Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik
Moja babcia kuczą nazywała... kurnik, który z wyglądu przypominał tenże na zdjęciu. Może to językowa pozostałość pod dawnych sąsiadach? Być może, ale co ciekawe, po serbsku "kuća" to mieszkanie.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Reformacka jest w Chełmie, a nie w Lublinie. Post ciekawy lecz zapożyczony z TeatrNN :) W Lublinie również można znaleźć takie ciekawe kuczki
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Ludzie, burzcie te gołębniki i kurniki, póki czas! Za chwilę nie będziecie mogli nawet wejść do części swoich mieszkań, za to będziecie musieli je udostępnić do zwiedzania jewrejom. Darmowego zwiedzania, rzecz jasna. Niszczcie te wylęgarnie pleśni i robactwa, nie oglądając się na ta architektoniczne "pamiątki".
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Prawidłowa nazwa dla tej formy architektonicznej to WYKUSZ. Wieki temu stosowany w celu zwiększenia możliwości obronnych, potem jako element wzbogacenia bryły obiektu. W dzisiejszych czasach często stosowany aby sztucznie zwiększyć powierzchnię w "blokach", ponieważ wiele urzędów nie wlicza go do powierzchni zabudowy (deweloperzy oraz ci co mają małe działeczki a chcą się budować wiedzą o co chodzi :). Kuczka to nazwa "lokalna" (stosowana tylko na terytorium dawnego Państwa Polskiego) wykuszu, powstała w wyniku sposobu użytkowania tego elementu przez środowisko żydowskie. Mniej więcej w taki sposób powinien być opisany ten artykuł - potem chodzą dzieci i starsi ludzie gadając głupoty, że "tu u nas wszystko żydzi wymyślili". Dziennikarstwo to bardzo odpowiedzialne zadanie. Pozdrawiam Btw. najprawdopodobniej wykusz przywędrował do Europy z Dalekiego Wschodu
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
A co nas obchodzą te żydowskie budki?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
...jeden z nielicznych już elementów architektury nierozerwalnie związanej z historią miasta. Warto byłoby to zachować, ale o wszystkim decyduje rachunek ekonomiczny!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Częściej jidysz niż polski?? Bez przesady...
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Trzeba uważać żeby się to nie urwało...
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Takie ciekawostki kulturalne warto drukować w Jerusalem Post. A u nas może coś o kulturze eskimoskiej. Dleczego ignorujecie i pomijacie kulturę eskimoską?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Więcej można się dowiedzieć z komentarzy niż z tego artykułu, zwłaszcza, jak ktoś ma wykształcenie architektoniczne... Z tym jidysz to też nie przesadzajcie, niedługo okaże się, że to nasi starsi bracia w wierze zaprosili na te ziemie Mieszka I z Dobrawką
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Smutne te komentarze. Jak beznadziejnym trzeba być, by mieć kompleksy na punkcie ludzi, którzy mieszkali w Waszym mieście ponad 80 lat temu... Niby patriotyzm 500, a pojęcia o świecie tyle, co z "Trudnych spraw"...
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Chełm prawie żydowski....
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Skoro przeczytałeś to w jakimś stopniu Cię obchodzą. No chyba, że nie umiesz powstrzymać się przed klikaniem i czytaniem artykułów w internecie. W takiej sytuacji przydałaby się terapia.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
...ale teraz nasz prezydent musi ostrożnie uważać bo to chyba szykują się na przejecie miasta co to niby bardziej mówiło po żydowsku. Teraz my odbudujemy z ruiny a oni przejma wszystko od nowa i zapedza Polaków w biede tak jak przed wojna. Dobrze że Fiszowej już nie ma bo i miasto by zniklo.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
obŻYDliwe
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Absolutnie coś niesamowitego te poniższe komentarze, pełne nienawiści i takiego jadu obrzydliwego. Serio, przydałoby się niektórym trochę wizyt co najmniej w bibliotece i nadrobienie zaległości a propos historii Waszego miasta. W 1916 roku mieszkało w Chełmie 16.280 osób, w tym 11.705 Żydów, co daje prawie 72% miasta. W 1921 roku mieszkało 23.221 tysięcy ludzi i 12.074 Żydów, co daje 52% miasta. W 1939 roku mieszkało 33.622 osób, w tym 14.995 Żydów, co daje 44,6% ludności miasta. Żydzi nie byli jedyną mniejszością mieszkającą, ale nie będę Was uświadamiać, poczytajcie sobie. Z Bogiem.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Szanowny Panie i Pani, chętny do pożyczki, jestem biznesmenem z kapitałem 500 000 euro (500 000 euro), przeznaczone do udzielania krótkoterminowych i długoterminowych pożyczek prywatnych, począwszy od 1 000 do 500 000 euro do wszystkich poważnych, wiarygodnych i którzy chcą dokonać pożyczki. Moja stopa procentowa waha się od 2% do 5% rocznie w zależności od kwoty pożyczonych i czas trwania zwrotu środków, ponieważ jest szczególnie nie chcę naruszać prawa w sprawie zużycia. Możesz spłacić w ciągu maksymalnie 5 do 25 lat w zależności od kwoty pożyczonych. Aby uzyskać więcej informacji pozostaniesz do Państwa dyspozycji, mój adres e-mail: leszekadam.spiewak@gmail.com
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Szanowny Panie i Pani, chętny do pożyczki, jestem biznesmenem z kapitałem 500 000 euro (500 000 euro), przeznaczone do udzielania krótkoterminowych i długoterminowych pożyczek prywatnych, począwszy od 1 000 do 500 000 euro do wszystkich poważnych, wiarygodnych i którzy chcą dokonać pożyczki. Moja stopa procentowa waha się od 2% do 5% rocznie w zależności od kwoty pożyczonych i czas trwania zwrotu środków, ponieważ jest szczególnie nie chcę naruszać prawa w sprawie zużycia. Możesz spłacić w ciągu maksymalnie 5 do 25 lat w zależności od kwoty pożyczonych. Aby uzyskać więcej informacji pozostaniesz do Państwa dyspozycji, mój adres e-mail: leszekadam.spiewak@gmail.com
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...