Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Setki wiernych na rocznicy burzenia cerkwi (zdjęcia)

Utworzony przez wnuk unity, 13 października 2008 r. o 10:45 Powrót do artykułu
Prawda historyczna jest niestety bardziej złożona niż obecnie przedstawiaja ja hiererchowie cerkwi prawosławnej i przychylna im częć masmediów.Należy zapytać skąd wzięła sie niechęć a nawet nienawiśc do prawosławia szczególnie na Ziemi Chełmskiej i Podlasiu.Ziemie te były zamieszkałe w większości przez Polaków- unitów,czyli przez wiernych obrzadku wschodniego z obrządkiem łacińskim i podległych papieżowi Rzymu.Przez okres zaborów unici byli bezwzględnie prześladowani przez cerkiew prawosławną i rząd carski poprzez odbieranie im świątyń,burzenie tychże,siłą nawracanie na "łono cerkwi prawosławnej".Stosowano bezwzględny przymus moralny i fizyczny łącznie z pobiciami,zabójstwami unitów/słynne wydarzenia w Drelowie/oraz zsyłkami na Sybir.Sprawy te szczegółowo opisał nasz noblista Wł.Reymont w książce "Opowiadania z Ziemi Chełmskiej".Również znaniemnne było to,że carat wraz z klerem prawosławnym doprowadził do tego,że tuz przed I wojną światową Ziemię Cełmską wraz z Podlasiem oderwano od Królestwa Polskiego i włączono do gubernii Kijowskiej.Burzenie cerkiew /czemu jestem przeciwny/było jedynie logicznym następstwem postępowania duchownych prawosławnych w stosunku do ludności tych ziem podczas carskich zaborów.Dla jasności obrazu chciałbym dodać/o czym prawie się nie pisze/,że w tym czasie zburzono piękną cerkiew prawosławną w samym sercu Warszawy na Placu Saskim /obok grobu Nieznanego żołnierza/ i na Placu Litewskim w Lublinie jako symboli zniewolenia Polski przez prawoswie i carat.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Wnuku unity - zanim zaczniesz coś pisać poczytaj trochę. Nie wiem czy wiesz cokolwiek o Unii Brzeskiej - jak nie to poczytaj. Kto wtedy kogo przesladował i jakie były konsekwencje unii. Poczytaj co takiego działo się w Rzeczpospolitej, że Moskwa wystąpiła jako obrońca prześladowanych prawosławnych. Poczytaj potem coś więcej o wierze swojego dziada a szczególnie o róznicach między grekokatolikami a unitami. Potem zobacz trzeźwym okiem - na zdjęcia i relacje. Cerkwie burzono na polecenie urzędników. Nijak miało to się do nastrojów ludności w miejscach gdzie dokonywano tych haniebnych czynów. Uczciwi katolicy nie potrafili zrozumieć o co tu chodzi. Dokonywała tego ekipa rządząca - dziś można powiedzeć - kolesie z legionów - którzy z racji kolesiostwa a nie kompetencji "robili w polityce" Skutki znane - 1939 rok- osamotnienie Polski, waśnie narodowe na wschodzie, antysemityzm. Kolesie z Krakowa nie bardzo rozumieli Podlasie i Chełmszczyzna. Myślę, że tylko piszesz o tym dziadku unicie. Ty też nie rozumiesz tej ziemi - dziadek i rodzice niewiele mieli ci do powiedzenia. Swoją drogą poczytaj też Reymonta - przynajmniej poprawnie podasz tytuł. polecam stronę www.cerkiew1938.pl
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
A jakie prawo mają do naszej ziemi ruscy??? Won za Don!!! Dobrze, że ich pogonili. Nie mogę zrozumieć kto pozwala jeszcze na prowkacje takie jak ta strona. Na Białoruś chamy
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Słuchaj chamie - jesteś burakiem i nie wybieraj nicku, który oznacza ludzi myślących. Ta ziemia była od wieków ziemią prawosławnych - prawosławnych Polaków. Buraku, ktoś kto modli się po łacinie jest Rzymianinem? Ktoś, kto mówi po kaszubsku, nie jest Polakiem? Ćwoku a czy obchody rocznicy wyboru JP to co nie prowokacja? Na swoją buraczaną wieś chamie. Orać, bronować i po łacinie Pana Boga chwalić a nie orzekać kto ma mieszkać na mojej ziemi buraku
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
do wnuka unity napisał:
Wnuku unity - zanim zaczniesz coś pisać poczytaj trochę. Nie wiem czy wiesz cokolwiek o Unii Brzeskiej - jak nie to poczytaj. Kto wtedy kogo przesladował i jakie były konsekwencje unii. Poczytaj co takiego działo się w Rzeczpospolitej, że Moskwa wystąpiła jako obrońca prześladowanych prawosławnych. Poczytaj potem coś więcej o wierze swojego dziada a szczególnie o róznicach między grekokatolikami a unitami. Potem zobacz trzeźwym okiem - na zdjęcia i relacje. Cerkwie burzono na polecenie urzędników. Nijak miało to się do nastrojów ludności w miejscach gdzie dokonywano tych haniebnych czynów. Uczciwi katolicy nie potrafili zrozumieć o co tu chodzi. Dokonywała tego ekipa rządząca - dziś można powiedzeć - kolesie z legionów - którzy z racji kolesiostwa a nie kompetencji "robili w polityce" Skutki znane - 1939 rok- osamotnienie Polski, waśnie narodowe na wschodzie, antysemityzm. Kolesie z Krakowa nie bardzo rozumieli Podlasie i Chełmszczyzna. Myślę, że tylko piszesz o tym dziadku unicie. Ty też nie rozumiesz tej ziemi - dziadek i rodzice niewiele mieli ci do powiedzenia. Swoją drogą poczytaj też Reymonta - przynajmniej poprawnie podasz tytuł. polecam stronę www.cerkiew1938.pl
chyba czosnkowym allexem zaleciało z "modlitwy na głównym placu"? i tu działasz ruski sabotażysto i prowokatorze? to gdzie u ruskich można poczytać o unii? daj jakiś kacapski link.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
??? nie poniał, ale poczytaj coś o czosnku http://www.eda-server.ru/trapeza/main.htm - po rosyjsku
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...