Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Żurek na wędzonce, z kiełbasą i jajkiem

Utworzony przez catani, 28 listopada 2008 r. o 06:34
W końcu jakieś danie dla chłopa. Czy nie wiecie, gdzie można kupić mąkę żytnią? Jakieś zdrowe sklepy? Widziałem płatki żytnie, czy je też mozna zalać przegotowaną wodą i wyjdzie zakwas?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Dobrze że program jest rano. Ślinka leci, a więc po dziesiątej do sklepu, kupujemy specjały i gotujemy. Po takich poradach to na pewno wyjdzie. Smacznego.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Najlepsze zupy: żurek rosół ziemniaczana fasolówa kapuśniak na bozku krupnik węgierska gulaszowa pomidorówka ogórkowa grzybowa Pozdrawiam gotujących zupy.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Czy ktoś wie, czym różni się kwaśnica od kapuśniaku? Czy jest to bardziej kwaśny kapuśniak czy może inaczej się ją gotuje. W Lublinie jadłem kwaśnicę i wyglądała mi na zwykły kapuśniak.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Kwaśnica braci Golców! Czym kwaśnica różni się od kapuśniaku? Kwaśnicę robi się z kiszonej kapusty, kapuśniak można zrobić także z kapusty surowej. Do ugotowania kapuśniaku wystarczą produkty kupione w sklepie, np. gotowy wędzony boczek czy żeberka. Gotowanie kwaśnicy to ceremoniał, górale przygotowują każdy produkt, który ma trafić do garnka, np. sami peklują mięso. Kwaśnica to zupa zawdzięczająca swą renomę niepowtarzalnemu smakowi. Lekko lub mocno kwaśna, słonawa, ostra. Posiada zapach kiszonej kapusty, gotowanej wieprzowiny (czasami gotowano kwaśnicę na baraninie) oraz przypraw. Niegdyś była ona spożywana przez górali żywieckich przy okazji świniobicia, które stanowiło duże wydarzenie nie tylko w samym gospodarstwie, ale i we wsi. O tym niezmiernie ważnym wydarzeniu pisze znana etnograf Zofia Szromba-Rysowa (Zofia Szromba-Rysowa, 1992, Górale Beskidu Żywieckiego, Instytut Historii i Kultury Materialnej 1998, Rozdz. Pożywienie i jego kulturowe funkcje): (...) to tak ważne ze względów gospodarczych wydarzenie gromadziło sąsiadów, których zapraszano na „podgardlinę” lub jak mówiono także „na kwaśnicę” (...) polewkę z kwasu spod kiszonej kapusty, ziemniaków. Kwaśnica braci Golców według receptury ich mamy Składniki dla 4-6 osób: żeberka wieprzowe – 0,5 kg, podgardle wieprzowe – 0,5 kg, brzuch wieprzowy – 0,5 kg, kapusta kiszona – 1 kg, marchew – 2 sztuki, pietruszka – 2 sztuki, czosnek – 3-6 ząbków, sól, pieprz, liść laurowy – wedle uznania. Mięso zalewamy 3 litrami wody i gotujemy do miękkości na średnim ogniu. Po mniej więcej godzinie dodajemy obraną marchewkę i liść laurowy. Gotujemy je, aż staną się miękkie. Na końcu dokładamy kapustę i gotujemy wszystko jeszcze przez około 30 minut. Doprawiamy do smaku drobno posiekanym, lub wyciśniętym czosnkiem, pieprzem i solą. Podajemy z ziemniakami, które należy ugotować oddzielnie. Smacznego! Z tą kwaśnicą to jest zamieszanie. Etnografowie twierdzą, że to polewka na kwasie spod kiszonej kapusty, ziemniaków i wędzonego, a wwszyscy dodają kapustę. Wiadomości wyszperałam w necie.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Kwaśnica Maćka Kuronia. Mówi, że kwaśnica powinna być na gęsinie. Składniki: 1,5 l wody, ok. 1 kg baraniny z kością lub gęsiny, kilka suszonych grzybów, kilka ziemniaków, 3 cebule, 500 g kiszonej kapusty, czosnek, majeranek, kminek, cząber, ziele angielskie sól, pieprz. Sposób przyrządzania: Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę i gotujemy. Mięso gotujemy w 1,5 l wody, następnie wyjmujemy je, usuwamy kości, a mięso kroimy na kawałki. Do wywaru dodajemy kapustę, pokrojoną cebulę oraz przyprawy i gotujemy. Osobno gotujemy suszone grzyby, które następnie kroimy w paski. Na koniec łączymy wywar grzybowy z „kapuściano - mięsnym”, dodajemy pokrojone mięso, grzyby, ziemniaki. Podajemy zupę z chlebem.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Najprostszy patent na kwaśnicę: 1. Iść do zparzyjaźnionego warzywniaka. 2. Poprosić o 1,5 litra kwasu spod kapusty. 3. Kupić w mięsnym kawał boczku, wędzonych żeberek i kiełbachy. 4. Do garnka wlać litr wody, dodać 2 cebule, czosnku, przyprawy, boczek, żeberka i kiełbasę. 5. Jak mięcho będzie miękkie wrzucić kartofle w kostkę. 6. Jak kartofle będą w sam raz, wlać kwas. 7. Doprawić solą, pieprzem, omaścić skwarkami, podawać.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...