Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Biała Podlaska: Pomnika powstańców nie widać

Utworzony przez @-->>--, 4 lutego 2011 r. o 13:19
Sprawa od dawna mocno bulwersująca świadomych mieszkańców Białej i okolic. Dawna, ponieważ przed modernizacją, - która budzi wiele wątpliwości – był to zapomniany relikt przeszłości. W oczach wielu symbol niepotrzebnie przelanej krwi. W 1938 i 1963 (pytanie retoryczne, dlaczego akurat w tym?) roku, społeczność była bardziej świadoma? A może nie poddawała się manipulacjom propagandy? Panie Kalinowski Szczepanie – więcej determinacji! Więcej współpracy z Panem Kulawcem Romualdem! Czasami warto połączyć siły. Pani Renatko? Czym zajmowała się Pani we wczesnych fazach realizacji projektu? (też mała retoryka – jednako nieusprawiedliwiająca) Odnoszę wrażenie pokrętnych tłumaczeń celem zamydlenia jednostkowych interesów własnych. A właśnie, może ktoś wie? Kto jest mieszkańcem przyległej posesji, któremu być może nie było w smak usytuowanie ekranów w sposób godny pamięci i psującymi estetykę jego ogródka? Panie Pietrzela Marku, trzymaj rękę na pulsie.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
To raczej celowe działania, a nie niedopatrzenie. Zupełnie irracjonalne są drzwi do ekranów. Drzwi za 1000-2000zł, zasypane śniegiem są na nic. Przy okazji wykonania ZAKŁADKI w ekranie, można odsłonić pomnik 1863. Tych "drzwi jest więcej i to z automatem do zamykania - paranoja jak latarnie..
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
@-->>-- napisał:
(...)zapomniany relikt przeszłości. W oczach wielu symbol niepotrzebnie przelanej krwi.(...)
Nic dodać nic ująć.Myślę że taka wypowiedź nie dla wszystkich jest wygodna. Panie "@-->>--" z rozczuleniem wspominam Pana wpisy dotyczące historii Białej Podlaskiej na innym forum internetowym. Czyżby w końcu powrót? Gdzie się podziewaliśmy? Będą nowe opowieści o bialskich lochach?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
stary forumowicz napisał:
Nic dodać nic ująć.Myślę że taka wypowiedź nie dla wszystkich jest wygodna. Panie "@-->>--" z rozczuleniem wspominam Pana wpisy dotyczące historii Białej Podlaskiej na innym forum internetowym. Czyżby w końcu powrót? Gdzie się podziewaliśmy? Będą nowe opowieści o bialskich lochach?
Ja jako "nowy forumowicz" chciałbym zapytać: dlaczego w Białej Podl. nie ma pomnika Marszałka Piłsudskiego ? Jest więc nowy paskudny pomnik przy Starostwie.Zastanawia mnie dlaczego z takim upodobaniem świętujemy i upamiętniamy nasze klęski narodowe, oczywiście doceniam ofiarę złożoną na ołtarzu ojczyzny. Oczami wyobraźni widzę spiżowego Marszałka na Kasztance, zamiast na przykład smutnego Kraszewskiego który po napisaniu 50 powieści doszedł do wniosku że już mu zabrakło tematów do następnej.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Co do Piłsudskiego to masz na budynku um tablice na jego cześć a i na pkp też się coś znajdzie o Piłsudskim;) wystarczy poszukać.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Gość napisał:
Co do Piłsudskiego to masz na budynku um tablice na jego cześć a i na pkp też się coś znajdzie o Piłsudskim;) wystarczy poszukać.
No to zamiecione Marszałkowi tabliczkę i wystarczy to może postawmy pomnik Dzierżyńskiemu w ramach zacieśniania przyjaźni Tuskowo - radzieckiej (pardon rosyjskiej) postać ważna bo Polak i w radziecki bohater. Ciekaw jestem przyczyny tej Twojej awersji do Piłsudskiego, tak wnioskuję ? Pomnik przed Starostwem nie dość że brzydki to jeszcze ukryty.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Pawlak napisał:
Kraszewski, który po napisaniu 50 powieści doszedł do wniosku, że już mu zabrakło tematów do następnej. [/quote] Sadziłem Panie „PAWLAK”, iż jesteś bardziej umnym człowiekiem, osąd swój oparłem na Twoich poprzednich wpisach wyrażonych w forach, które czasami czytałem żyjąc parę lat w Australii. Poczytaj sobie ile (i jak) J.I.Kraszewski napisał powieści. W trudnym czasie napisanie 50-ciu książek zajmowało mu miesiąc! Proponuję Ci przeczytanie Dziejów Polski. Tylko czy Ty przebrniesz przez to? Natomiast odnośnie samego pomnika, był wybudowany ze składek Komitetu Rodzicielskiego szkoły jego imienia. Sądzę, nie było to zasługą Twych przodków. [quote name='Pawlak' timestamp='1296858038' post='433516'] Pomnik przed Starostwem nie dość że brzydki to jeszcze ukryty.
Brzydki? Zrozum jego treść. Znany, choć czasami ciężki do zrozumienia projektant wykazał się tu wielkim mistrzostwem. Jak już będziesz zbierał na tę „Kasztankę” poproś Go o radę. Pozdrawiam mimo wszystko.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
@-->>-- napisał:
Sadziłem Panie „PAWLAK”, iż jesteś bardziej umnym człowiekiem, osąd swój oparłem na Twoich poprzednich wpisach wyrażonych w forach, które czasami czytałem żyjąc parę lat w Australii. Poczytaj sobie ile (i jak) J.I.Kraszewski napisał powieści. W trudnym czasie napisanie 50-ciu książek zajmowało mu miesiąc! Proponuję Ci przeczytanie Dziejów Polski. Tylko czy Ty przebrniesz przez to? Natomiast odnośnie samego pomnika, był wybudowany ze składek Komitetu Rodzicielskiego szkoły jego imienia. Sądzę, nie było to zasługą Twych przodków. Brzydki? Zrozum jego treść. Znany, choć czasami ciężki do zrozumienia projektant wykazał się tu wielkim mistrzostwem. Jak już będziesz zbierał na tę „Kasztankę” poproś Go o radę. Pozdrawiam mimo wszystko.
Szanowny Panie ~@-->>--~ niezmiernie mi przykro że zawiodłem Pańskie oczekiwania, a nawet więcej, przyznam się że przebrnąłem jedynie przez 3 powieści Kraszewskiego. Dziękuję bardzo natomiast za poświęcenie cennego czasu na czytanie tego co pisałem. Nie zaprzeczam że do Akademii Bialskiej nie uczęszczałem więc i udziału żadnego w Kraszewskim nie posiadam. Będąc Pan w Australii pewne sprawy widzi Pan odwrotnie i dlatego jestem zaciekawiony w czym uchybił Panu Marszałek Piłsudski skoro ma się jedynie kontentować tabliczką gdzieś tam. Jest Plac Wolności i pełną wolność odzyskaliśmy jedynie dzięki niemu, bo jaka jest wolność teraz każdy widzi. Pomnik Sybiraków - mnie jedynie przygnębia i nie jest piękny i to jest moje zdanie. Sądząc po lekko protekcjonalnym stylu - był Pan nauczycielem ? Pozdrawiam serdecznie, mimo wszystko. Pawlak Jan.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Mieszkańcy Białej Podlaskiej winniśmy się szczycić tym, że mamy ten pomnik: Jedyny w Polsce pomnik Kraszewskiego. Wystawiony w 1928r ze składek mieszkańców Białej Podlaskiej, w 300 rocznicę założenia Akademii Bialskiej. Stoi obok dawnej Akademii Bialskiej (obecnie I LO im. J.I.Kraszewskiego).
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
„… nie ma możliwości wymiany ekranów..” Gratuluję pomysłowości i fantazji. Po prostu oddział GDDKiA w Lublinie liczy pieniążki. Na takie zmiany trzeba ponowie plany zmian, przetarg, a to już za dużo jak na taką "mieścinę" jak Biała Podalska. Jestem święcie przekonany, że jeżeli taka sytuacja by była w Lublinie to po pierwszej akcji w mediach doszło by do zmian… Wstyd Panowie z Lublina….
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
killer napisał:
„… nie ma możliwości wymiany ekranów..” Gratuluję pomysłowości i fantazji. Po prostu oddział GDDKiA w Lublinie liczy pieniążki. Na takie zmiany trzeba ponowie plany zmian, przetarg, a to już za dużo jak na taką "mieścinę" jak Biała Podalska. Jestem święcie przekonany, że jeżeli taka sytuacja by była w Lublinie to po pierwszej akcji w mediach doszło by do zmian… Wstyd Panowie z Lublina….
A gdzie byli bialscy urzędnicy jak projektowano obwodnicę, jak ją budowano ?. Ja jeszcze pamiętam aferę gdy mieszkańcy zza obwodnicy protestowali przeciwko nie uwzględnieniu tej części miasta w planach wykonania wodociągu. Pietrzela pisał o tym a teraz zapomniał przypomnieć. 12 lat u koryta pozbawia wrażliwości na problemy mieszkańców. Patrzcie na Egipt, Tunezję, Jemen ... .
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Z tym pomnikiem Kraszewskiego jest całkiem inaczej. Może regionaliści za mało się starali, aby naprawić błąd obecny już w przewodnikach, ale drugi pomnik Kraszewskiego stoi w Krynicy . Właściwie pierwszy, bo postawiono go w kilka lat po śmierci autora, jeszcze z XIX wieku. Ma postać popiersia na postumencie pośrodku ładnego skweru z ławkami. A trzecim jest tablica w Dreźnie, na ścianie byłej drukarni w której drukował. Obok jest drugie muzeum jego pamięci. Natomiast pomnik powstańców na dobrą sprawę nikogo dotąd nie obchodził. Nie pamiętam czy w którąś z rocznic zorganizowano tam jakieś oficjalne składanie kwiatów. Pewnie mało kto pamięta, dlaczego stoi właśnie tam. Propozycja wprowadzenia oznaczeń dojazdu sugeruje, że dotąd takich tam nie było.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
zaciekawiony napisał:
Z tym pomnikiem Kraszewskiego jest całkiem inaczej. Może regionaliści za mało się starali, aby naprawić błąd obecny już w przewodnikach, ale drugi pomnik Kraszewskiego stoi w Krynicy . Właściwie pierwszy, bo postawiono go w kilka lat po śmierci autora, jeszcze z XIX wieku. Ma postać popiersia na postumencie pośrodku ładnego skweru z ławkami. A trzecim jest tablica w Dreźnie, na ścianie byłej drukarni w której drukował. Obok jest drugie muzeum jego pamięci. Natomiast pomnik powstańców na dobrą sprawę nikogo dotąd nie obchodził. Nie pamiętam czy w którąś z rocznic zorganizowano tam jakieś oficjalne składanie kwiatów. Pewnie mało kto pamięta, dlaczego stoi właśnie tam. Propozycja wprowadzenia oznaczeń dojazdu sugeruje, że dotąd takich tam nie było.
Lubelscy urzędnicy (również Pan Lauferski) już 8 miesięcy temu po kontroli skierowalo pismo do prezydenta w sprawie ukrycia pomnika. Ale Czapski takimi drobiazgami się nie przejmuje. Co innego np. Toy lub Cargo Hucpa.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
[media]http://www.youtube.com/watch?v=Cmid0No0bpw[/media]
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
zaciekawiony napisał:
Z tym pomnikiem Kraszewskiego jest całkiem inaczej. Może regionaliści za mało się starali, aby naprawić błąd obecny już w przewodnikach, ale drugi pomnik Kraszewskiego stoi w Krynicy . Właściwie pierwszy, bo postawiono go w kilka lat po śmierci autora, jeszcze z XIX wieku. Ma postać popiersia na postumencie pośrodku ładnego skweru z ławkami. A trzecim jest tablica w Dreźnie, na ścianie byłej drukarni w której drukował. Obok jest drugie muzeum jego pamięci. Natomiast pomnik powstańców na dobrą sprawę nikogo dotąd nie obchodził. Nie pamiętam czy w którąś z rocznic zorganizowano tam jakieś oficjalne składanie kwiatów. Pewnie mało kto pamięta, dlaczego stoi właśnie tam. Propozycja wprowadzenia oznaczeń dojazdu sugeruje, że dotąd takich tam nie było.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
zaciekawiony napisał:
Z tym pomnikiem Kraszewskiego jest całkiem inaczej. Może regionaliści za mało się starali, aby naprawić błąd obecny już w przewodnikach, ale drugi pomnik Kraszewskiego stoi w Krynicy . Właściwie pierwszy, bo postawiono go w kilka lat po śmierci autora, jeszcze z XIX wieku. Ma postać popiersia na postumencie pośrodku ładnego skweru z ławkami. A trzecim jest tablica w Dreźnie, na ścianie byłej drukarni w której drukował. Obok jest drugie muzeum jego pamięci. Natomiast pomnik powstańców na dobrą sprawę nikogo dotąd nie obchodził. Nie pamiętam czy w którąś z rocznic zorganizowano tam jakieś oficjalne składanie kwiatów. Pewnie mało kto pamięta, dlaczego stoi właśnie tam. Propozycja wprowadzenia oznaczeń dojazdu sugeruje, że dotąd takich tam nie było.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Informacje, które posiadam na ten temat: Obelisk z tablicą pamiątkową - 10 m kolumna obłożona płytami z piaskowca. Na frontowej stronie obeliska umieszczony jest orzeł oraz krzyż. Na pomniku napis:" 1863 ZA NASZĄ I WASZĄ WOLNOŚĆ" U stóp pomnika tablica z napisem:" Poległym Powstańcom Podlaskim 1863 - 1963. Pomnik wybudowany w roku 1938 zburzony przez hitlerowców w roku 1939. Odbudowany w roku 1966 przez społeczeństwo Miasta Białej Podlaskiej. Dla upamiętnienia bitwy stoczonej 1 lutego 1863 r. przez oddział powstańczy dowodzony przez R. Rogińskiego pod wsią Białka (obecnie w granicach administracyjnych miasta Biała Podlaska) przy szosie z Białej Podlaskiej do Terespola, społeczeństwo postanowiło wznieść okazały pomnik - obelisk z tablicą pamiątkową. Inicjatywa upamiętnienia tego miejsca zrodzila się w 1936 r. 5 października 1936 r. jak podaje „Głos Społeczny” Nr 20, z 1936 r. strona 2-3 - odbyło się w Białce poświęcenie fundamentów pomnika 7 powstańców z 1863 r.. Pomnik, ufundowany z inicjatywy Grodzkiego Koła Rezerwistów w Białej Podlaskiej i ofiar społeczeństwa bialskiego stanie na bratniej mogile powstańców, którą dotychczas przypominał tylko skromny krzyż drewniany wzniesiony w 1905 r. przez mieszkańców Sielczyka. Akt erekcyjny, odczytany na miejscu budowy przez Prezesa Sądu Okręgowego M. Walewskiego. Aktu poświęcenia pomnika dokonał ks. prałat Stanisław Tuz, wygłaszając przy tym wzniosłe przemówienie: „Działo się dnia 5 października 1936 r. ery chrześcijańskiej, a 18-go roku odzyskania niepodległości Państwa Polskiego, w miejscowości Białka, powiatu bialskiego, województwa lubelskiego, w okresie sprawowania urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przez Pana Ignacego Mościckiego i Urzędu Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych przez Gen. Dyw. Edwarda Rydza – Śmigłego za Urzędu Pana Wojewody Lubelskiego dr J.B. Rożnieckiego i Pana Starosty powiatu Bialskiego Stanisława Stasiewicza z inicjatywy i staraniem Koła Związku Rezerwistów Rzeczypospolitej Polskiej, który zorganizował wysiłek społeczeństwa, ufundowano, wykonano i dzisiejszym aktem uroczystym poświęcono i temuż społeczeństwu oddano pod opiekę pomnik ku czci poległych za Ojczyznę w nieśmiertelnej chwale bohaterów Powstania Narodowego 1863 r. i na wieczny spoczynek złożonych pod pomnikiem, erygowanym aktem niniejszym, co pieczęciami i podpisami swymi świadczą.* Latem 1937 r. przystąpiono do budowy. Pomnik został zlokalizowany na wschód od miasta, na gruncie rolnika Sawickiego w widocznym miejscu od strony szosy. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się w 1938 r. z racji obchodów 75 rocznicy bitwy pod Białką. * T.K. Poświęcenie kamienia węgielnego pod pomnik powstańców 1863 r. na Białce, „Głos Społeczny” nr 20, 1936 r., str. 2 – 3. Galeria
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
[media]http://www.youtube.com/watch?v=cLrPbCQoV9w[/media]
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...