Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Piastów, czy Daniela? Jak nazywać wieżę na dziedzińcu Zamku?

Utworzony przez Użytkownik niezarejestrowany, 18 stycznia 2018 r. o 15:15 Powrót do artykułu
Donjon. Jest taki tylko jeden w Lublinie. Po co wymyślać kolejne nazwy? Ja byw wolał "Wieża Jagiełły". Dondżon Kochani Radni. Dondżon jak kto woli. Ta "opozycja" ma jakąś manię podłego zmieniania nazw. Juz wystarczy że WASZ wojewoda nadał trzem ulicom jakies martyrologiczne nazwy. Juz wam wystarczy. Mam nadzieję, że Rada Miasta odrzuci wasz "prodżekt" i pozwoli aby Dondżon został dondżonem.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Obiecuję i klnę się na honor lubelaka, że nie zagłosuję na Radnych z list partyjnych PiS, nawet jeśli przepchną tą kolejną zmiane nazwy na "Specjalnej Sesji Rady Miasta" za którą oczywiście wezmą sobie ekstra pieniądze... a zapłaca podatnicy. To zawsze był Donżon. 
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Do gościa poniżej. Donżon to nazwa typu obiektu a nie jego nazwa własna! Bez względu jaką będzie mieć nazwę, pewnie w celach marketingowych to i tak dalej będzie to donżon! Prościej chyba nie można...
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Tylko jedna nazwa .... Lecha i Jarosława
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
czy rada miasta jest właściwa to rozstrzygnięcia tego sporu? ***gazeta.jawnylublin.pl/czyja-jest-wieza-na-zamku/
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Czy radni pis mogliby w końcu wziąć się do poważnej roboty, a nie co chwile tylko nazwy obiektów i inne pomniki ? jestem pewien że znajdzie się wiele ważniejszych spraw dla chociażby mieszkańców niż co ma mieć jaką nazwę.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Wieża czy donżon Daniela (król Rusi Daniel) - to głupota … W istocie granice Rusi w okresie rozbicia dzielnicowego Polski sięgały Małopolski i Lublina, raczej były krótkotrwałe zajęcia wynikające z najazdów łupieżczych – ale nie ma żadnych przekonujących dowód o administracji Rusi na Lubelszczyźnie (w przeciwieństwie do Chełmszczyzny). Skąd zatem pomysł aby nazwać donżon imieniem króla Daniela – jeśli już to może jego syna księcia Lwa lub wnuka księcia Jerzego ? To proste – niektórzy nie znoszą informacji ze miasto nie było wielokulturowe a tylko polskie lub faktycznie później polsko-żydowskie…(obecność Rusinów innych nacji była do zaborów znikoma). Taki multikulturalizm na siłę – takie to modne, inkluzyjne po prostu rozliczanie się z „mitem polskiego Lublina”. Nie informacji to równie dobrze możemy powiedzieć że wieżą Mendoga czy Jadźwingów (bo też najeżdżał Lublin) A nie jest to bezpieczne - Lublin na mapie historycznej Rusi jest w jej granicach (!) a Lubelszczyzna, cześć Małopolski czy Chełmszczyzna, między innymi na tej podstawie, przez nacjonalistów ukraińskich nazywana jest zakurcenna Ukrainą (czyli leżąca za linią lorda Curzona) – my takimi gestmi pomagamy tej narracji. Więc oburzenie radnych jest ZASADNE.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Krzysztofa i Katarzyny
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Gruba berta
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
rotunda Katarzyny Lubelskiej
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Kto nazywał donżon Wieżą Daniela?
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Chyba ci historycy z Teatru Żydowskiego z Bramy Grodzkiej a poszli za opiniami rosyjskich historyków z czasów zaborów. Skądinąd robią dobrą robotę bo bez nich wiele elementów historii miasta umknęłoby ... ale tu przegięli.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
undefined napisał:
Wieża czy donżon Daniela (król Rusi Daniel)  - to głupota … W istocie granice Rusi w okresie rozbicia dzielnicowego Polski sięgały Małopolski i Lublina, raczej były krótkotrwałe zajęcia wynikające  z najazdów łupieżczych – ale nie ma żadnych przekonujących dowód o administracji Rusi na Lubelszczyźnie (w przeciwieństwie do Chełmszczyzny).  Skąd zatem pomysł aby nazwać donżon imieniem króla Daniela – jeśli już to może jego syna księcia Lwa lub wnuka księcia Jerzego ? To proste – niektórzy nie znoszą informacji ze miasto nie było wielokulturowe a tylko polskie lub faktycznie później polsko-żydowskie…(obecność Rusinów innych nacji była do zaborów znikoma). Taki multikulturalizm na siłę – takie to modne, inkluzyjne po prostu rozliczanie się z „mitem polskiego Lublina”. Nie informacji to równie dobrze możemy powiedzieć że wieżą Mendoga czy Jadźwingów (bo też najeżdżał Lublin) A nie jest to bezpieczne - Lublin na mapie historycznej Rusi jest w jej granicach (!)  a Lubelszczyzna, cześć Małopolski czy Chełmszczyzna, między innymi na tej podstawie,  przez nacjonalistów ukraińskich nazywana jest zakurcenna Ukrainą (czyli leżąca za linią lorda Curzona) – my takimi gestmi pomagamy tej narracji. Więc oburzenie radnych jest ZASADNE.
  W latach 80.-90. XIII stulecia do roku 1302 Lublin pozostawał w rękach załogi ruskiej. czyli kilkanaście lat. na budowę - spory kawałek czasu
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Drogi Stefanie, Pobyt Rusinów trwały jest wątpliwy bo źródeł brak – do śmierci Leszka Białego 1288 oraz objęcia rządów przez Łokietka – to były tylko wyprawy łupieżce lub wykorzystywanie Rusinów do walk o sukcesję przez książąt Mazowieckich – Sytuacja zmieniała się w 1292 kiedy Łokietka wypiera z Ziemi Sandomierskiej - Wacław II Czeski Zasadniczo to dość twardy władca, przeprowadził istotne reformy co prowadziło do wzrostu bezpieczeństwa i dochodów … ale czy Lublin leżąc na peryferiach Ziemi Sandomierskiej był wtedy na trwale oddany Księstwu Halickiemu? Wątpliwe. Ze był przedmiotem najazdów jako miasto graniczne to naturalna rzecz. Polskie źródła mówią że w 1302 rycerstwo krakowsko - sandomierskie odbija Lublin po n-letnim pobycie Rusinów. Zatem w tym 10 letnim okresie do 1302 - nie do końca wiadomo kto tu rządził. Wydaje się że przez kilka lata Rusini, a jednak nawet ichniejsze latopisy o tym nic mówią. Czy w takim przejściowym czasie i raczej początku schyłku Rusi Halicko Włodzimierskiej zbudowali coś takiego – wątpię. Natomiast sama budowa donżonu jest typowo łacińska i niewiele ma wspólnego z zabytkami ruskimi z tamtych lat na Chełmszczyźnie - co jest kolejnym kontrargumentem.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Nie lepiej od razu im kordupla kartofla ?
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Parę lat temu kiedy byłem we Lwowie, to od sprzedawcy na straganie usłyszałem (spytał mnie skąd jestem, powiedziałem, że z Lublina), że Lublin to prastare ukraińskie miasto, a jego mieszkańcy to (w większości) spolonizowani Ukraińcy.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Parę lat temu kiedy byłem we Lwowie, to od sprzedawcy na straganie usłyszałem (spytał mnie skąd jestem, powiedziałem, że z Lublina), że Lublin to prastare ukraińskie miasto, a jego mieszkańcy to (w większości) spolonizowani Ukraińcy.                            Phi to jeszcze nic - niektorzy ukrainscy naOkowcy twierdza, ze Budda, Jezus i Egipcjanie byli Ukraincami. Natomiast ukrainska piosenkareczka Ruslana stwierdzila niedawno, ze ukraincy pochodza od Sumerow. Tymczasem smutna rzeczywistosc jest taka, ze tzw ukraincy powstali w wyniku wymieszania sie resztek ludnosci ruskiej, z polskimi chlopami, pasterzami woloskimi i tataromongolskimi koczownikami.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
czyli co, nadal propagujemy ruski Lublin??? zaczęło się od dziwacznego pomnika hołodomora, a teraz napiszemy od nowa całą historię. ukraińcy podobno twierdzą, ze nawet Jezus był ukraińcem.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Czechowicz, to jego wina! Do sądu z poetą! Niech wie że nie można tak historii zakłamywać. Hahahaha Wędrowcze, nic tylko księżyc i domy, wiatr i kościoły, gwiazdy i doły ulic. 20 Idziesz, idziesz, jeszcze jedną mijasz bramę, 21 pniesz się w górę zaułkami podzamcza, 22 stajesz przed niskim łukiem. Łuk jest w kra- tach, a nad nim błyszczą liktorskie rózgi i topory. 23 Minąłeś kraty, dziedzińce zamkowe, przeszedłeś u stóp baszty księcia Daniela. 24 Jesteś w zamkowej kaplicy. Klęknij. Skarbiec to i serce Lublina, miasta Jagiellońskiego.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Nie może być zwykła baszta zamkowa? Jeśli nie to proponuję Samotny Bliźniak.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Strona 1 z 2

Dodaj odpowiedź:

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.