Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

2 sierpnia 2018 r.
12:58

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie i Zamościu. Program spotkań i koncertów

3 0 A A

Co Gdzie Kiedy. Na plakacie reklamującym festiwal kilkadziesiąt nazwisk. Są aktorzy – Seniuk, Dymna, Bonaszewski, Trela. Są pisarze – Myśliwski, Tokarczuk, Grynberg, Masłowska, Stasiuk, Grzebałkowska. I muzycy, którzy obok muzyki tworzą też literaturę – Nosowska, Sołtys. W niedzielę rozpoczyna się Festiwal Stolica Języka Polskiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Cała nadzieja w literaturze”. – To hasło towarzyszy nam od ubiegłego roku. Jest też teatr, wystawy, koncerty i inne dziedziny sztuki, ale wiodący jest język i literatura – mówi Piotr Duda, producent teatralny, z pochodzenia szczebrzeszenianin, który 4 lata temu postanowił „pokazać światu twarz i duszę Roztocza”.

W tym roku festiwal, którego serce bije na szczebrzeskiej łące na Wieprzem, odbędzie się już po raz czwarty. Po Herbercie, Leśmianie i Szymborskiej, w 2018 r. wydarzeniu będą patronować Skamandryci (patrz ramka). Robert Więckiewicz będzie czytał Iwaszkiewicza, a Karolina Gruszka „Kwiaty polskie” Tuwima. Nad twórczością Skamandrytów pochylą się także Anna Nehrebecka i Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

– Codziennie będziemy też czytać „Lokomotywę” Tuwima. W różnych językach – zapowiada Duda.

– Chcemy też zamienić Szczebrzeszyn w uliczkę z 20-lecia międzywojennego, a pisarze i poeci zmierzą się w Meczu Poetyckim – dodaje Sylwia Stano, która odpowiada za cykl warsztatów twórczych.

Festiwal zaczyna się w niedzielę w Zamościu. W programie „dnia zamojskiego” m.in. czytanie literatury, której akcja osadzona jest w tym mieście. Z książką na Rynku Wodnym zobaczymy Annę Seniuk, Annę Dymną, Roberta Więckiewicza czy Jerzego Trelę.
– Władze Zamościa zaprosiły nas, więc gościmy tam jeden dzień, ale nie przenosimy się na stałe – zapewnia Duda.

W kolejne dni (festiwal trwa tydzień – do 11 sierpnia) – już w Szczebrzeszynie – warsztaty (dla dzieci i dorosłych), debaty o sztuce i spotkania autorskie. Będą też koncerty (Hanna Banaszak, Haydamaky, Młynarski Masecki), wystawy, ale także wycieczki (po cmentarzu żydowskim i po Szczebrzeszynie), wyprawy na susły (z Adamem Wajrakiem), festiwalowy spływ kajakami czy przegląd polskiego kina.

– Odeszliśmy od pokazywania spektakli, bo widownia w domu kultury mieści jedynie 100 osób. Przenieśliśmy ciężar na czytanie literatury przez aktorów – tłumaczy Duda. Jedynym wyjątkiem jest spektakl Adama Ferencego w dwuosobowej obsadzie. – To nasz ukłon w stronę Jerzego Pilcha, który nie może z nami być na Roztoczu.

W ubiegłym roku w różnych wydarzeniach festiwalu uczestniczyło ok. 20 tys. osób. – W tym roku chcemy zrobić ankiety, bo sami jesteśmy ciekawi, kto do nas przyjeżdża i jaka jest motywacja – przyznaje Duda, któremu marzy się otwarcie w miasteczku Centrum Języka Polskiego. – Takiego na miarę warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Jeśli do Pacanowa przyjeżdża rocznie 200 tys. ludzi, to do Szczebrzeszyna może przyjechać 300 tys. Kultura może być motorem zmian Roztocza. Jestem o tym przekonany.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Cały program na stolicajezykapolskiego.pl.

Dlaczego Skamandryci

Skamandryci to literacka odpowiedź na wybuch niepodległości w 1918 roku. W listopadzie 1918 roku została otwarta w Warszawie legendarna kawiarnia „Pod Picadorem”, w której ukształtowała się grupa Skamander, czyli Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Jarosław Iwaszkiewicz, Kazimierz Wierzyński i Jan Lechoń. – Do Szczebrzeszyna przeniesiemy atmosferę kawiarni Ziemiańska, poezję i muzykę tamtego czasu – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Pozostałe informacje

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

W spotkaniu rewanżowym o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefl Gdańsk 3:1. Tym samym w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj w Pucharze Challenge.

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo
27 kwietnia 2024, 20:00

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Peryferia. Tym razem wystąpi wystąpi saksofonista Marek Pospieszalski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 20.00.

Lubelski wieczór w Zgrzycie
27 kwietnia 2024, 20:00

Lubelski wieczór w Zgrzycie

W najbliższą sobotę w Fabryce Kultury Zgrzyt zobaczymy, co ciekawego dzieje się na lubelskiej scenie rockowo – metalowej. Zagrają dwie lubelskie kapele: Slave Keeper i Last Jump oraz gościnnie Iron Head.

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Tworzysz muzykę a w Twoich żyłach płynie rap? Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w konkursie

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alerty meteorologiczne dla całej Polski. Przymrozki nie ominą także województwa lubelskiego.

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Najbliższe 3 miesiące w policyjnym areszcie spędzi 37-letni mieszkaniec powiatu łęczyńskiego, który groził śmiercią swoim sąsiadom, strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami w dzieci. Za popełnione czyny grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin
Wybory 2024

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin

Znamy rezultaty niedzielnego głosowania. W gminie Włodawa bez zmian, ale mieszkańcy z gmin Wyryki i Stary Brus postanowili, że ich mała ojczyzna potrzebuje diametralnych zmian.

Tymczasowo strach przechodzić

Tymczasowo strach przechodzić

W miniony czwartek na tymczasowym przejściu dla pieszych przy ulicy Filaretów (w pobliżu dawnej kładki łączącej osiedle Piastowskie i osiedle Mickiewicza) doszło do potrącenia pieszego. Mieszkańcy wspomnianych osiedli zorganizowali dziś, 22 kwietnia, spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele rady miasta, rady dzielnicy oraz kierownik Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.

Przepis na udaną rozmowę o pracę
galeria

Przepis na udaną rozmowę o pracę

22 kwietnia br. ruszyła kolejna edycja warsztatów Lublin Skills Up. To cykl bezpłatnych spotkań wspierających kompetencje na rynku pracy

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna