Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

27 lipca 2016 r.
14:19

"Mordować kobiety i dzieci". Dokumenty UPA znalezione w Chochołowie zdradzają tajemnice

1529 165 A A

Instrukcje mówiące o potrzebie chronienia ludności ukraińskiej przed polskimi bandytami, apele by, jeśli zachodzi taka potrzeba, mordować kobiety i dzieci oraz fragmenty rozkazu, aby ukraińscy małżonkowie zabijali swoje polskie żony i mężów – między innymi takie dokumenty znajdowały się w znalezionej w Chochłowie (powiat hrubieszowski) tubie UPA

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wczoraj dokumenty pokazał lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Tubę z dokumentami odkopano w marcu podczas robót ziemnych związanych z karczowaniem działki. Materiały zakopane były pod starym orzechem. Osoba, która je znalazła, przekazała je policji, a ta IPN. Zanim papiery trafiły w ręce prokuratora pionu śledczego IPN, wysłano je do Warszawy, gdzie przeszły zabiegi związane z osuszaniem i odgrzybianiem.

– Wszystko wskazuje na to, że dokumenty należały do Ukraińskiej Powstańczej Armii – potwierdza Dariusz Antoniak, prokurator z Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w lubelskim IPN.

Co znajdowało się w archiwum? – Powszechne apele, które można było np. przybić na drzwiach budynku, czy skierować do oddziałów zbrojnych. Niektóre mówią m.in. o tym, jak należy poruszać się w lesie, na czym powinna polegać aktywność żołnierzy, czy też, że należy chronić miejscową ludność ukraińską przed polskimi bandytami – wylicza prokurator.

Część odnalezionych instrukcji tłumaczy, na czym powinna polegać bezwzględność wobec Polaków i że, jeśli zachodzi taka potrzeba, należy mordować kobiety i dzieci. Wśród dokumentów znajduje się także znany już przez historyków fragment rozkazu nr 1 wzywający do tego, by ukraińscy małżonkowie zabijali swoje polskie żony i mężów.

– Przeanalizowaliśmy także dokument będący meldunkiem o nastrojach panujących na Chełmszczyźnie. Opisane są w nim m.in. ruchy wojsk niemieckich i ukraińskiego legionu samoobrony.

Wśród ukraińskich dokumentów znajdują się listy prywatne, odezwy, instrukcje i apele. W jednym z nich pada nazwa „Krapka”, co może świadczyć o tym, że notatka została sporządzona w przez samodzielną sotnię Krapka, działającą m.in. na terenie powiatów włodawskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i bialskiego. – Dlatego wiele z tych dokumentów zostanie przedstawionych historykom, dla których stanowić będą na pewno ciekawy materiał umożliwiający pogłębienie posiadanej przez nich wiedzy – dodaje Antoniak.

Prokuratura zapowiada także przesłuchanie osób, których dokumenty (np. kenkarta, czy indeks ukończenia szkoły pielęgniarskiej we Lwowie) zostały znalezione w zasobniku. Śledczy będą chcieli zapytać, w jaki sposób papiery trafiły do tuby zakopanej pod Chochłowem. Jeśli osoby, na które zostały wystawione dokumenty nie żyją, przesłuchani zostaną ich krewni lub znajomi.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 165

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Opat / 10 sierpnia 2016 r. o 20:40
+3
Kilka pytań do Ukraińców: po jaką cholerę w ogóle przyjeżdżacie do Polski? Czego tu szukacie? Kto was pozapraszał? Jeśli tacy z was patrioci, dlaczego nie walczycie o Krym czy Donbas? Nie żebym wam kibicował, co to to nie, ale jeśli mój kraj byłby zagrożony to walczyłbym za niego, a nie zbijał bąki udając studenta w Niemczech. Tchórze, nie patrioci.
Avatar
Gość / 27 lipca 2016 r. o 22:24
+3
Wybaczyc,nie znaczy zapomniec!
Avatar
helena / 27 lipca 2016 r. o 20:16
+3
Ale   gdzie  zdjęcia tych  dokumentów ? W idzę tylko stare czasopismo dla dzieci z roku 1941.  Robią  nas  w konia.    
Avatar
Gość / 27 października 2017 r. o 19:53
+2
W każdym narodzie są bandyci ale nie w takiej samej liczbie i nie tak dobrze zorganizowani. Czy pisma Dymtra Doncewa też są rosyjską prowokacją?
Avatar
Akni / 15 sierpnia 2016 r. o 18:08
+1
Inka napisał:
Chrześcijanie i wyznawcy Chrystusa przybijają kolejne gwoździe naszemu Bogu mówiąc mową nienawiści do swojego brata bo wszyscy jesteśmy dziećmi tego samego Boga .Każdy stanie przed Bogiem pewnego dnia...
No rzeczywiście banderoukraińcy udają chrześcijan do ikon się modlą, a potem krzyczą "smert woroham" czyli śmierć wrogom albo Moskali na noże, albo Ukraina bez Lachiw, a to przeklęta heretycka zaraza. PS. ukrainiec dla Polaka nie był, nie jest i nie będzie nigdy bratem. Amen.
No rzeczywiście banderoukraińcy udają chrześcijan do ikon się modlą, a potem krzyczą "smert woroham" czyli śmierć wrogom albo Moskali na noże, albo Ukraina bez Lachiw, a to przeklęta heretycka zaraza. PS. ukrainiec dla Polaka nie był, nie jest i nie będzie nigdy bratem. Amen. rozwiń
Avatar
taktak / 14 sierpnia 2016 r. o 15:45
+1
Genik napisał:
Sam       odpowiedział       na swoje pytanie.
Genik = banderowski, neonazistowski ukraiński prowokator i zakłamywacz historii.
Avatar
jasne jasne / 5 sierpnia 2016 r. o 21:39
+1
Genik napisał:
jasne jasne napisał:
Genik napisał:
Ukraiński trollu fałszywy i obłudny ////  półgłówku
  Mój szanowny rozmówca! Mi chyba nie powinienem odpowiadać na twój post za obraźliwe wypowiedzi pod mój adres. Ale widocznie dla polaka obrażać ukraińców normalna rzecz, więc przejdę dalej. Nie jesteś zbyt leniwy, aby napisać dużo tekstu, ale wszystkie twoje sentencje jest powtórzeniem tez polskich prawicowych ideologów. Fakty, które im przeczą, są odrzucane, są ignorowane lub w dziwny sposób sprawdzają się wbrew rozsądkowi i uniwersalne wartości. Wiesz, u nas mówią - ze strony zawsze lepiej widać, samemu obiektywnie ocenić przedstawicieli własnego narodu, państwa zawsze trudniejsze. Takich, jak ty, ale rosjan u nas nazywają watniki. Chyba trzeba wymyślić jakieś określenie dla polaków hurra-patriotów, którzy nie mają własnego zdania, a zadowoleni z oficjalną propagandą.       Jeśli zauważyłeś, nie sprzeczam się z tobą odnośnie twojej oceny działań ukraińskiej strony konfliktu.       Mi to ciekawe, bo ja chcę sporządzić obiektywny obraz. Na tą stronę wszedłem, żeby zobaczyć zaprezentowane w nagłówku dokumentów UPA, w których zalecane "mordowat kobiet i dzieci". Ale, przy okazji, ja ich nie widziałem, tylko książkę dla dzieci. Może to jest cena twojej propagandy? Bardzo chciałem dowiedzieć się, czy były zbrodnie UPA centralnego linią, były inicjatywą na dole.       W ukraińskich archiwach takich dokumentów nie ma, dopóki nie zobaczyłem ich i w polskich.     Jednocześnie chcę zauważyć, że nie jest do końca jasne, dlaczego robisz oceny ukraińskiego etnosu przez pryzmat UPA. U współczesnej Ukrainy 25 regionów, z Krymem i Sewastopolem było 27. UPA działała na terenie trzech lub czterech. Mieszkam w Kijowie, i dla mnie i mojej rodziny UPA zawsze było czymś odległym, jak i dla zdecydowanej większości ukraińców. W tym samym czasie w szeregach Armii Radzieckiej wyzwalali Polskę od faszyzmu miliony żołnierzy narodowości ukraińskiej, dziesiątki, a może setki tysięcy z nich pozostały w polskiej ziemi. Czy nazwiesz ich okupantami, zgodnie z teorią polskich sił prawicy? Parlament dziś może przyjmować same prawa, zgodnie z politycznej koniunktury, jutro inne. Ludzie tak szybko się nie zmienia. Nie trzeba robić wniosków na podstawie decyzji parlamentu.     Jeszcze ciekawi mnie twoje zdanie w tej sprawie. Jak myślisz, powinien postępować prawdziwy ukraiński patriota w Rzeczypospolitej w latach 30-tych? Stać się polskim patriotą, gdy wokół zamykały ukraińskie kościoły, mordowano organizacje kulturalne, prześladowany inteligencja, na stanowiska kierownicze przypisano wyłącznie polacy? Oczywiście, w każdym narodzie musi powstać ruch oporu, inna sprawa, że w naszym przypadku w nim przejął radykalne skrzydło.
Jak z tobą rozmawiać, skoro bredzisz o polskich obozach koncentracyjnych i posługujesz się w tej dyskusji propagandą Goebbelsa i to dosłownie z września 1939 roku. Nie obchodzi mnie jak nazywacie u siebie Rosjan więc ich tu nie mieszaj. Co do zbrodni UPA-OUN i jak już pisałem zwykłego ukraińskiego chłopstwa, żądnego krwi i rabunku - to możesz sobie wierzyć albo nie (chyba, że doskonale wiesz tylko udajesz...skąd mogę widzieć czy twój ojciec lub dziadek sam w tych zbrodniach udziału nie brał) - ale takie były fakty. Ludobójstwo również jest faktem. Wybielasz UPA kwestionując prawdziwość artykułu ponieważ nie ma w nim zdjęć tej odezwy tylko inne zdjęcia. Czy to nie ty pisałeś, że ten pojemnik został wykopany w Żytomierzu i jest w posiadaniu ukraińskiego archeologa ? Zapewne to jednak ty - tymczasem kłamiesz ponieważ znam ludzi którzy ten pojemnik odkopali i z nimi rozmawiałem...więc jaki sens ma dyskusja z tobą skoro wypisujesz albo bzdury albo świadomie kłamiesz. Ja odpowiadam merytorycznie ty manipulujesz. Co to ma wspólnego z poniżaniem ? Gdybym wypomniał Niemcowi to, że jego naród jest odpowiedzialny za II WŚ, obozy koncentracyjne itd to to jest poniżanie czy mówienie o faktach ? Twierdzisz, że banderyzm itd to de facto nie cała Ukraina - ale niestety  obecnie bandyci z OUN UPA itd to są wasi oficjalni państwowi bohaterowie. Naprawdę nie macie nikogo normalnego zamiast bestialskich morderców niemowląt i staruszków ? UPA-OUN to nie cała Ukraina ale ty od nich odciąć się nie chcesz ani potępić tylko lawirujesz, że niby tylko potępiasz zbrodnie. Tylko że te organizacje z zasady były zbrodnicze. Pewnie niemieckich ss-manów też nie potępiasz ani jednostego SS lub Gestapo potepiasz tylko ich złe uczynki. Ciekawy tok rozumowanie. Skoro czujesz się poniżony to po co prowokujesz ? Daj sobie spokój i buduj normalną przyszłość swojego kraju.
Jak z tobą rozmawiać, skoro bredzisz o polskich obozach koncentracyjnych i posługujesz się w tej dyskusji propagandą Goebbelsa i to dosłownie z września 1939 roku. Nie obchodzi mnie jak nazywacie u siebie Rosjan więc ich tu nie mieszaj. Co do zbrodni UPA-OUN i jak już pisałem zwykłego ukraińskiego chłopstwa, żądnego krwi i rabunku - to możesz sobie wierzyć albo nie (chyba, że doskonale wiesz tylko udajesz...skąd mogę widzieć czy twój ojciec lub dziadek sam w tych zbrodniach udziału nie brał) - ale takie były fakty. Ludobójstwo... rozwiń
Avatar
jasne jasne / 4 sierpnia 2016 r. o 12:27
+1
Genik napisał:
Jeśli dobrze rozumiem, możesz usprawiedliwić każdą zbrodnię polaków - obozy koncentracyjne, Krwawa niedziela w Bydgoszczy, pacyfikacja i polonizacja ukraińców, żydowskie pogromy, agresję przeciwko republice Czeskiej, Operację Wisła, usługi w Wehrmacht 0,5 mln polaków, polską policję w służbie Hitlera, dywersji przeciwko nadchodzącej Armii Czerwonej. Polacy, jak twierdzisz, mieli rację zawsze i we wszystkim. Co z was za ludzie? Może wy święci od urodzenia?
Ukraiński trollu fałszywy i obłudny już ci  wyjaśniłem, że żadnych polskich obozów jenieckich nie było dotarło ? Wiesz chociaż czym była ta krwawa niedziela w Bydgoszczu półgłówku ? Wiesz, że powtarzasz propagandę niejakiego Goebbelsa ? Wiesz czym była V-kolumne ? Najwyraźniej nie. Polacy do Wehrmachtu np z tzw "Kraju Warty" byli brani przymusowo. Gdy tylko mieli możliwość dezerterowali. Tacy ludzie służyli potem i w polskich siłach zbrojnych na Zachodzie i w WP które szło ze wschodu, z ZSRR. Kolejna sprawa policja granatowa nijak się miała do waszych hilfepolizei więc nie kłam. Bardzo wielu granatowych policjantów pracowało dla polskiego ruchu oporu i pomagało w ratowaniu ludzi. Czy twoje SS-Galizien kogoś  ratowało ? Chyba takich kłamców jak ty. Żydowskie pogromy ? - a dokąd fałszywcu jeden uciekali zawsze Żydzi mimo tych pogromów ? Do Polski. Sprawiedliwi wśród narodów świata - wiesz co to takiego ? Najwięcej tych sprawiedliwych to Polacy. Pacyfikacja Ukraińców ? Po pierwsze ci twoi ukraińcy to wynalazek Austriaków z końca XIX w kontrze do Polaków i Rosjan. Wiesz że ci twoi ukraińcy prześladowali Rusinów ? Wiesz czym był obóz w Tallerhofie ? Iluż to ukraińców wymordowali Polacy podczas tych pacyfikacji ? Wiesz ilu Polaków wymordowali Ukraińcy już od 1918 roku ...m.inn wasi petlurowcy i strzelcy siczowi ? ...a mordowali w taki sam sposób jak UPA. Wiesz ilu wymordował ukraiński motłoch po rewolucji bolszewickiej ? Dywersja wobec Armii Czerwonej ? Część polskich ugrupowań o poglądach lewicowych współpracowała z ACz np AL/GL ....AK chciało nawiązać współpracę ale kończyło się to rozbrojeniem Polaków i bardzo często Sybirem, więzieniem lub rozstrzelaniem. Agresja na Czechosłowację ? Polska odebrała wtedy terytoria zagarnięte w 1919/1920 przez Czechów. Czesi wykorzystali to że Polacy mieli ciężką sytuację podczas wojny z bolszewikami. Polonizacja ukraińców ? Bardzo wielu spolonizowało się samych, chociaż raczej należałoby nazywać ich Rusinami a nie Ukraińcami. Zaczynając od kniazia Jeremiego Wiśniowieckiego do unitów podlaskich i z Królestwa Kongresowego. Akcja Wisła ? - to de facto jedynie przemieszczenie ludności, która o ironio z kurnych chatynek trafiła do poniemieckich murowanych domostw. No faktycznie tragedia straszna, zwłaszcza porównując do waszej ukraińskiej operacji "niech Ukraina będzie przez jeden dzień ale bez Lachów". Poza tym AW uratowała życie wielu ludziom, bo dzięki niej skutecznie pozbyto się banderowskich zbrodniarzy. Tak w ogóle to rówież dowód na niewinność tamtejszej ludności. Jak tylko ich przesiedlono to i skończyło się mordowanie Polaków ciekawe jaki był związek miedzy tymi morderstwami, a tymi przesiedlonymi no nie. Tak - w porównaniu do was to Polacy są niemal święci. Taka jest rzeczywistość. Ty jesteś manipulatorem który potrafi nawet sięgać do propagandy hitlerowskich Niemiec jak w przypadku Bydgoszczy, żeby coś ugrać w dyskusji. Sam jednak widzisz, że to co wypisujesz jest łatwe do skontrowania w sposób merytoryczny. Poza tym przecież wy nie tylko Polaków nienawidzicie ale i Rosjan, Żydów....podczas II WŚ mordowaliście też Ormian, Czechów, Węgrów. Przecież to u was krzyczy się -"Moskali na nożi"- to niby objaw waszego cywilizowania ? O czym chcesz dyskutować skoro UPA jest dla ciebie OK ? Ze swoimi manipulacjami lepiej udzielaj się na forach typu banderowiec.org.ua albo bandershtat.
Ukraiński trollu fałszywy i obłudny już ci  wyjaśniłem, że żadnych polskich obozów jenieckich nie było dotarło ? Wiesz chociaż czym była ta krwawa niedziela w Bydgoszczu półgłówku ? Wiesz, że powtarzasz propagandę niejakiego Goebbelsa ? Wiesz czym była V-kolumne ? Najwyraźniej nie. Polacy do Wehrmachtu np z tzw "Kraju Warty" byli brani przymusowo. Gdy tylko mieli możliwość dezerterowali. Tacy ludzie służyli potem i w polskich siłach zbrojnych na Zachodzie i w WP które szło ze wschodu, z ZSRR. Kolejna sprawa policja g... rozwiń
Avatar
ktoś / 27 lipca 2016 r. o 20:11
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Tu nie chodzi  zemstę ale o prawdę aby wreszcie zamknąć ten rozdział z naszej historii i nic nie ma to wspólnego z jakiej litery co piszemy. Moja rodzina wiele dobrego i złego doznała ze strony Ukraińców , Żydów, Rosjan, i Polaków bo takowi też bywali, nie wszyscy są źli a tych co byli mordercami, zdrajcami, donosicielami trzeba wreszcie rozliczyć i to po obu stronach mówiąc całą prawdę bez względu na to czy kogoś urazimy czy nie.
Ot co... właśnie o to chodzi. Fakt że ukraina ma obecnie problem i szuka wartości i czegoś co scali zachodnią ukrainę, aby się nie posypała jak wschód, ale Bandera nie jest najlepszym wyborem bynajmniej jak chcą żyć z nami w zgodzie i uciekać do europy przez nasz kraj.
Ot co... właśnie o to chodzi. Fakt że ukraina ma obecnie problem i szuka wartości i czegoś co scali zachodnią ukrainę, aby się nie posypała jak wschód, ale Bandera nie jest najlepszym wyborem bynajmniej jak chcą żyć z nami w zgodzie i uciekać do europy przez nasz kraj. rozwiń
Avatar
Gość / 27 lipca 2016 r. o 17:14
+1
Tu nie chodzi zemstę ale o prawdę aby wreszcie zamknąć ten rozdział z naszej historii i nic nie ma to wspólnego z jakiej litery co piszemy. Moja rodzina wiele dobrego i złego doznała ze strony Ukraińców , Żydów, Rosjan, i Polaków bo takowi też bywali, nie wszyscy są źli a tych co byli mordercami, zdrajcami, donosicielami trzeba wreszcie rozliczyć i to po obu stronach mówiąc całą prawdę bez względu na to czy kogoś urazimy czy nie.
Avatar
Gość / 17 października 2019 r. o 14:49
-1
No to znalazcy do d**y dobierze się teraz prokurator za nielegalne poszukiwanie zabytków bez stosownego zezwolenia Konserwatora Wojewódzkiego, takie jest prawo w tym PiSdniętym kraju.
Avatar
Vitia UA / 21 sierpnia 2018 r. o 16:07
-1
Mam pytanie. Czy obrazki, dodane do artykułu, mają potwierdzać zawarte w nim informacje? Bo jeżeli tak, to jest to totalna kompromitacja IPN i całej reszty. Bo obrazki te, to dziecięca książeczka, w której nie widzę ani jednego słowa o Polakach. O ich mordowaniu nawet nie wspominając! Czy może ktoś to wyjaśnić?
Avatar
sceptyk / 27 października 2017 r. o 20:02
-3
Hermaszewski też cudem przeżył rzeź wołyńską. Jego matkę raznili Ukraińcy, ale opatrzyły Ukraińki. Na jutubie może posłuchać jego relacji. Problem nie jest we wszyskich Ukraicach, ale w tych którzy nie chcą odciąć się od banderyzmu.
Avatar
Gość / 27 października 2017 r. o 19:53
+2
W każdym narodzie są bandyci ale nie w takiej samej liczbie i nie tak dobrze zorganizowani. Czy pisma Dymtra Doncewa też są rosyjską prowokacją?
Avatar
Gość / 29 stycznia 2017 r. o 05:25
0
Якщо знайшли такі жахливі заклики до вбивства, то чому на фото їх немає? Класична маніпуляція тих, хто хоче посварити поляків з українцями зараз. Quo prodest?
Avatar
Genik / 28 sierpnia 2016 r. o 17:28
-1
Litwini mają swoje zdanie o "bohatera" Zygmunt Szendzielarz. Belkę w swoim oku...
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2016 r. o 22:29
-2
Polacy, zapytaj Słowaków, co myślą o "bohaterze" Józef Kuraś.
Avatar
Akni / 15 sierpnia 2016 r. o 18:08
+1
Inka napisał:
Chrześcijanie i wyznawcy Chrystusa przybijają kolejne gwoździe naszemu Bogu mówiąc mową nienawiści do swojego brata bo wszyscy jesteśmy dziećmi tego samego Boga .Każdy stanie przed Bogiem pewnego dnia...
No rzeczywiście banderoukraińcy udają chrześcijan do ikon się modlą, a potem krzyczą "smert woroham" czyli śmierć wrogom albo Moskali na noże, albo Ukraina bez Lachiw, a to przeklęta heretycka zaraza. PS. ukrainiec dla Polaka nie był, nie jest i nie będzie nigdy bratem. Amen.
No rzeczywiście banderoukraińcy udają chrześcijan do ikon się modlą, a potem krzyczą "smert woroham" czyli śmierć wrogom albo Moskali na noże, albo Ukraina bez Lachiw, a to przeklęta heretycka zaraza. PS. ukrainiec dla Polaka nie był, nie jest i nie będzie nigdy bratem. Amen. rozwiń
Avatar
Inka / 14 sierpnia 2016 r. o 17:55
0
Chrześcijanie i wyznawcy Chrystusa przybijają kolejne gwoździe naszemu Bogu mówiąc mową nienawiści do swojego brata bo wszyscy jesteśmy dziećmi tego samego Boga .Każdy stanie przed Bogiem pewnego dnia...
Avatar
taktak / 14 sierpnia 2016 r. o 15:45
+1
Genik napisał:
Sam       odpowiedział       na swoje pytanie.
Genik = banderowski, neonazistowski ukraiński prowokator i zakłamywacz historii.
Zobacz wszystkie komentarze 165

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koronawirus Lubelskie, 15 kwietnia. Raport z miast i powiatów

Koronawirus Lubelskie, 15 kwietnia. Raport z miast i powiatów

W województwie lubelskim są 892 nowe zakażenia koronawirusem - wynika z oficjalnych danych rządu z 15 kwietnia 2021 r.

21 130 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 682 chorych

21 130 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 682 chorych

21 130 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 682 ofiary śmiertelne - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz.10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce

Kamil Kiereś przedłużył kontrakt z Górnikiem Łęczna

Kamil Kiereś przedłużył kontrakt z Górnikiem Łęczna

Trener Kamil Kiereś będzie pracował w Górniku Łęczna co najmniej do 30 czerwca 2022 roku. Umowy szkoleniowca oraz trenerów Andrzeja Orszulaka i Sergiusza Prusaka zostały przedłużone do końca przyszłego sezonu

Ekologiczne produkty w ofercie sklepu PolBioEco

Ekologiczne produkty w ofercie sklepu PolBioEco

Chcesz zmienić złe nawyki na lepsze i wprowadzić ekologiczne produkty do swojej codzienności? Niezależnie od tego, czy dopiero stawiasz pierwsze kroki w świecie EKO/BIO, czy od dawna należysz do grona miłośników takich rozwiązań – mamy dla Ciebie coś, co powinno Cię zainteresować. Przedstawiamy kilka ciekawostek i propozycji od firmy PolBioEco. Jeśli chcesz poznać żywność, przetwory lub środki czyszczące sygnowane logo tego producenta i dowiedzieć się, dlaczego warto z nich korzystać, jesteś we właściwym miejscu! Zapraszamy!

Panele fotowoltaiczne – czy są opłacalne?

Panele fotowoltaiczne – czy są opłacalne?

Główną osią sporu pomiędzy zwolennikami, a przeciwnikami paneli fotowoltaicznych – jest ich opłacalność. Entuzjaści mówią o ogromnych oszczędnościach, krytycy zaś – o sporym koszcie instalacji. Kto więc ma tu rację? I na ile powyższe rozwiązanie jest lukratywnym interesem? Po odpowiedzi na te pytania – zapraszamy do niniejszego artykułu.

Lubelskie. Kto zaszczepi się w pracy? W jednym zakładzie już ponad 1000 chętnych

Lubelskie. Kto zaszczepi się w pracy? W jednym zakładzie już ponad 1000 chętnych

Setki pracowników dużych firm z naszego regionu chcą szczepić się przeciwko COVID-19. Według rządowych zapowiedzi, szczepienia w zakładach pracy zaczną się w maju.

Rząd pomoże w zakupie mieszkania?

Rząd pomoże w zakupie mieszkania?

100 tysięcy złotych gwarancji na pomoc w zakupie własnego mieszkania – już niebawem taki program może zacząć działać w Polsce. W innych krajach podobne rozwiązania już działają.

Lublin. Miasto wybuduje tu ulicę

Lublin. Miasto wybuduje tu ulicę

Ogłoszony został przetarg na budowę ul. Korzeniowskiego od ul. Siemiradzkiego do ul. Pawłowa wraz z przebudową odcinka ul. Pawłowa.

Adam Bodnar stracił stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Na skutek wyroku TK

Adam Bodnar stracił stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Na skutek wyroku TK

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł, że przepis pozwalający działać Rzecznikowi Praw Obywatelskich po zakończeniu jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę jest niekonstytucyjny. Wyrok został ogłoszony dzisiaj

Motor II - Polesie 5:0. Lider znów gromi

Motor II - Polesie 5:0. Lider znów gromi

Rezerwy Motoru Lublin odniosły pewne zwycięstwo. Podopieczni Wojciecha Stefańskiego rozbili Polesie Kock

Nowy Dom Chemika w obiektywie. Photo Day 2.0

Nowy Dom Chemika w obiektywie. Photo Day 2.0

Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika zaprasza wszystkich chętnych do udziału w Photo Day 2.0 - czyli akcji mającej na celu sfotografowanie budynku instytucji po jego modernizacji.

Lublin: Wypadek na rondzie koło Orfeusza. Zderzenie busa z osobówką

Lublin: Wypadek na rondzie koło Orfeusza. Zderzenie busa z osobówką

Jedna osoba została ranna w porannym wypadku, do którego doszło dzisiaj w Lublinie

"Łuków zaczyna być miastem marginalizowanym". Teraz chodzi o placówkę ZUS

"Łuków zaczyna być miastem marginalizowanym". Teraz chodzi o placówkę ZUS

Radny Mateusz Popławski alarmuje o reorganizacji placówki ZUS w Łukowie. – Istnieje obawa, że zostanie u nas tylko biuro terenowe – twierdzi radny. Ale lubelski oddział ZUS uspokaja, że zmiany mają skutkować tylko ograniczeniem stanowisk kierowniczych.

Liga Mistrzów. Znamy komplet półfinalistów
film

Liga Mistrzów. Znamy komplet półfinalistów

 Drużyny Manchesteru City i Realu Madryt awansowały do półfinału Ligi Mistrzów

Niepełnosprawny Kacper spał na klatce schodowej, dziś ma szansę na godne życie
Reportaż Uwagi! TVN
film

Niepełnosprawny Kacper spał na klatce schodowej, dziś ma szansę na godne życie

Niepełnosprawny Kacper, wyrzucony z domu po osiągnięciu pełnoletności, trafił na ulicę, spał na klatkach schodowych. Dziś, dzięki pomocy wolontariuszy, ma szansę na nowe, godne życie. Czy ją wykorzysta?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.