Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Dlaczego pozycja kobiety w bajkach jest tak niska? "Wynika to z myślenia chłopskiego"

Utworzony przez Użytkownik niezarejestrowany, 8 marca 2017 r. o 07:36 Powrót do artykułu
Chlopska to ty masz "urode" czarownico, nic dziwnego ze dzieci takimi straszyli.
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Jak to dlaczego. Wiadomo o wieków, że kobieta ma mózg wielkości kury. Udowodnił to profesor Jamak z Kazachstanu.
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Komentarze poniżej - brak słów.
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
No nie wierzę......!!!! To jest problem dla inteligentnego człowieka ??!?!?!?!? Ja pierdzielę co za głupota !!!
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Bardzo ciekawe badania. Feministyczna myśl w praktyce. Widać jak na dłoni, że kiedyś życie kobiet kręciło się wyłącznie wokół mężczyzn, którzy w dodatku okazywali niewdzięczność za trud wkładany przez kobiety w wychowanie dzieci, opranie i nakarmienie rodziny. To nie po bożemu. Ale chłop zawsze kombinował!
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Jak już się feministka do czegoś zabierze, to ideologia będzie się wylewać uszami. No i ta nienawiść do wsi.
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Tak to już jest że najwygodniej jak kobieta jest na dole a chłop na górze. Życie.
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
W Polsce, zwłaszcza z dala od dużych miast, podział obowiązków w rodzinie jest nadal bardzo tradycyjny. Za opiekę na dziećmi i domem najczęściej odpowiedzialne są kobiety. Choć prawo dopuszcza dowolny podział urlopu rodzicielskiego, w Polsce korzysta z niego jedynie 2 proc. ojców. W znacznym stopniu różni nas to od innych krajów europejskich. W Skandynawii czy w Niemczech część "urlopu na dziecko" wykorzystana może być jedynie przez ojca. W przypadku, w którym rezygnuje on z przypadającego na niego zwolnienia z pracy, urlop po prostu przepada. – Rynek pracy się zmienił, kiedy okazało się, że z części przywilejów może skorzystać jedynie ojciec. Stało się dopuszczalne, że również mężczyźni mogą na kilka miesięcy zniknąć z pracy, co uczyniło ich takimi samymi pracownikami "podwyższonego ryzyka" jak kobiety. Szanse na rynku pracy i traktowanie rodziców stało się równiejsze – mówi Małgorzata Druciarek. Badania potwierdzają, że zaangażowanie mężczyzn w opiekę nad dziećmi przekłada się później na równiejszy podział rodzinnych obowiązków. W Polsce nadal czekamy na dłuższe nietransferowalne urlopy ojcowskie.
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
W Polsce wciąż brakuje tanich, dobrych i powszechnie dostępnych żłobków i przedszkoli. Jak mówi Onetowi Ewa Krzaklewska, w dużych miastach sytuacja wygląda lepiej, ale w małych miejscowościach często nie ma ani jednego żłobka". Łatwiej jest z przedszkolami, do których chodzą już trzylatki, ale co z dziećmi, które dopiero skończyły rok, a ich rodzice muszą wracać do pracy? Kto powinien się nimi opiekować? Dobrze działająca opieka instytucjonalna polepszyłaby sytuację kobiet na rynku pracy. – W Polsce wciąż tylko kobiety zajmują się osobami zależnymi. Istnieją kraje, w których dobrze rozwinięty jest system opieki nad starszymi i chorymi. W Polsce są to głównie instytucje prywatne, często bardzo drogie i dostępne tylko dla nielicznych – komentuje Małgorzata Druciarek. - Kobiety pozbawione są wsparcia również w opiece nad niepełnosprawnymi. Nasz system pozostawia takie osoby właściwie bez wsparcia i tu ponownie, najczęściej kobiety rezygnują z innych życiowych aktywności i zajmują się osobą potrzebującą. Koniecznie są inwestycje w opiekę instytucjonalną i wsparcie rodzin z osobami niepełnosprawnymi – dodaje.
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
– Na jednej z konferencji dyskutowaliśmy o tym, dlaczego kobiety nie dochodzą do wyższych stanowisk. Czy firmy nie popełniają jakiegoś błędu w ramach własnych procedur, bo pracowniczki licznie obecne na stanowiskach niższych szczebli, nie są już tak licznie reprezentowane w zarządach. To nie jest tak, że nie ma kompetentnych kobiet, ale zaniedbuje się ich kształcenie albo tworzy nieatrakcyjne warunki pracy, które blokują awans zwłaszcza w przypadku tych kobiet, które mają dzieci – mówi Onetowi Ewa Krzaklewska. Dostępność urlopów rodzicielskich czy opieka instytucjonalna mocno wpływają na pozycję kobiet na polskim rynku pracy. - W Polsce nadal mamy bardzo mało rozwiązań, które ułatwiałyby kobietom łączenie życia zawodowego z życiem rodzinnym. Chodzi tu m.in. o elastyczny czas pracy, czy możliwość pracy w niepełnym wymiarze – dodaje z kolei Małgorzata Druciarek. Jak podkreśla, kodeks pracy i inne ustawy w teorii dopuszczają wiele dobrych rozwiązań, ale nadal w Polsce rzadkością jest korzystanie z nich w pełni.
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Problemem, o którym nie mówi się w Polsce wystarczająco często i głośno jest sytuacja starszych Polek, których emerytury są dużo niższe od świadczeń pobieranych przez mężczyzn. Kobiety nie wiedzą, jak duży wpływ na wysokość ich emerytur mają staż pracy i realne zarobki. Nie są świadome, jakie znaczenie mają przerwy w pracy m.in. te na opiekę nad dziećmi. Bardzo często to również na starszych kobietach spoczywa w całości obowiązek opieki nad osobami zależnymi czy wnukami. Jak mówi Małgorzata Druciarek, istotną kwestią dla standardu życia starszych Polek jest wiek emerytalny, który u nas został znowu obniżony. "Odbyło się to z dużym poparciem ze strony samych kobiet, ale wynika to niestety z niewiedzy. Polacy wiedzą bardzo mało o tym, jak funkcjonuje system emerytalny i co ma wpływ na wysokość ich emerytur. Kobiety ucieszyły się, że będą pracować krócej, ale tak naprawdę będzie to miało drastyczny wpływ na ich późniejsze życie. Późniejszy wiek emerytalny tak naprawdę zabezpiecza kobiety, choć bez innych rozwiązań instytucjonalnych, które odciążyłyby kobiety w pracy opiekuńczej, nie rozwiązuje problemu" - dodaje.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Jak zaznacza Ewa Krzaklewska, w Polsce to rodzina jest najważniejszym miejscem kształtowania sposobu myślenia. To czego doświadczamy w domu, przekłada się na obecność kobiet w polityce, ich pracę i partnerstwo. - Bardzo ważne jest przełamywanie stereotypów, tworzenie wzorców, które są bardziej różnorodne – komentuje Krzaklewska. - Skoro rodziny dalej w dużej mierze powielają tradycyjne wzorce, potrzeba impulsu z zewnątrz, który zmieni myślenie na temat ról kobiet i mężczyzn. Takim impulsem jest też np. migracja i możliwość obserwacji bardziej równościowych modeli za granicą - dodaje. Ogromną rolę mogłyby odegrać w Polsce dobrze zaplanowane kampanie społeczne, które uświadomiłyby Polkom i Polakom, z jakimi problemami nadal musimy się zmierzyć. - W kwestii przemocy, głównym polem działania jest edukacja i zmiana świadomości – mówi dalej Krzaklewska i jako przykład ważnej kampanii społecznej podaje tę o słynnym haśle "bo zupa była za słona". Ważne są również kampanie uświadamiające pracodawców. Wciąż nie docenia się, jakie przełożenie na dalsze życie kobiet ma chociażby decyzja o podziale między rodziców obowiązków związanych z opieką nad dziećmi. - Często zdarza się, że mężczyźni chcą brać urlopy rodzicielskie, ale w firmie jest oczekiwanie, że ojcowie pozostaną w pracy. Ze względu na różnice w zarobkach, to mężczyźni pozostają głównymi żywicielami rodziny, więc ryzyko utraty przez nich pracy wydaje się poważniejsze. To kobieta musi więc zostać w domu z dziećmi i koło się zamyka – przekonuje Małgorzata Druciarek. Dzieci obserwują tradycyjne modele rodzin i podział obowiązków jest przez nie potem powielany. Kampanie społeczne najczęściej organizowane są przez organizacje pozarządowe, które działają w ramach danego obszaru, jednak sam rząd powinien zainwestować w edukację Polek i Polaków i zagwarantować tym organizacjom środki finansowe na te działania.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
zmienić bajki! albo unieważnić! wymyślić nowe, postępowe, jakich by się manifa i Kazimiera Szczuka nie powstydziła swoim dzieciom czytać, gdyby je chciała miec!
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Super artykuł. Dobrze że mamy Jagnę z Chłopów.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Poza tym czarownice zawsze przedstawiane były jako stare złośliwe, zasuszone baby w chustkach ze szpiczastą, wysuniętą do przodu brodą i brodawką na krogulczym nosie. Natomiast czarnoksiężnicy to osobnicy dostojni, potężni budzący respekt. Podobnie rzecz się ma z macochami. Chyba w żadnej bajce nie przedstawiono macochy jako osoby pozytywnej. Zawsze to kobieta chciwa, zazdrosna, zdolna do pozbycia się pasierbic włącznie z uśmierceniem. Nowy mąż to oczywiście wdowiec, nigdy rozwodnik zazwyczaj dobrotliwy, nieświadomy "wybiegów" i kreciej roboty cwanej żony.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
A sierota Marysia????
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Bajki zostały przeniesione do rzeczywistości. Stąd proceder palenia czarownic na stosie.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Książka Agnieszki Graff powstała 16 lat temu a nadal jest aktualna. Polecam toczącym pianę krytykantom. Ciekawe swoją drogą, jakie zdanie macie o swoich babkach i matkach, bo o żonach i córkach pewnie jak ten przysłowiowy chłop z omawianych wyżej bajek...
0
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Nowe bajki już powstają. "Kraina Lodu", "Merida Waleczna", a nawet poczciwa seria o Shreku to już zupełnie inny kaliber. Podobnie "Rogue 1" - dla starszych.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Z rodzimych bohaterek mamy jeszcze Jagienkę z Krzyżaków i Baśkę z Pana Wołodyjowskiego.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.