Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik
A kto wie co to Emka? I skad sie wziela ta nazwa? To nawet na lubelszczyznie dosc hermetyczne.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
A kto wie co to Emka? I skad sie wziela ta nazwa? To nawet na lubelszczyznie dosc hermetyczne.
MPK :) faktycznie czasem jak mi się wymsknie poza Kraśnikiem to nikt nie rozumie...
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Emka u mnie autobus mpk
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Puławska Emka
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
autobus miejski, emka od Miejski. jestem nabytą lubelanką, gdzieś podłapałam to słowo i dziwiło mnie że nie wszyscy wiedza o co chodzi. coraz mniej spotykane słowo
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
A serdelki?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Chyba nka od nocnych autobusów
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Mój dziadek mówi "szmagalsty" (śmagalasty). Cóż to znaczy - sam nie wiem, ale chyba coś w okolicach "przystojny".
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Brakuje jeszcze zwrotu - w kit :) w innych rejonach nikt nie wie o co chodzi
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
A co z krajzega- pila taka, chlusniem bo usniem- czyli wypijemy kieliszka wodki, starsza-mama, starszy- Ojciec; menda- upierdliwy czlowiek, trajtek- trolejbus, trumna ma swoje drugie znaczenie to tez autobus. Mykna£- przemkna£; ale myk- ale sposob.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
A nikt nie zasuwa domu ? W sensie zamyka ? Albo zaszmyrgnąć czyli zawiązać ? I wszeochobecne 'te okno' albo 'któro ciastko?'' ;)))
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
jestem z lublina chociaz aktualnie mieszkam w londynie mam znajomego z pomorza ktory mial wielki ubaw jak uslyszal u mnie  slowo "CZŁENIO"
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Uważam, że Pan Profesor poświęcił wiele czasu na znalezienie określeń dotyczących naszego regionu. Jako osoba urodzona i wychowana w Lublinie nie zawsze jestem w stanie zrozumieć znaczenie słów używanych np. w Białej Podlaskiej. Po kilkunastu latach w pełni rozumiem co do mnie tam mówią. W roku 1979 miałem praktykę studencką w Poznaniu - pierwszego dnia po przyjeździe poszliśmy do kawiarni, ja naprawdę nie rozumiałem co mówią przy sąsiednim stoliku, czułem się jak za granicą. Podziwiam wielką pracę Pana Profesora i cieszę się, że moje wnuki będą mogły zrozumieć treść wyrażeń zawartych w książkach o Lublinie z lat 50 ; 60. Wychowałem się na Wieniawie, pół życia nastolatka spędziłem pod KOSMOSEM. Nawet nasze słownictwo było inne niż np. chłopaków ze Starówy. POZDRAWIAM PANA PROFESORA
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Lublin na topie. To i dobrze, ba - bardzo dobrze. A jak coś jest najlepsze z najlepszych, to się mówi: 'po chuju', rzadziej 'fest'. Dać komuś w ryja czyli w 'mazak'. A najlepsze były gołębie Sziacha na Rybnej 12.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Następna klejka wódeczki: JAK KATOLIK, TO O STOLIK.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Słówko "czaje" tez nie jest znane w innych regionach :)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Zasunąć drzwi, kupywać, cebularz i słynny brejdak -po tym poznaje, że człowiek z Lublina. Podlasiaka poza zabawnym akcentem odróżnia niezrozumiałe stosowanie wszędzie "dla" -np. powiedziałem dla taty Ja jestem z Podkarpacia i wychodzę na pole a po domu chodzę w pantoflach. Zupę gotuje w garczku :-)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Słówko "czaje" tez nie jest znane w innych regionach :)
Jest znane wszędzie prawie.Ja znam je na podkarpaciu i znajomi z mazowieckiego tez znaja
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Ogolnie jestesm z Zamoscia wiec mniej-wiecej sie wszystko zgadza, z niewymienionych rzeczy warto jeszcze nadmienic: 1.Kaszkietowka 2.Strugaczka 3. tablice sie sciera, to samo robi sie gumka. Studjujac w Poznaniu ludzie bardzo sie dziwili i nie wiedzieli co to znaczy bo u nich mowi sie tak: 1.Czpka z daszkiem 2. Temperowka 3. gumka do mazania, tablice sie zmazuje :) ale ogolnie w druga strone jest wiecej takich rpzypadkow, kto wie co znaczy: tytka, ćmiki, kejter, bimba, wiara? Tej? Pozdrawiam ze Szkocji gdzie Polacy posluguja sie czesto 'nowomowa' :)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Kaniołka
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Strona 1 z 3

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...