Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

24 stycznia 2020 r.
18:31

Krowy rażone prądem w głowę i wymiona. Drastyczne nagrania z ubojni

330 12 A A

- Były uderzane poganiaczem w wymiona, rażone prądem w głowę, wykręcano im ogon – mówią przedstawiciele fundacji „Viva!”, którzy zarejestrowali jak wygląda wyprowadzanie zwierząt z ciężarówek w jednym z zakładów w środkowej Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Redakcja Uwagi! TVN pojawiła się wraz z wolontariuszami fundacji „Viva!” na tyłach jednej z ubojni położonej w środkowej Polsce. Przez szczelinę w ogrodzeniu obserwowała rozładunek transportu krów. Pracownik, okładając zwierzęta pałką, próbował jak najszybciej wygonić je na rzeź.

W tym samym miejscu przez kilka miesięcy obserwację prowadzili wolontariusze „Vivy!”.

- Na nagraniach widzimy jak mężczyzna poganiaczem elektrycznym uderza prosto w głowę. Robi to przy dwóch innych pracownikach. Można sobie wyobrazić to, jakby ktoś dostał prądem w twarz albo w oko – mówi Łukasz Musiał z fundacji „Viva!”.

Używanie zarejestrowanych na filmie elektrycznych poganiaczy, które rażą zwierzęta prądem o napięciu, co najmniej pięciu tysięcy woltów, jest dozwolone, ale w bardzo ograniczonym zakresie.

Impuls musi trwać nie dłużej niż sekundę. Można go kierować jedynie w zad zwierzęcia, a między uderzeniami powinna nastąpić za każdym razem dłuższa przerwa.

- Na nagraniu widać, że mężczyzna poganiaczem celuje w wymiona, co jest nielegalne. Bardzo powszechne w tej rzeźni jest wykręcanie i łamanie ogonów. Udało się to zarejestrować na wielu nagraniach. Poprzez ból zwierzęta są w ten sposób zmuszane do opuszczenia ciężarówki. Często też krowa atakowana jest z dwóch stron. Wtedy krowa nie wie, w którą stronę iść. Często wraca na ciężarówkę – mówi Musiał.

- Na nagraniu widzimy też leżące krowy. Widzimy, jak mężczyzna prądem próbuje zmusić leżaka, żeby wstał. Inna krowa tratuje tego leżaka – dodaje Musiał.

- Jest jasne i oczywiste, że te zwierzęta były traktowane w sposób absolutnie okrutny. To było absolutnie zbędne okrucieństwo – podkreśla prof. Wojciech Pisula, specjalista ds. zachowania zwierząt z Polskiej Akademii Nauk.

Spółka „McKeen Beef” działa od 10 lat i szczyci się niedawno oddanym do użytku nowoczesnym zakładem. 90 proc. produkcji trafia na eksport do Unii Europejskiej, a w swej ofercie „McKeen Beef” ma nawet mięso pochodzące z uboju rytualnego.

Sprawa Witkowa

- Nie jest to pierwsze śledztwo „Vivy!”, ujawniające takie praktyki. Raczej można powiedzieć, że takie nieprawidłowości występują pod każdą rzeźnią. W rzeźniach nie pracują osoby empatyczne, wrażliwe na krzywdę zwierząt, ale osoby wręcz kompletnie na to znieczulone. Czasami mam wrażenie oglądając takie filmy, że to jest katowanie zwierząt dla przyjemności. Przez wiele lat walczyliśmy o to, żeby organy ścigania uznawały takie traktowanie zwierząt za przestępstwo – mówi adwokat Katarzyna Topczewska.

Zdaniem prawniczki biegli sądowi bagatelizowali problem.

- Tak naprawdę dopiero sprawa Witkowa była przełomem. Wówczas biegli uznali, że to jest znęcanie się nad zwierzętami. Że to jest niedopuszczalne.

Iwona Gdula, czytając w październiku 2019 roku uzasadnienie do wyroku w sprawie znęcania się nad zwierzętami przez pracowników „Agrofirmy” Witkowo, mówiła:

„Biegli wyraźnie wskazali, że sprawcy używali różnych przedmiotów w tym niedopuszczalnych przez prawo. A jeżeli były profesjonalne to w sposób niezgodny z prawem. W sposób wywołujący u zwierząt ból i cierpienie. Zakazane jest stosowanie poganiaczy lub innych narzędzi z zaostrzonymi końcami (…), bicie zwierząt twardymi przedmiotami, bicie po głowie, nie może być inaczej traktowane jak znęcanie się nad zwierzęciem”.

Sprawą Witkowa Uwaga! zajmowała się trzy lata temu. Działacze „Vivy!” zarejestrowali wówczas bicie zwierząt idących na rzeź . Zwierzęta, także ranne były kopane i rażone prądem.

- Jest parę incydentów, które rzeczywiście nie powinny mieć miejsca. W większości ludzie zachowali normalność, bo mają poganiacze. Parę sztuk jest opornych, gdzie niepotrzebnie użyli jakiś pałek. Wyciągnie się konsekwencje. Dziękujemy za to, i to nastąpi natychmiastowa rozmowa z kierownictwem przetwórni i na pewno nastąpi radykalna poprawa – mówił przedstawiciel firmy.

Wówczas dwaj pracownicy ubojni zostali skazani za znęcanie się nad zwierzętami rzeźnymi na kary bezwzględnego pozbawienia wolności. Wyrok był precedensowy.

Zdaniem adwokat Katarzyny Topczewskiej właściciele rzeźni często wiedzą, że o niewłaściwym rozładunku zwierząt.

- Aczkolwiek w postępowaniach karnych zasłaniają się tym, że nie mają takiej świadomości. Ale przecież to się dzieje cały czas. To nie są jednostkowe przypadki. Wszystkie śledztwa fundacji wykazywały, że codziennie dochodzi do takich zachowań, niemal każdy transport wyładowany jest w podobny sposób.

Inspekcja weterynaryjna

Na nagraniach, które pokazała „Viva!” widać pracownika inspekcji weterynaryjnej.

- To zakładowy weterynarz, który wyznaczony jest do ubojni. On widzi, jakie przedmioty są używane. Byli też inni lekarze, przynajmniej dwie osoby, które z nagrań można zweryfikować. Nie widzieliśmy ani razu, żeby inspekcja weterynaryjna reagowała – zaznacza Musiał.

- To jest wyjątkowo przykre, że lekarz weterynarii, który powinien stać na straży tego, aby rozładunek przebiegał humanitarnie stoi, patrzy i nie reaguje. To w mojej ocenie jest przestępstwo urzędnicze, przestępstwo niedopełnienia obowiązków. W takich sprawach pracownicy często zasłaniają się tym, że obok był lekarz weterynarii i gdyby coś było nie w porządku to lekarz weterynarii powinien reagować – mówi Topczewska.

Przestrzegania praw zwierząt powinni pilnować przypisani do rzeźni weterynarze, którzy nie zawsze reagują na zaobserwowane nieprawidłowości, a nawet przestępstwa. Choć formalnie podlegają powiatowemu inspektorowi weterynarii, ich zatrudnienie i pensja zależy od istnienia zakładu, w którym pracują.

- My, jako inspekcja cały czas nad tym pracujemy. Jesteśmy uwrażliwieni. Problem jest też taki, że nie jesteśmy w stanie być tam cały czas. Będziemy podejmować działania w stosunku do zakładu, ponieważ to zakład jest odpowiedzialny za przyjęcie żywca. Zrobię wszystko, żeby to wyeliminować i poprawić tę pracę – zapewnia Jan Radzimski, powiatowy lekarz weterynarii w Turku.

Kto odpowiada za cierpienie zwierząt?

Zarejestrowane sceny wyprowadzania zwierząt zgodzili się obejrzeć współwłaścicielka zakładu i jego dyrektor.

- Wszelkich informacji udzielimy za pośrednictwem naszego biura prasowego na piśmie – przekazali.

Redakcja Uwagi! TVN wysłała do szefostwa firmy szereg pytań m.in. czy wiedzieli, jak w praktyce wygląda rozładunek przywiezionego na ubój bydła i czy akceptują pokazane na filmie traktowanie zwierząt. W odpowiedzi zamiast konkretów dostała odpowiedź m.in., że pracownicy są szkoleni i mają pilnować dobrostanu zwierząt. A liczne kontrole przeprowadzane w zakładzie nie wykazały nieprawidłowości.

Prof. Wojciech Pisula nie ma wątpliwości, że szefowie zakładu również odpowiadają za cierpienie zwierząt.

- Istnieją sposoby doprowadzenia tego zwierzęcia do sytuacji, w której zostanie uśmiercone bez tego rodzaju seansu tortur, które w tym przypadku widzieliśmy. Ci pracownicy, zachowywali się absolutnie skandalicznie. W moim przekonaniu są winni, ale nie są wyłącznymi winnymi. Co najmniej taki sam ciężar odpowiedzialności można położyć na zarządzających tym interesem. To jest ich odpowiedzialność, żeby ludzi szkolić, dopilnowywać procedur, żeby do takich sytuacji nie dochodziło.

- Po zapoznaniu się z materiałem nie mam żadnych wątpliwości, że doszło do przestępstwa znęcania się nad zwierzętami. W związku z tym składamy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia takiego przestępstwa. Mam nadzieję, że prokuratura wyjaśni nie tylko rolę pracowników, ale też urzędowych lekarzy weterynarii i zarzuty usłyszą wszystkie osoby, które swoim zachowaniem dopuściły się tego, aby te zwierzęta cierpiały – mówi Topczewska.

e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
taka jest prawda / 24 stycznia 2020 o 21:14
+6
każdy kęs mięsa, który konsument zjada jest okupiony cierpieniem i śmiercią setek tysięcy zwierząt, taka smutna prawda, gdyby w szkole podstawowej organizowany wycieczki do rzeźni żeby dzieci zobaczyły skąd bierze się mięso, wtedy może by coś zaświtało w ludzkich głowach, ludzka cywilizacja to cywilizacja śmierci - dobrze to ujął JP2, tylko, ze kontekst jest znacznie bardziej prozaiczny
Avatar
Samuel Langhorne Clemens / 24 stycznia 2020 o 21:12
+5
cytat biedaka "To niech jeden z drugim wejdzie i wyprowadzi na sznureczku."
  Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Avatar
czytelnik / 25 stycznia 2020 o 07:46
+4
gdzie jest powiatowy lekarz weterynarii, wojewódzki a nawet główny dlaczego nie reagują może to kolesie badają???
Avatar
czytelnik / 25 stycznia 2020 o 06:27
+4
taki lekarz weterynarii nie powinien badać w rzeżni do końca życia. O postępowaniu ze zwierzętami rzeżnymi są odpowiednie przepisy jeśli ich nie przestrzega to won z zakładu!!! wstyd dla weterynarii ale czy przełożeni reagują????
Avatar
Gość / 24 stycznia 2020 o 21:34
+3
te fujary z vivy powinny sie same zatrudnić do wyładunku i bedzie dobrze ,do każdej krówki bedom przed wysiadką przemawiać po francuskuu ,bo to jenzyka miłości s'il vous plaît, Madame na ziemie i krówki pójdą ,jak cholera,może ich jeszcze w podzięce własną kupką rzadka poczęstują
 Co za dzban:(
Avatar
Samuel Langhorne Clemens / 24 stycznia 2020 o 21:16
+1
cytat kolejnego kmiota "te fujary z vivy powinny sie same zatrudnić do wyładunku i bedzie dobrze ,do każdej krówki bedom przed wysiadką przemawiać po francuskuu ,bo to jenzyka miłości s'il vous plaît, Madame na ziemie i krówki pójdą ,jak cholera,może ich jeszcze w podzięce własną kupką rzadka poczęstują" Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
 
Avatar
xxx / 24 stycznia 2020 o 19:31
0
Macie PiSdzielce swoje panstwo prawa
 A za czasów  POpaprańców tego nie było uważasz ?
Avatar
Gość / 24 stycznia 2020 o 18:47
0
Macie PiSdzielce swoje panstwo prawa
Avatar
hehe / 24 stycznia 2020 o 23:29
-1
cytat kolejnego kmiota "te fujary z vivy powinny sie same zatrudnić do wyładunku i bedzie dobrze ,do każdej krówki bedom przed wysiadką przemawiać po francuskuu ,bo to jenzyka miłości s'il vous plaît, Madame na ziemie i krówki pójdą ,jak cholera,może ich jeszcze w podzięce własną kupką rzadka poczęstują"   Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.  
albo zostać na stałe durnym popaprancem ze zlasowanym przez tvn łbem,a minusy wsadzcie sobie w d.. kmioty
 
  rozwiń
Avatar
JP3 / 24 stycznia 2020 o 23:31
-2
każdy kęs mięsa, który konsument zjada jest okupiony cierpieniem i śmiercią setek tysięcy zwierząt, taka smutna prawda, gdyby w szkole podstawowej organizowany wycieczki do rzeźni żeby dzieci zobaczyły skąd bierze się mięso, wtedy może by coś zaświtało w ludzkich głowach, ludzka cywilizacja to cywilizacja śmierci - dobrze to ujął JP2, tylko, ze kontekst jest znacznie bardziej prozaiczny
 masz racje ,i inni też ,to brutalny świat,lepiej sie stąd  gwałtownie wycofajcie na stałe
Avatar
czytelnik / 25 stycznia 2020 o 07:46
+4
gdzie jest powiatowy lekarz weterynarii, wojewódzki a nawet główny dlaczego nie reagują może to kolesie badają???
Avatar
czytelnik / 25 stycznia 2020 o 06:27
+4
taki lekarz weterynarii nie powinien badać w rzeżni do końca życia. O postępowaniu ze zwierzętami rzeżnymi są odpowiednie przepisy jeśli ich nie przestrzega to won z zakładu!!! wstyd dla weterynarii ale czy przełożeni reagują????
Avatar
JP3 / 24 stycznia 2020 o 23:31
-2
każdy kęs mięsa, który konsument zjada jest okupiony cierpieniem i śmiercią setek tysięcy zwierząt, taka smutna prawda, gdyby w szkole podstawowej organizowany wycieczki do rzeźni żeby dzieci zobaczyły skąd bierze się mięso, wtedy może by coś zaświtało w ludzkich głowach, ludzka cywilizacja to cywilizacja śmierci - dobrze to ujął JP2, tylko, ze kontekst jest znacznie bardziej prozaiczny
 masz racje ,i inni też ,to brutalny świat,lepiej sie stąd  gwałtownie wycofajcie na stałe
Avatar
hehe / 24 stycznia 2020 o 23:29
-1
cytat kolejnego kmiota "te fujary z vivy powinny sie same zatrudnić do wyładunku i bedzie dobrze ,do każdej krówki bedom przed wysiadką przemawiać po francuskuu ,bo to jenzyka miłości s'il vous plaît, Madame na ziemie i krówki pójdą ,jak cholera,może ich jeszcze w podzięce własną kupką rzadka poczęstują"   Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.  
albo zostać na stałe durnym popaprancem ze zlasowanym przez tvn łbem,a minusy wsadzcie sobie w d.. kmioty
 
  rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2020 o 21:34
+3
te fujary z vivy powinny sie same zatrudnić do wyładunku i bedzie dobrze ,do każdej krówki bedom przed wysiadką przemawiać po francuskuu ,bo to jenzyka miłości s'il vous plaît, Madame na ziemie i krówki pójdą ,jak cholera,może ich jeszcze w podzięce własną kupką rzadka poczęstują
 Co za dzban:(
Avatar
Samuel Langhorne Clemens / 24 stycznia 2020 o 21:16
+1
cytat kolejnego kmiota "te fujary z vivy powinny sie same zatrudnić do wyładunku i bedzie dobrze ,do każdej krówki bedom przed wysiadką przemawiać po francuskuu ,bo to jenzyka miłości s'il vous plaît, Madame na ziemie i krówki pójdą ,jak cholera,może ich jeszcze w podzięce własną kupką rzadka poczęstują" Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
 
Avatar
taka jest prawda / 24 stycznia 2020 o 21:14
+6
każdy kęs mięsa, który konsument zjada jest okupiony cierpieniem i śmiercią setek tysięcy zwierząt, taka smutna prawda, gdyby w szkole podstawowej organizowany wycieczki do rzeźni żeby dzieci zobaczyły skąd bierze się mięso, wtedy może by coś zaświtało w ludzkich głowach, ludzka cywilizacja to cywilizacja śmierci - dobrze to ujął JP2, tylko, ze kontekst jest znacznie bardziej prozaiczny
Avatar
Samuel Langhorne Clemens / 24 stycznia 2020 o 21:12
+5
cytat biedaka "To niech jeden z drugim wejdzie i wyprowadzi na sznureczku."
  Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Avatar
Gość / 24 stycznia 2020 o 19:49
-14
te fujary z vivy powinny sie same zatrudnić do wyładunku i bedzie dobrze ,do każdej krówki bedom przed wysiadką przemawiać po francuskuu ,bo to jenzyka miłości s'il vous plaît, Madame na ziemie i krówki pójdą ,jak cholera,może ich jeszcze w podzięce własną kupką rzadka poczęstują
Avatar
Gość / 24 stycznia 2020 o 19:46
-7
To niech jeden z drugim wejdzie i wyprowadzi na sznureczku.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Energia Kozienice - Lublinianka 1:1. Za dużo zmarnowanych sytuacji

Energia Kozienice - Lublinianka 1:1. Za dużo zmarnowanych sytuacji 0 0

Lublinianka powinna wygrać w sobotę z Energią Kozienice, ale zmarnowała kilka dobrych sytuacji. Efekt? Wynik remisowy 1:1.

Skoki Narciarskie. Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs w Rasnovie
film

Skoki Narciarskie. Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs w Rasnovie 0 0

Drugie miejsce zajął Niemiec Karl Geiger, trzeci był jego rodak Constantin Schmid

Są jeszcze dostępne bilety na spektakl "Klaps! 50 twarzy Greya"
9 marca 2020, 18:00

Są jeszcze dostępne bilety na spektakl "Klaps! 50 twarzy Greya" 0 0

9 marca o godz. 18 na scenie Centrum Spotkania Kultury (plac Teatralny 1) Teatr Polonia zaprezentuje spektakl komediowy "Klaps! 50 twarzy Greya" w gwiazdorskiej obsadzie. Można jeszcze nabywać wejściówki na przedstawienie.

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej
film

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej 0 2

Warszawa. W piątek wieczorem odeszli nasi towarzysze służby: Magnet, Jogin, Edamis, Lasso, Jerk i Long. Brakuje słów, by opisać rozmiar tej tragedii. Żegnajcie nasi niebiescy bracia – napisała Komenda Stołeczna Policji po tragicznym wypadku, do którego na terenie policyjnych koszar w Warszawie. W wyniku awarii ciepłowniczej zginęło sześć policyjnych psów.

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Porażka w generalnym sprawdzianie

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Porażka w generalnym sprawdzianie 0 3

W ostatnim sparingu przed startem rozgrywek Górnik Łęczna przegrał w Tychach z tamtejszym GKS. Już w najbliższy weekend zielono-czarni zagrają pierwszy mecz o punkty w tym roku

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż 0 2

Znowu dobry wynik młodej drużyny z Chełma. W sobotę podopieczni Jana Konojackiego pokonali występującą w zamojskiej klasie okręgowej Omegę Stary Zamość 4:0.

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej 9 2

Zwłoki mężczyzny zauważono na rzece Krzna dzisiaj po godz. 9 - informuje portal bp24.pl. Na miejscu pracują służby ratownicze. Na razie nie udało się ustalić tożsamości mężczyzny.

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11"
Magazyn

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11" 16 5

W połowie lutego opublikowaliśmy tekst, w którym pracownicy sklepów skarżyli się na wyjątkowo wyczerpującą ich zdaniem pracę na tzw. kasach samoobsługowych. Artykuł wzbudził ogromne poruszenie. Pracownicy innych branż denerwowali się, że ich zajęcia są znacznie trudniejsze. Pracownicy sklepów apelowali: „Nie narzekajmy! Cieszmy się, że nie wyparły nas jeszcze roboty”.

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu 0 0

Zwycięstwo w lidze, wygrana w Pucharze Polski, a teraz także przy okazji gry kontrolnej. W sobotę Motor Lublin pokonał w Puławach tamtejszą Wisłę 3:1.

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h 5 1

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który może powiać dzisiaj wieczorem i w nocy w całym województwie lubelskim. W porywach będzie on osiągał prędkość nawet 75 km/h.

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą 9 0

W tym roku już po raz 19. tancerze z całej Polski będą rywalizować w turnieju „O pierścień księżnej Izabeli” w Puławach. Impreza promująca tradycyjne, polskie tańce zmieni oprawę. Miasto skorzysta z obiektu przy ZST.

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe
22 lutego 2020, 18:00

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe 0 0

Nietypowo, bo w sobotę, Dzielnicowym Dom Kultury Czuby Południowego (ul. Wyżynna 16) zaprasza na kolejną odsłonę cyklu "Piątek wieczorową porą". Wszystko z powodu 5. urodzin DDK. Będzie zabawa w stylu PRL. Start 22 lutego o godz. 18.

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało 0 2

Kierowca jechał zbyt szybko, a jego samochód wypadł z drogi w pobliżu miejscowości Korolówka-Osada (pow. włodawski) i dachował w przydrożnym rowie. 37-latek wyszedł z tego zdarzenia bez szwanku.

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny
Magazyn

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny 17 5

Górnik Łęczna kończy zimowy okres przygotowawczy. W sobotę zespół trenera Kamila Kieresia rozegra ostatni sparing przed startem drugiej ligi. W niedzielę wieczorem drużyna zaprezentuje się kibicom, a już w przyszły weekend rozegra pierwszy w tym roku mecz o ligowe punkty. Cel na najbliższą rundę jest jasny: awans do Fortuna I Ligi. Tym bardziej, że w tym sezonie klub świętował 40-lecie istnienia

Próba porwania 6-letniej dziewczynki na dworcu w Łodzi. Sprawca zatrzymany
film

Próba porwania 6-letniej dziewczynki na dworcu w Łodzi. Sprawca zatrzymany 0 1

Łódź. 65-letni Litwin próbował porwać 6-letnią dziewczynkę na łódzkim dworcu. Zarejestrowały to kamery monitoringu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.