Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Przy ul. Walecznych budować jednak nie wolno

Utworzony przez Gość, 23 kwietnia 2015 r. o 08:36 Powrót do artykułu
Bardzo dobrze. W jaki sposób parafia prawosławna stała się właścicielem "byłego" cmentarza unickiego? Przecież oni się zawsze nie lubili.. Ktoś na forum pisał, że to była rekompensata za nic.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
A co z wyciętymi drzewami? Wsadzą z powrotem?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
A jak tam sprawa Staniego? Coś dziwnie cicho. Czuję, że idzie na umorzenie. Bo oczywiście dyrektorzy z urzędu miasta w Lublinie nigdy nie są odpowiedzialni za to co dzieje się w ich departamencie.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Teren po cmentarzu unickim należał nie, podkreślam nie do parafii prawosławnej tylko do parafii świętego Mikołaja na Czwartku. Zimię zwrócono nie temu komu należało, a abkp Abel próbował to natychmiast sprzedać... W końcu to nie jego... Dobra decyzja NSA... Brawo. Teraz trzeba ukarać winnych niewłaściwego zwrotu ziemi i wycinki drzew.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Właśnie. Ciekawa sprawa, jak cmentarz unicki znalazł się w rękach prawosławnych?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Niech lepiej zrobią coś z tym bloczyskiem tuż obok, bo nie można już patrzeć na tę makabryłę.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
No to teraz parafia występuje o odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości spowodowane uchwaleniem planu i kilka milionów z naszych podatków ma na 100% w kieszeni. Także tylko skakać do góry z radości.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
A drzewa przepadły.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
"Stary cmentarz unicki" Unicka/Walecznych w Lublinie,jest to tradycyjna nazwa tego wielowyznaniowego (unickiego,rzymskokatolickiego i prawosławnego) cmentarza,która powstała w okresie dwudziestolecia międzywojennego.Wtedy władze lubelskie (Urzędu Wojewódzkiego) odnalazły datę założenia cmentarza w 1611 r.dla unitów lubelskich.Cmentarz założono dla nich,na terenie należącym do kościoła rzymskokatolickiego św.Mikołaja na Czwartku za tzw.rogatkami lubartowskimi (obecnie róg ul.Unickiej i Walecznych).W 1993r.Skarb Państwa (szef Urzędu Rady Ministrów),przekazał niezgodnie z prawem nieruchomość publiczną (działkę nr 40.tj."Stary cmentarz unicki") Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie,jako tzw.mienie zastępcze za działkę nr.39/2,której odmówiono parafii,ponieważ nie była ona kiedykolwiek jej właścicielem.Tak więc nie należało się Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie,żadne mienie zastępcze za działkę nr.39/2 ! Parafia unicka w Lublinie,która istniała przy ul.Ruskiej od 1695 r.do 1875 r.,również nie była kiedykolwiek właścicielem tego cmentarza.Od 1866 r.właścicielem "Starego cmentarza unickiego" w Lublinie był Skarb Państwa - zupełny zarząd skarbowy Królestwa Polskiego; od 1918 r.- Urząd Wojewódzki w Lublinie; od 1944 r.- Urząd Miejski w Lublinie).
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Parafia prawosławna (proboszcz Andrzej Ł.) przy ul.Ruskiej w Lublinie,wycinając 4 lutego 2012 r.71 drzew z terenu zabytkowego "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych w Lublinie złamała,zakaz niszczenia drzew w miastach zawarty w Ustawie o Ochronie Przyrody.Andrzej Ł.złamał również zakaz wycinania drzew,wydany przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków,w dniu 8 kwietnia 2011 r.zawarty w Postanowieniu o nieuzgodnieniu warunków zabudowy,który jest oparte o Ustawę o Ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Nie było zmiany przeznaczenia terenu,w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego,więc nie ma mowy o jakimkolwiek odszkodowaniu lub proponowaniu innej nieruchomości.To Parafia (proboszcz jako tzw.kościelna osoba prawna),musi być pociągnięta do odpowiedzialności karnej za zniszczenie cennego zabytku - 400 letniej wielowyznaniowej nekropolii lubelskiej!!!
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
"STARY CMENTARZ UNICKI" w Lublinie (nazwa tradycyjna powstała w latach 20 - tych XX wieku),cały czas jest cmentarzem,pomimo że nie istnieją nagrobki na powierzchni,bo zostały bezprawnie zniszczone w 1976 r.(niezgodną z Ustawą o Cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959r.,decyzją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie w 1970 r.).Istnieją groby pod warstwą gruntu (Lucjan Gazda z Politechniki Lubelskiej robił badania georadarowe cmentarza w 2011 r.) i szczątki ludzi (stwierdził to Woj.Konserwator Zabytków w 2011r.) chowanych tu od 1611 r.,tj momentu założenia cmentarza dla unitów lubelskich,następnie od 1797 r.kiedy to założono oficjalnie cmentarz pozamiejski dla Parafii rzymskokatolickiej św.Mikołaja na Czwartku (od 1846 r.kościół na Czwartku powrócił do tradycji pomocy unitom lubelskim i pozwolił na pochówki ich zmarłych na tym cmentarzu),poprzez okres chowania wyznawców prawosławia po likwidacji Kościoła unickiego w Królestwie Polskim w 1875 r.przez zaborcę rosyjskiego.Do 1866r. cmentarz należał do kościoła rzymskokatolickiego św.Mikołaja na Czwartku w Lublinie,a od tego roku do Skarbu Państwa.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
W 1993 r.szef Urzędu Rady Ministrów,przekazał niezgodnie z prawem mienie publiczne Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie,w wyniku terroru psychicznego jaki zastosował biskup A.Popławski w postaci argumentu że,cytuję:"jak Parafia nie otrzyma nieruchomości,to będzie to przeciwko prawosławiu" . (!!!)
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...