Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Ksiądz wśród bandziorów - Guy Gilbert

Utworzony przez Gość, 2 stycznia 2020 r. o 20:06
Autobiografia.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Paryż. Ulice, stacje metra, bistra, motory, gliny. Młodzi z ulicy: wkraczający na drogę przestępstwa, przestępcy, więźniowie, młodociani recydywiści. Pośród nich ksiądz Guy Gilbert. Pod warstwą agresji dostrzegł samotność i rozpacz. Zobaczył, ile strachu i pogardy kryje się w walce z przestępczością. Usłyszał wezwanie i postanowił odpowiedzieć. Książka ta jest osobistym świadectwem człowieka, który na co dzień próbuje przebić się przez mur nienawiści. Pełna buntu i siły, zmusza, byśmy przyjrzeli się sobie. (lubimyczytac.pl)
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
"Ksiądz od bandytów": moim wzorem jest papież Franciszek. Dla słynnego francuskiego duszpasterza trudnej młodzieży, ks. Guy Gilberta, wzorem do naśladowania jest papież. Franciszek jest pierwszym papieżem, który "żebraków i bezdomnych na placu św. Piotra nie tylko błogosławi, ale na ich użytek wystawił też prysznice i toalety, powiedział 81-letni kapłan 16 sierpnia w rozmowie z niemieckim portalem katholisch.de w Bonn. Zdaniem ks. Gilberta papież jest osobą, która o miłosierdziu i miłości nie tylko mówi, ale także pokazuje, jak je można wprowadzać w życie. Ks. Guy Gilbert, nazywany też "księdzem od bandytów" podkreślił, że wiara jest dla niego bardzo ważna. "Nie mając głębokiej wiary nie mógłbym niczego zrobić", stwierdził duchowny, który każdego wieczoru sprawuje nabożeństwo w swojej wiejskiej zagrodzie, gdzie opiekuje się młodzieżą. Wśród tych młodych ludzi są także muzułmanie, prawosławni i protestanci. "Dla mnie jest ważne, żeby każdy zachował swoją wiarę", wyjawił kapłan. Ks. Gilbert pochodzi z robotniczej rodziny, jest jednym z piętnaściorga rodzeństwa. Jako alumn odbył służbę wojskową w czasie wojny w Algierii. Po święceniach kapłańskich był wikariuszem w Blidzie, w północnej Algierii. Charyzmatyczny kapłan francuski nosi długie włosy i skórzaną kurtkę z ćwiekami, ma wieloletnie doświadczenie pracy z młodymi "rockowcami". Z dziećmi ulicy, narkomanami i nieletnimi przestępcami pracuje od niemal 50 lat.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
c.d.  W Prowansji na południu Francji zagospodarował zniszczone gospodarstwo rolne na "Owczarnię" - ośrodek dla trudnej młodzieży, która poprzez pracę uczestniczy w programie resocjalizacji. Szczególny rozgłos przyniósł mu fakt, że w kwietniu 2003 r. przygotowywał do ślubu najmłodszego syna belgijskiej pary królewskiej, księcia Wawrzyńca i jego narzeczoną Claire Coombs oraz został zaproszony do wygłoszenia kazania podczas ich zaślubin. W tym samym roku budził zainteresowanie podczas pierwszej misji wielkich miast zorganizowanej w Wiedniu. Natomiast w 2007 r. ten niezwykły kapłan był członkiem grupy osób towarzyszących prezydentowi Francji Nicolasowi Sarkozy’emu podczas wizyty w Watykanie. Wtedy to Benedykt XVI dłuższy czas rozmawiał z "księdzem rockowców". A w 2015 r., z okazji 80. urodzin, przyjął go na audiencji papież Franciszek. Ks. Gilbert wydał 35 książek, w tym kilka także w języku polskim, m.in. "Ksiądz wśród bandziorów", "Dealer miłości" i "Krzyk młodych". Do polityków swego kraju apeluje przy różnych okazjach, aby wsłuchali się w krzyk młodzieży. - Nadeszła już pora, aby się zjednoczyć i dołożyć wszelkich sił w poszukiwaniu rozwiązania problemów przedmieść - pisał kilka lat temu ks. Gilbert na łamach katolickiego dziennika "La Croix". Kapłan zwracał uwagę, że zarysowuje się niebezpieczna tendencja. Nawet już 13-latkowie mówią mu, że są zdesperowani i nie mają już nic do stracenia. Państwo natomiast stopniowo wycofywało się ze swoich zadań; przestała istnieć funkcja "dzielnicowego" policjanta, a na przedmieściach wielkich miast nie jest prowadzona praca prewencyjna z miejscową młodzieżą. (deon.pl)
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
"Ksiądz od bandziorów" - ks. Guy Gilbert w Polsce (2004r.) W dniach od 23 do 25 kwietnia na zaproszenie Caritas ks. Guy Gilbert przebywał w Polsce, aby dzielić się doświadczeniem swojej pracy oraz miłością i wiarą w młodych ludzi. Jedni mówią o nim, że to święty, inni, że to dziwak. Sam mówi o sobie: "jestem normalnym człowiekiem", "jestem tylko przekaźnikiem, przekazuję to, co chcieliby powiedzieć najubożsi". Ks. Guy Gilbert jest księdzem, który całe swoje życie oddal młodym ludziom. Swoją pracę rozpoczął 38 lat temu, kiedy zaraz po swoich święceniach zobaczył, że nikt nie zajmuje się młodymi ludźmi, którzy żyją na ulicy. Szybko stał się kapelanem paryskich ulic i mrocznych zakamarków. Był wszędzie tam, gdzie gromadziły się młodociane gangi, wyciągał młodych z różnych życiowych tarapatów, a tych, którym się nie udało, odwiedzał w więzieniu lub... odprowadzał na cmentarz. Dziś ma 68 lat i nadal jest pełen miłości do tych, których nikt nie kocha. W dniach od 23 do 25 kwietnia na zaproszenie Caritas ks. Guy Gilbert przebywał w Polsce, aby dzielić się doświadczeniem swojej pracy oraz miłością i wiarą w młodych ludzi. Drugiego dnia swojej wizyty w Polsce spotkał się z wszystkimi, którzy dostrzegają potrzebę większego zaangażowania się w służbę młodym. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Ulica misją dla Kościoła". Miało to miejsce w ośrodku młodzieżowym Michael w Warszawie. Ks. Gilbert bardzo żywo opowiadał o swojej pracy. Mówił o swoim sposobie resocjalizacji młodych, który udało mu się stworzyć przy współpracy ludzi dobrej woli. W niewielkiej miejscowości w Prowansji wspólnie z młodzieżą zbudował dom, który stał się ich domem. Przy domu powstała farma, na którą sprowadził około 120 gatunków zwierząt, którymi zajmują się jego wychowankowie. Ciężka praca i poczucie odpowiedzialności za miejsce, w którym mieszkają, pozwala tym młodym, zagubionym ludziom, budować swoje życie na nowo.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
c.d.   W trakcie spotkania do "księdza od bandziorów", bo tak określa go francuska prasa, padało wiele pytań z sali, m.in. skąd bierze tyle sił do tak ciężkiej pracy. "Aby żyć z ludźmi z marginesu - odpowiedział ten prawie siedemdziesięcioletni człowiek - trzeba mieć naprawdę doskonałe zdrowie, być w doskonałej równowadze fizycznej, psychicznej i emocjonalnej. Oni naprawdę potrafią zwodzić, zarówno chłopaki, jak i dziewczyny. Najczęściej prowadzą niemoralne życie, nie mają żadnych reguł i możemy przeżywać wśród nich bardzo mocne pokusy. Dlatego musimy zachować dystans i być w doskonałej równowadze emocjonalnej. Gdybym co dziesięć dni nie miał dwóch dni wolnych, które spędzam w klasztorze, to od dawna nie byłbym już księdzem, ponieważ nie dałoby się tego przeżyć. Tylko dystans na to pozwala". Zapytany o to, jak wychowuje swoich podopiecznych do wiary, Gilbert powiedział: "Nigdy nie mówię o Bogu, powiedziałbym wręcz, że mówienie o Bogu ludziom z marginesu, którzy Boga nie znają, jest pewnym rodzajem gwałtu. Ponieważ powiedzą sobie tak: On się nami zajmuje, chce mnie wyciągnąć z tego bagna, w którym jestem, tylko po to, żeby mi mówić o Bogu, żeby mi mówić o religii. Według mnie, trzeba iść do nich z pustymi rękami. Jeżeli noszę w sobie Chrystusa, oni to poczują, ale nie będę afiszować się Chrystusem, bo jeżeli w życiu nie poznało się miłości, to bardzo trudno przyjąć Boga miłości." Po chwili namysłu Guy dodaje, "staram się żyć tak, aby inni, patrząc na mnie, nie mogli powiedzieć, że Boga nie ma". Gilbert zwracał również uwagę na ubóstwo duchownych zajmujących się pracą z młodzieżą. O sobie powiedział, że okradziono go 29 razy. Teraz nie ma już nic, więc nie martwi się, że młodzi mogą mu coś zabrać lub zniszczyć. Z przekąsem zasugerował, że niektórym księżom przydałoby się podobne doświadczenie. I choć ta wypowiedź wzbudziła wiele kontrowersji, to postać jej autora, człowieka, który poszedł do młodzieży z pustymi rękami, ale sercem pełnym Jezusa, każe zastanowić się głębiej nad jej sensem i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Wizyta Gilberta w Polsce uświadamia, że misje to nie tylko wyjazd do Afryki czy na Daleki Wschód. Misje zaczynają się już za rogiem ulicy, w ciemnej bramie, gdzie spotyka się młodzież... (bosko.pl)
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Autor: Ks. Guy Gilbert pisze książki: literatura piękna, biografia, autobiografia, pamiętnik, literatura faktu, poradniki dla rodziców, religia. To postać naprawdę niezwykła - bez wątpienia jest to jeden z najciekawszych, a równocześnie - w oczach wielu - najbardziej kontrowersyjnych ludzi francuskiego katolicyzmu. Guy Gilbert urodził się w Rochefort-sur-Mer w 1935 roku w wielodzietnej rodzinie robotniczej(był jednym z piętnastu dzieci). Jeszcze będąc klerykiem pracował jako sanitariusz w Algierii, gdzie zetknął się z okrucieństwem wojny. Święcenia kapłańskie przyjął w Algierze, gdzie zaczął też swoją pracę z młodzieżą ulicy. Kontynuował ją po powrocie do Paryża. W 1974 roku kupił zrujnowaną farmę w Prowansji, którą wyremontowali jego podopieczni i nazwali "Owczarnią". Od trzydziestu lat przyjmuje tam młodych przestępców: gwałcicieli, niedoszłych zabójców i złodziei, których sąd skazuje na dwa lata terapii w "Owczarni". (lubimyczytac.pl)
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Ks. Guy Gilbert - pedagog. Data i miejsce urodzenia: 12 września 1935, 84 lata, Rochefort
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Módlmy się: Za wstawiennictwem św. Jana Bosko w intencji ks. Guya Gilberta oraz jego podopiecznych z prośbą o potrzebne łaski - Jezu, Ty się tym zajmij! Bóg zapłać za posługę. Amen.
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Módlmy się: W intencji za Dzieło Misyjne - Jezu, ufam Tobie!
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
"Kto dzisiaj stoi, jutro może upaść."
1
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.