Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Postać historyczna skłóciła współczesnych

Utworzony przez adela, 12 marca 2008 r. o 08:03
Kościuszko podpisał lojalkę carowi ( podczas jego aresztowania w twierdzy petersburskiej, że nie będzie występował przeciwko Rosji, został zwolniony i wyjechał do Szwajcarii) i jakoś ma swoje ulice, byl patronem I DP.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Cóż za powiatowi znawcy historii! Panowie radni powiatowi i inni - minimum wysiłku - wystarczy przeczytac dostępne na rynku pozycje naukowe: Rocznik Międzyrzecki 1997,Międzyrzec w życiorysy wpisany, a wątpliwości co do osoby Karola Krysińskiego miną. Może cień wątpliwości pozostac, ale przecież nie o to chodzi! Miłej lektury!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Tu chyba bylo wiecej komentrzy niz 2 co sie z nimi stalo??? Czyzby Pan Pietrzela poczuł sie urazony??
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
czy ktos wie czy w miedyrzecu sa zapisy w ksiegach koscielnych dotyczace krysinskiego moja prababka byla krysinska z domu i cos sie mowilo w rodzinie o ksiedzu brzozce ale bez szczegolow poza tym krysinscy to potomkowie zydow heretykow frankistow i to z tych najwazniejszych w tym ruchu wielu krysinskich dobrze bilo sie za Polske w wszystich powstaniach
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Zastanawia wyjątkowa buta i arogancja przewodniczącego Litwiniuka, który twierdzi, że żadna historia go nie interesuje. Taki niezainteresowany, a jednak głosował za wyniesieniem na piedestał postaci niezwykle kontrowersyjnej. Szkoda, że nie pomyślał chociaż chwilę zanim dopuścił do niewątpliwego skandalu. Zaś starosta Łazowski dostrzega w tej postaci osobę niezwykłej wartości o wielkich zasługach. Nie ulega wątpliwości, że Krysiński się zasłużył. Starosta zapomniał dodać komu... . Być może Krysiński jest tak samo zasłużony dla Polski, jak pan Łazowski dla Powiatu Bialskiego. Wszak przy każdej okazji wręcza sobie i swoim poplecznikom medale, znaczki i proporczyki. Tym razem chłopcy z PSL mocno przesadzili. Za wszelką cenę poszukują autorytetów z międzyrzeckim rodowodem, a że nie ma ich zbyt wiele, sięga się po pierwszych lepszych. Z całej tej sprawy zrobił się wielki smród i kolejna kompromitacja "zielonej" rady powiatu. Może lepiej byłoby ogłosić rok 2008 rokiem "Witosa Podlasia" byłoby również zabawnie.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
~rewolwer i melonik~ proponuje najpierw przestudiować porządną lekture a nie ten szmatławy dziennik. Po pierwsze wypowiadajacy sie o Krysinskim dr Demidowicz nie bardzo orientuje sie w postaci Krysińskiego, jedynie co wie to to ze ktos taki byl!!! NIgdy nie badal jego zyciorysu ani biografii. Proponuje poczytac opracowania osob zajmujacych sie tym tematem a mianowicie prof. NIebelskiego z KUL-u czy dr Geresza. Wowczas bedziesz mial rzeczywisty obraz postaci a nie tylko ogolny
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
iza napisał:
~rewolwer i melonik~ proponuje najpierw przestudiować porządną lekture a nie ten szmatławy dziennik. Po pierwsze wypowiadajacy sie o Krysinskim dr Demidowicz nie bardzo orientuje sie w postaci Krysińskiego, jedynie co wie to to ze ktos taki byl!!! NIgdy nie badal jego zyciorysu ani biografii. Proponuje poczytac opracowania osob zajmujacych sie tym tematem a mianowicie prof. NIebelskiego z KUL-u czy dr Geresza. Wowczas bedziesz mial rzeczywisty obraz postaci a nie tylko ogolny
Skąd ta pewność, że dr Demidowicz nigdy nie badał biografii Krysińskiego? Czy należy rozumieć, że jesteś alter ego pana doktora i wiesz wszystko o tej osobie? Podobno i dr Gieresz w sposób niejednoznaczny ocenia postać Krysińskiego. Jest to zapewne osoba zagadkowa i niejednoznaczna, która z całą pewnością nie może być porównywana do Kościuszki, ani bezmyślnie wynoszona na piedestał historii. Pozdrawiam adwersarza.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Wiem stad, ze czytalam opracowania dotyczace naszego regionu i nigdy nie natrafiłam na slad opracowan dr Demidowicza nt krysinskiego
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
adela napisał:
Kościuszko podpisał lojalkę carowi ( podczas jego aresztowania w twierdzy petersburskiej, że nie będzie występował przeciwko Rosji, został zwolniony i wyjechał do Szwajcarii) i jakoś ma swoje ulice, byl patronem I DP.
A teraz na siłę musi być inaczej.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
ciekawostka napisał:
czy ktos wie czy w miedyrzecu sa zapisy w ksiegach koscielnych dotyczace krysinskiego moja prababka byla krysinska z domu i cos sie mowilo w rodzinie o ksiedzu brzozce ale bez szczegolow poza tym krysinscy to potomkowie zydow heretykow frankistow i to z tych najwazniejszych w tym ruchu wielu krysinskich dobrze bilo sie za Polske w wszystich powstaniach
Witam serdecznie. Ja badam życiorys Karola Krysińskiego i jego rodziny, jak na razie nie udało mi się znaleźć zapisków dotyczących Karola Krysińskiego w księgach kościelnych ale szukam cały czas bo wiem że takie zapiski kiedyś istniały tylko nie wiadomo co się z nimi stało... Więc jeżeli ktoś jeszcze szuka jakichś informacji na temat Krysińskich to proszę o odp..... Pozdrawiam.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Początkujacy historyk napisał:
Witam serdecznie. Ja badam życiorys Karola Krysińskiego i jego rodziny, jak na razie nie udało mi się znaleźć zapisków dotyczących Karola Krysińskiego w księgach kościelnych ale szukam cały czas bo wiem że takie zapiski kiedyś istniały tylko nie wiadomo co się z nimi stało... Więc jeżeli ktoś jeszcze szuka jakichś informacji na temat Krysińskich to proszę o odp..... Pozdrawiam.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Od niedawna interesuję się powstaniem styczniowym w naszym regionie. Pogłębianie wiedzy rozpocząłem od dowódców powstania styczniowego w tym Karola Krysińskiego. I muszę przyznać, że jego wkład w powstanie na Podlasiu i Lubelszczyźnie był bardzo duży. Ważnym jest aby takie postacie niebyły zapomniane.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
mirek napisał:
Od niedawna interesuję się powstaniem styczniowym w naszym regionie. Pogłębianie wiedzy rozpocząłem od dowódców powstania styczniowego w tym Karola Krysińskiego. I muszę przyznać, że jego wkład w powstanie na Podlasiu i Lubelszczyźnie był bardzo duży. Ważnym jest aby takie postacie niebyły zapomniane.
Ale nie wiem dlaczego, to Piłsudski był innego zdania,
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Gość napisał:
Ale nie wiem dlaczego, to Piłsudski był innego zdania,
Zapewne chodzi Tobie o nieobecność Krysińskiego na naradzie na której zapadały decyzje o atakach na poszczególne miasta. Józef Piłsudski twierdził, że atak na Międzyrzec, a tym bardziej jego zdobycie powinno być tylko formalnością. Liczono, że w ataku na Międzyrzec weźmie udział kilkuset powstańców pod dowództwem Krysińskiego, lecz udało mu się zebrać niewielką grupę ludzi. Przyczyną tego stanu była także korespondencja z rozkazem rozpoczęcia powstania, która na Podlasiu docierała do naczelników z opóźnieniem. Ten fakt także dostrzegał Józef Piłsudski.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
mirek napisał:
Zapewne chodzi Tobie o nieobecność Krysińskiego na naradzie na której zapadały decyzje o atakach na poszczególne miasta. Józef Piłsudski twierdził, że atak na Międzyrzec, a tym bardziej jego zdobycie powinno być tylko formalnością. Liczono, że w ataku na Międzyrzec weźmie udział kilkuset powstańców pod dowództwem Krysińskiego, lecz udało mu się zebrać niewielką grupę ludzi. Przyczyną tego stanu była także korespondencja z rozkazem rozpoczęcia powstania, która na Podlasiu docierała do naczelników z opóźnieniem. Ten fakt także dostrzegał Józef Piłsudski.
Można polemizować. Być może osoba Krysińskiego nie wzbudzała większego zaufania w Międzyrzecu i jego okolicach. Garnizon rosyjski był jednym z liczniejszych i raczej przygotowany na niespodziewany atak. Inaczej sytuacja wyglądała w powiecie łukowskim. Z tego co wiem to Krysińscy przenieśli się do Międzyrzeca z Serokomli czy też Stoczka Łukowskiego. Wiadomym jest, że ojciec otrzymał posadę w Międzyrzecu. Natomiast mało jest wcześniejszych informacji biograficznych. Skąpa jest też baza źródłowa. Znane opracowania przemilczają te fakty o których wspomniałem i osobiście odczuwam niedosyt wiedzy by tę osobę można było zaliczyć do panteonu bohaterów Podlasia.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Moim zdaniem na miano bohaterów i męczeników zasługują Jan Frankowski i Czesław Dembowski. Są pomijani, ale to oni oddali zdrowie, mienie i życie. Obaj uczestniczyli jako emisarjusze w organizacji powstania styczniowego na Podlasiu. Obaj byli więźniami Cytadeli i zesłańcami na Sybir. Frankowski dwukrotnie. O nich i ich pamięć upominał się ks. Pijar Słotwiński. Ich oprawcą był sam Dobrjańkij. To oni w sprawie Unitów zabiegali u Papież w Rzymie według mnie to oni zasługują poprzez swoją misję na miano Cyryla i Metodego Podlasia.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Gość napisał:
Moim zdaniem na miano bohaterów i męczeników zasługują Jan Frankowski i Czesław Dembowski. Są pomijani, ale to oni oddali zdrowie, mienie i życie. Obaj uczestniczyli jako emisarjusze w organizacji powstania styczniowego na Podlasiu. Obaj byli więźniami Cytadeli i zesłańcami na Sybir. Frankowski dwukrotnie. O nich i ich pamięć upominał się ks. Pijar Słotwiński. Ich oprawcą był sam Dobrjańkij. To oni w sprawie Unitów zabiegali u Papież w Rzymie według mnie to oni zasługują poprzez swoją misję na miano Cyryla i Metodego Podlasia.
Ważnej jest to co Napisałeś/aś aby nie zapominać o żadnej z ważniejszych osób, które działały najpierw w organizacji powstania na Podlasiu jak np. Jan Frankowski i Czesław Dembowski. Często są one pomijane w literaturze.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Gość napisał:
Można polemizować. Być może osoba Krysińskiego nie wzbudzała większego zaufania w Międzyrzecu i jego okolicach. Garnizon rosyjski był jednym z liczniejszych i raczej przygotowany na niespodziewany atak. Inaczej sytuacja wyglądała w powiecie łukowskim. Z tego co wiem to Krysińscy przenieśli się do Międzyrzeca z Serokomli czy też Stoczka Łukowskiego. Wiadomym jest, że ojciec otrzymał posadę w Międzyrzecu. Natomiast mało jest wcześniejszych informacji biograficznych. Skąpa jest też baza źródłowa. Znane opracowania przemilczają te fakty o których wspomniałem i osobiście odczuwam niedosyt wiedzy by tę osobę można było zaliczyć do panteonu bohaterów Podlasia.
Chciałbym się dowiedzieć czy informacje o przenosinach Krysińskich z "Serokomli czy też Stoczka Łukowskiego" są poparte źródłami?. Jeżeli tak to prosiłbym o tytuły.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...