Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Jak bezpiecznie dzielić drogę z rowerzystami? Kiedy ustąpić pierwszeństwa?

Utworzony przez Użytkownik niezarejestrowany, 9 sierpnia 2018 r. o 16:18 Powrót do artykułu
csratatata. Odwrócenie kota ogonem. "Rowerzyści często zapominają, że przed wjazdem na przejazd dla rowerzystów powinni zachować ostrożność, rozejrzeć się i zwolnić." Nie jest nawet wspomniane kto ma pierwszeństwo na przejeździe. Obowiązku zwolnienia również nie ma.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Dlaczego nie są podane dwa podstawowe przepisy. 1-Na przejeździe rowerowym pierwszeństwo ma rowerzysta. 2-przy wyprzedzaniu rowerzysty należy zachować co najmniej 1 metr odstępu.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Ale brednie. Małymi literami: Rowerzysta może i ma pierwszeństwo na przejeździe (ale nie skupiajmy się na tym) lecz napiszmy, że przez przejście dla pieszych nie może przejeżdżać. Napiszmy rónież, że rowerzysta ma zachować ostrożność, bo jakby co to będzie na niego.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Rady napisane przed kogoś kto nigdy na rowerze nie jeździł i życzeniowość typu: dla własnego bezpieczeństwa niech rowerzyści uważają.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
"Maszyniści pociągów często zapominają, że przed wjazdem na przejazd kolejowy powinni zachować ostrożność, rozejrzeć się i zwolnić." Taka ciekawostka - na przejazdach kolejowych i rowerowych obowiązują dokładnie takie same zasady. Wystarczy więc napisać, że przejeżdżając przez przejazd rowerowy możemy spodziewać się pospiesznego 100km/h.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Nie ma przepisu nakazującego zwolnić przy przejeżdżaniu przez PdP. Jest taki przepis, ale w odniesieniu do kierujących samochodami zbliżającymi się do przejazdu rowerowego (tak samo jak przy zbliżaniu się do przejścia dla pieszych).
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Pan ekspert zapomniał jeszcze o zakazie omijania i wyprzedzania na przejazdach rowerowych. Pan ekspert zapomniał o wszystkim co dotyczy kierowców. Skupił się tylko na tym, że "rowerzyści mają uważać".
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Artykuł rzekomo kierowany do kierowców, a pisze w nim, że "Rowerzyści często zapominają" (...) "Na bezpieczeństwo ogromny wpływ ma również zachowanie osób poruszających się na rowerach" (...) "Rowerzyści powinni także zadbać o to". Żadnego przytoczenia przepisów, żadnych obowiązków kierowców, żadnych statystyk o najczęstszych wypadkach (i z czyjej winy). Artykuł dno. Wygląda to tak, że co by się nie stało - wina rowerzysty.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
"Kiedy trzeba ustąpić pierwszeństwa?" - a na przejazdach rowerowych nie trzeba?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Artykuł napisany przez kierowcę i dla kierowców. Mało tego. Pisany jakby przez rowero-foba. Chciałbym poznać opinię pana eksperta na temat zachowań na przejeździe rowerowym na Nadbystrzyckiej przy LKJ. Co tam rowerzyści źle robią, że kierowcy mają problem z ustąpieniem pierwszeństwa rowerzyście na przejeździe rowerowym. To jest dobry przykład na omówienie przepisów.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
-kierujący pojazdem zbliżający się do przejazdu dla rowerzystów ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe (art. 26 ust. 1 pord); nie ma bezwzględnego pierwszeństwa rowerzysty - dodatkowo w przypadku skrętu w drogę poprzeczną musi ustąpić pierwszeństwa rowerowi jadącemu na wprost (art. 27 ust. 1a pord); -szczególna ostrożność to obowiązek zwiększenia uwagi i dostosowania zachowania do warunków i sytuacji na drodze, w stopniu umożliwiającym szybką reakcję (art. 2 pkt 22 pord).
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Po tych żalach na złych rowerzystów (w artykule pisanym do kierowców) zabrakło mi tylko podsumowanie w stylu: "najlepiej żeby rowerzyści nie pałętali się po ulicy i jeździli po chodnikach".
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Czy to tylko rowerzyści mają się rozejrzeć, zwolnić i zachować ostrożność przed wjazdem na przejazd rowerowy? Tak można wywnioskować z tego artykułu. Kwestia pierwszeństwa na przejazdach jest całkowicie przemilczana. To kto ma pierwszeństwo na przejazdach?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
ROZPORZĄDZENIE z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. $46.4. "Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego znakiem [przejście/przejazd] jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących lub wjeżdżających."
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
W Holandii na przejazdach rowerowych są malowane zęby "ustąp pierwszeństwa" dla rowerzystów, to może u nas też to wprowadzić.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
holenderska rowerowa rzeczywistość polecam sobie obejrzeć cały ale szczególnie od 2:40 ***youtube.com/watch?v=xhdnzeiqiku&list=pl91f7bcf9a0e60adf
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
"nie ma bezwzględnego pierwszeństwa rowerzysty" - od takich wyssanych z palca tez można równie łatwo przejść, do tego, że to samochód ma pierwszeństwa, tak a więc... nie za bardzo wiadomo po co te przejazdy są.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Jeżeli Pan Ekspert takie rzeczy wypisuje - to nie dziwię się, że stan bezpieczeństwa na polskich drogach jest jaki jest. Chciałbym zobaczyć jak Pan Zbigniew Weseli na egzaminie na prawo jazdy tłumaczy się egzaminatorowi, że potrącił rowerzystę na przejeździe rowerowym, bo rowerzysta nie ma "bezwzględnego pierwszeństwa".
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
"Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego znakiem D-6, D-6a albo D-6b jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących lub wjeżdżających." - jakoś nie mogę się dopatrzeć widzę wzmianki o nie bezwzględnym pierwszeństwie
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
a jak ścieżka jest łączona z chodnikiem, a chodnik jest od strony ulicy ( pojazdu skręcającego )? dalej rowerzysta ma pierwszeństwo ?
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Strona 1 z 2

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...