Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

25 sierpnia 2019 r.
10:34

Siedem lat koszmaru ze stalkerami. „Ja chcę tylko wrócić do swojego domu”

Autor: Zdjęcie autora x-news
1 18 A A

Wyrok skazujący rodzinę K. za stalking nie zmienił niczego w życiu Bożeny Wołowicz. Kobieta od ponad roku nie mieszka we własnym domu. Zrozpaczona apeluje do ministra sprawiedliwości: niech ktoś mi w końcu pomoże!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rodzina K. to najbliżsi sąsiedzi Bożeny Wołowicz. Od siedmiu lat dręczą ją w różny sposób. Napadali na nią, grozili śmiercią, śledzili, rzucali petardami, składali setki bezpodstawnych zawiadomień na policję i do prokuratury. W lutym tego roku, po wieloletnim procesie, trzyosobowa rodzina stalkerów została skazana. Ale nieprawomocny wyrok sądu niczego nie zmienił.

Ucieczka

Pani Bożena bojąc się o swoje bezpieczeństwo wyprowadziła się z domu. Od ponad roku jest pod policyjną ochroną. Swój dom może odwiedzać tylko raz w tygodniu w asyście funkcjonariuszy.

- Staram się panować nad sobą, nad swoimi emocjami, ale to wszystko staje się coraz trudniejsze. Chciałabym mieć nadzieję, że w końcu ktoś mi pomoże. Ja chcę tylko wrócić do swojego domu – wyznaje.

Rodzina K. pół roku temu została skazana za uporczywe nękanie sąsiadki. Wszyscy mają zakaz zbliżania się i kontaktowania z Bożeną Wołowicz.

- Liczyłam, że po wyroku sytuacja się zmieni. Przede wszystkim myślałam, że będę mogła wrócić do domu. Te wakacje miałam już spędzić u siebie. Wiedziałam, że będzie apelacja, ale nie sądziłam, że wyroki sądów są niczym. Jest nawet gorzej, bo teraz wymyślili nowe metody nękania – dodaje.

Te nowe metody nękania dotyczą rzekomego oszustwa, którego pani Bożena miała dopuścić się w 2010 roku, kiedy sprzedała rodzinie K. dom tuż obok swojego.

Prokuratura kilka razy umarzała postępowanie w tej sprawie uznając, że oszustwa nie było. Małgorzata K. złożyła więc doniesienie do nadzoru budowlanego o nieprawidłowościach w budowie domu. Kontrola niczego nie wykazała. Do prokuratury trafiło za to doniesienie na inspektora nadzoru. Złożyła je Małgorzata K. zarzucając urzędnikowi niedopełnienie obowiązków.

- Cały czas wracają do sprawy rzekomego oszustwa z planem domu. Są święcie przekonani, że są pokrzywdzeni – komentuje Jacek Żak z Prokuratury Rejonowej w Dębicy.

Wniosek o areszt

Przeszkodą w powrocie do domu pani Bożeny są nieustanne ataki rodziny K.

- To jest cały czas ucieczka, cały czas chowanie się. A to już siedem lat! –  podkreśla zrozpaczona pani Bożena.

Pełnomocnik pani Bożeny oraz prokurator skierowali wniosek o areszt dla nękających, bo dozór policyjny, zakaz zbliżania i kontaktowania z ofiarą nie działają.

- Na przestrzeni lat złożyli wiele zawiadomień o przestępstwach, których mieli dopuścić się prokuratorzy, policjanci, sędziowie. Ostatnio, po posiedzeniu aresztowym złożyli doniesienie na mojego zastępcę. Uważali, że nie powinien popierać wniosku o tymczasowy areszt. Każdego dnia mam rozmowy telefoniczne z rodziną K., jestem straszony kontrolą z Prokuratury Krajowej – mówi prokurator Jacek Żak.

Sąd nie zgodził się na areszt. Uznał, że nie ma obawy, że rodzina K. może popełnić  inne ciężkie przestępstwo, nie wziął pod uwagę argumentów prokuratora i ofiary, że chodzi o bezpieczeństwo i zdrowie pani Bożeny oraz, że dotychczasowe środki nie działają.

- Kiedy usłyszałam decyzję sądu, że odrzuca nasz wniosek poczułam, że świat mi się całkiem zawalił. Wcześniej myślałam, że przynajmniej kilka tygodni wakacji spędzę w swoim domu. Teraz ta szansa została utracona bezpowrotnie – komentuje pani Bożena.

Apel do ministra

Prokuratora Rejonowa w Dębicy zaskarży decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu.

Zdesperowana pani Bożena zwróciła się o pomoc do ministra sprawiedliwości.

- Czy pan wie, że od siedmiu lat jestem ofiarą stalkingu? Od 14 miesięcy nie mieszkam w swoim domu. W poniedziałek mogłam przyjechać do siebie na sześć godzin w asyście policji. Czy pan sobie zdaje sprawę, że siedem świąt Bożego Narodzenia moje dzieci nie były w moim domu? Stalkerzy w sposób perfidny i wyrafinowany gnębią mnie już tyle lat, śmiejąc się z wymiaru sprawiedliwości. To jest skandal, żeby człowiek, który dla kraju przepracował tyle lat nie mógł spokojnie mieszkać we własnym domu. Mam nadzieję, że pan minister zdecyduje się pomóc, bo ja już nie mam siły.

Ministerstwo Sprawiedliwości objęło sprawę nadzorem administracyjnym.

- Policja wspiera panią Bożenę, prokuratura wspiera jej wnioski, wręcz żąda kary bezwzględnego więzienia. Mamy ostatni punkt: sąd. Czy sąd nie widzi, co się dzieje? Dlaczego pozwala na to, że lekceważone jest prawo i dalej jest narażone zdrowie, a może życie pani Bożeny. Zwrócę się do prezesa właściwego sądu apelacyjnego, żeby objął postępowanie nadzorem administracyjnym i tym samym jak najszybciej doszło do wydania prawomocnego wyroku, który da obserwującym tę sprawę jak i samej pani Wołowicz poczucie sprawiedliwości – zapowiada wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

14 października przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie ruszy proces apelacyjny. Prokurator żąda dwóch lat i sześciu miesięcy bezwzględnego więzienia dla matki i syna, oraz dwóch lat dla córki. We wrześniu natomiast w Sądzie Rejonowym w Dębicy rozpocznie się kolejna sprawa o stalking Bożeny Wołowicz, w którym oskarżeni są członkowie rodziny K.

e-Wydanie

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2019 o 11:21
+34
Oko za oko ząb za ząb. Skoro oni mogą to Pani Bożena też! Mam 195cm wzrostu, 120kg wagi, regularnie ćwiczę. Chętnie poznam rodzinę K i wytłumaczę im na czym polega dobrosąsiedztwo.
Avatar
qaz / 25 sierpnia 2019 o 14:31
+17
Jakby ktoś nie wiedział o kogo chodzi, to o Małgorzatę Kościuszko - dermatolog przyjmującą w "starym" szpitalu w Tarnowie oraz o jej córkę i syna. Taka patologiczne rodzina.
Avatar
filuś / 25 sierpnia 2019 o 17:05
+12
To ile już zapłacili za bezpodstawne wezwanie patrolu policyjnego? Wg. moich rachunków najbidniej 50.000zł (100×500). Czy policja też uczestniczy w stalkingu? Minister sprawiedliwości powinien upomnieć się o tę kwotę od komendanta. Może wówczas będzie wiedział jak powinna zakończyć się sprawa
Avatar
pogana / 25 sierpnia 2019 o 14:11
+12
To proste. Trzeba złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez sąd i prokuraturę polegającego na niedopełnieniu obowiązków służbowych. Jeżeli przestępca ( pozostający warunkowo na wolności) kontynuuje a wręcz dopuszcza się następnego przestępstwa podobnego to brak reakcji sądu i prokuratury może być takim niedopelnieniem. Niech się wypowie minister ZIOBRO co z takim sędzią zrobić. W każdym razie sędzia szybko sprawę załatwi ZE STRACHU PRZED ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ.
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2019 o 16:48
+11
Jedyny sposób na takich nieludzko patologicznych typków, jak pseudo sąsiedzi pani Bożeny, to zmobilizowanie się miejscowej społeczności. Wyśledzenie siłą z domu delikwentów, spuszczenie łomotu, zapakowanie wszystkich na furmankę z bydlęcym obornikiem. I wywiezienie ich poza granice miejscowości, a jak powrócą - czynność powtarzać, aż do skutku.
Avatar
:) / 25 sierpnia 2019 o 11:15
+11
A Kim są Ci co tak zażarcie bronią Ich przed uniknięciem jakiejkolwiek kary za znęcanie się nad Panią Bożeną. Może to POniektórzy rozkładają nad Nimi parasol nietykalności jak nad Tymi z Amber Gold co od 10 lat nie uslyszeli wyroku. Minister nic nie POmoże bo jest nie nasi.  A UE broni Ich.
 To już jakaś obsesja, co do tego ma sprawa Amber Gold czy Unia Europejska? Za dużo propagandowej telewizji 
Avatar
Gwidon / 25 sierpnia 2019 o 23:12
+9
Państwo prawa? A nawet, nie bójmy się tego powiedzieć - prawa i sprawiedliwości?!!! Niewiarygodny wstyd i niewiarygodne bezprawie. W miastach mafiozi "czyszczą" kamienice, a tu sąsiedzi "czyszczą" sąsiadkę. Niestety nieopatrznie obejrzałem reportaż. "Bezrobotni" kupują dom, potem robią sobie zabawę z nękania starszej kobiety w jej własnym domu, potem polski podatnik płaci za ich adwokatów, a jeszcze potem wyrok sądu o umieszczeniu "nękaczy" w areszcie jest uchylany!!! Ofiara nie może mieszkać w swoim własnym domu i porusza się w asyście policji, jak przestępca! Widziałem, jak się zachowuje, jak się wyraża agresorka w korytarzu, przed salą sądową. Żałuję, że to widziałem.
Państwo prawa? A nawet, nie bójmy się tego powiedzieć - prawa i sprawiedliwości?!!! Niewiarygodny wstyd i niewiarygodne bezprawie. W miastach mafiozi "czyszczą" kamienice, a tu sąsiedzi "czyszczą" sąsiadkę. Niestety nieopatrznie obejrzałem reportaż. "Bezrobotni" kupują dom, potem robią sobie zabawę z nękania starszej kobiety w jej własnym domu, potem polski podatnik płaci za ich adwokatów, a jeszcze potem wyrok sądu o umieszczeniu "nękaczy" w areszcie jest uchylany!!! Ofiara nie może mieszkać w swoim ... rozwiń
Avatar
Wolna Polska / 25 sierpnia 2019 o 18:47
+7
Podpalcie kukłę żyda to od ręki 2 lata więzienia a za znęcanie się nad polakiem ,polką tak zwany sąd olewa ciepłym moczem ,Polacy w Polsce tylko Polacy Konfederacja Kukiz i Polak na prezydenta a nie żydoUBecki PiS ,PO
Avatar
Henio / 25 sierpnia 2019 o 13:12
+7
Brejza nie jest, za to Piebiak był.
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2019 o 10:54
+7
FARMĘ TROLI to minister wiedział jak powołać, ale wyrok wyegzekwować to już nie potrafi.
Avatar
Nka / 26 sierpnia 2019 o 13:12
0
Jaja w tym państwie...
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2019 o 11:09
-2
Kobieto szkoda twojego zdrowia i nerwów. Było sprzedać dom i wyprowadzic się a tak będziesz się sądzić do osr.. śmierci. 
Avatar
POLAK / 26 sierpnia 2019 o 09:21
+5
Widać gołym okiem że sąd wziął w obronę przestępców HAŃBA POLSKIEGO WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI MUSI BYĆ GŁĘBOKA PRZEBUDOWA SĄDÓW I KONIEC Z BEZKARNOŚCIĄ SĘDZIÓW I ICH PRZYWILEJAMI
Avatar
Gwidon / 25 sierpnia 2019 o 23:12
+9
Państwo prawa? A nawet, nie bójmy się tego powiedzieć - prawa i sprawiedliwości?!!! Niewiarygodny wstyd i niewiarygodne bezprawie. W miastach mafiozi "czyszczą" kamienice, a tu sąsiedzi "czyszczą" sąsiadkę. Niestety nieopatrznie obejrzałem reportaż. "Bezrobotni" kupują dom, potem robią sobie zabawę z nękania starszej kobiety w jej własnym domu, potem polski podatnik płaci za ich adwokatów, a jeszcze potem wyrok sądu o umieszczeniu "nękaczy" w areszcie jest uchylany!!! Ofiara nie może mieszkać w swoim własnym domu i porusza się w asyście policji, jak przestępca! Widziałem, jak się zachowuje, jak się wyraża agresorka w korytarzu, przed salą sądową. Żałuję, że to widziałem.
Państwo prawa? A nawet, nie bójmy się tego powiedzieć - prawa i sprawiedliwości?!!! Niewiarygodny wstyd i niewiarygodne bezprawie. W miastach mafiozi "czyszczą" kamienice, a tu sąsiedzi "czyszczą" sąsiadkę. Niestety nieopatrznie obejrzałem reportaż. "Bezrobotni" kupują dom, potem robią sobie zabawę z nękania starszej kobiety w jej własnym domu, potem polski podatnik płaci za ich adwokatów, a jeszcze potem wyrok sądu o umieszczeniu "nękaczy" w areszcie jest uchylany!!! Ofiara nie może mieszkać w swoim ... rozwiń
Avatar
Henio / 25 sierpnia 2019 o 21:34
+1
Kukiz, ten od PSL-u?
Avatar
Wolna Polska / 25 sierpnia 2019 o 18:47
+7
Podpalcie kukłę żyda to od ręki 2 lata więzienia a za znęcanie się nad polakiem ,polką tak zwany sąd olewa ciepłym moczem ,Polacy w Polsce tylko Polacy Konfederacja Kukiz i Polak na prezydenta a nie żydoUBecki PiS ,PO
Avatar
filuś / 25 sierpnia 2019 o 17:05
+12
To ile już zapłacili za bezpodstawne wezwanie patrolu policyjnego? Wg. moich rachunków najbidniej 50.000zł (100×500). Czy policja też uczestniczy w stalkingu? Minister sprawiedliwości powinien upomnieć się o tę kwotę od komendanta. Może wówczas będzie wiedział jak powinna zakończyć się sprawa
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2019 o 16:48
+11
Jedyny sposób na takich nieludzko patologicznych typków, jak pseudo sąsiedzi pani Bożeny, to zmobilizowanie się miejscowej społeczności. Wyśledzenie siłą z domu delikwentów, spuszczenie łomotu, zapakowanie wszystkich na furmankę z bydlęcym obornikiem. I wywiezienie ich poza granice miejscowości, a jak powrócą - czynność powtarzać, aż do skutku.
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2019 o 15:01
+3
w kraju bezprawia takim sąsiadom z wiatrówki w oczy strzelać. w tydzień cała hołota na zawsze oślepiona. ale niestety to jest w Polsce zabronione więc nie polecam i nigdy bym tak nie zrobił.
Avatar
qaz / 25 sierpnia 2019 o 14:31
+17
Jakby ktoś nie wiedział o kogo chodzi, to o Małgorzatę Kościuszko - dermatolog przyjmującą w "starym" szpitalu w Tarnowie oraz o jej córkę i syna. Taka patologiczne rodzina.