Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

9 stycznia 2020 r.
16:01

Była bita, kopana, obcięto jej włosy i zadawano ciosy nożem. „Ten wyrok mnie upokorzył”

18 12 A A

Pani Marta została bestialsko napadnięta przez męża i jego znajomego. Cudem uratowali ją policjanci, których zdążyła wezwać. Mimo iż kobieta cudem uniknęła śmierci, przed sądem z ust męża usłyszała, że to ona jest sprawcą przemocy w ich małżeństwie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do tragicznych wydarzeń doszło w nocy z 11 na 12 marca 2016 r. Marta Diener była bita, kopana, obcięto jej włosy i zadawano ciosy nożem.

Napad i brutalny atak męża był apogeum przemocy, której doświadczyła w domu pani Marta. – Ciężko było zobaczyć to, co dzieje się u nas w domu, bo oboje zrobiliśmy z tego teatr. Ja udawałam, że nie jestem bita, a mąż udawał, że nie jest przemocowcem. Był albo eleganckim, pachnącym biznesmenem, albo leżał pijany na wycieraczce po tygodniowym wypadzie – opowiada Marta Diener i dodaje: Najbardziej przeżywałam bicie w ciąży. Potrafił rozbić mi głowę tak, że cala byłam zalana krwią.

Nikt z rodziny nie chciał pomóc pani Marcie, więc kobieta złożyła zawiadomienie na policję. Założono niebieską kartę, a mąż pani Marty wyprowadził się z domu. Wkrótce potem złożył również pozew o rozwód. – Kiedy byłam w zaawansowanej drugiej ciąży, wyrzucił mnie z domu z małym dzieckiem. Zwróciłam się wówczas do teściowej. Usłyszałam, że razem z mężem zastanawiają się, co zrobiłam ich synowi, że tak mnie traktuje – wspomina.

Tragicznej nocy, kilka godzin przed atakiem na swoją żonę, Paweł W. spotkał się z bratem pani Marty. Na miejsce spotkania Paweł W. przyszedł z Mariuszem K. – Rozmawialiśmy o Marcie. Próbowałem mu tłumaczyć, że skoro jest dwójka małych dzieci, to dobrze by było się porozumieć. Wyglądało, że docierają do niego moje argumenty. Po kilku minutach wyszedł po drinka, a przy mnie pojawił się mężczyzna, którego widziałem po raz pierwszy. Ten mężczyzna rzucił się na mnie, wywiązała się szarpanina, po czym uciekłem z tego klubu – opowiada Łukasz Diener, brat ofiary.

– Mąż dzwonił do mnie na początku tej nocy. Powiedział mi, że jedzie do mnie, żeby mnie za…ć. Szybko zadzwoniłam na 112 – wspomina pani Marta.

Od telefonu na policję do przyjazdu patrolu minęło zaledwie siedem minut. W tym czasie mężczyźni zdążyli, tak skatować ofiarę, że zdaniem lekarzy, pani Marta zmarłaby gdyby nie to, że trafiła szybko do specjalistycznego szpitala.

– Pamiętam straszny ból kopnięć po całym ciele. Kopnięcie za kopnięciem. Głowa, nogi, ręce, twarz, wszędzie. Padały słowa: „Ty k…, ty dzi…o, doigrałaś się”. Pamiętam też, że mój mąż krzyczał do tego drugiego: „Tnij jej mordę”.

Pierwszy zespół ratujący panią Martę był zszokowany stanem kobiety. Pielęgniarka w dokumentacji medycznej zamieściła dodatkową adnotację. „Widok zmasakrowanej twarzy kobiety był straszny. Jest nie do opisania”.

Pani Marta spędziła w szpitalu prawie trzy miesiące. – Operacja, OIOM, potem oddział przejściowy i rehabilitacyjny, gdzie po raz pierwszy stanęłam na nogi. Wróciłam do domu chodząc, ale z niedowładami. Nie mogłam wziąć dziecka na ręce, czy utrzymać w ręce szklanki. Od nowa uczyłam się jeść, mówić, bo miałam pozrywane mięśnie przeponowe – wylicza pani Marta.

Mimo że pani Marta cudem przeżyła atak, to przed sądem z ust męża usłyszała, że to ona jest sprawcą przemocy w ich małżeństwie. Obrońca oskarżonego kwestionował jej stan zdrowia, traumę i wiarygodność.

– Mecenas Pawła stwierdził, że Magda stała się celebrytką, która bryluje w mediach dzięki Pawłowi. Dla sądu i obrony ona nie ma prawa dobrze wyglądać. Tak jakbyśmy zapominali, o czym sąd ma decydować, czego w istocie dotyczy ta sprawa – mówi Łukasz Diener.

– Wielokrotnie kwestionowane było moje prawo do bycia ofiarą, bo nie wyglądam jak ofiara, nie jeżdżę na wózku inwalidzkim czy nie mam podłączonego cewnika, jak w szpitalu – dodaje Marta Diener.

Chcieliśmy poznać wersję sprawców. Na rozmowę w więzieniu zgodził się tylko Mariusz K. Mąż pani Marty odmówił. Mariusz K. przeprosił ofiarę podczas procesu, ale wciąż uważa, że nie zasługuje na taki wyrok i żąda zmniejszenia swojej kary. – Nie jechaliśmy tam z zamiarem zabójstwa. Tak się nie jedzie zabijać. W momencie, gdy ja oddalałem się z tego miejsca, były obrażenia, ale nie były dotkliwe. Jej stan był dobry. Mówiła, ruszała się – twierdzi Mariusz K.

Prokurator żądał 12 lat więzienia dla oskarżonych, pełnomocnik pani Marty 15 lat. Na ostatniej rozprawie, sąd zmienił kwalifikację prawną czynu z usiłowania zabójstwa na pobicie i wymierzył niższy wyrok. Paweł W. został skazany za atak na panią Martę na 7 lat więzienia. Łącznie mąż pani Marty dostał 8,5 roku za przemoc domowa i za grożenie szwagrowi. Drugi oprawca Mariusz K. został skazany za pobicie na 5 lat 6 miesięcy więzienia, a łącznie na 7,5 roku.

– Ten wyrok, który zapadł w pierwszej instancji przede wszystkim upokorzył mnie. Mam ogromne poczucie niesprawiedliwości – podkreśla Marta Diener.

– Mimo iż główny sprawca przez cały proces był butny, pewny siebie, nie przeprosił ani razu, sąd był dla niego litościwy. To nie ma być tak, że skoro ktoś zabił to jest zabójcą, a jeśli do śmierci nie doszło to nie chciał zabić, to absurd – komentuje prof. Zbigniew Ćwiąkalski, pełnomocnik Marty Diener i dodaje: Dla mnie to jeden z najbardziej bulwersujących wypadków, jakie znam. Mojemu zdziwieniu i oburzeniu nie ma końca.

Kolejnym szokiem dla pani Marty była postawa prokuratora, który nagle się wycofał. Zaakceptował kary i decyzję sądu, że nie było usiłowania zabójstwa, a pobicie. Apelację od tego wyroku wniósł pełnomocnik ofiary oraz oskarżeni. – Nie jest prawdą, że usiłowali zabić, bowiem zgromadzone dowody o tym nie świadczą. Zdaniem prokuratury celem sprawców było dotkliwe pobicie tej kobiety – mówi Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Kolejna rozprawa, na której sąd apelacyjny zapozna się z materiałem dowodowym odbędzie się przyszłym tygodniu. Niewykluczone, że wyda wyrok. – Nie walczę o to, żeby go spalono na stosie, ale o to, co przewiduje kodeks karny. Dlaczego sąd daje wiarę oskarżonym, że nie chcieli zabić, a nie daję wiary mi, kiedy mówię, że chcieli mnie zabić? – kończy pani Marta.

e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 o 18:32
+30
Jak nazwac meza skatowanej zony kiedy bierze sobie do pomocy kolege zeby pomogl zatluc swoja zone.Szczescie,ze przezyla przewidujac co moglo sie stac.Wyroki smieszne a sprawiedliwe to dla meza 15 lat a dla pomocnika 20 lat tylko dlatego,ze nie zapobiegl przed zaplanowana tragedia a byl katem dla kobiety nic mu niewinnej.Dalsza i szybka reforma kasty w naszej rzeczywistosci.
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 o 17:01
+25
Więc trza pobić sędziego. Ale tak dotkliwie aby poczuł... Się jak pokrzywdzona. Może wtedy zrozumie swój błąd.
Avatar
nicki / 9 stycznia 2020 o 18:53
+23
Psychopatów i bezwzględnych sprawców przemocy do paki na min. 15 lat. Gdzie jest P.Ziobro . Sędziowie do zmiany !!!
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 o 19:53
+18
Sprawiedliwość po Polsku. A Grodzki konsultuje się z Komisją Wenecką. Wstyd dla sędziego wstyd dla polskiego wymiaru sprawiedliwości wstyd dla senatorów którzy chcą blokować ustawę wprowadzająca reformę sądownictwa. Panie Ziobro ten wyrok to publiczne przyzwolenie polskiego wymiaru sprawiedliwości dla praktykowania sadyzmu i jego wręcz propagowania.
Avatar
ZARAZA / 9 stycznia 2020 o 17:14
+15
pewnie sędzia to facet kobieta kobietę rozumie a facet nie każdy rozumie ale są wyjątki POLSKIE PRAWO JEST DO DUPY
Avatar
Nie rozumiem / 9 stycznia 2020 o 23:26
+10
Współczuję tej Pani i uważam że wyrok to paranoja, ale jako też kobieta dziwię się że będąc w pierwszej ciąży skoro tak ją traktował to raz że z nim nadal była a do tego zdecydowala się jeszcze na drugie dziecko?! Z takim zwyrodnialcem?!
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 o 23:49
+5
Coś mi się wydaje, że jako społeczeństwo coraz bardziej głupiejemy. Widać to na następujących przykładach. 1). Niektórzy niby wykształceni mówią i zachowują się jak idioci. 2). Rozrzucanie śmieci, odpadów wszędzie mimo,że śmietników nie brakuje. 3). Zachowanie młodzieży w miejscach publicznych ( wulgarne słownictwo, plucie, palenie papierosów) 4). Traktowanie osób bliskich w rodzinie 5). wystawianie swoich odpadów na klatkę schodową w blokach wielopiętrowych 6) No i te różne głupie strajki, protesty np. za dzikami, za kornikami itp.
Avatar
Gość / 11 stycznia 2020 o 16:21
+2
I to jest wyrok w imieniu RP,za który nikt nie odpowiada bo to nadzwyczajna kasta i III władza!!! Dokąd zmierzamy???Musi wrócić u nas kara śmierci i dotyczyć absolutnie wszystkich obywateli,którzy sie dopuszcza czynów niegodnych człowieka!!! Wszyscy sędziowie,prokuratorzy i adwokaci muszą być bezwzględnie zweryfikowani,bo wsrod nich zbyt dużo jest draństwa i świństw,które ludzi bulwersują. Przecież im wszystko wolno.Zamiast rewolucji ogólnej potrzebna jest rewolucja prawna i prawników!!! Wybory nie mogą być fikcja ,jak jest dotychczas!!!
Avatar
jewrej / 11 stycznia 2020 o 09:19
+1
I dlatego jestem za reformą sądownictwa . A że tylko PiS tym się zechciał zająć to jestem i będę za PiSem...
Avatar
Polak / 9 stycznia 2020 o 17:18
-8
Dziękujemy PiS-owi i kaczyńskiemu za "reformę" sądów i coraz bardziej bezkarnych bandytów
Avatar
Gość / 11 stycznia 2020 o 16:21
+2
I to jest wyrok w imieniu RP,za który nikt nie odpowiada bo to nadzwyczajna kasta i III władza!!! Dokąd zmierzamy???Musi wrócić u nas kara śmierci i dotyczyć absolutnie wszystkich obywateli,którzy sie dopuszcza czynów niegodnych człowieka!!! Wszyscy sędziowie,prokuratorzy i adwokaci muszą być bezwzględnie zweryfikowani,bo wsrod nich zbyt dużo jest draństwa i świństw,które ludzi bulwersują. Przecież im wszystko wolno.Zamiast rewolucji ogólnej potrzebna jest rewolucja prawna i prawników!!! Wybory nie mogą być fikcja ,jak jest dotychczas!!!
Avatar
jewrej / 11 stycznia 2020 o 09:19
+1
I dlatego jestem za reformą sądownictwa . A że tylko PiS tym się zechciał zająć to jestem i będę za PiSem...
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 o 23:49
+5
Coś mi się wydaje, że jako społeczeństwo coraz bardziej głupiejemy. Widać to na następujących przykładach. 1). Niektórzy niby wykształceni mówią i zachowują się jak idioci. 2). Rozrzucanie śmieci, odpadów wszędzie mimo,że śmietników nie brakuje. 3). Zachowanie młodzieży w miejscach publicznych ( wulgarne słownictwo, plucie, palenie papierosów) 4). Traktowanie osób bliskich w rodzinie 5). wystawianie swoich odpadów na klatkę schodową w blokach wielopiętrowych 6) No i te różne głupie strajki, protesty np. za dzikami, za kornikami itp.
Avatar
Nie rozumiem / 9 stycznia 2020 o 23:26
+10
Współczuję tej Pani i uważam że wyrok to paranoja, ale jako też kobieta dziwię się że będąc w pierwszej ciąży skoro tak ją traktował to raz że z nim nadal była a do tego zdecydowala się jeszcze na drugie dziecko?! Z takim zwyrodnialcem?!
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 o 19:53
+18
Sprawiedliwość po Polsku. A Grodzki konsultuje się z Komisją Wenecką. Wstyd dla sędziego wstyd dla polskiego wymiaru sprawiedliwości wstyd dla senatorów którzy chcą blokować ustawę wprowadzająca reformę sądownictwa. Panie Ziobro ten wyrok to publiczne przyzwolenie polskiego wymiaru sprawiedliwości dla praktykowania sadyzmu i jego wręcz propagowania.
Avatar
nicki / 9 stycznia 2020 o 18:53
+23
Psychopatów i bezwzględnych sprawców przemocy do paki na min. 15 lat. Gdzie jest P.Ziobro . Sędziowie do zmiany !!!
Avatar
Gość / 9 stycznia 2020 o 18:32
+30
Jak nazwac meza skatowanej zony kiedy bierze sobie do pomocy kolege zeby pomogl zatluc swoja zone.Szczescie,ze przezyla przewidujac co moglo sie stac.Wyroki smieszne a sprawiedliwe to dla meza 15 lat a dla pomocnika 20 lat tylko dlatego,ze nie zapobiegl przed zaplanowana tragedia a byl katem dla kobiety nic mu niewinnej.Dalsza i szybka reforma kasty w naszej rzeczywistosci.
Avatar
Leoncio / 9 stycznia 2020 o 18:12
-37
sama chciała . to podobno kobiety wybierają...
Avatar
antygnIDA / 9 stycznia 2020 o 18:02
-18
Coś mi w tym procesie śmierdzi - musiały być siniaki skoro pożeniła się pycha z butą . Sąd wydając wyrok wydaje się zważył jedynie siniaki których Diener miała zdecydowanie więcej. Co do tego wyroku bym się nie czepiał .
Avatar
Polak / 9 stycznia 2020 o 17:18
-8
Dziękujemy PiS-owi i kaczyńskiemu za "reformę" sądów i coraz bardziej bezkarnych bandytów
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Był poszukiwany i podawał się za swojego brata bliźniaka. Nie chciał trafić do zakładu karnego

Był poszukiwany i podawał się za swojego brata bliźniaka. Nie chciał trafić do zakładu karnego 0 0

Na "sprytny" plan wpadł poszukiwany przez policję 45-letni mieszkaniec Lublina - kiedy do jego drzwi zapukali mundurowi, pokazał im dowód osobisty swojego brata bliźniaka. Funkcjonariusze nie dali się jednak nabrać i zatrzymali mężczyznę. Za próbę oszukania policjantów otrzymał mandat, a teraz trafi na niemal rok do więzienia.

Czy przez zamówione towary z Chin można się zarazić wirusem? GIS odpowiada [interaktywna mapa zasięgu wirusa]
film

Czy przez zamówione towary z Chin można się zarazić wirusem? GIS odpowiada [interaktywna mapa zasięgu wirusa] 2 3

Służby sanitarne otrzymują coraz więcej zapytań, czy zamawiając rzeczy z Chin można zarazić się koronawirusem 2019-nCoV. Jak czytamy w jednym z komunikatów Głównego Inspektora Sanitarnego, według aktualnej wiedzy, nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

Orzeł Czemierniki rozpoczął przygotowania do rundy rewanżowej

Orzeł Czemierniki rozpoczął przygotowania do rundy rewanżowej 0 0

Z konieczności w kadrze zespołu dojdzie do zmian

Malarstwo Bartłomieja Flisa w Galerii Sztuki A10
31 stycznia 2020, 18:00

Malarstwo Bartłomieja Flisa w Galerii Sztuki A10 0 0

Prace malarskie Bartłomieja Flisa, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, będzie można podziwiać w Galerii Sztuki A10 (ul. Muzyczna 10a). Wernisaż ekspozycji nastąpi 31 stycznia o godz. 18.

71-latek z Ukrainy chciał wjechać do Polski autem skradzionym w Niemczech

71-latek z Ukrainy chciał wjechać do Polski autem skradzionym w Niemczech 0 0

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali wczoraj na przejściu granicznym w Hrebennem 71-latka z Ukrainy, który chciał wjechać do Polski autem skradzionym w Niemczech. Dostawczy Renault Master był wyceniony na 60 tys. zł.

Bułgarzy sprzedawali podrabiane ubrania na giełdzie w okolicy Zamościa. Teraz grozi im odsiadka

Bułgarzy sprzedawali podrabiane ubrania na giełdzie w okolicy Zamościa. Teraz grozi im odsiadka 5 4

Dwoje Bułgarów - 31-latek i 54-latka - odpowie za handel odzieżą z podrobionymi znakami towarowymi. Swoje "produkty" sprzedawali na terenie giełdy w miejscowości Mokre (pow. zamojski). Grozi im kara do 2 lat więzienia.

Kultura w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice zostanie na dłużej

Kultura w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice zostanie na dłużej 0 1

Nawet przez dziesięć kolejnych lat może działać przy ul. Hutniczej filia Dzielnicowego Domu Kultury Bronowice, o ile pozwoli na to Rada Miasta Lublin.

Mieszkańcy Wąwolnicy nie wierzyli w to, co widzą. Po ulicy biegał uciekinier z mini zoo

Mieszkańcy Wąwolnicy nie wierzyli w to, co widzą. Po ulicy biegał uciekinier z mini zoo 27 6

Mieszkańcy Wąwolnicy, którzy dzisiaj ok. godz. 7 wyjrzeli przez okno, mieli prawo być zaskoczeni. Po ich miejscowości biegała zebra. Zwierzę zostało już schwytane i oddane w ręce właściciela.

Por Fiesta/Fuente - koncert w Radiu Lublin
31 stycznia 2020, 19:00

Por Fiesta/Fuente - koncert w Radiu Lublin 0 0

Ostatniego dnia stycznia o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) odbędzie się koncert muzyki flamenco w wykonaniu zespołów Por Fiesta i Fuente.

Unia Białopole minimalnie słabsza od Kryształu Werbkowice

Unia Białopole minimalnie słabsza od Kryształu Werbkowice 0 1

Mistrz jesieni Unia Białopole ma już za sobą pierwszy mecz kontrolny. Drużynę nadal prowadzi Tomasz Hawryluk

Biłgoraj: Prowadził auto po pijanemu. Nie miał też prawa jazdy

Biłgoraj: Prowadził auto po pijanemu. Nie miał też prawa jazdy 1 5

23-latek z Biłgoraja wsiadł za kierownicę samochodu po spożyciu alkoholu, a na dodatek nie miał prawa jazdy. Policjanci zatrzymali go do kontroli drogowej. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed sądem - grozi mu do dwóch lat więzienia oraz wysoka grzywna.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed e-papierosami. Polscy lekarze biją na alarm

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed e-papierosami. Polscy lekarze biją na alarm 70 13

Szpitale w całej Polsce dostały polecenie, by informować sanepid o każdym pacjencie, którego choroba może mieć związek z używaniem e-papierosów. O ich szkodliwości ostrzega już oficjalnie Światowa Organizacja Zdrowia. Według niej elektroniczne papierosy zwiększają ryzyko chorób płuc i serca.

Ciąg dalszy: spotkanie z Iloną Wiśniewską
31 stycznia 2020, 18:00

Ciąg dalszy: spotkanie z Iloną Wiśniewską 0 0

Reporterka Ilona Wiśniewska będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Ciąg dalszy" w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16). Spotkanie odbędzie się 31 stycznia o godz. 18.

Za nami 62. gala rozdania nagród Grammy. Oto zwycięzcy tegorocznej edycji
film

Za nami 62. gala rozdania nagród Grammy. Oto zwycięzcy tegorocznej edycji 0 0

62. gala rozdania nagród Grammy zdominowana przez Billie Eilish. Młodziutka wokalistka zgarnęła aż 5 statuetek za: album roku, najlepszy debiut, piosenkę roku, nagranie roku oraz najlepszy album popowy.

Nadal pamiętamy o ofiarach Holokaustu. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
27 stycznia 2020, 12:00

Nadal pamiętamy o ofiarach Holokaustu. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu 0 2

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tradycyjnie do uroczystości przyłącza się Państwowe Muzeum na Majdanku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!