Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

27 lipca 2016 r.
14:19

"Mordować kobiety i dzieci". Dokumenty UPA znalezione w Chochołowie zdradzają tajemnice

1529 163 A A

Instrukcje mówiące o potrzebie chronienia ludności ukraińskiej przed polskimi bandytami, apele by, jeśli zachodzi taka potrzeba, mordować kobiety i dzieci oraz fragmenty rozkazu, aby ukraińscy małżonkowie zabijali swoje polskie żony i mężów – między innymi takie dokumenty znajdowały się w znalezionej w Chochłowie (powiat hrubieszowski) tubie UPA

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wczoraj dokumenty pokazał lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Tubę z dokumentami odkopano w marcu podczas robót ziemnych związanych z karczowaniem działki. Materiały zakopane były pod starym orzechem. Osoba, która je znalazła, przekazała je policji, a ta IPN. Zanim papiery trafiły w ręce prokuratora pionu śledczego IPN, wysłano je do Warszawy, gdzie przeszły zabiegi związane z osuszaniem i odgrzybianiem.

– Wszystko wskazuje na to, że dokumenty należały do Ukraińskiej Powstańczej Armii – potwierdza Dariusz Antoniak, prokurator z Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w lubelskim IPN.

Co znajdowało się w archiwum? – Powszechne apele, które można było np. przybić na drzwiach budynku, czy skierować do oddziałów zbrojnych. Niektóre mówią m.in. o tym, jak należy poruszać się w lesie, na czym powinna polegać aktywność żołnierzy, czy też, że należy chronić miejscową ludność ukraińską przed polskimi bandytami – wylicza prokurator.

Część odnalezionych instrukcji tłumaczy, na czym powinna polegać bezwzględność wobec Polaków i że, jeśli zachodzi taka potrzeba, należy mordować kobiety i dzieci. Wśród dokumentów znajduje się także znany już przez historyków fragment rozkazu nr 1 wzywający do tego, by ukraińscy małżonkowie zabijali swoje polskie żony i mężów.

– Przeanalizowaliśmy także dokument będący meldunkiem o nastrojach panujących na Chełmszczyźnie. Opisane są w nim m.in. ruchy wojsk niemieckich i ukraińskiego legionu samoobrony.

Wśród ukraińskich dokumentów znajdują się listy prywatne, odezwy, instrukcje i apele. W jednym z nich pada nazwa „Krapka”, co może świadczyć o tym, że notatka została sporządzona w przez samodzielną sotnię Krapka, działającą m.in. na terenie powiatów włodawskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i bialskiego. – Dlatego wiele z tych dokumentów zostanie przedstawionych historykom, dla których stanowić będą na pewno ciekawy materiał umożliwiający pogłębienie posiadanej przez nich wiedzy – dodaje Antoniak.

Prokuratura zapowiada także przesłuchanie osób, których dokumenty (np. kenkarta, czy indeks ukończenia szkoły pielęgniarskiej we Lwowie) zostały znalezione w zasobniku. Śledczy będą chcieli zapytać, w jaki sposób papiery trafiły do tuby zakopanej pod Chochłowem. Jeśli osoby, na które zostały wystawione dokumenty nie żyją, przesłuchani zostaną ich krewni lub znajomi.

Czytaj więcej o:

Komentarze 163

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 lipca 2016 o 22:24
+3
Wybaczyc,nie znaczy zapomniec!
Avatar
Opat / 10 sierpnia 2016 o 20:40
+2
Kilka pytań do Ukraińców: po jaką cholerę w ogóle przyjeżdżacie do Polski? Czego tu szukacie? Kto was pozapraszał? Jeśli tacy z was patrioci, dlaczego nie walczycie o Krym czy Donbas? Nie żebym wam kibicował, co to to nie, ale jeśli mój kraj byłby zagrożony to walczyłbym za niego, a nie zbijał bąki udając studenta w Niemczech. Tchórze, nie patrioci.
Avatar
jasne jasne / 5 sierpnia 2016 o 21:39
+2
Genik napisał:
jasne jasne napisał:
Genik napisał:
Ukraiński trollu fałszywy i obłudny ////  półgłówku
  Mój szanowny rozmówca! Mi chyba nie powinienem odpowiadać na twój post za obraźliwe wypowiedzi pod mój adres. Ale widocznie dla polaka obrażać ukraińców normalna rzecz, więc przejdę dalej. Nie jesteś zbyt leniwy, aby napisać dużo tekstu, ale wszystkie twoje sentencje jest powtórzeniem tez polskich prawicowych ideologów. Fakty, które im przeczą, są odrzucane, są ignorowane lub w dziwny sposób sprawdzają się wbrew rozsądkowi i uniwersalne wartości. Wiesz, u nas mówią - ze strony zawsze lepiej widać, samemu obiektywnie ocenić przedstawicieli własnego narodu, państwa zawsze trudniejsze. Takich, jak ty, ale rosjan u nas nazywają watniki. Chyba trzeba wymyślić jakieś określenie dla polaków hurra-patriotów, którzy nie mają własnego zdania, a zadowoleni z oficjalną propagandą.       Jeśli zauważyłeś, nie sprzeczam się z tobą odnośnie twojej oceny działań ukraińskiej strony konfliktu.       Mi to ciekawe, bo ja chcę sporządzić obiektywny obraz. Na tą stronę wszedłem, żeby zobaczyć zaprezentowane w nagłówku dokumentów UPA, w których zalecane "mordowat kobiet i dzieci". Ale, przy okazji, ja ich nie widziałem, tylko książkę dla dzieci. Może to jest cena twojej propagandy? Bardzo chciałem dowiedzieć się, czy były zbrodnie UPA centralnego linią, były inicjatywą na dole.       W ukraińskich archiwach takich dokumentów nie ma, dopóki nie zobaczyłem ich i w polskich.     Jednocześnie chcę zauważyć, że nie jest do końca jasne, dlaczego robisz oceny ukraińskiego etnosu przez pryzmat UPA. U współczesnej Ukrainy 25 regionów, z Krymem i Sewastopolem było 27. UPA działała na terenie trzech lub czterech. Mieszkam w Kijowie, i dla mnie i mojej rodziny UPA zawsze było czymś odległym, jak i dla zdecydowanej większości ukraińców. W tym samym czasie w szeregach Armii Radzieckiej wyzwalali Polskę od faszyzmu miliony żołnierzy narodowości ukraińskiej, dziesiątki, a może setki tysięcy z nich pozostały w polskiej ziemi. Czy nazwiesz ich okupantami, zgodnie z teorią polskich sił prawicy? Parlament dziś może przyjmować same prawa, zgodnie z politycznej koniunktury, jutro inne. Ludzie tak szybko się nie zmienia. Nie trzeba robić wniosków na podstawie decyzji parlamentu.     Jeszcze ciekawi mnie twoje zdanie w tej sprawie. Jak myślisz, powinien postępować prawdziwy ukraiński patriota w Rzeczypospolitej w latach 30-tych? Stać się polskim patriotą, gdy wokół zamykały ukraińskie kościoły, mordowano organizacje kulturalne, prześladowany inteligencja, na stanowiska kierownicze przypisano wyłącznie polacy? Oczywiście, w każdym narodzie musi powstać ruch oporu, inna sprawa, że w naszym przypadku w nim przejął radykalne skrzydło.
Jak z tobą rozmawiać, skoro bredzisz o polskich obozach koncentracyjnych i posługujesz się w tej dyskusji propagandą Goebbelsa i to dosłownie z września 1939 roku. Nie obchodzi mnie jak nazywacie u siebie Rosjan więc ich tu nie mieszaj. Co do zbrodni UPA-OUN i jak już pisałem zwykłego ukraińskiego chłopstwa, żądnego krwi i rabunku - to możesz sobie wierzyć albo nie (chyba, że doskonale wiesz tylko udajesz...skąd mogę widzieć czy twój ojciec lub dziadek sam w tych zbrodniach udziału nie brał) - ale takie były fakty. Ludobójstwo również jest faktem. Wybielasz UPA kwestionując prawdziwość artykułu ponieważ nie ma w nim zdjęć tej odezwy tylko inne zdjęcia. Czy to nie ty pisałeś, że ten pojemnik został wykopany w Żytomierzu i jest w posiadaniu ukraińskiego archeologa ? Zapewne to jednak ty - tymczasem kłamiesz ponieważ znam ludzi którzy ten pojemnik odkopali i z nimi rozmawiałem...więc jaki sens ma dyskusja z tobą skoro wypisujesz albo bzdury albo świadomie kłamiesz. Ja odpowiadam merytorycznie ty manipulujesz. Co to ma wspólnego z poniżaniem ? Gdybym wypomniał Niemcowi to, że jego naród jest odpowiedzialny za II WŚ, obozy koncentracyjne itd to to jest poniżanie czy mówienie o faktach ? Twierdzisz, że banderyzm itd to de facto nie cała Ukraina - ale niestety  obecnie bandyci z OUN UPA itd to są wasi oficjalni państwowi bohaterowie. Naprawdę nie macie nikogo normalnego zamiast bestialskich morderców niemowląt i staruszków ? UPA-OUN to nie cała Ukraina ale ty od nich odciąć się nie chcesz ani potępić tylko lawirujesz, że niby tylko potępiasz zbrodnie. Tylko że te organizacje z zasady były zbrodnicze. Pewnie niemieckich ss-manów też nie potępiasz ani jednostego SS lub Gestapo potepiasz tylko ich złe uczynki. Ciekawy tok rozumowanie. Skoro czujesz się poniżony to po co prowokujesz ? Daj sobie spokój i buduj normalną przyszłość swojego kraju.
Jak z tobą rozmawiać, skoro bredzisz o polskich obozach koncentracyjnych i posługujesz się w tej dyskusji propagandą Goebbelsa i to dosłownie z września 1939 roku. Nie obchodzi mnie jak nazywacie u siebie Rosjan więc ich tu nie mieszaj. Co do zbrodni UPA-OUN i jak już pisałem zwykłego ukraińskiego chłopstwa, żądnego krwi i rabunku - to możesz sobie wierzyć albo nie (chyba, że doskonale wiesz tylko udajesz...skąd mogę widzieć czy twój ojciec lub dziadek sam w tych zbrodniach udziału nie brał) - ale takie były fakty. Ludobójstwo... rozwiń
Avatar
jasne jasne / 4 sierpnia 2016 o 12:27
+2
Genik napisał:
Jeśli dobrze rozumiem, możesz usprawiedliwić każdą zbrodnię polaków - obozy koncentracyjne, Krwawa niedziela w Bydgoszczy, pacyfikacja i polonizacja ukraińców, żydowskie pogromy, agresję przeciwko republice Czeskiej, Operację Wisła, usługi w Wehrmacht 0,5 mln polaków, polską policję w służbie Hitlera, dywersji przeciwko nadchodzącej Armii Czerwonej. Polacy, jak twierdzisz, mieli rację zawsze i we wszystkim. Co z was za ludzie? Może wy święci od urodzenia?
Ukraiński trollu fałszywy i obłudny już ci  wyjaśniłem, że żadnych polskich obozów jenieckich nie było dotarło ? Wiesz chociaż czym była ta krwawa niedziela w Bydgoszczu półgłówku ? Wiesz, że powtarzasz propagandę niejakiego Goebbelsa ? Wiesz czym była V-kolumne ? Najwyraźniej nie. Polacy do Wehrmachtu np z tzw "Kraju Warty" byli brani przymusowo. Gdy tylko mieli możliwość dezerterowali. Tacy ludzie służyli potem i w polskich siłach zbrojnych na Zachodzie i w WP które szło ze wschodu, z ZSRR. Kolejna sprawa policja granatowa nijak się miała do waszych hilfepolizei więc nie kłam. Bardzo wielu granatowych policjantów pracowało dla polskiego ruchu oporu i pomagało w ratowaniu ludzi. Czy twoje SS-Galizien kogoś  ratowało ? Chyba takich kłamców jak ty. Żydowskie pogromy ? - a dokąd fałszywcu jeden uciekali zawsze Żydzi mimo tych pogromów ? Do Polski. Sprawiedliwi wśród narodów świata - wiesz co to takiego ? Najwięcej tych sprawiedliwych to Polacy. Pacyfikacja Ukraińców ? Po pierwsze ci twoi ukraińcy to wynalazek Austriaków z końca XIX w kontrze do Polaków i Rosjan. Wiesz że ci twoi ukraińcy prześladowali Rusinów ? Wiesz czym był obóz w Tallerhofie ? Iluż to ukraińców wymordowali Polacy podczas tych pacyfikacji ? Wiesz ilu Polaków wymordowali Ukraińcy już od 1918 roku ...m.inn wasi petlurowcy i strzelcy siczowi ? ...a mordowali w taki sam sposób jak UPA. Wiesz ilu wymordował ukraiński motłoch po rewolucji bolszewickiej ? Dywersja wobec Armii Czerwonej ? Część polskich ugrupowań o poglądach lewicowych współpracowała z ACz np AL/GL ....AK chciało nawiązać współpracę ale kończyło się to rozbrojeniem Polaków i bardzo często Sybirem, więzieniem lub rozstrzelaniem. Agresja na Czechosłowację ? Polska odebrała wtedy terytoria zagarnięte w 1919/1920 przez Czechów. Czesi wykorzystali to że Polacy mieli ciężką sytuację podczas wojny z bolszewikami. Polonizacja ukraińców ? Bardzo wielu spolonizowało się samych, chociaż raczej należałoby nazywać ich Rusinami a nie Ukraińcami. Zaczynając od kniazia Jeremiego Wiśniowieckiego do unitów podlaskich i z Królestwa Kongresowego. Akcja Wisła ? - to de facto jedynie przemieszczenie ludności, która o ironio z kurnych chatynek trafiła do poniemieckich murowanych domostw. No faktycznie tragedia straszna, zwłaszcza porównując do waszej ukraińskiej operacji "niech Ukraina będzie przez jeden dzień ale bez Lachów". Poza tym AW uratowała życie wielu ludziom, bo dzięki niej skutecznie pozbyto się banderowskich zbrodniarzy. Tak w ogóle to rówież dowód na niewinność tamtejszej ludności. Jak tylko ich przesiedlono to i skończyło się mordowanie Polaków ciekawe jaki był związek miedzy tymi morderstwami, a tymi przesiedlonymi no nie. Tak - w porównaniu do was to Polacy są niemal święci. Taka jest rzeczywistość. Ty jesteś manipulatorem który potrafi nawet sięgać do propagandy hitlerowskich Niemiec jak w przypadku Bydgoszczy, żeby coś ugrać w dyskusji. Sam jednak widzisz, że to co wypisujesz jest łatwe do skontrowania w sposób merytoryczny. Poza tym przecież wy nie tylko Polaków nienawidzicie ale i Rosjan, Żydów....podczas II WŚ mordowaliście też Ormian, Czechów, Węgrów. Przecież to u was krzyczy się -"Moskali na nożi"- to niby objaw waszego cywilizowania ? O czym chcesz dyskutować skoro UPA jest dla ciebie OK ? Ze swoimi manipulacjami lepiej udzielaj się na forach typu banderowiec.org.ua albo bandershtat.
Ukraiński trollu fałszywy i obłudny już ci  wyjaśniłem, że żadnych polskich obozów jenieckich nie było dotarło ? Wiesz chociaż czym była ta krwawa niedziela w Bydgoszczu półgłówku ? Wiesz, że powtarzasz propagandę niejakiego Goebbelsa ? Wiesz czym była V-kolumne ? Najwyraźniej nie. Polacy do Wehrmachtu np z tzw "Kraju Warty" byli brani przymusowo. Gdy tylko mieli możliwość dezerterowali. Tacy ludzie służyli potem i w polskich siłach zbrojnych na Zachodzie i w WP które szło ze wschodu, z ZSRR. Kolejna sprawa policja g... rozwiń
Avatar
44 / 28 lipca 2016 o 07:10
+2
helena napisał:
tylko IPN nic o tych dokumentach nie wie))))
Tak tak ukraińcu  za to ty wiesz wiesz wszystko na temat tych dokumentów i wielu innych rzeczy. Poza tym na Wołyniu polskie niemowlęta były kolonizatorami i okupantami i same ponadziewały się na widły i sztachety. Żałosny ukraiński troll.
Avatar
??? / 27 lipca 2016 o 23:20
+2
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
"UPa =Ukraina=mordercy" Pan Polskie i rosyjskie imperialiści zawsze nienawidził tych, którzy bronili swojej ziemi przed najeźdźcami
Biedny banderomongolski bękarcie - przed kim broniliście "swojej" (nigdy żadnego państwa ukraińskiego de facto  nie było i jego istnienie zawdzięczacie Leninowi i Stalinowi) ziemi ? Przed polskimi niemowlętami, kobietami w ciąży i staruszkami których mordowaliście nożami, siekierami, widłami, piłami do drewna ??? Ty sk....nu won do siebie ty łajno mongolskiego wierzchowca.
Biedny banderomongolski bękarcie - przed kim broniliście "swojej" (nigdy żadnego państwa ukraińskiego de facto  nie było i jego istnienie zawdzięczacie Leninowi i Stalinowi) ziemi ? Przed polskimi niemowlętami, kobietami w ciąży i staruszkami których mordowaliście nożami, siekierami, widłami, piłami do drewna ??? Ty sk....nu won do siebie ty łajno mongolskiego wierzchowca. rozwiń
Avatar
ha ha / 27 lipca 2016 o 23:17
+2
helena napisał:
Ale             gdzie       zdjęcia tych       dokumentów      ? W      idzę tylko stare czasopismo dla dzieci z roku 1941.       Robią       nas       w konia.              
Ty to pewnie ze Związku Ukraińców w Polsce prawda ? To w waszym stylu negowanie "dokonań" waszych "bohaterów". Tak jak wasz kacyk niejaki Tyma twierdzi, że ludobójstwa na Wołyniu nie było. Tak ty usiłujesz sugerować iż ze względu na ubogą ilustrację artykułu te dokumenty wcale nie istnieją. Nie martw się my "Lachy" znamy was jak przysłowiowy zły szeląg. Zwłaszcza, że jeden z waszych współplemieńców w Lublinie pokazał co z was za jedni.
Ty to pewnie ze Związku Ukraińców w Polsce prawda ? To w waszym stylu negowanie "dokonań" waszych "bohaterów". Tak jak wasz kacyk niejaki Tyma twierdzi, że ludobójstwa na Wołyniu nie było. Tak ty usiłujesz sugerować iż ze względu na ubogą ilustrację artykułu te dokumenty wcale nie istnieją. Nie martw się my "Lachy" znamy was jak przysłowiowy zły szeląg. Zwłaszcza, że jeden z waszych współplemieńców w Lublinie pokazał co z was za jedni. rozwiń
Avatar
Gość / 27 lipca 2016 o 21:45
+2
Na pohybel nacjonalistycznym sobakom i mordercom Polaków - niech się teraz wyrzynają sami miedzy sobą! Przyjdą Rosjanie i zaorzą glebę po ukraińskich mordercach!!!
Avatar
ktoś / 27 lipca 2016 o 20:11
+2
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Tu nie chodzi  zemstę ale o prawdę aby wreszcie zamknąć ten rozdział z naszej historii i nic nie ma to wspólnego z jakiej litery co piszemy. Moja rodzina wiele dobrego i złego doznała ze strony Ukraińców , Żydów, Rosjan, i Polaków bo takowi też bywali, nie wszyscy są źli a tych co byli mordercami, zdrajcami, donosicielami trzeba wreszcie rozliczyć i to po obu stronach mówiąc całą prawdę bez względu na to czy kogoś urazimy czy nie.
Ot co... właśnie o to chodzi. Fakt że ukraina ma obecnie problem i szuka wartości i czegoś co scali zachodnią ukrainę, aby się nie posypała jak wschód, ale Bandera nie jest najlepszym wyborem bynajmniej jak chcą żyć z nami w zgodzie i uciekać do europy przez nasz kraj.
Ot co... właśnie o to chodzi. Fakt że ukraina ma obecnie problem i szuka wartości i czegoś co scali zachodnią ukrainę, aby się nie posypała jak wschód, ale Bandera nie jest najlepszym wyborem bynajmniej jak chcą żyć z nami w zgodzie i uciekać do europy przez nasz kraj. rozwiń
Avatar
Gość / 27 lipca 2016 o 17:14
+2
Tu nie chodzi zemstę ale o prawdę aby wreszcie zamknąć ten rozdział z naszej historii i nic nie ma to wspólnego z jakiej litery co piszemy. Moja rodzina wiele dobrego i złego doznała ze strony Ukraińców , Żydów, Rosjan, i Polaków bo takowi też bywali, nie wszyscy są źli a tych co byli mordercami, zdrajcami, donosicielami trzeba wreszcie rozliczyć i to po obu stronach mówiąc całą prawdę bez względu na to czy kogoś urazimy czy nie.
Avatar
sceptyk / 27 października 2017 o 20:02
0
Hermaszewski też cudem przeżył rzeź wołyńską. Jego matkę raznili Ukraińcy, ale opatrzyły Ukraińki. Na jutubie może posłuchać jego relacji. Problem nie jest we wszyskich Ukraicach, ale w tych którzy nie chcą odciąć się od banderyzmu.
Avatar
Gość / 27 października 2017 o 19:53
0
W każdym narodzie są bandyci ale nie w takiej samej liczbie i nie tak dobrze zorganizowani. Czy pisma Dymtra Doncewa też są rosyjską prowokacją?
Avatar
Gość / 29 stycznia 2017 o 05:25
0
Якщо знайшли такі жахливі заклики до вбивства, то чому на фото їх немає? Класична маніпуляція тих, хто хоче посварити поляків з українцями зараз. Quo prodest?
Avatar
Genik / 28 sierpnia 2016 o 17:28
0
Litwini mają swoje zdanie o "bohatera" Zygmunt Szendzielarz. Belkę w swoim oku...
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2016 o 22:29
0
Polacy, zapytaj Słowaków, co myślą o "bohaterze" Józef Kuraś.
Avatar
Akni / 15 sierpnia 2016 o 18:08
0
Inka napisał:
Chrześcijanie i wyznawcy Chrystusa przybijają kolejne gwoździe naszemu Bogu mówiąc mową nienawiści do swojego brata bo wszyscy jesteśmy dziećmi tego samego Boga .Każdy stanie przed Bogiem pewnego dnia...
No rzeczywiście banderoukraińcy udają chrześcijan do ikon się modlą, a potem krzyczą "smert woroham" czyli śmierć wrogom albo Moskali na noże, albo Ukraina bez Lachiw, a to przeklęta heretycka zaraza. PS. ukrainiec dla Polaka nie był, nie jest i nie będzie nigdy bratem. Amen.
No rzeczywiście banderoukraińcy udają chrześcijan do ikon się modlą, a potem krzyczą "smert woroham" czyli śmierć wrogom albo Moskali na noże, albo Ukraina bez Lachiw, a to przeklęta heretycka zaraza. PS. ukrainiec dla Polaka nie był, nie jest i nie będzie nigdy bratem. Amen. rozwiń
Avatar
Inka / 14 sierpnia 2016 o 17:55
0
Chrześcijanie i wyznawcy Chrystusa przybijają kolejne gwoździe naszemu Bogu mówiąc mową nienawiści do swojego brata bo wszyscy jesteśmy dziećmi tego samego Boga .Każdy stanie przed Bogiem pewnego dnia...
Avatar
taktak / 14 sierpnia 2016 o 15:45
0
Genik napisał:
Sam       odpowiedział       na swoje pytanie.
Genik = banderowski, neonazistowski ukraiński prowokator i zakłamywacz historii.
Avatar
Genik / 13 sierpnia 2016 o 23:06
0
Sam odpowiedział na swoje pytanie.
Avatar
Opat / 10 sierpnia 2016 o 20:40
+2
Kilka pytań do Ukraińców: po jaką cholerę w ogóle przyjeżdżacie do Polski? Czego tu szukacie? Kto was pozapraszał? Jeśli tacy z was patrioci, dlaczego nie walczycie o Krym czy Donbas? Nie żebym wam kibicował, co to to nie, ale jeśli mój kraj byłby zagrożony to walczyłbym za niego, a nie zbijał bąki udając studenta w Niemczech. Tchórze, nie patrioci.
Zobacz wszystkie komentarze 163

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia]
galeria

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia] 3 3

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ma nową siedzibę. Funkcjonująca od stycznia w ramach Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie instytucja mieści się teraz przy ul. Leszka Czarnego 3 w dzielnicy Rury.

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem! 4 1

Zawodnik Agrosu Zamość wywalczył drugi krążek na trwającej od piątku imprezy w Lublinie. Po złocie na 100 metrów Kopeć dołożył kolejne, ale na dwa razy dłuższym dystansie

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem 0 0

Zawodniczka AZS UMCS zajęła trzecie miejsce w niedzielnym konkursie rzutu młotem. Srebrny medal zdobyła Joanna Fiodorow, a złoto przypadło Anicie Włodarczyk, która była poza zasięgiem

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego 0 0

41 gmin czyli 19 proc. wszystkich gmin w województwie lubelskim nie zapewnia seniorom opieki – wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. W skali kraju robi to zaledwie 20 proc. gmin, mimo że należy to do ich obowiązków i jest najmniej kosztowną dla samorządów formą pomocy seniorom.

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie 19 4

W sobotę pełniący służbę w Okunince nad jeziorem Białym policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód seat leon, którym podróżowało trzech młodych mężczyzn z woj. mazowieckiego.

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca
film

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca 17 0

Grodków, woj. opolskie. 15-letni chłopak i jego ojciec zostali porażeni prądem w Grodkowie.

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu
galeria

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu 0 3

Do groźnego zdarzenia doszło w piątkowe południe w Dębowej Kłodzie (pow. parczewski).

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy
Złota Setka

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy 0 1

Na pomysł otworzenia tematycznego parku rozrywki trójka przedsiębiorców wpadła 8 lat temu. Dzisiaj to jedno z największych i najbardziej znanych miejsc tego typu w naszych kraju. Do Magicznych Ogródów koło Janowca w sezonie ściągają prawdziwe tłumy.

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza 1 0

Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem podczas festiwalu Kolory Muzyki w Parku Miejskim w Chełmie.

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol"

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol" 13 2

W sobotę przed godz. 20 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od pracowników jednego z marketów przy Al. Tysiąclecia w Lublinie. Z przekazanej informacji wynikało, że na zakupy z malutkim dzieckiem przyszła nietrzeźwa kobieta.

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową?
Magazyn

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową? 29 2

W PRL-u nie trzeba było baru czy restauracji, aby ugasić pragnienie. Coca-colę okrzyknięto w latach 50. napojem imperialistów. W sklepach królowała oranżada, a na ulicy popularna „gruźliczanka” - woda sodowa z sokiem (droższa) i bez soku (tańsza), sprzedawana z saturatorów.

Francuscy organiści w Puławach
23 lipca 2018, 19:00

Francuscy organiści w Puławach 6 0

W poniedziałek, 23 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta w Puławach wystąpi duet organistów z Francji - Eric Lebrun oraz Marie-Ange Leurent. Wydarzenie odbędzie się w ramach trwającego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów 1 0

Do przerwy w starciu Lewartu z Orlętami Łuków padła tylko jedna bramka. W drugiej połowie obie ekipy się rozstrzelały i ostatecznie zawody zakończyły się remisem 3:3. Zarówno Łukasz Mierzejewski, jak i Robert Różański mieli w składach wiele nowych twarzy

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń 40 19

Lubelscy policjanci skontrowali blisko 90 pojazdów oraz ujawnili 60 wykroczeń w ruchu drogowym.

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać?

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać? 2 15

Grunty w dwóch częściach Puław chce sprzedać Urząd Miasta. Chodzi o trzy działki pod usługi przy ul. Sosnowej oraz jedną większą nieruchomość położoną w strefie ekonomicznej przy ul. Komunalnej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!