Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

9 maja 2021 r.
8:40

75-latka z dnia na dzień wyrzucona z mieszkania. "To kwintesencja dzikiej eksmisji"

65 13 A A

Pani Teresa podupadła na zdrowiu i zaczęła mieć problemy z płatnością za wynajmowane przez siebie mieszkanie. Gdy seniorka wyszła do lekarza, ktoś włamał się do niej i zmienił zamki. 75-latka w przeciągu godziny stała się bezdomna, pozostawiona bez środków do życia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Umowa

Pani Teresa wynajmowała mieszkanie od 12 lat.

- Umówiłyśmy się tak, że będę tam mieszkała do późnej starości. Nie podpisywałyśmy żadnej umowy, ona [właścicielka – red.] nie chciała nic. Przelewałam jej co miesiąc 1000 zł. Prosiła o wpisywanie w tytule przelewu "zasilenie konta" – opowiada Teresa Gajda.

Pani Teresa przez 12 lat przelała na konto właścicielki prawie 50 tysięcy złotych. Kłopot zaczął się, gdy starsza pani podupadła na zdrowiu i większość swojej renty musiała przeznaczyć na leki. Od 2 lat nie mogła regularnie płacić za wynajem.

Próby porozumienia z właścicielką nie przyniosły rezultatu. Kobieta kategorycznie żądała opuszczenia lokalu. Pani Teresa zwróciła się więc po pomoc do prawnika ośrodka pomocy społecznej.

- Poprosiliśmy, żeby właścicielka mieszkania wydała nam dokument, który pozwoli nam wystąpić o lokal zastępczy z zasobów miasta. To mogło być wypowiedzenie umowy, wyrok eksmisyjny. Właścicielka powiedziała, że nie wyda takiego dokumentu. Podczas rozmowy z nią i jej bratem powiedzieli wprost, że ich nie interesuje, gdzie pani Teresa będzie mieszkać i może się wyprowadzić pod most albo do przytułku – mówi Maciej Myszko, adwokat.

Z mieszkania usunięto wszystkie meble, ubrania i dokumenty należące do pani Teresy. Część z nich wywieziono do magazynów poza miasto, inne wyrzucono na korytarz. Gdyby nie pomoc sąsiada, który zgodził się je przechować, kobieta zostałaby bez jakichkolwiek rzeczy osobistych.

- Zostałam bez niczego. Bez leków, środków do życia. Tak jak wyszłam z torebką pod pachą, tak zostałam na ulicy. Nawet jedzenia nie miałam. To jest tak, jakby człowiek spadł w głęboki dół. Jakbym się stała nikim – wyznaje pani Teresa.

Tułaczka

Nie mając domu, pani Teresa tułała się po schroniskach dla bezdomnych, obecnie znalazła schronienie w miejskim hostelu.

- W imieniu rady dzielnicy gwarantuję, że nie będzie potrzeby przedłużania pobytu pani Teresy w hostelu. Jej sytuacja jest priorytetowa i zrobimy wszystko, by to mieszkanie otrzymała jak najszybciej – przekonuje Andrzej Opala z Urzędu Dzielnicy Praga-Południe.

Nielegalną eksmisję pani Teresy pomogła przeprowadzić jedna z firm windykacyjnych. Za wyrzucenie lokatorów z domu takie firmy mają otrzymywać niebagatelne kwoty.

- Za taką eksmisję płaci się minimum 30 tysięcy złotych i te ceny ciągle rosną. Wszystko zależy od stanu osobowego. Jeśli są w mieszkaniu dzieci, wycenia się je podwójnie – opowiada Jakub Żaczek, który od lat działa społecznie w Komitecie Obrony Praw Lokatorów, organizuje porady i pomaga w walce z nielegalnymi eksmisjami.

- To była kwintesencja dzikiej eksmisji. Ktoś wynajął prywatną firmę, która nie ma żadnych uprawnień do takich działań. Nie są komornikami, ani nawet agencją detektywistyczną, która włamała się do lokalu. Są pewne procedury prawne. Nie można, wykorzystując chwili nieobecności, przewiercić zamków i włamać się do mieszkania. To całkowite bezprawie – dodaje Żaczek.

Właścicielka mieszkania zajmowanego przez lata przez panią Teresę zatrudniła firmę, na której czele stoi Jacek Ch. Mężczyzna ogłasza się jako prywatny detektyw oraz ochroniarz. Firma Jacka Ch. przekonuje, że specjalizuje się w tzw. skutecznych negocjacjach lokatorskich.

Mężczyzna przyznaje, że brał udział w negocjacjach z panią Teresą, które nie przyniosły skutku. Zaprzecza, aby to on pozbawił seniorkę dachu nad głową. Mimo wielu prób umówienia spotkania, nie zdecydował się na rozmowę przed kamerą.

- Mieliśmy bardzo wiele podobnych sytuacji. Lokatorzy opowiadali o ogromnej presji psychicznej, jaka była na nich wywierana. Dla starszych ludzi stawało się to nie do zniesienia – opowiada Jakub Żaczek.

- Chwilami wydaje mi się, że ta sytuacja dzieje się obok mnie. Że to jest wprost niemożliwe, ja bym tak zwierzęcia na ulicę nie wyrzuciła – kwituje pani Teresa.

Pani Teresa nadal mieszka w hostelu. Zgodnie z deklaracjami, urzędnicy wytypowali dla niej mieszkanie i jeśli kobieta je zaakceptuje, lokum zostanie wyremontowane i przystosowane dla niej.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 9 maja 2021 r. o 09:45
+12
Zaraz zaraz, cyt. ,,Gdy seniorka wyszła do lekarza, ktoś włamał się do niej i zmienił zamki.'' - ale to nie było jej mieszkanie. To właściciel włamał się do własnego mieszkania. A ten społeczny komitet obrony może przyjmie ją do siebie do mieszkania, w ten sposób pomoże jej najbardziej.
Avatar
Sprawiedliwy18 / 9 maja 2021 r. o 21:08
+9
Właścicielka zrobiła bardzo dobrze. To Państwo i ZUS niech pomoże na emeryturze Pani Teresie, brało od niej składki i ustanowiło chore prawo. Jeśli ktoś uważa, że Pani Właścicielka powinna utrzymywać do końca życia lokatorkę niech poda swoje namiary na przygarnięcie Pani Teresy. Oprócz Pani Teresy podeślemy kilku "Sebastianów z Karinami" , którzy nagminnie wykorzystują obowiązujące prawo. Bo po co płacić właścicielom, skoro nie trzeba, bo prawo na to pozwala. A Pan " g1nko" i Pan redaktor proszę o przygarnięcie Pani Teresy i wielu innych którzy są ofiarami rzekomej eksmisji bo przecież jesteście zdania, że ktoś obcy powinien utrzymywać niepłacących lokatorów i to do końca życia. Proszę Panowie wykażcie się dobrodusznością .
Właścicielka zrobiła bardzo dobrze. To Państwo i ZUS niech pomoże na emeryturze Pani Teresie, brało od niej składki i ustanowiło chore prawo. Jeśli ktoś uważa, że Pani Właścicielka powinna utrzymywać do końca życia lokatorkę niech poda swoje namiary na przygarnięcie Pani Teresy. Oprócz Pani Teresy podeślemy kilku "Sebastianów z Karinami" , którzy nagminnie wykorzystują obowiązujące prawo. Bo po co płacić właścicielom, skoro nie trzeba, bo prawo na to pozwala. A Pan " g1nko" i Pan redaktor proszę o przygarnięcie P... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 9 maja 2021 r. o 14:29
+8
To że wyjamująca nie płaciła należnych podatkó z kontekstu wypocin to wynika jednoznacznie, ale to nie jest przedmiotem problemu. Powołujesz się na umowę w obronie najemcy, który sam jej nie przestrzega, a wymagasz od wynajmującego jej przestrzegania... Polskie cwaniactwo.
I to jest właśnie kwintesencja polskiego cwaniactwa. Uważacie, że mnie nie obowiązuje prawo, jak ktoś inny dopuścił się przewinienia. Wspomniana sytuacja, niewywiązywania się z umowy, jest odpowiednio usankcjonowania prawnie. I to nie bez powodu. Tak samo jak kto mi zalega pieniadzę, to nie włamuje się mu do mieszkania i biorę co mi się podoba, bo taka sytuacja ma określony prawem przebieg. Jeżeli włascicielka złamała prawo to powinna za to odpowiedziec, włącznie z wypłatą odszkodownia i zadośćuczynienia. Przerażające jest to, że ktoś może mieć taki uproszczony światopogląd rodem z somalijskiej dziczy. Najemca dozna określonych konsekwencji, za swoje przewienienie. Nie jest uprawnieniem właściciela gwałcic porządek prawny, poniewaz swoją własnością równiez zarządza się w określonych granicach prawnych. Chociaż polskiemu cwaniactwu marzy się ciągle hasło ,,sprawiedliwość po naszej stronie".
 Tylko ten drobny problem kto jest właścicielem nieruchomości... i nie ,, nie włamuje się mu do mieszkania'' - tylko nie wchodzę do SWOJEGO mieszkania...
 Tylko ten drobny problem kto jest właścicielem nieruchomości... i nie ,, nie włamuje się mu do mieszkania'' - tylko nie wchodzę do SWOJEGO mieszkania... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 9 maja 2021 r. o 12:43
+7
cyt. ,,To była kwintesencja dzikiej eksmisji. Ktoś wynajął prywatną firmę, która nie ma żadnych uprawnień do takich działań. Nie są komornikami, ani nawet agencją detektywistyczną, która włamała się do lokalu. Są pewne procedury prawne. Nie można, wykorzystując chwili nieobecności, przewiercić zamków i włamać się do mieszkania. To całkowite bezprawie – dodaje Żaczek. '' - a to ciekawe, na jakiej podstawie pan tak twierdzi że właściciel mieszkania nie może sobie w swoich drzwiach do własnego mieszkania przewiercić swoich zamków ?
Chyba sobie człowieku jaja robisz. Umowa o wynajmie, nawet ustna, daje określone prawa najemcy. To nie jest prywatny folwark. Chociaż pewnie takim jak tobie wydaje się, że własciciel może nawet w środku nocy wparować najemcom i sobie grzebać w ich rzeczach. O właścicielkę należy za to zapytać w US, czy ładnie odprowadzała podatki za zarobione pieniążki.
 To że wyjamująca nie płaciła należnych podatkó z kontekstu wypocin to wynika jednoznacznie, ale to nie jest przedmiotem problemu. Powołujesz się na umowę w obronie najemcy, który sam jej nie przestrzega, a wymagasz od wynajmującego jej przestrzegania... Polskie cwaniactwo.
 To że wyjamująca nie płaciła należnych podatkó z kontekstu wypocin to wynika jednoznacznie, ale to nie jest przedmiotem problemu. Powołujesz się na umowę w obronie najemcy, który sam jej nie przestrzega, a wymagasz od wynajmującego jej przestrzegania... Polskie cwaniactwo. rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 9 maja 2021 r. o 14:42
+5
Może lepiej się najpierw dowiedziec, jakie prawa i obowiązki przysługują właścicielowi. Bo nie może on sobie podczas najmu wchodzić do SWOJEGO domu bez uwzględniania tego prawa. Nie ma o czym więcej pisać. Właścicielowi nie przysługuje prawo do samowolnej eksmisji najemcy niepłacącego czynszu. Dalsza polemika jest zbędna w tym wypadku.
 Ale na jakiej podstawie wymagasz aby wynajmujący przestrzegał prawa jak najemca łamie podstawowe postanowienie umowy i uniemożliwia wynajmujacemu podstawowe prawo zarządzania swoim majątkiem...
Avatar
Janusz_Paliwas / 9 maja 2021 r. o 18:34
+4
Nie zna pan prawa. Lepiej się dalej nie wypowiadać, wprowadzając innych w błąd i narażająć na odpowiedzialność wobec najemcy. [justify]   kc.  Art. 336.     Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).     [/justify] I zapewniam, że sądu takie ,,argumenty" jak przywołane powyżej nie będę intereowały. Właścicielka powina odpowiedzieć minimum z art 193. k.k. Więc pan i ktoś z ulicy może nie wymagać przestrzegania prawa. Od tego mamy sądy. Jednocześnie zapraszam do zapoznania się z prawdziwym stanem prawny, a nie filozofią dowolną. ,,Właściciel, wynajmując mieszkanie, wyzbywa się przez to na rzecz najemcy uprawnień w zakresie korzystania z lokalu. Do ochrony praw najemcy lokalu stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności (art. 690 k.c.). W ten sposób urzeczywistnia się ochrona nietykalności mieszkania jako dobra osobistego. Treść art. 193 k.k. gwarantuje lokatorowi niezależna od właściciela rzeczy prawnokarna ochronę wynajętego mieszkania. W konsekwencji wynajęte, czy oddane np. w dożywotnie użytkowanie mieszkanie, staje się dla właściciela miejscem „cudzym”, gdy przekazał on cześć swoich uprawnień na inne osoby." Jednocześnie śmieszy mnie uznawanie takiego podejścia: na jakiej podstawie wymagać przestrzegania prawa wobec kogoś kto je łamie (w tym wypadku umowę). Pan zapewne, i wszyscy plusujący, tez się zrzekacie swoich praw w sytuacji np. złamania przepisów drogowych i zatrzymania przez policję. A nie, zapomniałem. Takie postępowanie jest dobre tylko jak kali robić, ale nie kalemu :)
 art 193 mówi: ,,Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.'' Przytoczony tutaj nie ma racji bytu, bo to dalej jest mieszkanie właściciela a nie najemcy. Art. 336. KCPosiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny). Sęk w tym że w momecie przestania opłacania czynszu nie jest już najemcą i nie ma prawa do władania cudzą własnością - staj się dzikim lokatorem, jak dla mnie złodziejem. Proszę nie chodować tu kolejnych pasożytów którzy czekają aż znajdą mieszkanie za frajer i będą latami ciągać po sądach wynajmujących, doprowadzając niejednokrotnie ich własość w miedzy czasie do ruiny.
 art 193 mówi: ,,Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.'' Przytoczony tutaj nie ma racji bytu, bo to dalej jest mieszkanie właściciela a nie najemcy. Art. 336. KCPosiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, naj... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 9 maja 2021 r. o 09:49
+4
cyt. ,,To była kwintesencja dzikiej eksmisji. Ktoś wynajął prywatną firmę, która nie ma żadnych uprawnień do takich działań. Nie są komornikami, ani nawet agencją detektywistyczną, która włamała się do lokalu. Są pewne procedury prawne. Nie można, wykorzystując chwili nieobecności, przewiercić zamków i włamać się do mieszkania. To całkowite bezprawie – dodaje Żaczek. '' - a to ciekawe, na jakiej podstawie pan tak twierdzi że właściciel mieszkania nie może sobie w swoich drzwiach do własnego mieszkania przewiercić swoich zamków ?
Avatar
g1nko / 12 maja 2021 r. o 22:48
0
Właścicielka zrobiła bardzo dobrze. To Państwo i ZUS niech pomoże na emeryturze Pani Teresie, brało od niej składki i ustanowiło chore prawo. Jeśli ktoś uważa, że Pani Właścicielka powinna utrzymywać do końca życia lokatorkę niech poda swoje namiary na przygarnięcie Pani Teresy. Oprócz Pani Teresy podeślemy kilku "Sebastianów z Karinami" , którzy nagminnie wykorzystują obowiązujące prawo. Bo po co płacić właścicielom, skoro nie trzeba, bo prawo na to pozwala.   A Pan        " g1nko" i Pan redaktor proszę o przygarnięcie Pani Teresy i wielu innych którzy są ofiarami rzekomej eksmisji bo przecież jesteście zdania, że ktoś obcy powinien utrzymywać niepłacących lokatorów i to do końca życia. Proszę Panowie wykażcie się dobrodusznością .
Coś sobie wymyśliłeś człowieku. Nie projektuj, bo tania erystyka może przemawiać do pospulstwa, ale nie do mnie. Bo nikt o tym nie pisał. Właścicielka zrobiła sobie samowolkę. Liczę, że wobec was tez prawo będzie łamane, bo komuś się tak będzie podobało. W ramach ,,sprawiedliwość po naszej stronie" :)
Coś sobie wymyśliłeś człowieku. Nie projektuj, bo tania erystyka może przemawiać do pospulstwa, ale nie do mnie. Bo nikt o tym nie pisał. Właścicielka zrobiła sobie samowolkę. Liczę, że wobec was tez prawo będzie łamane, bo komuś się tak będzie podobało. W ramach ,,sprawiedliwość po naszej stronie" :) rozwiń
Avatar
g1nko / 9 maja 2021 r. o 14:12
-3
To że wyjamująca nie płaciła należnych podatkó z kontekstu wypocin to wynika jednoznacznie, ale to nie jest przedmiotem problemu. Powołujesz się na umowę w obronie najemcy, który sam jej nie przestrzega, a wymagasz od wynajmującego jej przestrzegania... Polskie cwaniactwo.
 I to jest właśnie kwintesencja polskiego cwaniactwa. Uważacie, że mnie nie obowiązuje prawo, jak ktoś inny dopuścił się przewinienia. Wspomniana sytuacja, niewywiązywania się z umowy, jest odpowiednio usankcjonowania prawnie. I to nie bez powodu. Tak samo jak kto mi zalega pieniadzę, to nie włamuje się mu do mieszkania i biorę co mi się podoba, bo taka sytuacja ma określony prawem przebieg. Jeżeli włascicielka złamała prawo to powinna za to odpowiedziec, włącznie z wypłatą odszkodownia i zadośćuczynienia. Przerażające jest to, że ktoś może mieć taki uproszczony światopogląd rodem z somalijskiej dziczy. Najemca dozna określonych konsekwencji, za swoje przewienienie. Nie jest uprawnieniem właściciela gwałcic porządek prawny, poniewaz swoją własnością równiez zarządza się w określonych granicach prawnych. Chociaż polskiemu cwaniactwu marzy się ciągle hasło ,,sprawiedliwość po naszej stronie".
 I to jest właśnie kwintesencja polskiego cwaniactwa. Uważacie, że mnie nie obowiązuje prawo, jak ktoś inny dopuścił się przewinienia. Wspomniana sytuacja, niewywiązywania się z umowy, jest odpowiednio usankcjonowania prawnie. I to nie bez powodu. Tak samo jak kto mi zalega pieniadzę, to nie włamuje się mu do mieszkania i biorę co mi się podoba, bo taka sytuacja ma określony prawem przebieg. Jeżeli włascicielka złamała prawo to powinna za to odpowiedziec, włącznie z wypłatą odszkodownia i zadośćuczynienia. Przerażające jest to... rozwiń
Avatar
g1nko / 9 maja 2021 r. o 19:11
-4
W tym zakresie wypowiedział się niejeden sąd i również SN. Jak najbardziej wskazany art. ma zastosowanie. A dlaczego, napisałem powyżej. ,, Sęk w tym że w momecie przestania opłacania czynszu nie jest już najemcą i nie ma prawa do władania cudzą własnością" - oczywiście nieprawda. Zaległość w opłacaniu  nie niesie za sobą takich konsekwencji.  ,,   Proszę nie chodować tu kolejnych pasożytów" - co za bzdura. Lokatorka płaciła nieprzerwanie wiele lat a właścicielka nie próbowała nawet pomóc w rozwiązaniu sytuacji. Mam nadzieje, że prawnik jest dobry, bo nie mówimy tutaj o jakimś pasożycie, który noca wdarł się do mieszkania, tylko o starszej osobie, która nie ze swojej winy nie mogła opłacać czynszu. Gdyby było inaczej nawet nie chciałoby mi się pisać. Miała swoje prawa, które zostały zignorowane. Zaległości powinno opłacić z zasądzonego odszkodowania i zadośćuczynienia za nielegalną eksmisję, a włascicielka, która straci  w ten sposób na samowolce może, zgodnie ze swoją radą ,, może się wyprowadzić pod most albo do przytułku". 
W tym zakresie wypowiedział się niejeden sąd i również SN. Jak najbardziej wskazany art. ma zastosowanie. A dlaczego, napisałem powyżej. ,, Sęk w tym że w momecie przestania opłacania czynszu nie jest już najemcą i nie ma prawa do władania cudzą własnością" - oczywiście nieprawda. Zaległość w opłacaniu  nie niesie za sobą takich konsekwencji.  ,,   Proszę nie chodować tu kolejnych pasożytów" - co za bzdura. Lokatorka płaciła nieprzerwanie wiele lat a właścicielka nie próbowała nawet pomóc w rozwiązaniu sytuacji.... rozwiń
Avatar
g1nko / 12 maja 2021 r. o 22:48
0
Właścicielka zrobiła bardzo dobrze. To Państwo i ZUS niech pomoże na emeryturze Pani Teresie, brało od niej składki i ustanowiło chore prawo. Jeśli ktoś uważa, że Pani Właścicielka powinna utrzymywać do końca życia lokatorkę niech poda swoje namiary na przygarnięcie Pani Teresy. Oprócz Pani Teresy podeślemy kilku "Sebastianów z Karinami" , którzy nagminnie wykorzystują obowiązujące prawo. Bo po co płacić właścicielom, skoro nie trzeba, bo prawo na to pozwala.   A Pan        " g1nko" i Pan redaktor proszę o przygarnięcie Pani Teresy i wielu innych którzy są ofiarami rzekomej eksmisji bo przecież jesteście zdania, że ktoś obcy powinien utrzymywać niepłacących lokatorów i to do końca życia. Proszę Panowie wykażcie się dobrodusznością .
Coś sobie wymyśliłeś człowieku. Nie projektuj, bo tania erystyka może przemawiać do pospulstwa, ale nie do mnie. Bo nikt o tym nie pisał. Właścicielka zrobiła sobie samowolkę. Liczę, że wobec was tez prawo będzie łamane, bo komuś się tak będzie podobało. W ramach ,,sprawiedliwość po naszej stronie" :)
Coś sobie wymyśliłeś człowieku. Nie projektuj, bo tania erystyka może przemawiać do pospulstwa, ale nie do mnie. Bo nikt o tym nie pisał. Właścicielka zrobiła sobie samowolkę. Liczę, że wobec was tez prawo będzie łamane, bo komuś się tak będzie podobało. W ramach ,,sprawiedliwość po naszej stronie" :) rozwiń
Avatar
Sprawiedliwy18 / 9 maja 2021 r. o 21:08
+9
Właścicielka zrobiła bardzo dobrze. To Państwo i ZUS niech pomoże na emeryturze Pani Teresie, brało od niej składki i ustanowiło chore prawo. Jeśli ktoś uważa, że Pani Właścicielka powinna utrzymywać do końca życia lokatorkę niech poda swoje namiary na przygarnięcie Pani Teresy. Oprócz Pani Teresy podeślemy kilku "Sebastianów z Karinami" , którzy nagminnie wykorzystują obowiązujące prawo. Bo po co płacić właścicielom, skoro nie trzeba, bo prawo na to pozwala. A Pan " g1nko" i Pan redaktor proszę o przygarnięcie Pani Teresy i wielu innych którzy są ofiarami rzekomej eksmisji bo przecież jesteście zdania, że ktoś obcy powinien utrzymywać niepłacących lokatorów i to do końca życia. Proszę Panowie wykażcie się dobrodusznością .
Właścicielka zrobiła bardzo dobrze. To Państwo i ZUS niech pomoże na emeryturze Pani Teresie, brało od niej składki i ustanowiło chore prawo. Jeśli ktoś uważa, że Pani Właścicielka powinna utrzymywać do końca życia lokatorkę niech poda swoje namiary na przygarnięcie Pani Teresy. Oprócz Pani Teresy podeślemy kilku "Sebastianów z Karinami" , którzy nagminnie wykorzystują obowiązujące prawo. Bo po co płacić właścicielom, skoro nie trzeba, bo prawo na to pozwala. A Pan " g1nko" i Pan redaktor proszę o przygarnięcie P... rozwiń
Avatar
g1nko / 9 maja 2021 r. o 19:11
-4
W tym zakresie wypowiedział się niejeden sąd i również SN. Jak najbardziej wskazany art. ma zastosowanie. A dlaczego, napisałem powyżej. ,, Sęk w tym że w momecie przestania opłacania czynszu nie jest już najemcą i nie ma prawa do władania cudzą własnością" - oczywiście nieprawda. Zaległość w opłacaniu  nie niesie za sobą takich konsekwencji.  ,,   Proszę nie chodować tu kolejnych pasożytów" - co za bzdura. Lokatorka płaciła nieprzerwanie wiele lat a właścicielka nie próbowała nawet pomóc w rozwiązaniu sytuacji. Mam nadzieje, że prawnik jest dobry, bo nie mówimy tutaj o jakimś pasożycie, który noca wdarł się do mieszkania, tylko o starszej osobie, która nie ze swojej winy nie mogła opłacać czynszu. Gdyby było inaczej nawet nie chciałoby mi się pisać. Miała swoje prawa, które zostały zignorowane. Zaległości powinno opłacić z zasądzonego odszkodowania i zadośćuczynienia za nielegalną eksmisję, a włascicielka, która straci  w ten sposób na samowolce może, zgodnie ze swoją radą ,, może się wyprowadzić pod most albo do przytułku". 
W tym zakresie wypowiedział się niejeden sąd i również SN. Jak najbardziej wskazany art. ma zastosowanie. A dlaczego, napisałem powyżej. ,, Sęk w tym że w momecie przestania opłacania czynszu nie jest już najemcą i nie ma prawa do władania cudzą własnością" - oczywiście nieprawda. Zaległość w opłacaniu  nie niesie za sobą takich konsekwencji.  ,,   Proszę nie chodować tu kolejnych pasożytów" - co za bzdura. Lokatorka płaciła nieprzerwanie wiele lat a właścicielka nie próbowała nawet pomóc w rozwiązaniu sytuacji.... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 9 maja 2021 r. o 18:34
+4
Nie zna pan prawa. Lepiej się dalej nie wypowiadać, wprowadzając innych w błąd i narażająć na odpowiedzialność wobec najemcy. [justify]   kc.  Art. 336.     Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).     [/justify] I zapewniam, że sądu takie ,,argumenty" jak przywołane powyżej nie będę intereowały. Właścicielka powina odpowiedzieć minimum z art 193. k.k. Więc pan i ktoś z ulicy może nie wymagać przestrzegania prawa. Od tego mamy sądy. Jednocześnie zapraszam do zapoznania się z prawdziwym stanem prawny, a nie filozofią dowolną. ,,Właściciel, wynajmując mieszkanie, wyzbywa się przez to na rzecz najemcy uprawnień w zakresie korzystania z lokalu. Do ochrony praw najemcy lokalu stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności (art. 690 k.c.). W ten sposób urzeczywistnia się ochrona nietykalności mieszkania jako dobra osobistego. Treść art. 193 k.k. gwarantuje lokatorowi niezależna od właściciela rzeczy prawnokarna ochronę wynajętego mieszkania. W konsekwencji wynajęte, czy oddane np. w dożywotnie użytkowanie mieszkanie, staje się dla właściciela miejscem „cudzym”, gdy przekazał on cześć swoich uprawnień na inne osoby." Jednocześnie śmieszy mnie uznawanie takiego podejścia: na jakiej podstawie wymagać przestrzegania prawa wobec kogoś kto je łamie (w tym wypadku umowę). Pan zapewne, i wszyscy plusujący, tez się zrzekacie swoich praw w sytuacji np. złamania przepisów drogowych i zatrzymania przez policję. A nie, zapomniałem. Takie postępowanie jest dobre tylko jak kali robić, ale nie kalemu :)
 art 193 mówi: ,,Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.'' Przytoczony tutaj nie ma racji bytu, bo to dalej jest mieszkanie właściciela a nie najemcy. Art. 336. KCPosiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny). Sęk w tym że w momecie przestania opłacania czynszu nie jest już najemcą i nie ma prawa do władania cudzą własnością - staj się dzikim lokatorem, jak dla mnie złodziejem. Proszę nie chodować tu kolejnych pasożytów którzy czekają aż znajdą mieszkanie za frajer i będą latami ciągać po sądach wynajmujących, doprowadzając niejednokrotnie ich własość w miedzy czasie do ruiny.
 art 193 mówi: ,,Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.'' Przytoczony tutaj nie ma racji bytu, bo to dalej jest mieszkanie właściciela a nie najemcy. Art. 336. KCPosiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, naj... rozwiń
Avatar
g1nko / 9 maja 2021 r. o 17:14
-4
Nie zna pan prawa. Lepiej się dalej nie wypowiadać, wprowadzając innych w błąd i narażająć na odpowiedzialność wobec najemcy.  [justify] kc.  Art. 336.  Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny). [/justify] I zapewniam, że sądu takie ,,argumenty" jak przywołane powyżej nie będę intereowały. Właścicielka powina odpowiedzieć minimum z art 193. k.k. Więc pan i ktoś z ulicy może nie wymagać przestrzegania prawa. Od tego mamy sądy. Jednocześnie zapraszam do zapoznania się z prawdziwym stanem prawny, a nie filozofią dowolną. ,,Właściciel, wynajmując mieszkanie, wyzbywa się przez to na rzecz najemcy uprawnień w zakresie korzystania z lokalu. Do ochrony praw najemcy lokalu stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności (art. 690 k.c.). W ten sposób urzeczywistnia się ochrona nietykalności mieszkania jako dobra osobistego. Treść art. 193 k.k. gwarantuje lokatorowi niezależna od właściciela rzeczy prawnokarna ochronę wynajętego mieszkania. W konsekwencji wynajęte, czy oddane np. w dożywotnie użytkowanie mieszkanie, staje się dla właściciela miejscem „cudzym”, gdy przekazał on cześć swoich uprawnień na inne osoby." Jednocześnie śmieszy mnie uznawanie takiego podejścia: na jakiej podstawie wymagać przestrzegania prawa wobec kogoś kto je łamie (w tym wypadku umowę). Pan zapewne, i wszyscy plusujący, tez się zrzekacie swoich praw w sytuacji np. złamania przepisów drogowych i zatrzymania przez policję. A nie, zapomniałem. Takie postępowanie jest dobre tylko jak kali robić, ale nie kalemu :)
Nie zna pan prawa. Lepiej się dalej nie wypowiadać, wprowadzając innych w błąd i narażająć na odpowiedzialność wobec najemcy.  [justify] kc.  Art. 336.  Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny). [/justify] I zapewniam, że sądu takie ,,argumenty" jak przywołane powyżej nie ... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 9 maja 2021 r. o 14:42
+5
Może lepiej się najpierw dowiedziec, jakie prawa i obowiązki przysługują właścicielowi. Bo nie może on sobie podczas najmu wchodzić do SWOJEGO domu bez uwzględniania tego prawa. Nie ma o czym więcej pisać. Właścicielowi nie przysługuje prawo do samowolnej eksmisji najemcy niepłacącego czynszu. Dalsza polemika jest zbędna w tym wypadku.
 Ale na jakiej podstawie wymagasz aby wynajmujący przestrzegał prawa jak najemca łamie podstawowe postanowienie umowy i uniemożliwia wynajmujacemu podstawowe prawo zarządzania swoim majątkiem...
Avatar
g1nko / 9 maja 2021 r. o 14:34
-7
Może lepiej się najpierw dowiedziec, jakie prawa i obowiązki przysługują właścicielowi. Bo nie może on sobie podczas najmu wchodzić do SWOJEGO domu bez uwzględniania tego prawa. Nie ma o czym więcej pisać. Właścicielowi nie przysługuje prawo do samowolnej eksmisji najemcy niepłacącego czynszu. Dalsza polemika jest zbędna w tym wypadku. 
Avatar
Janusz_Paliwas / 9 maja 2021 r. o 14:29
+8
To że wyjamująca nie płaciła należnych podatkó z kontekstu wypocin to wynika jednoznacznie, ale to nie jest przedmiotem problemu. Powołujesz się na umowę w obronie najemcy, który sam jej nie przestrzega, a wymagasz od wynajmującego jej przestrzegania... Polskie cwaniactwo.
I to jest właśnie kwintesencja polskiego cwaniactwa. Uważacie, że mnie nie obowiązuje prawo, jak ktoś inny dopuścił się przewinienia. Wspomniana sytuacja, niewywiązywania się z umowy, jest odpowiednio usankcjonowania prawnie. I to nie bez powodu. Tak samo jak kto mi zalega pieniadzę, to nie włamuje się mu do mieszkania i biorę co mi się podoba, bo taka sytuacja ma określony prawem przebieg. Jeżeli włascicielka złamała prawo to powinna za to odpowiedziec, włącznie z wypłatą odszkodownia i zadośćuczynienia. Przerażające jest to, że ktoś może mieć taki uproszczony światopogląd rodem z somalijskiej dziczy. Najemca dozna określonych konsekwencji, za swoje przewienienie. Nie jest uprawnieniem właściciela gwałcic porządek prawny, poniewaz swoją własnością równiez zarządza się w określonych granicach prawnych. Chociaż polskiemu cwaniactwu marzy się ciągle hasło ,,sprawiedliwość po naszej stronie".
 Tylko ten drobny problem kto jest właścicielem nieruchomości... i nie ,, nie włamuje się mu do mieszkania'' - tylko nie wchodzę do SWOJEGO mieszkania...
 Tylko ten drobny problem kto jest właścicielem nieruchomości... i nie ,, nie włamuje się mu do mieszkania'' - tylko nie wchodzę do SWOJEGO mieszkania... rozwiń
Avatar
g1nko / 9 maja 2021 r. o 14:12
-3
To że wyjamująca nie płaciła należnych podatkó z kontekstu wypocin to wynika jednoznacznie, ale to nie jest przedmiotem problemu. Powołujesz się na umowę w obronie najemcy, który sam jej nie przestrzega, a wymagasz od wynajmującego jej przestrzegania... Polskie cwaniactwo.
 I to jest właśnie kwintesencja polskiego cwaniactwa. Uważacie, że mnie nie obowiązuje prawo, jak ktoś inny dopuścił się przewinienia. Wspomniana sytuacja, niewywiązywania się z umowy, jest odpowiednio usankcjonowania prawnie. I to nie bez powodu. Tak samo jak kto mi zalega pieniadzę, to nie włamuje się mu do mieszkania i biorę co mi się podoba, bo taka sytuacja ma określony prawem przebieg. Jeżeli włascicielka złamała prawo to powinna za to odpowiedziec, włącznie z wypłatą odszkodownia i zadośćuczynienia. Przerażające jest to, że ktoś może mieć taki uproszczony światopogląd rodem z somalijskiej dziczy. Najemca dozna określonych konsekwencji, za swoje przewienienie. Nie jest uprawnieniem właściciela gwałcic porządek prawny, poniewaz swoją własnością równiez zarządza się w określonych granicach prawnych. Chociaż polskiemu cwaniactwu marzy się ciągle hasło ,,sprawiedliwość po naszej stronie".
 I to jest właśnie kwintesencja polskiego cwaniactwa. Uważacie, że mnie nie obowiązuje prawo, jak ktoś inny dopuścił się przewinienia. Wspomniana sytuacja, niewywiązywania się z umowy, jest odpowiednio usankcjonowania prawnie. I to nie bez powodu. Tak samo jak kto mi zalega pieniadzę, to nie włamuje się mu do mieszkania i biorę co mi się podoba, bo taka sytuacja ma określony prawem przebieg. Jeżeli włascicielka złamała prawo to powinna za to odpowiedziec, włącznie z wypłatą odszkodownia i zadośćuczynienia. Przerażające jest to... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 9 maja 2021 r. o 12:43
+7
cyt. ,,To była kwintesencja dzikiej eksmisji. Ktoś wynajął prywatną firmę, która nie ma żadnych uprawnień do takich działań. Nie są komornikami, ani nawet agencją detektywistyczną, która włamała się do lokalu. Są pewne procedury prawne. Nie można, wykorzystując chwili nieobecności, przewiercić zamków i włamać się do mieszkania. To całkowite bezprawie – dodaje Żaczek. '' - a to ciekawe, na jakiej podstawie pan tak twierdzi że właściciel mieszkania nie może sobie w swoich drzwiach do własnego mieszkania przewiercić swoich zamków ?
Chyba sobie człowieku jaja robisz. Umowa o wynajmie, nawet ustna, daje określone prawa najemcy. To nie jest prywatny folwark. Chociaż pewnie takim jak tobie wydaje się, że własciciel może nawet w środku nocy wparować najemcom i sobie grzebać w ich rzeczach. O właścicielkę należy za to zapytać w US, czy ładnie odprowadzała podatki za zarobione pieniążki.
 To że wyjamująca nie płaciła należnych podatkó z kontekstu wypocin to wynika jednoznacznie, ale to nie jest przedmiotem problemu. Powołujesz się na umowę w obronie najemcy, który sam jej nie przestrzega, a wymagasz od wynajmującego jej przestrzegania... Polskie cwaniactwo.
 To że wyjamująca nie płaciła należnych podatkó z kontekstu wypocin to wynika jednoznacznie, ale to nie jest przedmiotem problemu. Powołujesz się na umowę w obronie najemcy, który sam jej nie przestrzega, a wymagasz od wynajmującego jej przestrzegania... Polskie cwaniactwo. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tragedia na pojezierzu łęczyńsko-włodawskim. Wyłowiono ciało mężczyzny

Tragedia na pojezierzu łęczyńsko-włodawskim. Wyłowiono ciało mężczyzny

Ciało mężczyzny wyłowiono w niedzielę z jeziora Bialskiego w Białce (pow. parczewski).

Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów. Drugie podejście [relacja na żywo]

Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów. Drugie podejście [relacja na żywo]

Za pierwszym razem nie udało się rozegrać tego spotkania, ale teraz pogoda nie spłata już takiego figla. Kibice gromadzą się już na stadionie przy Al. Zygmuntowskich, aby na żywo obserwować dzisiejszą konfrontację Motoru Lublin z Moje Bermudy Stalą Gorzów (godz. 19.15) w PGE Ekstralidze. Transmisję można oglądać na antenie nSport+. Zachęcamy także do śledzenia naszej relacji na żywo

Uchodźcy to nasi sąsiedzi. Tak mieszkańcy Lublina i Wilna wspierają Białorusinów
Wideo
galeria
film

Uchodźcy to nasi sąsiedzi. Tak mieszkańcy Lublina i Wilna wspierają Białorusinów

Żywie Biełaruś! – wykrzykuje kobieta na zakończenie słynnych „Murów”, tym razem śpiewanych po białorusku równocześnie przez mieszkańców Lublina i Wilna. Niedzielną akcję solidarnościowa z walczącymi o niepodległość Białorusinami, zorganizowało lubelskie stowarzyszenie Homo Faber z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.

Igros Krasnobród – Błękitni Obsza 5:2. Potrzebują już tylko punktu

Igros Krasnobród – Błękitni Obsza 5:2. Potrzebują już tylko punktu

KEEZA ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Igros Krasnobród pokonał u siebie Błękitnych Obsza i na kolejkę przed końcem sezonu jest liderem tabeli. Tym samym zespół trenera Marcina Nowosada w ostatniej serii gier potrzebuje jednego „oczka” by móc cieszyć się z awansu

"Przesympatyczny człowiek, bardzo zdolny aktor, niesamowita historia". Trwa zbiórka na film „Drgania świetlików”
Magazyn

"Przesympatyczny człowiek, bardzo zdolny aktor, niesamowita historia". Trwa zbiórka na film „Drgania świetlików”

Trwa zbiórka pieniędzy na ukończenie filmu „Drgania świetlików” o wybitnym aktorze Andrzeju Golejewskim. – Jestem szczęśliwa, że mój film uruchomił innych aktorów, którzy mnie wspierają, mówią o projekcie, zrzutce na jego dokończenie. Bardzo ważne jest to, że mówią o aktorstwie Andrzeja Golejewskiego – Rozmowa z Hanką Brulińską, reżyserem dokumentalnego filmu o aktorze Andrzeju Golejewskim.

Lubelskie: Chronione ptaki polubiły cementownię

Lubelskie: Chronione ptaki polubiły cementownię

W chełmskiej cementowni od lat bytują pustułki. Firma wspomaga chronione sokoły, montując budki lęgowe. Szacuje się, że przez 10 lat tego programu budki lęgowe opuściło aż 200 młodych ptaków.

Gdy BMW zderza się z ciągnikiem...

Gdy BMW zderza się z ciągnikiem...

Do groźnej kolizji doszło wczoraj w Siemieniu. BMW zderzyło się z ciągnikiem. Samochód dachował i wylądował w polu.

Wyprzedaż garażowa: Wystawców pełno, gorzej z kupującymi
foto
galeria

Wyprzedaż garażowa: Wystawców pełno, gorzej z kupującymi

Wystawcy dopisali podczas niedzielnej wyprzedaży garażowej na Targu pod Zamkiem.

Hiszpania - Polska. Strefa kibica nad Zalewem Zemborzyckim [zdjęcia]
galeria

Hiszpania - Polska. Strefa kibica nad Zalewem Zemborzyckim [zdjęcia]

W Lublinie w klubie Playa Marina nad Zalewem Zemborzyckim tłumy kibiców śledziły wczorajszy mecz.

Gmina Puławy wybiera nowego wójta. Kandydatów jest czworo
foto
galeria

Gmina Puławy wybiera nowego wójta. Kandydatów jest czworo

W gminie Puławy trwają przedterminowe wybory wójta. Kandydatów na następcę Krzysztofa Brzezińskiego jest czworo: Marzanna Kamola, Kamil Lewandowski, Renata Molenda i Małgorzata Piwowarek.

Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej: Mamy „stempel” do działania w każdych warunkach
galeria

Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej: Mamy „stempel” do działania w każdych warunkach

Rozmowa z gen. Jarosławem Gromadzińskim, dowódcą 18. Dywizji Zmechanizowanej

Włodawa: Więcej zielonej energii. Miasto zaoszczędziło

Włodawa: Więcej zielonej energii. Miasto zaoszczędziło

Władze miasta zredukowały koszty zakupu energii o ponad 50 proc. Wystarczyło wymienić uliczne oświetlenie i drogą przetargu wyłonić nowego dostawcę.

Zamość: Coraz więcej znaków "Smart Stop". Co oznaczają?

Zamość: Coraz więcej znaków "Smart Stop". Co oznaczają?

W Zamościu specjalne piktogramy przypominają o nowych przepisów. Kilka dni znaki namalowali je uczniowie zamojskiej szkoły.

"Na pracownika banku". Oszuści taką metodą wyczyścili konto mieszkance Lublina

"Na pracownika banku". Oszuści taką metodą wyczyścili konto mieszkance Lublina

Ktoś podał się za pracownicę banku i wyczyścił mieszkance Lublina ponad 20 tys. zł z konta.

Ogromny pożar na Podhalu. Premier obiecuje pomoc pogorzelcom

Ogromny pożar na Podhalu. Premier obiecuje pomoc pogorzelcom

W sobotę we wsi Nowa Biała w Małopolsce wybuchł pożar, który objął 21 budynków mieszkalnych i 23 budynki gospodarcze. Kilka osób trafiło do szpitala. W niedzielę poszkodowanych odwiedził premier Mateusz Morawiecki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.