Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

20 stycznia 2021 r.
17:28

Lubelscy uczniowie wrócili do szkół. "Są zachwyceni"

Autor: Zdjęcie autora ask
0 1 A A

Uczniowie klas I – III wrócili do nauki stacjonarnej. Ci, którzy biorą udział w zajęciach nie mogą się nacieszyć. Koronawirus puka już jednak do podstawówek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- To jest zupełnie inne życie! – tak powrót dzieci do ławek komentuje mama ucznia klasy III Szkoły Podstawowej nr 5 w Lublinie. – Dziecko wstaje uśmiechnięte i chce od razu biec do szkoły. Po południu buzia mu się nie zamyka, bo opowiada co się wydarzyło i kto co powiedział. Nauczanie zdalne było w naszym domu koszmarem. Syn snuł się apatycznie po całym domu. Włączał komputer i szedł do łazienki, albo do kuchni. Nie był niczym zainteresowany. Po pierwszym dniu w szkole zaczął się uczyć i czytać lekturę. To jak cudowne ozdrowienie!

- Córka poszła do szkoły, a ja wróciłam do pracy. Obu nam zdalne wykonywanie zadań dało mocno w kość i obie cieszymy się z otwarcia szkół – mówi pani Karolina, mama drugoklasistki z 

Z mieszanymi uczuciami do szkół wrócili za to nauczyciele.

- Uczniowie są niewątpliwie zachwyceni powrotem do szkoły. Nauczyciele z punktu widzenia zawodowego odczuwają duża ulgę, bo mamy świadomość, że zwłaszcza dla najmłodszych dzieci edukacja jest najbardziej skuteczna gdy odbywa się stacjonarnie - mówi Katarzyna Olejnik, dyrektorka Międzynarodowej Szkoły Podstawowej Paderewski w Lublinie. – Z drugiej jednak strony nauczyciele są ludźmi i część z nich przeżywa lęk i niepokój. Dotyczy to przede wszystkim nauczycielek nauczania wczesnoszkolnego, które są przecież trochę jak drugie mamy. Ciężko im zachować dystans, bo dzieci potrzebują bliskości i kontaktu, także fizycznego. W rozwiązaniu tej sytuacji na pewno bardzo pomogłyby przyspieszenie szczepień naszej grupy zawodowej. Większość nauczycieli deklaruje chęć skorzystania z nich.

W Paderewskim nauczanie odbywa się na podstawie scenariusza z jesieni, gdy w szkole mogły uczyć się tylko najmłodsze dzieci.

- Mamy np. podział szatni, a stołówka pracuje nie tylko na trzy zmiany, ale wyznaczone są w niej strefy dla poszczególnych oddziałów. Każda klasa ma też osobne przerwy, by dzieci nie kontaktowały się ze sobą – tłumaczy Olejnik. – Ponieważ dzieciom bardzo potrzeba normalności w tym szalonym świecie duży nacisk kładziemy na możliwie jak najczęstsze spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Zwłaszcza, że jest ku temu sprzyjająca pogoda. Naszych uczniów ogarnęło wręcz białe szaleństwo.

- Nauczyciele wrócili do stacjonarnej pracy raczej uśmiechnięci niż przestraszeni. Wszyscy widzimy potrzebę powrotu do tradycyjnego nauczania – mówi natomiast Ewa Sadowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 40 im. Lubelskiego Lipca 1980 w Lublinie. – Nie słyszę obaw. Część nauczycieli przechorowała już Covid. Część poddała się testom, z których żaden nie okazał się dodatnim. Teraz czekamy na szczepienia. Właśnie dostał informację, że nauczyciele są w pierwszej grupie osób mogących się szczepić i możemy się już rejestrować. Zainteresowanie nimi jest spore.

W „40” nauczanie odbywa się w oparciu o procedury wypracowane już w październiku, gdy w szkole uczyły się tylko najmłodsze dzieci.

- Pracujemy na dwie zmiany, do godz. 15.30. Między zmianami jest wietrzenie i dezynfekcja sal – mówi Sadowska. – Co bardzo ważne, żeby ograniczyć kontaktowanie się ze sobą uczniów poszczególnych klas udało nam się uruchomić 5 sal na działanie pięciu świetlic.

- Z powrotu do stacjonarnej nauki na pewno najbardziej cieszą się rodzice, którzy mogli wrócić do pracy oraz uczniowie. Tych ostatnich trudno wyciągnąć wręcz ze świetlic, bo w trakcie ich nieobecności zaszły duże zmiany. Dzięki budżetowi obywatelskiemu w świetlicach pojawiły się nowe zabawki, a w klasach tablice multimedialne - mówi Jolanta Józefaciuk, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie

W szkole dzieci z poszczeólnych oddziałów uczą się w odrębnych klasach. Dzięki temu, że uczniów jest mniej kazda klasa ma osobną toaletą. Dystans obowiązuje także w szatni. Nie ma tradycyjnych dzwonków - to nauczyciele ogłaszają przerwę tak aby dzieci jak najmneij kontaktowały się ze sobą.

- Z tego smaego powodu lekcje w poszczególnych klasach zaczynają się z 15-minutowym opóźnieniem - dodaje dyrektor Józefaciuk. - Szkoła  działa w oparciu o wszystkie wytyczne.

Na opublikowanej wczoraj rano liście placówek oświatowych pracujących w sposób hybrydowy lub zdalny w związku z epidemią koronawirusa znajduje się 10 pozycji. Częściowo zdalnie pracują: Branżowa Szkoła Specjalna I stopnia nr 2 we Włodawie, Przedszkole Specjalne nr 11 w Lublinie, Przedszkole nr 66 w Lublinie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy we Włodawie. Całkowicie zamknięte zostały: Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w Radzyniu Podlaskim, Branżowa Szkoła Specjalna I stopnia w SOS-W im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim oraz Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim (do 29 stycznia); Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy we Włodawie (do 31 stycznia).

- Na liście są też dwie szkoły podstawowe. Do 29 stycznia stacjonarnie pracuje Szkoła Podstawowa w Jarczowie. W zajęciach stacjonarnych nie bierze więc udziału 29 uczniów z trzech oddziałów klas I – III – mówi Jolanta Misiak, rzeczniczka Lubelskiego Kuratorium Oświaty. – Do 22 stycznia tylko zdalnie działa też Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie. W ławkach nie może zasiadać tam 76 uczniów z 9 oddziałów klas I – III. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium