Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

26 listopada 2019 r.
7:08

"Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko": Mali przyrodnicy z Krasienina

0 2 A A

Mają od 3 do 6 lat i cudownych rodziców, którzy postanowili wychowywać ich w miłości do zwierząt i przyrody. Stąd pomysł na zmianę otoczenia szkoły, w której maluchy spędzają dużą część dnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Pewnego dnia znaleźliśmy w Dzienniku Wschodnim informację o konkursie ekologicznym i stwierdziliśmy, że to coś akurat dla naszej szkoły. W akcję zaangażowało się wielu rodziców. Nikogo nie trzeba było namawiać – opowiada Iwona Smolińska, koordynator projektu edukacyjnego „Mali przyrodnicy” w Szkole Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Kolonii Krasienin w gminie Niemce.

Co nas otacza

Mowa o konkursie jaki ogłosiliśmy wspólnie z Grupą Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” SA. W ramach akcji „Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko” namawialiśmy placówki oświatowe do podjęcia aktywnych działań proekologicznych. Liczyła się inwencja i zaangażowanie w zabawę uczniów, którzy nauczą się, jak wielką wagą jest ochrona środowiska. Wybraliśmy 12 najlepszych pomysłów. Jednym z nich był właśnie projekt wymyślony w szkole w Kolonii Krasienin.

– Właściwa postawa wobec środowiska kształtuje się przez całe życie, ale jej podstawy zdobywa się w dzieciństwie i młodości, kiedy człowiek jest wrażliwy na wszystko, co go otacza – podkreśla Iwona Smolińska. – Zetknięcie dzieci z przyrodą wywołuje u nich chęć aktywnego działania. Budzi uczucie opiekuńczości i przyjaźni wobec świata roślin i zwierząt. Szczególnie ważne jest takie właśnie uczenie się przez przeżywanie. Rozbudza ono uczucia i sprawia, że wiedza o przyrodzie i jej zasobach oraz jej ochronie staje się wartością, której chcemy bronić i dla której chcemy pozyskiwać innych.

Gołębie czy sikorki?

Przygotowanie projektu działań ekologicznych to jedno. Drugie – to jego realizacja. Dzięki rodzicom i ich dzieciom, z zerówki i oddziału przedszkolnego, wspieranych przez wychowawców i dyrekcję szkoły, wszystko udało się znakomicie.

Na drzewach wokół szkoły powieszono karmniki i budki lęgowe. Przy ich wykonaniu nieoceniona okazała się pomoc fachowca-stolarza. Już kilka minut po ich zawieszeniu zaglądały do nich pierwsze ciekawskie sikorki. Robiły to tym chętniej, że dzieci wysypały im ziarenka. Nie zabrakło też słoniny.

– Najbardziej podobają mi się budki lęgowe. Chciałbym, żeby pojawiły się w nich... gołębie – powiedział z nadzieją Krystian.
Lenka, która bardzo ucieszyła się z możliwości dokarmiania ptaków i z tego, że z okien szkolnej stołówki lub sali, w której bawią się przedszkolaki, będzie mogła je podglądać, wolałaby, żeby do karmników przylatywały sikorki.

Na to, że szkolny karmnik upodobają sobie właśnie sikorki liczy także Gabrysia, która każdej zimy dokarmia je na własnym podwórku.

– A mnie podobają się wszystkie kolorowe ptaszki – podsumowuje Sophie.

Ścieżka edukacyjna

Dzięki zdobytej nagrodzie rodzice zakupili wiele drzewek i krzewów. Wokół szkoły zasadzono: modrzew europejski, lipę drobnolistną, sosnę zwyczajną, jarząb pospolity, klon jasnolistny, dereń jadalny, głóg jednoszyjkowy, brzozę brodawkowatą, dąb szypułkowy, orzech włoski, sumak octowiec, kalinę koralową, oliwnik wąskolistny, tabułę japońską i pęcherznicę kalinolistną.

– Utworzono z nich ścieżkę edukacyjną, bo przy każdej roślinie stanęła tabliczka z informacjami o niej – mówi Anna Czernicka-Szpakowska, dyrektor Zespołu Szkół w Krasieninie. – Bardzo cieszymy się z nowych roślin. Mamy nadzieję, że doskonale się przyjmą i szybko urosną, bo wokół szkoły potrzebny jest cień.

– Drzewa są bardzo potrzebne i dobrze, że będzie ich dużo. Będziemy mogli dobrze oddychać, bo będzie dużo tlenu – cieszy się Kuba, który najbardziej lubi dęby. Wysokie, piękne i mające mnóstwo żołędzi. Jego koleżanka, Sandra, uważa, że wszystkie drzewa są piękne. Trzyma tylko kciuki, żeby się przyjęły i na wiosnę zaczęły rosnąć.

Rodzice, którzy wymyślili akcję, nie mają wątpliwości. – Na pewno tak będzie, skoro w sadzenie roślin tak bardzo zaangażowały się wszystkie przedszkolaki.

ZIELONY WOLONTARIAT. POCZUJ CHEMIĘ DO BYCIA EKO

„Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko” - był konkursem dla dzieci młodzieży w wieku szkolnym organizowanym przez Dziennik Wschodni i Patrona konkursu Grupę Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” SA.

Do udziału zaprosiliśmy szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, domy kultury, biblioteki z województwa lubelskiego - wszystkie te instytucje, które pracują z dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym. Nagrodą była kwota do 2000 zł na wymyślony przez nich projekt ekologiczny.

Dziś prezentujemy działania jednego z 12 laureatów konkursu. Kolejne prezentacje w najbliższych wydaniach Dziennika Wschodniego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motoru Lublin nie dał szans ebut.pl Stali Gorzów
ZDJĘCIA
galeria

Orlen Oil Motoru Lublin nie dał szans ebut.pl Stali Gorzów

Pełny stadion, wspaniała atmosfera i pierwsze domowe zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin w nowym sezonie. „Koziołki” rozbiły w piątkowy wieczór ebut.pl Stal Gorzów Wielkopolski 55:35, a goście z 15 biegów byli w stanie wygrać ledwie jeden

Kibice Orlen Oil Motor Lublin - tak świętowali (ZDJĘCIA)
galeria

Kibice Orlen Oil Motor Lublin - tak świętowali (ZDJĘCIA)

Lubelscy kibice wypełnili po brzegi trybuny przy Al. Zygmuntowskich

Disco ponad wszystko. Zdjęcia z koncertu Defis
foto
galeria

Disco ponad wszystko. Zdjęcia z koncertu Defis

Zapraszamy do obejrzenia niezwykłej fotorelacji z wieczoru pełnego muzyki, w wykonaniu zespołu DEFIS, który rozgrzał klub Serce do czerwoności.

galeria

Trzynastego wszystko zdarzyć się może, trzynastego świat w różowym kolorze (...) - nie inaczej było w Pięknej Pszczole. Zobaczcie, jak szalał Lublin i co się działo na parkiecie!

Party jak w roku 2000!
foto
galeria

Party jak w roku 2000!

W ubiegły piątek odbyła się w klubie Helium szalona impreza w stylu R&B z lat 2000! To było prawdziwe odegranie wspomnień, gdy Beyoncé, Usher, Destiny's Child i inni rządzili na listach przebojów! Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Kto w Lubelskiem znajdzie się na liście KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
WYBORY 2024

Kto w Lubelskiem znajdzie się na liście KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do poniedziałku (22 kwietnia) partie mają czas na poinformowanie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Do 2 maja powinny z kolei zgłosić listy kandydatów na posłów do Europarlamentu. Platforma Obywatelska w województwie lubelskim kandydatów na listę już ma. Zarekomendowała ich Zarządowi Krajowemu PO. Ten decyzję o ostatecznym jej kształcie podejmie w przyszłym tygodniu.

Orlen Oil Motor Lublin rozbija ebut.pl Stal Gorzów (zapis relacji na żywo)

Orlen Oil Motor Lublin rozbija ebut.pl Stal Gorzów (zapis relacji na żywo)

O godzinie 20.30 mistrzowie Polski po raz pierwszy w tym sezonie zaprezentują się lubelskiej publiczności. Orlen Oil Motor Lublin rywalizować będzie z ebut.pl Stalą Gorzów Wielkopolski

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką
foto
galeria

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką

Wiadomo, że Lublin lubi i potrafi się bawić, jak mało które miasto w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z imprezki w popularnym lubelskim klubie 30. Jesteście ciekawi co się działo na parkiecie? Tego dowiecie się oglądając naszą fotorelację.

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Konrad Sawicki nie tylko nie będzie w najbliższej kadencji ponownie zasiadał w Sejmiku Województwa Lubelskiego, ale także w Radzie Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie.

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM
23 kwietnia 2024, 18:00

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM

Dom Kultury LSM oraz Szkoła Muzyczna Rytm i Melodia zapraszają na koncert "Wiosenne ballady", który odbędzie się w najbliższy wtorek 23 kwietnia o godzinie 18.00. Wstęp wolny!

Jeżyny z larwami

Jeżyny z larwami

Ponad 7,5 mrożonych jeżyn importowanych z Serbii nie trafi na rynek do sklepów na Lubelszczyźnie. W czwartek Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie wydała decyzję o zakazie wprowadzenia tej partii owoców do obrotu. Przyczyną: larwy i pleśń

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie
Zdjęcia
galeria

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie

57 sesji, w tym także prowadzone w okresie pandemii sesje zdalne, 836 podjętych uchwał, 15 stanowisk i apeli, 365 posiedzeń komisji oraz 787 opinii i wniosków. Dobiegła końca VI kadencja Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Sezon alergiczny w pełni. Jak powinniśmy postępować i jakie są metody leczenia alergii, rozmawiamy z dr n. med. Markiem Michnarem z Oddziału Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK nr 4 w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]

W czwartek kibice Bogdanki LUK mieli ostatnią okazję, żeby w tym sezonie obejrzeć swoich pupili w Lublinie. Drużyna Massimio Bottiego pożegnała się z fanami w bardzo dobrym stylu, bo w pierwszym meczu o piąte miejsce pokonała Trefla Gdańsk 3:0.

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W powiecie opolskim wyborcza rozgrywka dalej się toczy. Już 21 kwietnia mieszkańcy trzech gmin będą musieli ponownie zadecydować o tym, kogo widzą na stanowisku wójta lub burmistrza.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!