Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

9 grudnia 2020 r.
22:22

Już u nas są. Chińskie szczeżuje znaleziono w dwóch miejscach w regionie

Autor: Zdjęcie autora agdy
154 0 A A
Cmentarzysko szczeżuj chińskich na dnie stawu hodowlanego
Cmentarzysko szczeżuj chińskich na dnie stawu hodowlanego (fot. Katarzyna Pawlik)

Są jak barszcz Sosnowskiego albo rak marmurkowy. W naszym województwie szczeżuje chińskie, choć powinny żyć nad Amurem i Jangcy, widziano już w dwóch miejscach – gminie Garbów i w Białce. Rozmawiamy z naukowcem badającym inwazyjne mięczaki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Choć pogoda nie zachęca do łażenia w gumiakach po mulistym dnie stawów, to z powodów naukowych warto zaryzykować. Badacze zajmujący się inwazyjnymi mięczakami, które wypierają rodzime gatunki, zbierają dane z całej Polski. W naszym województwie szczeżuje chińskie widziano już w dwóch miejscach.

Dr Anna Marią Łabęcka z Instytutu Nauk o Środowisku UJ w Krakowie: – Z pewnością jest ich więcej, bo już wiem o stu pięćdziesięciu lokalizacjach w całej Polsce. Te dwa w województwie lubelskim to staw w Przybysławicach w gminie Garbów i kanał pomiędzy stawami a Jeziorem Bialskim w Białce.

• Dlaczego właśnie teraz nasi czytelnicy powinni zainteresować się małżami i odpowiedzieć na pani apel wysyłając zdjęcia zauważonych muszli?

– W okresie przedświątecznym ze stawów hodowlanych spuszczana jest woda i odławia się karpie. Wówczas można zobaczyć co żyje na dnie. W oczy rzucają się mięczaki częściowo zagrzebane w mule. Oczywiście trzeba bardzo uważać chodząc po grząskim gruncie; czasami kalosze nie wystarczają i trzeba wkładać wodery. Zależy mi na zdjęciach wszystkich znalezionych małży, zwłaszcza, że laik może mieć kłopot z ich rozróżnieniem, choć np. szczeżuje chińskie (Sinanodonta woodiana) mają muszle w odcieniu buraczkowym, a trzy nasze rodzime gatunki szczeżuj zielonkawo-żółte, oliwkowe, słomkowe. No, i te chińskie są duże. Mogą osiągać nawet 25 cm długości.

Szczeżuje chińskie: osobniki dorosłe i młodociany (fot. Anna Maria Łabęcka)

• Skąd w stawie hodowlanym z wigilijnymi karpiami wzięły się wielkie chińskie szczeżuje?

– Z narybkiem. Ten gatunek małża produkuje pasożytującą na rybach larwę (glochidium). Nie ma kontroli narybku, nikt nie sprawdza czy na skrzelach, płetwach i skórze nie mają mikroskopijnych punkcików - larw małży. Nie stosuje się pod tym kątem kwarantanny ryb. I tak glochidia trafiają do stawu, gdzie po jakimś czasie opadają na dno i zagrzebują się w osadach dennych. W ogóle do Polski szczeżuje chińskie trafiły już w latach 80. ubiegłego wieku, ale nie wprost z dorzeczy azjatyckich rzek Amur i Jangcy, lecz poprzez Węgry.

• Na karpiu przyniesiemy je do domu?

– Tylko fachowcy dostrzegą larwy na skrzelach czy skórze karpia. Niemniej jednak mam apel do wszystkich, którzy by chcieli ratować wigilijne ryby wypuszczając je na wolność do rzeki czy zalewu. Niech tego nie robią. W ten sposób inwazyjny gatunek mięczaka przeniesie się do kolejnego akwenu. I zagrozi naszym rodzimym gatunkom skójek i szczeżuj, zabierając im pokarm i miejsce do życia. Ponadto larwy szczeżui chińskiej konkurują z larwami rodzimych gatunków o dostęp do ryb-żywicieli. A warto podkreślić, że jedna samica tego obcego gatunku małża może wyprodukować nawet milion larw!

Ciekawym przykładem może być los różanki. To ryba pod ochroną częściową. Do rozwoju potrzebuje małży (skójek i szczeżuj), w których składa jaja. Gdy zrobi to w szczeżui chińskiej, to ona nie chce przyjmować potomstwa różanki, usuwa zdeponowane przez rybę jaja. Rodzime gatunki małży tego nie robią i różanka może się w nich rozmnażać.

• Jak można pomóc?

– Wystarczy zrobić zdjęcia znalezionym małżom (ich muszlom) i przesłać na adres anna.labecka@uj.edu.pl wraz z informacjami o dacie znaleziska i z koordynatami GPS (zachęcam do stworzenia linku z pinezką w mapie gogle). Mile widziane są również dodatkowe informacje o typie zbiornika, w którym znaleziono małże (rzeka, starorzecze, jezioro, staw, zbiornik powyrobiskowy); typie dna (piaszczyste, muliste, żwirowe; czy dno jest porośnięte roślinnością czy nie); czy zbiornik jest zarybiany oraz użytkowany wędkarsko; jakie gatunki ryb występują w zbiorniku? Generalnie zależy mi na stworzeniu mapy występowania gatunków rodzimych i obcych w Polsce uwzględniając wszystkie typy zbiorników wodnych.

Na moim profilu FB w komentarzach są informacje o małżach i wskazówki jak przygotować zdjęcia biorąc udział w projekcie.

dr Anna Maria Łabęcka

Anna Maria Łabęcka jest pracownikiem naukowym w Instytucie Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się ewolucją strategii życiowych organizmów zmiennocieplnych. Bada rozród małży, siedliska ich bytowania, interakcje z innymi gatunkami. Interesuje się gatunkami inwazyjnymi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium