Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Czy masz ukończone 18 lat?

Kraj Świat

14 listopada 2019 r.
8:16

Aleksandra J. z Ciecierzyna zabite dzieci ukryła w piecu, syna pochowała pod jabłonką. „Złapał mnie za palec”

100 15 A A

Zaraz po urodzeniu wkładała dzieci do torby, a potem chowała w starym, nieczynnym piecu. Syna zakopała pod jabłonką. – Złapał mnie za palec, za prawy wskazujący – zeznała. Aleksandra J. z Ciecierzyna (woj. opolskie) odpowiada przed sądem za czterokrotne zabójstwo. Ojciec dzieci twierdzi, że o niczym nie wiedział.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Aleksandra J. rodziła w wannie, a po porodzie ciała wrzucała do foliowych toreb, które chowała w starym piecu. Po wszystkim kładła się spać, obok pierworodnego syna.

Niespełna rok po zatrzymaniu J. o rodzinnym dramacie i relacjach z córką opowiedziała reporterom TVN Uwaga jej matka. Kobiety widywały się kilka razy w roku, ale utrzymywały kontakt telefoniczny.

– Wiem, że ona musi ponieść karę i to rozumiem. Jeżeli zrobi się coś złego to trzeba odpokutować. Ale proszę jej za wszystko nie winić. Ona nie umie z tym żyć, bo dotarło to do niej. Ma pomoc psychologa, ale śnią jej się te dzieciątka. Ciągle słyszy płacz – opowiada Ewa Zawilak, matka Aleksandry J.

Aleksandra J. w zeznaniach szczegółowo opisała zabójstwa. Część rzeczy łatwiej było jej napisać niż powiedzieć. W pamięci zapadło jej pierwsze morderstwo. Dziecko, prawdopodobnie żywego chłopczyka, inaczej niż pozostałą trójkę, zakopała pod drzewem.

„Nie pamiętam, czy się ruszał, czy oddychał, pamiętam tylko, że złapał mnie za palec, za prawy, wskazujący. Pamiętam jeszcze, że tak bardzo go przepraszałam, mówiłam do niego, płakałam. Związałam worek. Poczekałam aż się ściemni, poszłam pod jabłoń, bo lubię jabłka i chciałam, żeby mi o nim przypominały”, zeznała J.

Kobieta opisała też sam moment zakopywania ciała.

„Wzięłam gruby kijek, tam była kretowina i wiedziałam, że ziemia jest miękka. Rozkopałam ją, nie głęboko, popatrzyłam chwilę na worek, nie rozwijałam go i zakopałam. Położyłam na tym duży kamień”.

– Nie chciałam, żeby którakolwiek z ciąż się tak zakończyła. Nigdy nie chciałam ich skrzywdzić – przekonywała w sądzie.

Kobieta usłyszała cztery zarzuty zabójstwa. Zdaniem prokuratury, działała pod presją swojego partnera, Dawida W. Mężczyzna po urodzeniu pierwszego syna Daniela, miał oświadczyć, że nie chce z nią mieć kolejnych dzieci.

– Ona była w niego wpatrzona. Już jak zaczęła spotykać się z Dawidem zaczęła wagarować. Nie podobało mi się, że jest starszy. Ale jak się słyszy od pełnoletniej córki: „Mamuś, my się kochamy”… Wiele się z tym nie da zrobić. Dawid od początku jej nie szanował. Wyśmiewał się z niej, że jest głupia, że ma żółte papiery. Płakała do telefonu, była zdenerwowana. Mówiłam, że musi się postawić, a ona się poddawała – opowiada Ewa Zawilak.

Dawid W. cały czas utrzymuje, że nie zauważył, ani jednej ciąży partnerki, chociaż mieszkał z nią od kilku lat pod jednym dachem. Tłumaczył to tym, że często wyjeżdżał z domu i nie miał dobrych relacji z Aleksandrą.

– Dawid o wszystkim wiedział, wiedział o każdej z czterech ciąż. Po urodzeniu pierwszego dziecka powiedział, że zabierze mi Daniela, a z każdym innym mam iść w cholerę – mówiła w sądzie J.

Mężczyzna usłyszał zarzut pomocnictwa w zbrodni.

– Oczekiwania formułowane przez Dawida W. wobec uzależnionej od siebie oskarżonej powodowało, że z niechęcią podchodziła do kolejnych dzieci rodzonych przez siebie. Było to motorem tego, czego się dopuściła, czyli pozbawienia życia swoich dzieci – mówi Stanisław Bar z Prokuratury Okręgowej w Opolu.

– Dawid W. był bardzo krytycznie nastawiony do swojej partnerki życiowej. W wyjaśnianiach pojawia się taki motyw, że Dawid W. był niezadowolony, że kobieta przytyła na skutek kolejnych ciąż. Synowi miał oświadczać, że mamę ma wymienić na inną, szczuplejszą – dodaje Stanisław Bar.

Po badaniach DNA okazało się, że Dawid W. był biologicznym ojcem wszystkich zamordowanych noworodków. Choć twierdzi, że o niczym nie wiedział, to według zeznań Aleksandry, przy co najmniej dwóch porodach był w domu lub w jego pobliżu.

– Nie rozumiem, czemu nie mówiła, że jest w ciąży. Wiem, sama po sobie, że jeśli próbuje się w domu rozmawiać i nikt cię nie wysłuchuje, to trzeba to nagłaśniać, bronić się. Wydaje mi się, że chodziło o Daniela. Bała się, że mogą go zabrać, skrzywdzić. I ona po prostu milczała – sugeruje pani Ewa.

Po tym jak Aleksandra i Dawid trafili do aresztu ich synem zajęła się babcia z mężem. Daniel ma obecnie 7 lat. Chłopiec, pomimo traumatycznych wydarzeń, nie sprawia problemów, ani w domu, ani w szkole. Cały czas ma kontakt z matką.

– Kochała go nade wszystko i kocha go do dzisiaj. To jest jej oczko w głowie. Wszystko, co ma to Daniel – kwituje babcia chłopca.

e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
aga / 14 listopada 2019 o 10:11
+33
Oczywiście wszyscy od razu komentują zachowanie kobiety, jednak pragnę przypomnieć, że był jeszcze "tatuś" pod którego presją się znajdowała. Mam nadzieję, że i on odpowie za te zbrodnię, bo stwierdzenie, iż nie wiedział o 4 ciążach dla każdej normalnej osoby jest niewiarygodne.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 08:43
+10
Chora kobieta niestety ...jak dla mnie resztę życia powinna spędzić w świrkowni...i nic i nikt nie usprawiedliwi jej zachowania żadna zła sytuacja materialna czy inne kwestie. NIe chciała mogła oddać dzieci do adopcji gdziekolwiek ale to co zrobiła świadczy o tym że jest mocno chora psychicznie i nie powinna przebywać z normalnymi
Avatar
k. / 14 listopada 2019 o 13:00
+9
Chora inaczej sie nie da tego wytłumaczyć. Jak można żywcem zakopać własne dziecko, jeszcze jak powiedziałą, że złapało ją za palec jak zakopywała to aż mi serce scisneło. Jak można tak postapić.
Avatar
ja / 14 listopada 2019 o 10:02
+9
O kur..., chora umysłowo inaczej wytłumaczyć się nie da.
Avatar
Tomek / 14 listopada 2019 o 09:52
+9
Dalej nie uświadamiajcie w kwestiach zabezpieczeń. Prezerwatywa taka bardzo zła. To co? Lepiej robić jak ta kobieta? Mam nadzieję że poniesie słuszna karę. Tylko tych dzieci tak bardzo mi szkoda.... Co one kur... Były winne...
Avatar
olo / 14 listopada 2019 o 09:33
+9
Z ludzi wyparowuje człowieczeństwo aż ciężko uwierzyć, że niewinne dziecko można "wyrzucić"...... . Coś miesza im w głowach...... Straszne. Ale za zabójstwo trzeba zapłacić.
Avatar
Romek / 14 listopada 2019 o 09:25
+8
To nie były moje dzieci ale jak słyszę takie rzeczy to i tak prawie płaczę. Jak można zrobić coś takiego swojemu dziecku... Czapa powinna być przywrócona.
Avatar
oddać do okna życia / 14 listopada 2019 o 10:06
+7
„Moja matka wyszła z kliniki Planned Parenthood i wybrała życie. Ponad 60 milionów dzieci nigdy nie opuściło klinik.” - powiedziała protestująca w obronie nienarodzonych córka, której matka zrezygnowała z aborcji.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 13:23
+6
Znam tą cholerna patologie nie wierzę w ani jedno słowo powiedziane przez jej matkę ona kłamie 10000% wiedziała o każdej ciąży Olki one zawsze sobie wszystko mówiły mamusia nie lepsza Czekaj my aż dojdzie do następnej tragedii jak osoba chora w tej sytuacji ewa może wychowywać wnuka obie są chore na głowę i nawet maja na to papiery to ja się pytam gdzie dobro tego niestety biednego dziecka
Avatar
Gość 51 / 14 listopada 2019 o 15:15
+4
Ot, katolicyzm w pigułce - nie oddam do okna życia bo co ludzie powiedzo, nie usunę bo ksiądz zabrania.
 Tu nie mamy do czynienia z katolicyzmem, tu mamy patalogię, bezradność opieki socjalnej państwa i samorządu, a po części mamy efekt walki polskiego KK z antykoncepcją, gdyby przeekazywno wiedzę o antykoncepcji byłoby mniej takich zbrodni i mniej aborcji, ale polski KK nie chce tego przyjąć do wiadomości.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 20:42
+1
Oto skutki braku wychowania seksualnego. A wystarczyłyby pigułki. Wszyscy rzekomi obrońcy życia są temu winni - dla własnego czystego sumienia robią nagonki, ale pomóc to już nikt nie chce. Tylko wprowadzają "ustawę przeciw pedofilii", która nie karze pedofilii tylko seksuologów. Paranoja
Avatar
Gość 51 / 14 listopada 2019 o 15:15
+4
Ot, katolicyzm w pigułce - nie oddam do okna życia bo co ludzie powiedzo, nie usunę bo ksiądz zabrania.
 Tu nie mamy do czynienia z katolicyzmem, tu mamy patalogię, bezradność opieki socjalnej państwa i samorządu, a po części mamy efekt walki polskiego KK z antykoncepcją, gdyby przeekazywno wiedzę o antykoncepcji byłoby mniej takich zbrodni i mniej aborcji, ale polski KK nie chce tego przyjąć do wiadomości.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 13:23
+6
Znam tą cholerna patologie nie wierzę w ani jedno słowo powiedziane przez jej matkę ona kłamie 10000% wiedziała o każdej ciąży Olki one zawsze sobie wszystko mówiły mamusia nie lepsza Czekaj my aż dojdzie do następnej tragedii jak osoba chora w tej sytuacji ewa może wychowywać wnuka obie są chore na głowę i nawet maja na to papiery to ja się pytam gdzie dobro tego niestety biednego dziecka
Avatar
k. / 14 listopada 2019 o 13:00
+9
Chora inaczej sie nie da tego wytłumaczyć. Jak można żywcem zakopać własne dziecko, jeszcze jak powiedziałą, że złapało ją za palec jak zakopywała to aż mi serce scisneło. Jak można tak postapić.
Avatar
tm / 14 listopada 2019 o 12:59
0
to nie ten Ciecierzyn!
Avatar
nowi / 14 listopada 2019 o 10:34
+2
Ot, katolicyzm w pigułce - nie oddam do okna życia bo co ludzie powiedzo, nie usunę bo ksiądz zabrania.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 10:25
-6
Lewicowa późna aborcja.
Avatar
aga / 14 listopada 2019 o 10:11
+33
Oczywiście wszyscy od razu komentują zachowanie kobiety, jednak pragnę przypomnieć, że był jeszcze "tatuś" pod którego presją się znajdowała. Mam nadzieję, że i on odpowie za te zbrodnię, bo stwierdzenie, iż nie wiedział o 4 ciążach dla każdej normalnej osoby jest niewiarygodne.
Avatar
oddać do okna życia / 14 listopada 2019 o 10:06
+7
„Moja matka wyszła z kliniki Planned Parenthood i wybrała życie. Ponad 60 milionów dzieci nigdy nie opuściło klinik.” - powiedziała protestująca w obronie nienarodzonych córka, której matka zrezygnowała z aborcji.
Avatar
ja / 14 listopada 2019 o 10:02
+9
O kur..., chora umysłowo inaczej wytłumaczyć się nie da.
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Powstaną nowe drogi w Lublinie. Będzie łatwiej wyjechać sprzed dworca kolejowego

Powstaną nowe drogi w Lublinie. Będzie łatwiej wyjechać sprzed dworca kolejowego 0 2

Nowa droga biegnąca częściowo wiaduktem na skraju parku Ludowego ma wyprowadzić ruch sprzed dworca kolejowego do ul. Lubelskiego Lipca ’80. Prezydent miasta szykuje już zezwolenie na przebudowę dróg koło parku i Targów Lublin. To część przygotowań do budowy przez miasto dużego dworca autobusowego.

Lubelskie: Tragiczny finał poszukiwań zaginionego tydzień temu 21-latka

Lubelskie: Tragiczny finał poszukiwań zaginionego tydzień temu 21-latka 9 1

Tragicznie zakończyły się poszukiwania młodego mężczyzny, z okolic Łęcznej. W poniedziałek wyłowiono jego zwłoki z rzeki Wieprz. Dokładne przyczyny śmierci 21-latka wyjaśniają policja i prokuratura.

Instalacja kamer do monitoringu – krok po kroku

Instalacja kamer do monitoringu – krok po kroku 0 0

Monitoring domu to dzisiaj standard, o który powinien zadbać każdy właściciel posesji. Warto więc mieć pod kontrolą swoje cztery kąty nawet wtedy, gdy nie ma Cię w domu. Kamery pomogą Ci dowiedzieć się, jak doszło do zdarzenia i kto w nim uczestniczył. Jeśli chcesz wiedzieć na czym polega instalacja kamer i jak je zamontować, by dobrze chroniły każdą część nieruchomości, zapraszamy do lektury.

Czas na “polskie przełamanie”? Zapowiedź PŚ w Klingenthal

Czas na “polskie przełamanie”? Zapowiedź PŚ w Klingenthal 0

Po nieudanych zawodach Pucharu Świata w Niżnym Tagile dla polskich zawodników, karuzela pucharowych zmagań przenosi się do Niemiec. W najbliższy weekend, czeka nas rywalizacja w Klingenthal. Czy Kamil Stoch i spółka zdołają zameldować się na podium zarówno w konkursie drużynowym, jak i indywidualnym?

Czekając na wiosnę z optymizmem. Górnik Łęczna w liczbach

Czekając na wiosnę z optymizmem. Górnik Łęczna w liczbach 0 0

Pierwsza część sezonu drugiej ligi kilkanaście dni temu dobiegła końca. Kibice w Łęcznej po jej zakończeniu mają wiele powodów do optymizmu. Zespół trenera Kamila Kieresia nadawał ton rozgrywkom i wiosną będzie bić się o awans na zaplecze PKO BP Ekstraklasy

Strzelanina w szpitalu w Ostrawie, sześć osób nie żyje. Zamachowiec się zastrzelił
film

Strzelanina w szpitalu w Ostrawie, sześć osób nie żyje. Zamachowiec się zastrzelił 1 2

Co najmniej sześć osób zginęło wskutek strzelaniny w szpitalu w Ostrawie. Czeska policja poszukuje sprawcy.

Ukrainiec zatrzymany za planowanie zamachu terrorystycznego w centrum handlowym w Puławach
pilne

Ukrainiec zatrzymany za planowanie zamachu terrorystycznego w centrum handlowym w Puławach 226 23

Ukraiński fanatyk religijny Maksym S. miał planować zamach terrorystyczny w centrum Puław. Zdaniem Prokuratury Krajowej, chodziło o detonację materiałów wybuchowych w "samochodzie-pułapce". Mężczyzna został aresztowany.

Wypadek pod Białą Podlaską. Volkswagen wypadł z drogi i zarył w polu
galeria

Wypadek pod Białą Podlaską. Volkswagen wypadł z drogi i zarył w polu 0 2

Do wypadku doszło w poniedziałek po godz. 20.30 w miejscowości Terebela. Kierowca volkswagenem na zakręcie drogi stracił panowanie nad pojazdem.

The Best of Pink Floyd - koncert w Centrum Spotkania Kultur
13 grudnia 2019, 20:00

The Best of Pink Floyd - koncert w Centrum Spotkania Kultur 0 0

Polish Floyd to krakowska formacja koncertująca z najsłynniejszymi utworami kultowego zespołu Pink Floyd. Już 13 grudnia o godz. 20 grupa wystąpi w Centrum Spotkania Kultur z wyjątkowym koncertem-spektaklem "The Best of Pink Floyd Experience".

Koncert Natalii Przybysz w Klubie30
12 grudnia 2019, 20:00

Koncert Natalii Przybysz w Klubie30 0 1

12 grudnia o godz. 20 na scenie Klubu30 (ul. Jasna 7) wystąpi Natalia Przybysz. Piosenkarka będzie promować swoją nową płytę.

Ferie Zimowe w Teatrze Andersena

Ferie Zimowe w Teatrze Andersena 0 0

Warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 7-12 lat, to propozycja Teatrum im. Hansa Christiana Andersena oraz Centrum Spotkania Kultur na ferie zimowe. Zajęcia odbędą się w dniach 14-24 stycznia.

700-metrowy lokal w centrum Lublina stoi pusty. Nie ma na niego chętnych

700-metrowy lokal w centrum Lublina stoi pusty. Nie ma na niego chętnych 22 58

Od nowa zaczyna się szukanie chętnych na puste lokale w gmachu Astorii. Pomimo dobrej lokalizacji nikt nie chce się tu wprowadzić. Tym razem Ratusz postanowił obniżyć stawkę za największy z lokali, ten po kurczakach i pizzy. Na nowego gospodarza czekają także inne miejskie adresy do wynajęcia.

Bór Dąbie spędzi zimę nad strefą spadkową

Bór Dąbie spędzi zimę nad strefą spadkową 0 0

Beniaminek Bór Dąbie ma dobrą pozycję wyjściową na drodze do pozostania w lidze na kolejny sezon

Sześć firm chce projektować stadion Lublinianki

Sześć firm chce projektować stadion Lublinianki 8 9

Sześć pracowni architektonicznych rywalizuje o kontrakt na zaprojektowanie budynku z trybunami dla stadionu piłkarskiego przy ul. Leszczyńskiego

W Lublinie powstaje 5 nowych kościołów. Niektóre przyciągają uwagę swoim wyglądem
galeria

W Lublinie powstaje 5 nowych kościołów. Niektóre przyciągają uwagę swoim wyglądem 179 64

Miedziana blacha na wieżach kościoła budowanego nieopodal ul. Nadbystrzyckiej przykuwa uwagę internautów. To jedna z pięciu budowanych obecnie świątyń w mieście.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!