Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

1 listopada 2019 r.
9:23

"Cudzoziemiec jest dziadem". Imigranci mają kłopoty przez urzędniczą opieszałość

2 6 A A

Gubienie dokumentów, opieszałość urzędnicza oraz brak przejrzystych informacji przekazywanych imigrantom. Administracja publiczna nie radzi sobie z obsługą lawinowo rosnącej liczby cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Najwięcej decyzji odmownych pobytu w Polsce wydaje wojewoda mazowiecki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jelena Stana pochodzi z Łotwy. W Polsce mieszka od 14 roku życia. Tu kształciła się, wyszła za mąż za Polaka, założyła rodzinę. Jej problemy życiowe zaczęły się z chwilą rozwodu. Odmówiono jej pobytu w Polsce.

- Nagle stałam się osobą niemile widzianą. 8 czerwca 2018 roku złożyłam dokumenty z wnioskiem o przedłużenie karty czasowego pobytu. W marcu została wydana negatywna decyzja. Wynikało z niej, że zgubili połowę złożonych przeze mnie dokumentów. Urzędniczka stwierdziła, że odmawia się mi pobytu i karty ze względu na to, że nie udokumentowałam, że posiadam pracę i ubezpieczenie zdrowotne. Choć sama powiedziała, że te dokumenty były w ich posiadaniu – irytuje się pani Stana.

Groźba deportacji

Czingishan Solatbiev jest uchodźcą wojennym. Pochodzi z Dagestanu. Sytuacja polityczna zmusiła go wyjazdu z kraju. W Dagestanie zostawił rodzinę i dom. Po półtorarocznym oczekiwaniu, otrzymał odmowę czasowego pobytu w Polsce. Ta decyzja jest jednoznaczna z brakiem możliwości pracy i pomocy socjalnej.

- Podczas pierwszej i drugiej wojny z Rosją pomagałem bojownikom, stąd moje problemy. Mam w Dagestanie dwa domy, gdybym nie miał problemów byłbym w domu. Jestem chory, nie pracuję, mogą mi nie dać karty pobytu. Złożyłem wszystkie dokumenty i po pół roku urząd powinien dać mi odpowiedź. A moja sprawa trwała rok i pięć miesięcy. Nie mam aktualnej karty pobytu, nie mam tutaj niczego – ubolewa Solatbiev.

Decyzję odmowną pobytu w Polsce, otrzymała także bohaterka jednego z reportaży Uwagi!, obywatelka Chin, Yuan Hemei. Powodem był brak pracy. Jednocześnie kobieta jest w trakcie rozwodu z Polakiem, który od dawna uniemożliwia jej widywanie się z dziećmi.

- Dzisiaj jest niedziela. Czas mojego spotkania z córką Ewą, synem Adamem. Powinnam być szczęśliwa, a czuję się bardzo źle, jestem smutna, ponieważ znów nie widziałam dzieci. Jestem bardzo smutna – mówiła Yuan Hemei podczas nagrywania pierwszego reportażu.

Deportacja, oznaczałaby dla Yuan, całkowitą utratę kontaktów z dziećmi. W jej problemach wspiera ją sinolog Marcin Łochowski.

- Ona jest bardzo przygnębiona, to trwa już trzeci rok. W tej chwili nie może pracować, ponieważ wygasła jej karta pobytu, na której jest napisane – dostęp do rynku pracy. Nie ma w tej chwili prawa podejmować legalnie pracy – mówi Marcin Łochowski.

- Czynnika ludzkiego, humanitarnego, nie brano w ogóle pod uwagę. Myślę, że na tym etapie nikt się nad tym nie zastanawiał specjalnie. Może nie wynika to ze złej woli, ale z braku czasu i urzędników, którzy mogą odkładnie weryfikować wszystkie dane – ubolewa Łochowski.

Decyzja odmowna dotycząca czasowego pobytu w Polsce, również dla Jeleny oznacza deportację. Jej niepewna sytuacja wiąże się z problemami podjęcia pracy oraz wstrzymaniem świadczeń ze strony Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Odmowa pobytu Jeleny w Polsce odbiła się, więc także na jej dzieciach.

- Ojczyzną moich dzieci jest Polska, one nie znają Łotwy. Nigdy tam nie były. W ogóle też nie znają języka rosyjskiego. Nie wyobrażam sobie z nimi wyjazdu na Łotwę – mówi Jelena Stana i wylicza: Straciłam pracę, bo mając trójkę dzieci, z samych alimentów, czy zasiłków ciężko się utrzymać. Tym bardziej, że MOPS w Płocku wstrzymał mi 500+ i 300+ twierdząc, że jak nie mam ważnej karty pobytu to nic mi nie przysługuje. Mam same alimenty. Mam zamieszkać pod mostem?

Najgorzej na Mazowszu

Wszystkie opisywane decyzje odmowne pobytu w Polsce, wydał wojewoda mazowiecki. Jak to możliwe, że urzędzie państwowym giną dokumenty? Czy komuś na tym zależy? O sprawie opowiedziała nam była pracownica urzędu.

- Odmowy wynikają z przewlekłości pracy urzędu, z tak zwanych przeterminowanych dokumentów. Kiedy postępowanie administracyjne trwa dwa lata dokument się przeterminowuje. Urząd nie informuje cudzoziemca, że dokument się przeterminował, tylko wydaje decyzje negatywną.

Słowa byłej pracownicy urzędu, potwierdzają pełnomocnicy reprezentujący imigrantów.

- Mamy taką sytuację, że wszystkie dokumenty są przedkładane. Jest też potwierdzenie ich przedłożenia. A następnie dostajemy decyzję wojewody, że odmawia i powołuje się na brak dokumentu w aktach. Nie chce mi się wierzyć, że w tak wielu sprawach, jakie prowadzimy miało miejsce przypadkowe zaginięcie – mówi adwokat Marta Kozielska.

Brak sprawnej i rzetelnej obsługi pobytu cudzoziemców w Polsce potwierdziła Najwyższa Izba Kontroli.

- Zwróciliśmy uwagę na bardzo długi czas postępowań. W skrajnym przypadku najdłuższego postępowania trwało ponad trzy lata – mówi Radosław Kujawiński z NIK-u. Daje też inny przykład: Były sprawy, gdzie cudzoziemcy składali komplet dokumentów i można było tę sprawę załatwić. Cudzoziemiec przekładał umowę najmu mieszkania na pół roku, a jak brał to urzędnik to umowa już wygasała. Zawodziła też komunikacja na linii petenta i urzędu.

- Złożyłam skargę na wojewodę mazowieckiego do szefa urzędu ds. cudzoziemców. Odpowiedź dostałam w marcu tego roku. Skarga została uznana za zasadną. Ale nic się nie zmieniło. Postępowania przed wojewodą mazowieckim nadal wyglądają tak samo – mówi Kozielska.

Rzecznicy Mazowieckiego Urzędu do spraw Cudzoziemców oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nadzorującego jego pracę, odmówili spotkania przed kamerą. W piśmie do redakcji Uwagi!, zapewniają, że praca urzędników nie budzi większych zastrzeżeń.

- Istnieje jeszcze jeden proceder: Niszczenia dokumentów dostarczonych przez cudzoziemców, w momencie, kiedy została wystawiona negatywna decyzja. Pracownicy są zobojętnieni na cudzoziemców, ginące dokumenty, na wydawanie decyzji odmownych – mówi była urzędniczka.

- W urzędzie można było usłyszeć, że dobrze zarabiająca cudzoziemka jest su... Cudzoziemiec jest dziadem. Dziad to jest Ukrainiec, który przewiózł tutaj dzieci i nie stać go na ich utrzymanie. Takie słowa padały w rozmowach między pracownikami – dodaje.

e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
A / 1 listopada 2019 o 12:13
+6
Jak Pani jest zŁotwy to nie jest jej potrzebne zezwolenie ktoś tu kręci
Avatar
Urzędniczka / 1 listopada 2019 o 12:30
+1
Jest bardzo dużo niedopowiedzeń w reportażu, chociaż by kto jakie ma obywatelstwo. Pani z Łotwy jak skończyła polską szkołę to też nie potrzebuje zezwolenia na pracę i dziwi mnie, że skoro mieszka od 14 rż nie starała się o pobyt stały. Coś tu śmierdzi. Tak samo z facetem z Dagestanu (Rosja), to rodzinę mógł porzucić i oni tam są bezpieczni jak w rodzinie mieli takiego bojownika? Czy może rodzina się go wyrzekła?
Avatar
Zbulwersowany / 2 listopada 2019 o 02:42
0
Nie ma takiego urzędu jak Mazowiecki Urzad do Spraw Cudzoziemców. W materiale filmowym też są przekłamania. Pokazują organ nadzorujący Wojewodę w przedmiotowym zakresie. Ten artykuł to totalna ściema.
Avatar
Urzędniczka / 1 listopada 2019 o 11:30
0
Pracuję w jednym z urzędów wojewódzkich w tym wydziale i to nie do końca jest tak, że dokumenty giną. One do kogoś trafiają, ale przez nawał poczty mogą leżeć i nigdy się nie "odnaleźć" tam gdzie powinny być. Głównym problemem jest słabe opisanie Ivanów Szewczenków jest już w Polsce kilkuset, a cudzoziemcy najczęściej dokumenty opisują tylko imieniem i nazwiskiem, nie daj Boże jeszcze w spolszczonej wersji czyli inaczej niż w oficjalnych dokumentach. A to co pracownicy mówią między sobą to mówią między sobą, tu akurat była pracownica bardzo nie ładnie się zachowuje, bo wtedy pewnie śmiała się razem z nimi gdy ich nazywali "dziadami" a teraz to taka porządna.
Pracuję w jednym z urzędów wojewódzkich w tym wydziale i to nie do końca jest tak, że dokumenty giną. One do kogoś trafiają, ale przez nawał poczty mogą leżeć i nigdy się nie "odnaleźć" tam gdzie powinny być. Głównym problemem jest słabe opisanie Ivanów Szewczenków jest już w Polsce kilkuset, a cudzoziemcy najczęściej dokumenty opisują tylko imieniem i nazwiskiem, nie daj Boże jeszcze w spolszczonej wersji czyli inaczej niż w oficjalnych dokumentach. A to co pracownicy mówią między sobą to mówią między sobą, tu akurat była pracowni... rozwiń
Avatar
Polacy cicho śpią? / 1 listopada 2019 o 13:00
-1
PIS/PO po cichu ściągają do Polski miliony ukrainców, czeczeńców, hindusów, arabów, afrykańczyków, żydów. Polaków "zachęca" się do wyjazdu na zachód. Trwa swoista podmiana społeczeństwa na beznarodowe multikulti - wtedy łatwiej im kraść, zmieniać ustawy, przejmować surowce, itd.
Avatar
Gość / 1 listopada 2019 o 09:53
-2
A podobno Polacy to taki tolerancyjny i bogobojny naród...A tu okazuje się że to tylko na pokaz...
Avatar
Zbulwersowany / 2 listopada 2019 o 02:42
0
Nie ma takiego urzędu jak Mazowiecki Urzad do Spraw Cudzoziemców. W materiale filmowym też są przekłamania. Pokazują organ nadzorujący Wojewodę w przedmiotowym zakresie. Ten artykuł to totalna ściema.
Avatar
Polacy cicho śpią? / 1 listopada 2019 o 13:00
-1
PIS/PO po cichu ściągają do Polski miliony ukrainców, czeczeńców, hindusów, arabów, afrykańczyków, żydów. Polaków "zachęca" się do wyjazdu na zachód. Trwa swoista podmiana społeczeństwa na beznarodowe multikulti - wtedy łatwiej im kraść, zmieniać ustawy, przejmować surowce, itd.
Avatar
Urzędniczka / 1 listopada 2019 o 12:30
+1
Jest bardzo dużo niedopowiedzeń w reportażu, chociaż by kto jakie ma obywatelstwo. Pani z Łotwy jak skończyła polską szkołę to też nie potrzebuje zezwolenia na pracę i dziwi mnie, że skoro mieszka od 14 rż nie starała się o pobyt stały. Coś tu śmierdzi. Tak samo z facetem z Dagestanu (Rosja), to rodzinę mógł porzucić i oni tam są bezpieczni jak w rodzinie mieli takiego bojownika? Czy może rodzina się go wyrzekła?
Avatar
A / 1 listopada 2019 o 12:13
+6
Jak Pani jest zŁotwy to nie jest jej potrzebne zezwolenie ktoś tu kręci
Avatar
Urzędniczka / 1 listopada 2019 o 11:30
0
Pracuję w jednym z urzędów wojewódzkich w tym wydziale i to nie do końca jest tak, że dokumenty giną. One do kogoś trafiają, ale przez nawał poczty mogą leżeć i nigdy się nie "odnaleźć" tam gdzie powinny być. Głównym problemem jest słabe opisanie Ivanów Szewczenków jest już w Polsce kilkuset, a cudzoziemcy najczęściej dokumenty opisują tylko imieniem i nazwiskiem, nie daj Boże jeszcze w spolszczonej wersji czyli inaczej niż w oficjalnych dokumentach. A to co pracownicy mówią między sobą to mówią między sobą, tu akurat była pracownica bardzo nie ładnie się zachowuje, bo wtedy pewnie śmiała się razem z nimi gdy ich nazywali "dziadami" a teraz to taka porządna.
Pracuję w jednym z urzędów wojewódzkich w tym wydziale i to nie do końca jest tak, że dokumenty giną. One do kogoś trafiają, ale przez nawał poczty mogą leżeć i nigdy się nie "odnaleźć" tam gdzie powinny być. Głównym problemem jest słabe opisanie Ivanów Szewczenków jest już w Polsce kilkuset, a cudzoziemcy najczęściej dokumenty opisują tylko imieniem i nazwiskiem, nie daj Boże jeszcze w spolszczonej wersji czyli inaczej niż w oficjalnych dokumentach. A to co pracownicy mówią między sobą to mówią między sobą, tu akurat była pracowni... rozwiń
Avatar
Gość / 1 listopada 2019 o 09:53
-2
A podobno Polacy to taki tolerancyjny i bogobojny naród...A tu okazuje się że to tylko na pokaz...
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie 0

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020 (RPO WL).

W drodze do zatrudnienia … - bon na zasiedlenie!

W drodze do zatrudnienia … - bon na zasiedlenie! 0

Czym jest bon na zasiedlenie dla bezrobotnego do 30 roku życia i kto może się o niego ubiegać? Jeżeli jesteś osobą bezrobotną do 30 roku życia zarejestrowaną w powiatowym/miejskim urzędzie pracy (PUP/MUP), to możesz ubiegać się o bon na zasiedlenie, który stanowi gwarancję przyznania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.11.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.11.2019 0 0

W poszukiwaniu ofiar terroru komunistycznego

W poszukiwaniu ofiar terroru komunistycznego 0 0

Instytut Pamięci Narodowej zakończył poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego z lat 40. na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie. Wszystko wskazuje na to, że wydobyto szczątki więźniów przetrzymywanych na Zamku Lubelskim.

Start Lublin – GTK Gliwice 78:72. Zdecydowała czwarta kwarta

Start Lublin – GTK Gliwice 78:72. Zdecydowała czwarta kwarta 0 3

Tym razem koszykarze Davida Dedka musieli się mocno napracować na zwycięstwo, ale zanotowali siódmą wygraną w sezonie. W czwartek Start pokonał u siebie GTK Gliwice 78:72.

Parkowanie w Lublinie zdrożeje. Zła wiadomość dla posiadaczy aut hybrydowych [nowe ceny]

Parkowanie w Lublinie zdrożeje. Zła wiadomość dla posiadaczy aut hybrydowych [nowe ceny] 31 70

Miejscy radni uchwalili dziś wieczorem nowe zasady i ceny postoju w Strefie Płatnego Parkowania. Przykłady? W ścisłym centrum pierwsza godzina zdrożeje z 3 zł na 3,90 zł. Mieszkańcy strefy kupią tańszy karnet tylko pod warunkiem, że rozliczają PIT w Lublinie. A posiadacze hybryd nie będą już zwolnieni z opłat za parkowanie

Nowy cmentarz w Lublinie ma być większy od tego na Majdanku. Planują też spopielarnię zwłok

Nowy cmentarz w Lublinie ma być większy od tego na Majdanku. Planują też spopielarnię zwłok 17 58

W czwartek poznaliśmy projekt planu zagospodarowania terenów przy ul. Bohaterów Września, gdzie ma powstać nowy cmentarz komunalny, większy niż ten na Majdanku. Miejscy planiści proponują, by powstała tu także spopielarnia zwłok. Czy to dobry pomysł? Uwagi można zgłaszać Urzędowi Miasta do 30 grudnia

Akwarele Michała Suffczyńskiego
23 listopada 2019, 18:00

Akwarele Michała Suffczyńskiego 0 0

„Chwile zatrzymane” to tytuł wystawy prac artysty o których krytycy piszą, że cechuje je ogromna dbałość o jakość wypowiedzi malarskiej i wyrafinowany warsztat akwarelowego wirtuoza

Lublin: Miasto opłaci dodatkowe patrole policjantów

Lublin: Miasto opłaci dodatkowe patrole policjantów 1 5

Ponad ćwierć miliona złotych ma wydać w przyszłym roku samorząd Lublina na opłacenie dodatkowych patroli policji, które będą chodzić po ustalonych przez miasto trasach.

Nowy hotel w Lublinie w nietypowym stylu [zdjęcia]
galeria

Nowy hotel w Lublinie w nietypowym stylu [zdjęcia] 0 7

W niedzielę hotel Ibis Styles Lublin Stare Miasto zaprasza na Dzień Otwarty. Od godz. 10 do 17 oprowadzanie po wszystkich zakamarkach i mały poczęstunek.

Nowy dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej: Jestem optymistą

Nowy dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej: Jestem optymistą 4 8

Rozmowa z Adamem Chodzińskim, nowym dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Wyższe podatki w Lublinie. Wzrosną od stycznia 2020 roku

Wyższe podatki w Lublinie. Wzrosną od stycznia 2020 roku 16 35

Radni zatwierdzili w czwartek prezydencki pomysł na podwyżkę podatku od nieruchomości, którego obecne stawki obowiązują już drugi rok. Przyszłoroczne mają być większe. Podatek za 60-metrowe mieszkanie wzrośnie o 1,5 zł, w przypadku centrów handlowych podwyżka będzie liczona w dziesiątkach tysięcy złotych

Spróbowali 100-letnich win znalezionych w muzeum w Kozłówce [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Spróbowali 100-letnich win znalezionych w muzeum w Kozłówce [zdjęcia, wideo] 126 28

Wina znalezione podczas remontu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce niemal na pewno pochodzą sprzed I wojny światowej. Znaleziskiem zajęli się eksperci, którzy po degustacji ocenili, że jeden ze stuletnich trunków smakuje świeżo, jakby miał 30–40 lat

Lublin: Zmiany na zatłoczonym skrzyżowaniu. Miasto obiecuje upłynnić ruch
galeria

Lublin: Zmiany na zatłoczonym skrzyżowaniu. Miasto obiecuje upłynnić ruch 4 23

Miasto zapowiada zmiany na skrzyżowaniu ul. Kunickiego z Wolską, 1 Maja i pl. Bychawskim. Usprawniony ma być skręt w prawo w ul. Kunickiego.

Lubelskie: Rolnicy wyjadą jutro ciągnikami na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza"
galeria

Lubelskie: Rolnicy wyjadą jutro ciągnikami na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza" 71 38

Rolnicy znowu o sobie przypominają. Wyjadą na drogi, m.in. w Radzyniu Podlaskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.