Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Pogrzeb Pawła Adamowicza. Kondukt żałobny wyruszył ulicami Gdańska [transmisja]

Utworzony przez Użytkownik niezarejestrowany, 18 stycznia 2019 r. o 17:16 Powrót do artykułu
Zginął leming od noża, histeria narodowa. Zginął moher od siekiery i... Ktoś pamięta żałobę narodową? Wygrał wybory na nienawiści do PiSu i osób popierających zmiany w skorumpowanej POlsce. Ot, święty człowiek. Najbardziej dziwi mnie "walka" z mową nienawiści? O ile gość z siekierą jasno wskazał kto go pchnął do czynu, o tyle nożownik zrobił to dla... sławy i za to, że został osadzony za PO. Faktycznie mógł czuć żal, że za PO bandyci i złodzieje mieli fory, a go bidaka zgarnęli. Powinni go uniwinnić. Chociaż i tak dostał duuuże fory. Nie docenił. Gdzie tu równość i sprawiedliwość? Wracając do mowy nienawiści... Jak myślicie kiedy znów będą zachęcać do dorzynania watach? W każdym razie dawno w tv nie ma tego gościa na wizji. A przecież to czołowy polityk PO. A propos nowoczesnych i postepowych polityków. To którzy buczą podczas wystapień parlamentarnych niczym w brytyjskie buldogi. Nie wiem czym zasłużył Prezydent Gdanska na takie honory... deweloperzy pewnie się zapłaczą, ale co zrobił dla mieszkańców? Proszę wyliczać, chętnie poczytam. Może zostanę oświecony. Bo jeżeli zaproszę do siebie nielegalnych emigrantów z Afryki (na koszt podatników), to dla miejsca w Bazylice, chyba warto?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
To jest tragedia, tragedia zwłaszcza dla rodziny. Jednak zrobiono z tego spektakl. W wiadomo w jakim celu i na czyj użytek. Nie wiem, możemy się tylko domyślać czy gdyby rodzina chciała zwykłego spokojnego, chrześcijańskiego pogrzebu, czy pozwolonoby jej na to. Trochę też nie tak, gdyż w takich chwilach , żona Zmarłego nie powinna używać pewnych słów, uogólnień, czyli uprawiać polityki. Nam każą się modlić i płakać a tu ...
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Cały tydzień szum. Ludzie, codziennie ktoś ginie od noża.OK , człowiek służby publicznej. Ciekawe czy pochwaliby takie sluzganie się na trumnie aby procenty rosły. Myślę, że będą to robić do wyborow
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Czemu tak noszą trumnę? Po co?
 Taka nowa świecka tradycja.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
-----   Kan. 1242 – W kościołach nie należy grzebać zmarłych, chyba że chodzi o Biskupa Rzymskiego, kardynałów lub biskupów diecezjalnych, również emerytowanych, którzy powinni być chowani we własnym kościele.
 Przypomnę ci, że prawo kanoniczne ustanowili ludzie, nie Bóg. I nie chcę Go wyręczać, ale nie wiem, czy patrząc z góry na takich obłudników jak ty i tobie podobni, jest zadowolony. Wylewacie krokodyle łzy jak faryzeusze nad olejkiem - a to nad świątynią, a to nad kosztem, nawet żal i smutek was irytują. Czy jesteście jeszcze ludźmi?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
A gdzie pochowali pana Kaczorowskiego uważanego tu i ówdzie za prezydenta Polski?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Wstyd na całą europe brawo POpaprańcy
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
...prymitywne bydło coraz częściej przekracza granice dobrego wychowania i zwyklej ludzkiej przyzwoitości. Im nawet krew człowieka na kosmatych lapach w tym nie przeszkadza. Polska jest tak podzielona, że nawet wyjazd do Warszawy, Poznania lub Nowej Soli sprawia poczucie emigracji do lepszego świata. Serdecznie dziękuję losowi, ze moi synowie natychmiast po studiach wyjechali za granicę!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Hejt w takiej chwili - chyba nie ma już dla nas ratunku !
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
nie da się oglądać telewizji, bo wszędzie to samo - gruba przesada
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
A kiedy wezmą się za cztery litery osobnika, który nie zabezpieczył imprezy i naraził ludzi na śmierć?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Skoro po 20 latach bycia Prezydentem Gdańska ludzie wybrali św. p. Pana Adamowicza ponownie tzn., że coś dla miasta zrobił. A jak nie wiesz to jedź i się spytaj mieszkańców. Kandydat Pis-u też startował i mógł wygrać, ale ludzie zdecydowali inaczej więc nie pisz głupot. A twoje słowa kierowane pod adresem osoby, która zginęła w tak tragicznych okolicznościach tylko świadczy o tobie jako człowieku i katoliku. Szkoda słów. Tak samo jak nie widzisz drugiej strony, której też można wiele zarzucić: buczenie, gwizdy, wyzwiska, mowa nienawiści, itd., złodziejstwa nie bo im sie należy.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Podobno rodzina prosiła o nieupolitycznianie pogrzebu, ale jak tu nie skorzystać z okazji i wepchnąć się na siłę.  To jest niesmaczne
A może to byli jego koledzy po prostu? Znali się osobiście, spotykali, na niwie zawodowej, ale jednak. Moim zdaniem - piękny gest!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Dużo kombinował, dużo go już miało dosyć, a chodził bez ochrony. Ciężko to zrozumieć. Tak czy inaczej, nie jest żadnym wzorem do naśladowania.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
A dlaczego w piątek przedstawiciele samorządu niosą trumnę z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza, a w sobotę w kościele stoi urna z prochami prezydenta Pawła Adamowicza?  Czy wiadomo, kto wydał zgodę na spopielenie Jego ciała i na jakiej podstawie prawnej? Zgodnie z przepisami to zmarły za życia powinien napisać oświadczenie o zgodzie na spopielenie ciała.  Kodeks Prawa Kanonicznego, obowiązujący od 1983 r. wskazuje:  "Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. (1176 § 3). Katechizm Kościoła Katolickiego  numer 2300: „Ciała zmarłych powinny być traktowane z szacunkiem i miłością wypływającą z wiary i nadziei zmartwychwstania.  Grzebanie zmarłych jest uczynkiem miłosierdzia względem ciała; jest uczczeniem dzieci Bożych, będących świątynią Ducha Świętego”.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
A dlaczego w piątek przedstawiciele samorządu niosą trumnę z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza, a w sobotę w kościele stoi urna z prochami prezydenta Pawła Adamowicza? Czy wiadomo, kto wydał zgodę na spopielenie Jego ciała i na jakiej podstawie prawnej? Zgodnie z przepisami to zmarły za życia powinien napisać oświadczenie o zgodzie na spopielenie ciała.   Kodeks Prawa Kanonicznego, obowiązujący od 1983 r. wskazuje:       "Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych.      (1176 § 3).     Katechizm Kościoła Katolickiego       numer 2300: „Ciała zmarłych powinny być traktowane z szacunkiem i miłością wypływającą z wiary i nadziei zmartwychwstania.       Grzebanie zmarłych jest uczynkiem miłosierdzia względem ciała; jest uczczeniem dzieci Bożych, będących świątynią Ducha Świętego”.
Kodeks Prawa Kanonicznego bnie jest wykładnią obowiązującego w Polsce prawa.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Zgadłeś. Kodeks Prawa Kanonicznego jest prawem obowiązującym w Kościele.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
  Proszę bardzo, oto także prawo obowiązujące w RP:   USTAWA z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych   ( Opracowano na podstawie: t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 912, 1669)   Art. 10. 1. Prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie: 1) pozostały małżonek(ka); 2) krewni zstępni; 3) krewni wstępni; 4) krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa; 5) powinowaci w linii prostej do 1 stopnia.   Art. 12. 1. Zwłoki mogą być pochowane przez złożenie w grobach ziemnych, w grobach murowanych lub katakumbach.  Szczątki pochodzące ze spopielenia zwłok mogą być przechowywane także w kolumbariach. 3. Groby ziemne, groby murowane i kolumbaria przeznaczone na składanie zwłok i szczątków ludzkich mogą znajdować się tylko na cmentarzach. Może odpowiesz, co robią urny /i trumny/ w kaplicach kościelnych? Nie można dowolnie również spopielać ciał zmarłych bez wcześniejszej zgody, jest to naruszenie dóbr osobistych zmarłego (art. 23,24 k.c.): A oto jedna z wielu wykładni prawa: Sąd Najwyższy wyraził w wyroku z dnia 7 czerwca 1966 r. w sprawie  I CR 346/65  (Lex nr 5998), wskazując że  art. 10 ust. 1  ustawy z dnia 31 I 1959 r. o cmentarzach i chowaniu (Dz. U. Nr 11, poz. 62) nie zastrzega na rzecz pewnych osób prawa pochowania zwłok z pierwszeństwem przed prawem innych osób. Art. 10 ust. 1 jedynie stanowi, komu przysługuje prawo (w zasadzie – kogo obciąża obowiązek) pochowania. W zakresie zaś, w którym art. 10 ust. 1 dotyczy prawa osobistego, podlega reżimowi  art. 24 § 1  k.c. Wynika z tego, że każda z osób wymienionych w art. 10 ust. 1 władna jest przystąpić do wykonania prawa pochowania, a inne z osób należące do tego kręgu mogą skutecznie domagać się stosownego zaniechania jedynie wtedy, gdy wspomniane działanie przedstawia się jako bezprawne . Wynika z tego, że każda z osób wymienionych w art. 10 ust. 1 władna jest przystąpić do wykonania prawa pochowania, a inne z osób należące do tego kręgu mogą skutecznie domagać się stosownego zaniechania jedynie wtedy, gdy wspomniane działanie przedstawia się jako bezprawne. Za bezprawne należy uznać przede wszystkim pochówek niezgodny z wolą zmarłego.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Proszę bardzo, oto także prawo obowiązujące w RP: USTAWA   z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych   ( Opracowano na podstawie: t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 912, 1669)   Art. 10.   1. Prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie: 1) pozostały małżonek(ka);   2) krewni zstępni;   3) krewni wstępni;   4) krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa;   5) powinowaci w linii prostej do 1 stopnia.   Art. 12.   1. Zwłoki mogą być pochowane przez złożenie w grobach ziemnych, w grobach murowanych lub katakumbach. Szczątki pochodzące ze spopielenia zwłok mogą być przechowywane także w kolumbariach. 3. Groby ziemne, groby murowane i kolumbaria przeznaczone na składanie zwłok i szczątków ludzkich mogą znajdować się tylko na cmentarzach. Może odpowiesz, co robią urny /i trumny/ w kaplicach kościelnych? Nie można dowolnie również spopielać ciał zmarłych bez wcześniejszej zgody, jest to naruszenie dóbr osobistych zmarłego (art. 23,24 k.c.): A oto jedna z wielu wykładni prawa:   Sąd Najwyższy wyraził w wyroku z dnia 7 czerwca 1966 r. w sprawie        I CR 346/65        (Lex nr 5998), wskazując że       „      art. 10 ust. 1        ustawy z dnia 31 I 1959 r. o cmentarzach i chowaniu (Dz. U. Nr 11, poz. 62) nie zastrzega na rzecz pewnych osób prawa pochowania zwłok z pierwszeństwem przed prawem innych osób. Art. 10 ust. 1 jedynie stanowi, komu przysługuje prawo (w zasadzie – kogo obciąża obowiązek) pochowania. W zakresie zaś, w którym art. 10 ust. 1 dotyczy prawa osobistego, podlega reżimowi        art. 24 § 1       k.c. Wynika z tego, że każda z osób wymienionych w art. 10 ust. 1 władna jest przystąpić do wykonania prawa pochowania, a inne z osób należące do tego kręgu mogą skutecznie domagać się stosownego zaniechania jedynie wtedy, gdy wspomniane działanie przedstawia się jako bezprawne     . Wynika z tego, że każda z osób wymienionych w art. 10 ust. 1 władna jest przystąpić do wykonania prawa pochowania, a inne z osób należące do tego kręgu mogą skutecznie domagać się stosownego zaniechania jedynie wtedy, gdy wspomniane działanie przedstawia się jako bezprawne. Za bezprawne należy uznać przede wszystkim pochówek niezgodny z wolą zmarłego.
A ma Pani informacje o tym, że Pasn Adamowicz nie chciał być spopielony? Co do miejsca pochwóku, to faktycznie nie sądzę, by sam wyraził chęć umieszczenia swych prochów w świątyni, ale biorąc pod uwagę, że w Gdańsku taka tradycja przez wieki istniała - mógł się z tym potencjalnie liczyć. Jednakże pewności żadnej nie mam, a podejrzewam, że i Pani do takich informacji dostępu nie posiada. Po co więc w ogóle te wpisy? Jednakże, idąc dalej, możemy zapytać, na jakiej podstawie prawnej na Wawelu pochowano w 2010 roku tych, których pochowano. To też wydaje się niezgodne z przytoczoną przez Panią wykładnią prawną...
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Strona 2 z 2

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...