Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Chełmianie uczcili pamięć zamordowanych rodaków

Utworzony przez pissed off yankee, 17 września 2011 r. o 20:46 Powrót do artykułu
po cholere tam kler? jesli zapraszac biskupa to nalezy respektowac wyznawcow innych religii i zaprosic rabina, mulle itd. powariowali w Polsce z kosciolem zamiast zapraszac katabasow na wszelkie uroczystosci panstwowe wyslijcie ich na leczenie zeby nie molestowali mlodziezy
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Słowa podziękowania pragnę przekazać stowarzyszeniu "Pamięć i Nadzieja" za inicjatywę oraz realizację budowy pomnika. Jestem wdzięczny, że Chełm- miasto, w którym osiedliło się tysiące kresowiaków w tym moja rodzina doczekał się miejsca, w którym będzie można złożyć kwiaty i pomodlić się za bliskich. Niestety nie mogłem wziąć udziału w dzisiejszych uroczystościach. Ze zdumieniem czytam jednak słowa, które na dzisiejszej uroczystości wypowiedział ks. Biskup Józef Wróbel. Słowa o tym, że człowiek dla człowieka był wilkiem i z satysfakcją patrzył na cierpienie torturowanych, że Bug nie jest głęboką rzeką, że Ukraińcy z OUN i UPA mieli słuszne cele!!! Słowa te wpisują się w fałszywą politykę, która prowadzi państwo polskie na temat PRAWDY o LUDOBÓJSTWIE na Wołyniu i Kresach południowo-wschodnich II RP. Podkreślam, że nie uczestniczyłem w uroczystości, ale opierając się na ww. relacji pytam się: - dlaczego boimy się prawdy i nie określamy LUDOBÓJSTWA po imieniu??? - dlaczego usprawiedliwiamy ideologię OUN-UPA mówiąc o słusznej sprawie, o którą walczyli? Czy w takim razie hitleryzm oraz faszyzm można w podobny sposób starać się usprawiedliwić? - czy ks. Biskup wspomniał o ok. 200 księżach katolickich pomordowanych przez OUN-UPA? - czy wspomniał, że w wyniku ludobójstwa spalone zostały wszystkie kościoły, które dla nas Polaków-katolików są miejscem świętym? - czy wspomniał, że obecne relacje, współpracę w tym wspólne EURO-2112 budować można jedynie w oparciu o PRAWDĘ Proszę wszystkich nie dajmy się manipulować w sprawie ludobójstwa na Wołyniu i Kresach II RP. Pamiętajmy o napisie na pomniku: Pamięci Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich ofiar ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich członków OUN UPA w latach 1943-1945 oraz tych Braci Ukraińców, którzy za ratowanie Polaków zapłacili cenę najwyższą!!!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
"Zanim poproszone o to osoby odsłoniły pomnik ks. biskup Józef Wróbel z Archidiecezji Lubelskiej odprawił polową mszę świętą." – jakieś koślawe to zdanie...
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Od dzis bedę już innym wzrokoem patrzecić na tych p...... ukraińców
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Cel jak najbardziej szczytny, ale kto odpowiada za strone artystyczna? Tak paskudnego pomnika to juz dawno nie widziale. Zeby to jeszcze byl Nikifor to bym scierpial. Nie lepiej bylo jakus prosty obelisk wykonac zamiast tego paskudztwa? ? ?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Dobrze, ze taki pomnik powstał; a, że nie podoba się wszystkim - to mała sprawa. Natomiast bp Wróbel (o ile tak powiedział, jak napisał dziennikarz) nie rozumie podstawowej kwestii; otóż nie chodzi o Ukraińców, bo olbrzymia ich większość nie miała nic wspólnego ze zbrodniami i do dzisiaj je potępia. Chodzi o nacjonalistów z OUN-UPA, gdyż to oni zorganizowali ludobójstwo i do teraz sie nim chlubi. To niewieli procent narodu. Tak więc pojednanie polsko-ukraińskie nie jest potrzebne, bo z Ukraińcami nie mamy problemów. Natomiast z nacjonalistami ukraińskimi żadne porozumienie nie jest potrzebne, ani mozliwe. On najpierw powinni zgodzić się na utworzenie cmentarzy; większość ich ofiar nie ma grobu, wyrazić skruchę z tego co zrobili nie tylko Polakom, ale Żydom i samym swym rodakom, odciąć się od zbrodniczej ideologii.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Niestety wiele osób utożsamiających się z ideologią UON-UPA obecnie jest we władzach zwłaszcza na Ukrainie zachodniej, to oni stawiają pomniki Banderze i Szuchwiczowi, ale ktoś ich wybrał do tych władz, pytanie kto i dlaczego? Dlatego nie można mówić że z Ukraińcami nie potrzebujemy pojednania, oni nie znają swojej prawdziwej historii, tylko tą jedynie słuszną, póki nasza i ukraińska historia są różne, potrzebujemy właśnie pojednania.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Chyba nie tak. Spadkobiercy nacjonalistów, chcą wystepować jako przedstwiciele Ukrainców,reprezentanci narodu. Ale, przciez nie są i nigdy nie byli. Tą opcje popiera niewielki procent Ukrainców; olbrzymia wiekszość z ludobójstwem OUN-UPA nie ma, nie miała i nie chce mieć nic wspólnego. I dlatego spadkobiercy zbrodniczej ideologii gromko nawołują do pojednania polsko-ukraińskiego. Ale my z Ukraińcami nie mamy sporów, co najwyżej historyczny o Kozaków i Jaremę. Co do tego kto i po co wybiera nacjonalistów na terenie naszych d. Kresów, to wiesz sprawa jest skomplikowana. Po pierwsze, jakość tych wyborów jest daleka od standardów demokratycznych, po drugie spokojni ludzie są - tak sądzę z obserwacji - pod terrorem nacjonalistów (każdy wie kto na kogo głosuje), po trzecie kieruje nimi takze swoisty patriotyzm galicyjski i inny. Oczywiście trzeba mówić i pokazywać prawdę w Polsce i na Ukrainie, na zachodniej jest to trudne, ale trzeba to robić. Ukazywać zbrodnicze oblicze OUN-UPA i zbrodniczą ideologię jaka doprowadziła do ludobójstwa. Prawda o ludobójstwie OUN-UPA jest nie do udźwignięcia przez współczesnych nacjonalistów, odwołujących się do zbrodniczych organizacji. Trafi w końcu i na zach. Ukrainę. Ukraińcy nie są głupcami. Trzeba czasu i cierpliwości. I, nie ustępowania, coraz to bezczelniejsznym żądaniom nacjonalistycznym. W Polsce, na Wołyniu i we Lwowie.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Faktycznie - ten pomnik ma jedna wadę: za dużo w nim treści. Idealnie prezentuje się moim zdaniem obelisk z napisem. Sama rzeźba jest dobra, ale jej postawienie na tym obelisku nie wyszło całości najlepiej - wyglądają, jakby były sztucznie "sklejone". Może lepiej to by wyglądało, gdyby były skomponowane obok siebie?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
@ Wołyniak Szkoda, że nie byłeś na uroczystości. Szkoda też, że nie słyszałeś słów Biskupa Wróbla i wreszcie szkoda że z niesłyszanej wypowiedzi wyciągasz tak fatalne wnioski. Byłem na uroczystość, widziałem i przeżyłem wielkie wzruszenie także dla powracających obrazów ukraińskiego mordu wywołanych tak słowami konferansjera p. K.Kołtuna jak i homilią Biskupa. Nigdzie nie doczytałem sie słów usprawiedliwienia czy choćby wytłumaczenia tej rzezi na Polakach. Cytowane słowa w artykule totalnie wyrwane z kontekstu nie usiłują nawet podjąć próby przekazania sensu wypowiedzi Biskupa. Dlatego pozwolę sobie na lapidarne konkluzję, która brzmi: rzezie na Wołyniu ukazują wielki bezsens dążenia nawet do słusznych celów jeżeli sa okupione taką zbrodnią. Możesz do woli zarzucać politykom taki czy inny asekurantyzm ale zapewniam Ciebie, że Ksiądz Biskup był od tego daleki. Zapewniam Ciebie że za to w swojej wypowiedzi był bliski tragedii nie tylko ofiar wsród Polaków lecz także o jakże wymowne wśród Ukraińców, którzy odważali się stawać w obronie życia także małych polskich dzieci.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Dlaczego 17 września jest datą odsłonięcia Pomnika? Dlaczego utożsamiana jest data napaści sowietów na Polskę w 1939 roku z ludobójstwem dokonanym przez OUN- UPA w 1943r? 0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Niestety z ważnych powodów, nie mogłem uczestniczyć w uroczystościach. Nie mogę jednak zgodzić się ze słowami, ks. Biskupa oraz Twoim komentarzem m.in.: „rzezie na Wołyniu ukazują wielki bezsens dążenia nawet do słusznych celów, jeżeli są okupione taką zbrodnią". Ani ks. Biskup ani w swoim komentarzu boicie się użyć słowa fundamentalnego: LUDOBÓJSTWA... A tym samym mówić o prawdzie. Takich lapidarnych słów, którymi się posługujesz może użyć jedynie osoba, która albo nie ma kompletnego pojęcia o ludobójstwie na Wołyniu i kresach, albo swoja wiedzę opiera na wypowiedziach większości "poprawnych" polityków. Politycy ci za cenę wspólnej ekonomicznej polsko-ukraińskiej współpracy chcą na siłę usprawiedliwiać nacjonalistów z OUN-UPA za swoje okrucieństwa. Umniejszają znaczenie ludobójstwa mówiąc: o rzezi wołyńskiej, wydarzeniach wołyńskich, wojnie polsko-ukraińskiej, wojnie domowej itp. Niestety również słowa ks. Biskupa, jeśli nawet wyrwane są z kontekstu ukazują jego niewiedzę w tej sprawie, Np. to, że: "człowiek dla człowieka był wilkiem". Pytam w takim razie: czy Ukrainiec był wilkiem dla Polaka??? Jeśli z takim wzruszeniem uczestniczyłeś w uroczystościach to zapewne przytoczysz słowa ks. Biskupa o ludobójstwie, o pomordowanych księżach, o całkowicie zniszczonych kościołach, o konieczności domagania się ukarania zbrodniarzy, również o tym, że ideologia, OUN zakładała wyrżnięcie wszystkich m.in. "Lachów" i to bez znaczenia na nasz wiek, płeć, poglądy czy nawet mieszane małżeństwa polsko-ukraińskie. Jeśli takich słów zabrokło, ks. Biskup wpisuje się w postawę ww. polityków.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Wo(L)yniak napisał:
Niestety z ważnych powodów, nie mogłem uczestniczyć w uroczystościach. Nie mogę jednak zgodzić się ze słowami, ks. Biskupa oraz Twoim komentarzem m.in.: „rzezie na Wołyniu ukazują wielki bezsens dążenia nawet do słusznych celów, jeżeli są okupione taką zbrodnią". Ani ks. Biskup ani w swoim komentarzu boicie się użyć słowa fundamentalnego: LUDOBÓJSTWA... A tym samym mówić o prawdzie. Takich lapidarnych słów, którymi się posługujesz może użyć jedynie osoba, która albo nie ma kompletnego pojęcia o ludobójstwie na Wołyniu i kresach, albo swoja wiedzę opiera na wypowiedziach większości "poprawnych" polityków. Politycy ci za cenę wspólnej ekonomicznej polsko-ukraińskiej współpracy chcą na siłę usprawiedliwiać nacjonalistów z OUN-UPA za swoje okrucieństwa. Umniejszają znaczenie ludobójstwa mówiąc: o rzezi wołyńskiej, wydarzeniach wołyńskich, wojnie polsko-ukraińskiej, wojnie domowej itp. Niestety również słowa ks. Biskupa, jeśli nawet wyrwane są z kontekstu ukazują jego niewiedzę w tej sprawie, Np. to, że: "człowiek dla człowieka był wilkiem". Pytam w takim razie: czy Ukrainiec był wilkiem dla Polaka??? Jeśli z takim wzruszeniem uczestniczyłeś w uroczystościach to zapewne przytoczysz słowa ks. Biskupa o ludobójstwie, o pomordowanych księżach, o całkowicie zniszczonych kościołach, o konieczności domagania się ukarania zbrodniarzy, również o tym, że ideologia, OUN zakładała wyrżnięcie wszystkich m.in. "Lachów" i to bez znaczenia na nasz wiek, płeć, poglądy czy nawet mieszane małżeństwa polsko-ukraińskie. Jeśli takich słów zabrokło, ks. Biskup wpisuje się w postawę ww. polityków.
W latach 80 tych pojechałem z córką i synem do Ołyki w odwiedziny jakeż było moje zdumienie gdy wieczorem moja młodzież przyszła ze słowami wyjeżdżajmy do domu ponieważ na dyskotece powiedzieli-"Lachiw budim ryzaty"-oczywiście nikomu nic się nie stało ,ale coś tam,coś tam.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Piszecie, że nie z Ukraińcami należy szukać porozumienia, tylko z nacjonalistami OUN-UPA. Tak, tylko że to nie byli tylko mieszańcy różnych narodowości, byli to Ukraińcy, którzy zgotowali Polakom i swoim rzeź nie do opisania. I do chwili obecnej właśnie Ukraina czci "swoich bohaterów narodowych", wystawiając pomniki, organizując rajdy itp. Co robią w Przemyślu na podkarpaciu, co tego nikt nie wie jak zawładnęli tym miastem, które okupują. Polski rząd dokłada do tego wszystkiego swoją cegiełkę w postaci finansowania różnych instytucji i wydawnictw ukraińskich na terenie naszego kraju. Wystawianie na piedestał historii przez nowożytnych historyków barbażyńców ukraińskich jest już niemalże na porządku dziennym. W owym czasie nawet w Sejmie i w ławach ministerialnych zasiadał bardzo bliski krewny jednego z "bohaterskich żołnierzy banderowskich" Onyszkiewicza i co nikt wtedy nie wiedział o przeszłości tego "polskiego" polityka? A w Sejmie Najjaśniejszej RP jaka ustawa przeszła? W mogiłach przewracają się ofiary tamtego okresu, kiedy to brat zabijał brata lub siostrę. Dzisiaj wypowiedzi padają różne, ale czy do końca dające faktyczny obraz zdziczenia ukraińskiego.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
A jeszcze jedno, jakiś czas temu rozmawiałem z księdzem, starszym duchownym, który pamięta okres rzezi w Małopolsce. Chciałem wyciągnąć od niego szczegółowe informacje na temat męczarni Polaków na rodzinnej ziemi i zaproponowałem opublikowanie wspomnień. Powiedział mi wtedy abym dał sobie spokój, gdyż trzeba by było ujawnić obie strony medalu. Dla swojego bezpieczeństwa i ostrożności nic już do dnia dzisiejszego nie powiedział. Tak się zastanawiam, czy gloryfikowanie naszych poglądów jest w istocie adekwatne do poczynań na jakie sobie wtedy pozwalano. A znam wiele przykładów.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...