Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

20 maja 2019 r.
20:22

Uwaga TVN: Plotki przyczyniły się do śmierci Weroniki z Chełma? Reportaż [wideo]

106 46 A A

Czy samobójstwo nastolatki ma związek ze śmiercią 67-letniego proboszcza? Rodzice nastolatki uważają, że do tragedii mogły przyczynić się plotki, jakie krążyły o niej i duchownym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

17-letnia Weronika powiesiła się pod koniec kwietnia, w lesie na przedmieściach Chełma. Jako pierwsi o sprawie napisali dziennikarze Super Tygodnia Chełmskiego. Kilka dni później do naszej redakcji doszedł e-mail. Autor sugerował, że ksiądz był w związku z Weroniką, w przeszłości miał mieć inne kobiety, a nawet dziecko z jedną z nich. Nie udało się potwierdzić żadnej z tych informacji.

Rodzice Weroniki wiedzieli o tym, że ich córka często odwiedza plebanię. Rodzina jest silnie związana z kościołem, żyła w przyjacielskich stosunkach z proboszczem.

– Mniej więcej od trzech lat córka zostawała na noc na plebanii, synowie też tam czasem nocowali. Dla nich to była odskocznia, przygoda. Córka miała na plebanii swoje miejsce, gdzie mogła odrabiać lekcje – opowiada pan Zbigniew, ojciec dziewczyny i dodaje: Ksiądz Zygmunt był dla niej kimś, komu mogła zaufać. On też jej bezgranicznie ufał – wspomina ojciec dziewczyny.

Dziewczyna pomagała księdzu na plebani, gotowała, podawała do stołu. - Lubiła księdzu pomagać. Jak miała wolny czas, to tam była i pomagała przy kościele. Jak były wizyty w parafii, trzeba było coś przyrządzić, podać do stołu – dodaje pan Zbigniew.

Weronika miała trójkę młodszych braci. Uczyła się w liceum w Chełmie. W przyszłości chciała pracować w policji. W czerwcu nastolatka miała obchodzić swoje 18. urodziny.

>>> Samobójstwo Weroniki po śmierci księdza. "Dlaczego miałem mu nie wierzyć? Komu, jak nie księdzu?"

– Przyszła do nas, jako laureatka konkursu z języka niemieckiego. Z czasem poznaliśmy także jej inne oblicze. To była dziewczyna niezwykle uduchowiona, wrażliwa, miała talent poetycki. Słyszeliśmy jej wiersze o miłości, podróżach, o wielkim świecie, o którym marzyła – zaznacza Dorata Kidała, wychowawczyni.

Przez lata narastało coraz więcej plotek na temat rzekomego związku Weroniki i księdza proboszcza. - Jak ludzie zaczęli gadać, to poszedłem do księdza na rozmowę. Przysiągł mi, że córki nigdy nie skrzywdzi. Dlaczego miałem mu nie wierzyć? – zastanawia się ojciec nastolatki.

Weronika czuła, że na wsi mówi się o niej coraz więcej. Jedyną osobą, z którą poza księdzem szczerze rozmawiała, była jej babcia.

– Lubiła tu przyjeżdżać, zwierzała mi się. Ksiądz był takim przyjacielem, jak ja. Ludzie tworzyli plotki i ona tym była załamana. Zastanawiała się, czemu ludzie patrzą na nią, jak na ladacznicę. W księdzu Zygmuncie widziała przyjaciela, mogła mu się zwierzyć. On umiał słuchać innych i rozumiał to, co mówią – zaznacza babcia dziewczyny.

Dowodem romansu między Weroniką i księdzem Zygmuntem miała być ciąża dziewczyny. – Ta dziewczyna nie była w ciąży. To informacja od lekarza, który dokonywał sekcji zwłok – komentuje prokurator Lech Wieczerza.

Ksiądz Zygmunt zmarł na rozległy zawał serca 25 kwietnia tego roku. Następnego dnia zniknęła Weronika. Szukała jej chełmska policja. Ciało dziewczyny znaleziono dwa dni później.

– Policjanci, którzy ją odnaleźli mówili, że to „anioł wisiał na tym drzewie”. Nie wisiała wysoko, mogła sobie pomóc, ale była stanowcza w tym, co zrobiła – mówi ojciec dziewczyny.

Ojciec doskonale pamięta ostatni raz, gdy widział córkę. – Spojrzała na mnie wzrokiem pełnym skruchy, ale i wybaczenia. Tak, jakby chciała się ze mną tym spojrzeniem pożegnać – wspomina pan Zbigniew.

Mimo osobistej tragedii rodzice nastolatki są przekonani, że relacja ich córki i księdza była szczera. – Brakowało jej przyjaźni, zrozumienia. Widziała w nim uczciwego człowieka, któremu mogła się zwierzyć – przekonuje pan Zbigniew.

Dotarliśmy do autora jednej z wiadomości, które dotarły do naszej redakcji. – Wiem o tym wszystkim z plotek i od znajomych. Nie mam na to żadnych dowodów.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 maja 2019 o 21:07
+31
Dziecko powinno nocować w domu, a nie na plebanii. Jeżeli ojciec tego nie rozumie to mu serdecznie współczuję.
Avatar
Gość / 20 maja 2019 o 21:14
+30
14 latka nocowała poza domem za zgodą rodziców na plebanii, gdzie miała kącik do odrabiania lekcji?! A gdzie spała nocując nocując tyle lat u księdza ?! Niestety bohaterów tej historii już z nami nie ma ale postępowaniem rodziców powinny zająć się odpowiednie organy państwa, bo nikt mnie nie przekona, że jest to normalna sytuacja.
Avatar
Gość / 21 maja 2019 o 01:03
+27
Nie wyobrazam sobie aby moja corka nocowala na plebanii Za takie cos powinni sie wziac biskupi. Dla mnie taka sytuacja jest chora Rodzice dobrze sie z tym czuli?
Avatar
xyz / 21 maja 2019 o 09:04
+24
Wiemy do czego doprowadzaja plotki szczegolnie u osob wrazliwych. Sa takie osoby co potrafia zaszkodzic drugiej osobie wlasnie poprzez plotki, oczernianie.
 Gdyby przez plotki miała sobie życie odbierać to zrobiła by to wcześniej, jak ludzie zaczęli gadać, a nie jak już sobie pogadali do woli. To śmierć księdza ją sprowokowała, tylko pytanie dlaczego? Czy tylko miłość platoniczna czy coś więcej? Dlaczego wikary nie mieszkał na tej samej plebanii tylko na starej? Dlaczego proboszcz sam na sam z dziewczyną nocował? Czym ją tak do siebie przywiązał i co rodzice mieli z tego, że tak bezkrytycznie przymykali oczy na to co się dzieje? Czy pieniądze to ich bożek? Czemu następnego dnia po odnalezieniu ciała córki zamiast przeżywać ból pojechali do szkoły pytać o odszkodowanie? Tu ewidentnie jest coś nie tak.
 Gdyby przez plotki miała sobie życie odbierać to zrobiła by to wcześniej, jak ludzie zaczęli gadać, a nie jak już sobie pogadali do woli. To śmierć księdza ją sprowokowała, tylko pytanie dlaczego? Czy tylko miłość platoniczna czy coś więcej? Dlaczego wikary nie mieszkał na tej samej plebanii tylko na starej? Dlaczego proboszcz sam na sam z dziewczyną nocował? Czym ją tak do siebie przywiązał i co rodzice mieli z tego, że tak bezkrytycznie przymykali oczy na to co się dzieje? Czy pieniądze to ich bożek? Czemu następnego dnia p... rozwiń
Avatar
ktoś / 20 maja 2019 o 23:24
+19
***wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,24793430,umiera-proboszcz-nastolatka-sie-wiesza.html Uważam, że ten tekst jest bardziej obiektywny niż artykuł tutaj.
Hahaha, Wyborcza i obiektywność. Spadłam aż z krzesła ze śmiechu. Wyborcza zrobi wszsytko by tylko księdza dobre imię zniszczyć. Puknij się w czoło.
 A mi się śmiać z ciebie chce. Dobre imię to sam ksiądz sobie zniszczył, wikary na starej plebanii a ksiądz z młodą dziewczyną w nowej. Rodzice którzy małoletniej pozwalali mieszkać poza domem... Szok! Wszyscy dali powód do gadania, a teraz mają pretensje! Dlaczego o jakiejś Kasi czy Basi nie gadali tylko o tej Weronice? Bo Kasia czy Basia nie mieszkały na plebanii, ksiądz im  nie fundował np prawa jazdy a rodzice nie przyklaskiwali temu jak rodzice tej Weroniki, ot co!
 A mi się śmiać z ciebie chce. Dobre imię to sam ksiądz sobie zniszczył, wikary na starej plebanii a ksiądz z młodą dziewczyną w nowej. Rodzice którzy małoletniej pozwalali mieszkać poza domem... Szok! Wszyscy dali powód do gadania, a teraz mają pretensje! Dlaczego o jakiejś Kasi czy Basi nie gadali tylko o tej Weronice? Bo Kasia czy Basia nie mieszkały na plebanii, ksiądz im  nie fundował np prawa jazdy a rodzice nie przyklaskiwali temu jak rodzice tej Weroniki, ot co! rozwiń
Avatar
Marzena / 21 maja 2019 o 08:56
+18
To ksiadz moze urzadzac pokoiki nieletnim ona plebani?co na to jego przelozeni? To jest skandal!!!
Avatar
Gość / 20 maja 2019 o 21:19
+18
A w Gazecie Wyborczej cała sytuacja przedstawiona jest trochę inaczej czy prawdziwie nie wiemy aczkolwiek każdy tam się wypowiadający nie musiał pokazać twarzy przed kamerami. Ktoś to opisał bardzo obiektywnie a czytelnik koniec końców sam ma wyciągnąć wnioski. W uwadze padło tylko jedno poważnie brzmiące zdanie : czy Kuria wiedziała o pomieszkiwaniu na plebanii Młodej dziewczyny, dla mnie osobiście szokiem było przyzwolenie rodziców na pomieszkiwanie u Księdza, bo jako rodzic nocowanie u koleżanek w tym wieku także ma swoje granice a co dopiero u dorosłego bądź co bądź mężczyzny bez względu na relacje między nimi. Coś umknęło rodzicom w zachowaniu zdrowego rozsądku w tej relacji. 
A w Gazecie Wyborczej cała sytuacja przedstawiona jest trochę inaczej czy prawdziwie nie wiemy aczkolwiek każdy tam się wypowiadający nie musiał pokazać twarzy przed kamerami. Ktoś to opisał bardzo obiektywnie a czytelnik koniec końców sam ma wyciągnąć wnioski. W uwadze padło tylko jedno poważnie brzmiące zdanie : czy Kuria wiedziała o pomieszkiwaniu na plebanii Młodej dziewczyny, dla mnie osobiście szokiem było przyzwolenie rodziców na pomieszkiwanie u Księdza, bo jako rodzic nocowanie u koleżanek w tym wieku także ma swoje granice a co dop... rozwiń
Avatar
Gość / 20 maja 2019 o 21:36
+14
Ksiądz w którym zakochała się ta młoda osoba, nie wiem pośrednio winny czy nie winny jej śmierci?,nie wiem jeśli jest sądzony tam wyżej to odpowie za to że nią w sobie rozkochał. Wiem tylko jedno że nie normalnym jest że ta młoda dziewczyna bardzo często przebywała tam na plebani a i nocowała i to jest pewnik, wina po trosze jest i jej rodziców że jej na to pozwalali i temu przyzwalali.
Avatar
Maria / 21 maja 2019 o 08:24
+13
Wiemy do czego doprowadzaja plotki szczegolnie u osob wrazliwych. Sa takie osoby co potrafia zaszkodzic drugiej osobie wlasnie poprzez plotki, oczernianie.
Avatar
Aga / 22 maja 2019 o 08:39
+12
Ksiądz zmarł więc dziewczyna moglaby "odsapnąć" od plotek. Ale to nie plotki doprowadziły do tragedi tylko rodzice pozwalający na to byrelacja córki z księdzem sie rozwijała. Być może dziewczyna przyzwyczaiła sie do dobrobytu na plebani a tym czasem wszystko nagle prysło. I co dalej.
Avatar
Henio / 22 maja 2019 o 12:58
-2
Ludzie uwielbiają szukać skazy u innych, ale nie u siebie samych! Na plebanii naszej parafii posługuje młody chłopak i nikt się nie dziwi. Mądry, zaradny oraz ambitny chce się uczyć, aby zostać księdzem tak, jak jego ojciec. I co w tym zdrożnego?
 Jeśli ten ojciec jest prawosławnym księdzem - nic zdrożnego.
Avatar
OSP... / 22 maja 2019 o 11:55
+3
Ludzie uwielbiają szukać skazy u innych, ale nie u siebie samych! Na plebanii naszej parafii posługuje młody chłopak i nikt się nie dziwi. Mądry, zaradny oraz ambitny chce się uczyć, aby zostać księdzem tak, jak jego ojciec. I co w tym zdrożnego?
Avatar
Albert / 22 maja 2019 o 09:05
+2
W miejscowosci Boncza tez stary ksiadz zyje z młodą  dziewczyna ile to ludzie listow napisali do kurji i nic. Ta sytuacja trwa od 10 lat napewno. Dziewczyna tez zaczynala swoja przygode w wieku 15 lat oczywiscie za przyzwoleniem rodziców. Biedny dom niezaradni do konca rodzice. Ksiadz sypnie groszem i corka wydana. Temat do sprawdzenia. 
Avatar
Aga / 22 maja 2019 o 09:00
+1
Nie byli na pogrzebie. Ci co byli w połowie mszy pogrzebowej, jak szanowny rodzic zaczął przemawiac... w obronie zmarlego księdza wyszli. A na grobie dziewczyny kilka nędznych wiązanek kwiatow. Nikt nie wini dziewczyny 9 to było dziecko). Jesli ktokolwiek miał cos do zarzucenia to rodzicom i księdzu.
Avatar
Aga / 22 maja 2019 o 08:45
+8
Tych "faktow" a raczej wersji wypowiedzi ojca było wiele. Prawdopodobnie pierwsza na gorąco była prawdziwa. Później, w ramach wybielenia ( chyba nawet nie córki tylko księdza) ojciec odcinał sie od tego co wczesniej powiedział, zmieniał wypowiedzi az w ostateczności wine przypisał sąsiadom i mieszkańcom parafii. Z siebie , i słusznie, zrobił głupiego ćwoka, który nie nadawał sie do wychowywania córki. Lepszy wg niego samego był ksiądz Zygmunt.
Avatar
Aga / 22 maja 2019 o 08:39
+12
Ksiądz zmarł więc dziewczyna moglaby "odsapnąć" od plotek. Ale to nie plotki doprowadziły do tragedi tylko rodzice pozwalający na to byrelacja córki z księdzem sie rozwijała. Być może dziewczyna przyzwyczaiła sie do dobrobytu na plebani a tym czasem wszystko nagle prysło. I co dalej.
Avatar
Aga / 22 maja 2019 o 08:34
+1
Jak już chciałeś zabłysnąć i napiętnować "Polskę B"(chociaz wydaje mi się, że nie masz pojęcia z czego wynikał podział na  A i B) , to należało napisać z tej DŁU GOŚCI a nie szerokości geograficznej.
Avatar
ide / 22 maja 2019 o 00:06
-1
TSA - 51
Avatar
ide / 21 maja 2019 o 23:10
-3
UWAGA to ścierwo.
Avatar
tao1708 / 21 maja 2019 o 22:30
+3
Moim zdaniem plotki mieszają się z prawdą. Szkoda tylko, że dziennikarz Uwagi z wikarym nie próbował rozmawiać. Fakt że prawdopodobnie nic by nie potwiredził bo jest zależny od kurii ale spróbować mógł. Co do "romansu" różne sytuacje widziałam i wiem że to możliwe. Ksiądz to też facet ale z tak młodziutką dziewczyną to po prostu sodoma i gomora
Zobacz wszystkie komentarze 46

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Blokowiska zamiast grządek? Mieszkańcy obawiają się likwidacji ogródków działkowych
Lublin

Blokowiska zamiast grządek? Mieszkańcy obawiają się likwidacji ogródków działkowych 0 4

Likwidacji ogrodów działkowych przy ul. Bluszczowej obawia się część mieszkańców Ponikwody. Sądzą, że teren może zostać sprzedany deweloperowi, bo obowiązujący plan zagospodarowania przeznacza go pod budowę bloków. Protestujący domagają się zmiany planu

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19.06.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19.06.2019 0 0

Lubelskie: W tej wsi alkoholu nie kupisz, bo przyjeżdża biskup żeby poświęcić kościół

Lubelskie: W tej wsi alkoholu nie kupisz, bo przyjeżdża biskup żeby poświęcić kościół 70 16

We wsi Hanna (pow. włodawski) wprowadzono czasową prohibicję. Wszystko przez rekonsekrację miejscowego kościoła.

Prezydent z absolutorium. Raport z uwagami

Prezydent z absolutorium. Raport z uwagami 1 8

Radni Białej Podlaskiej udzielili absolutorium prezydentowi Michałowi Litwiniukowi (PO). Wiele słów krytyki posypało się na raport o stanie miasta.

W środę dzień prawdy dla górek czechowskich. Prezydent Lublina ma ogłosić decyzję
galeria

W środę dzień prawdy dla górek czechowskich. Prezydent Lublina ma ogłosić decyzję 34 126

W środę prezydent Lublina ma ogłosić decyzję ważną m.in. dla górek czechowskich. Chodzi o projekt studium przestrzennego, które określi przeznaczenie tego terenu. Jeśli prezydent przekaże dziś projekt radnym, trafi on pod obrady już 27 czerwca. Nieoficjalnie wiadomo, że Ratusz chce umożliwić tutaj budowę blokowisk

Gala Lubelskich Przedszkolaków w Parku Naukowo-Technologicznym [zdjęcia]
galeria

Gala Lubelskich Przedszkolaków w Parku Naukowo-Technologicznym [zdjęcia] 6 0

We wtorek w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym w Lublinie odbyła się Gala Lubelskich Przedszkolaków

Lubelskie: Fotoradary w tych miejscach upolowały najwięcej kierowców. Wkrótce kolejny
lista

Lubelskie: Fotoradary w tych miejscach upolowały najwięcej kierowców. Wkrótce kolejny 17 6

Fotoradary w Starej Dąbi, Kolonii Rudnik i Polichnie „upolowały” w pierwszym kwartale roku najwięcej piratów drogowych – w sumie 5700! Lada dzień rozpocznie pracę urządzenie w Anusinie na drodze krajowej Lublin–Chełm

Atak na zakład kamieniarski w Wąwolnicy. Już wiadomo kto mógł go zdewastować. Są zarzuty
galeria

Atak na zakład kamieniarski w Wąwolnicy. Już wiadomo kto mógł go zdewastować. Są zarzuty 11 12

Były prezes lokalnej wspólnoty gruntowej i kandydat na radnego gminy Wąwolnica z ramienia PSL-u jest podejrzany o sobotni atak koparką na zakład kamieniarski. Za zniszczenie mienia grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Otrzymał policyjny dozór i zakaz zbliżania się do poszkodowanych.

Wynalazek naukowców z Lublina zbiera nagrody. Wkrótce pojawi się na rynku

Wynalazek naukowców z Lublina zbiera nagrody. Wkrótce pojawi się na rynku 74 10

Jest ekologiczny i pozwala zwiększyć plony nawet o 40 proc. Innowacyjny bionawóz opracowany przez naukowców z UMCS obecnie zbiera nagrody, a niedługo pojawi się na rynku.

Zmiany w opłatach w car sharingu. Panek wprowadza subskrypcje

Zmiany w opłatach w car sharingu. Panek wprowadza subskrypcje 6 0

25 czerwca szykuje się mała rewolucja w Panek CarSharing. Firma wprowadzi pakiet zniżek. Będzie dostępny po aktualizacji aplikacji w zakładce „Koszyk Korzyści”.

W środę Czuby świętują. Będą tańce i zabawa

W środę Czuby świętują. Będą tańce i zabawa 1 0

DJ Embe, Czarne Lwy z Przedmieścia i Junior Stres z zespołem D'Roots Brothers – zagrają w środę na Święcie Dzielnicy Czuby Południowe.

Avia Świdnik zmienia trenera. Wojciech Białek nie przedłuży umowy?

Avia Świdnik zmienia trenera. Wojciech Białek nie przedłuży umowy? 0 12

Szykuje się sporo zmian w Avii Świdnik. Z klubem żegna się trener Tomasz Bednaruk. Nie wiadomo także, czy w zespole zostanie najlepszy strzelec Wojciech Białek

Lublin: Co dalej z miejskimi mieszkaniami w tym miejscu? Plan budowy utknął w martwym punkcie

Lublin: Co dalej z miejskimi mieszkaniami w tym miejscu? Plan budowy utknął w martwym punkcie 2 6

W martwym punkcie utknął plan budowy miejskich mieszkań przy ul. Składowej (boczna Łęczyńskiej). Spółka, która miała postawić tutaj dwa bloki nie dostała jeszcze decyzji o przyznaniu pieniędzy z Banku Gospodarstwa Krajowego. Bez takiego finansowania nie ma szans na szybkie rozpoczęcie inwestycji.

Wege Festiwal w Lublinie
22 czerwca 2019, 0:00

Wege Festiwal w Lublinie 0 0

Już po raz drugi w Lublinie zagości Wege Festiwal, podczas którego można spróbować dań wegańskich i wegetariańskich restauracji z całej Polski. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 22-23 czerwca w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15).

Jeden z najpopularniejszych gitarzystów na świecie ma raka gardła
film

Jeden z najpopularniejszych gitarzystów na świecie ma raka gardła 0 0

Dave Mustaine ma raka gardła. Lider zespołu Megadeth i były gitarzysta Metalliki wydał oświadczenie. - Blisko współpracuję z lekarzami. Opracowaliśmy plan leczenia, który ich zdaniem ma 90% szans na powodzenie - napisał. Wszystkie koncerty zespołu zostały odwołane.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!