadań. Istnieje wiele chorób o zbliżonym charakterze i objawach. Objawy choroby pojawiają się stosunkowo późno, w ciągu kilku tygodni od zakażenia, co również nie sprzyja leczeniu. Najtrudniejsze dla chorej osoby jest powstrzymanie się od drapania, które prowadzi do rozprzestrzeniania się choroby. Najczęściej pierwszym objawem, który skłania do wizyty u specjalisty, jest narastający świąd skóry. Dermatolog, po zbadaniu skóry pacjenta pod mikroskopem, zazwyczaj zapisuje leki mające na celu zmniejszenie swędzenia na powierzchni skóry. Są to preparaty, które zawierają permatrynę, lindan, benzoesan benzylu, crotamitone polecana jest również maść siarkowa. Można je stosować w różnych formach: w postaci maści, żelu czy nalewki. Dodatkowo konieczne może się okazać włączenie do leczenia leków przeciwhistaminowych, antybiotyków oraz kalaminy. Smarowanie ciała powinno przebiegać od góry w kierunku stóp, a preparat powinien się utrzymać na skórze nie krócej niż 8 godzin, dlatego zaleca się stosowanie leków na noc. Istotne jest również przestrzeganie zasad higieny osobistej: kąpiele, częste zmiany bielizny oraz odzieży. Należy również wyprać wszystkie używane przez zarażoną osobę rzeczy i zrezygnować z ich stosowania na okres min. 2 tygodni.

Świąd na skórze może utrzymywać się na skórze jeszcze kilka tygodni po leczeniu świerzbowca. W takim przypadku nie należy panikować, gdyż jest to najczęściej podrażnienie skóry po zastosowanych preparatach. Oczywiście dla pewności trzeba to potwierdzić u dermatologa - lek. Marcin Wójcik

Istnieją również domowe sposoby leczenia świerzbu, chociaż powinny być jedynie uzupełnieniem kuracji otrzymanej od lekarza. Zakażone miejsca można potraktować naparami z ziół tkj. tymianek, kminek czy piołun. Pomocne mogą się również okazać olejki np. lawendowy czy herbaciany, stosowane jako dodatek do kąpieli.

Pozostałe informacje

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

553 uczelni technicznych z 50 krajów. W III edycji rankingu Research.com, Politechnika Lubelska zajęła 3. miejsce w Polsce i 262. na świecie w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej.

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Na finiszu sezonu każdy punkt może się okazać bezcenny. Dlatego w czwartek wszyscy liczą na zwycięstwo z niżej notowanym rywalem. Motor zmierzy się na Arenie Lublin z Chrobrym Głogów. Goście też mają jednak o co grać, bo ich przewaga nad strefą spadkową jest niewielka. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18. Transmisja na kanale Polsat Sport Premium 1.

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium