Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

6 sierpnia 2020 r.
21:10

Nastolatkowie z problemami psychicznymi będą musieli wybierać między leczeniem a nauką?

12 0 A A
(fot. x-news/ Uwaga! TVN)

Dziesiątki młodych ludzi z zaburzeniami psychiatrycznymi żyje w niepewności. Od kilku miesięcy Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za ich terapię w dziennych oddziałach psychiatrycznych. Lekarze alarmują, że ta sytuacja może doprowadzić do dramatycznych sytuacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Oddział dzienny psychiatryczny w Gdańsku

Na oddział dzienny psychiatryczny w Gdańskim Centrum Zdrowia każdego roku trafiają dziesiątki młodych ludzi. - Ten oddział powstał 16 lat temu. Teraz mamy w okresach jesienno-zimowych około 50-60 osób. To jest bardzo dużo – mówi Kalina Skwarska, psychiatra i ordynator Oddziału Dziennego Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży w Gdańskim Centrum Zdrowia. I dodaje: To jest młodzież, która jest bardzo wrażliwa, depresyjna, z problemami w rodzinie i w relacjach z rówieśnikami. Najczęściej po próbach samobójczych, z myślami samobójczymi.

Na oddział trafia młodzież z różnymi problemami: cechami syndromu Aspergera, ADHD, lękiem społecznym, nerwicą natręctw, atakami paniki, depresją, FAS – Alkoholowym Zespołem Płodowym, zespołem stresu pourazowego.

- Te dzieci są w okresie wchodzenia w dorosłość. To jest bardzo kryzysowy moment, ponieważ młodzież z zaburzeniami psychicznymi często boi się dorastania. Pomagamy im przekroczyć tę barierę. Dajemy im możliwość przebywania w przyjaznym otoczeniu nauki i leczenia. Naszym celem jest nauczenie ich, jak sobie radzić w dorosłości – tłumaczy Kalina Skwarska.

Oddział dzienny pomaga nastolatkom

Na gdański oddział dzienny trafia młodzież, która z powodu zaburzeń psychicznych, często nie radziła sobie w szkole. Tu, dzięki wsparciu specjalistów, nadrabiali zaległości. Wielu z nich mogło przebywać na oddziale do ukończenia nauki, czasem nawet do 21. roku życia, a za ich terapię płacił Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jedną z pacjentek oddziału dziennego jest Helena. Nastolatka trafiła tam rok temu, ponieważ, jak sama mówi, zdała sobie sprawę, że nie jest w stanie chodzić do zwykłej szkoły. Czuła się w niej nierozumiana, nie miała wsparcia, którego potrzebowała. - Myślę, że oddział dzienny Helenie pomógł wejść w rytm nauki. Potrafiła w miarę konsekwentnie odrabiać prace domowe, na czas spotykać się online z nauczycielami. Patrzyliśmy na to z satysfakcją – mówi pan Michał, ojciec Heleny.

- Zaczęła współpracować z nami, z nauczycielami. Zaufała im. Po raz pierwszy w życiu ma terapeutkę, która potrafi z nią rozmawiać i Helenka się przy niej rozwija. To jest ogromna wartość dla nas wszystkich – dodaje pani Barbara, matka nastolatki.

- Spodobało mi się to, jak zachowują się nauczyciele, że są tacy, jak powinni być wszędzie. Są wyrozumiali, pomocni. (…) Widziałam u siebie bardzo dużą poprawę, nawet moi znajomi to zauważyli – mówi Helena.

„Młodzi dorośli będą wybierać między leczeniem a nauką”

Na początku roku, nad oddziałem dziennym psychiatrycznym w Gdańskim Centrum Zdrowia zawisły ciemne chmury.

- Dostaliśmy nagle telefon, że jest niebezpieczeństwo, że nasza córka zostanie pozbawiona możliwości nauki w tej szkole, ponieważ ukończyła 18 lat. Wyszło nowe rozporządzenie, które spowodowało, że jej pobyt nie będzie już refundowany – mówi pani Barbara, matka Heleny.

- Jestem sfrustrowany. Sytuacja jest bardzo ciężka, bo to były wieloletnie zmagania, a teraz trzeba będzie wszystko zacząć od nowa – dodaje ojciec, pan Michał.

Nowe przepisy dotyczące pobytu pełnoletnich osób w oddziałach otwartych psychiatrycznych precyzują sposób finansowania ich terapii. Narodowy Fundusz Zdrowia zdecydował, że nie będzie pokrywał kosztów terapii osób, które ukończyły 18 lat, odsyłając ich tym samym do poradni psychiatrycznych lub oddziałów dla dorosłych.

- Osoba po kryzysie psychicznym, która jest młodym dorosłym lub jest tuż po skończeniu 18 lat, nie może wrócić do swojej macierzystej szkoły. Młodzi dorośli przed maturą będą musieli podjąć decyzję, czy kontynuować leczenie, czy naukę. Oddziały dzienne dla osób dorosłych nie zapewniają możliwości nauki – tłumaczy Łukasz Szostakiewicz, psychiatra z Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

Przerwanie terapii może mieć tragiczne skutki

- Moja siostra jest teraz w takiej sytuacji. Ma iść do trzeciej klasy liceum, za miesiąc kończy 18 lat i nie wyobrażam sobie, że wróci do normalnego liceum, w którym nigdy nie była. Od gimnazjum miała nauczanie indywidualne, a potem trafiła na oddział dzienny. Będzie musiała zmienić całe otoczenie – mówi Małgorzata.

Pani Małgorzata w przeszłości również uczestniczyła w terapii na gdańskim oddziale dziennym. Trafiła tam, ponieważ nie radziła sobie z trudną sytuacją rodzinną.

- Mój tata ma chorobę afektywną dwubiegunową i jest alkoholikiem. Było dość ciężko. Nie dawałam sobie z tym rady, bardzo się tego wstydziłam. Do 18. roku życia miałam siedem prób samobójczych. Bardzo pomogło mi, że byłam na oddziale dziennym, gdzie mogłam przejść terapię – mówi.

- Boimy się, że jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to moja siostra prawdopodobnie nie zda. Trafi do szpitala psychiatrycznego z powodu pogorszenia stanu psychicznego – dodaje.

- Absolutnie nie może być tak, że młodzież nie będzie miała możliwości kontynuacji leczenia. Naprawdę podziwiam ludzi, którzy o tym decydują i się tego nie boją. Chyba jest im wszystko jedno, czy ten człowiek się zabije czy nie – mówi Kalina Skwarska, psychiatra i ordynator Oddziału Dziennego Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży w Gdańskim Centrum Zdrowia.

- Gdy młodzież przedwcześnie kończy leczenie, to skutkiem często są samobójstwa. Osoby, które się nie leczą, wypadają z rynku pracy, popadają w uzależniania. To są zjawiska zbadane i opisane – dodaje.

Co będzie z 18-latkami? „Nie ma dla nich żadnej oferty”

Dlaczego NFZ ograniczył potrzebującym prawo do korzystania z nauki i terapii? Gdzie mają szukać kompleksowej opieki pełnoletni, którzy chcą ukończyć edukację?

W odpowiedzi NFZ zapewnił nas, że finansuje terapię osób, które w trakcie pobytu na oddziale dziennym ukończyły 18. rok życia. Tymczasem rzeczywistość w Gdańskim Centrum Zdrowia jest zgoła odmienna.

- NFZ od lutego w zasadzie przestał nam płacić i musieliśmy oddać jeszcze pieniądze za styczeń. Pytaliśmy, co mamy zrobić z 18-latkami i czy NFZ za nich zapłaci. Dostaliśmy odpowiedź, w której Fundusz powołuje się na rozporządzenie Ministra Zdrowia z 16 czerwca. Powiedziano nam, że edukacja nie jest w ich kręgu zainteresowań – mówi Kalina Skwarska.

- Mam taką pacjentkę, która ma 18 lat, kończy teraz 8. klasę, i zostaje w próżni. Nie może pójść do szkoły zawodowej, bo takie szkoły też nie przyjmują 18-latków. Nie ma dla niej żadnej innej oferty – opowiada.

„Ktoś dał mi szansę i nagle ją odebrał”

- Brak mi słów. Po tylu latach znaleźliśmy dla niej miejsce, gdzie ona zaczęła się rozwijać i nagle ma to zostać nam odebrane. Nie wyobrażam sobie tego – mówi pani Barbara, matka Heleny.

- To, że nagle prawnie staję się dorosła, nie zmienia mi umysłu. Ja nadal się uczę i chcę się uczyć. Do matury zostały mi jeszcze dwa lata. Przez tę decyzję będę musiała wrócić do zwykłej szkoły, gdzie sobie nie radzę – mówi Helena i dodaje: Ktoś dał mi szansę i nagle ją odebrał.

- Jeśli faktycznie do tego dojdzie, to wysiądziemy z Helenką z pociągu, który jechał do celu i znowu będziemy się błąkać po polach. Dzieci, które zostaną pozbawione możliwości rozwoju w szkole, która im się należy, będą jak wyrzucone bezpańskie psy. Ja nie wiem, jak one sobie poradzą. Myślę, że w dorosłym życiu będą musiały leczyć traumę po takiej edukacji. Być może część skończy edukację, ale przepłaci to zdrowiem – dodaje jej matka.

Po tym, jak zajęliśmy się tą sprawą, Ministerstwo Zdrowia zapewniło nas, że będzie trybie pilnym analizować kwestie finansowania pełnoletnich pensjonariuszy oddziałów dziennych psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ariel Wawszczyk (Motor Lublin): Z debiutu nie do końca jestem zadowolony

Ariel Wawszczyk (Motor Lublin): Z debiutu nie do końca jestem zadowolony

Rozmowa z Arielem Wawszczykiem, piłkarzem Motoru Lublin

Kurów. Usłyszał huk przed domem, wyjrzał, a na jego rabatce stoi rozbite volvo

Kurów. Usłyszał huk przed domem, wyjrzał, a na jego rabatce stoi rozbite volvo

Z samochodu wysiadł mężczyzna, oświadczył że nie potrzebuje pomocy i odszedł. Kiedy zatrzymała go policja, miał 1,4 promila alkoholu w organizmie.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zakażony koronawirusem

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zakażony koronawirusem

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar ma pozytywny wynik testu na COVID-19 – poinformowało biuro RPO.

Musiał wracać na piechotę ze szpitala. Z siekierą w dłoni rzucił się na matkę

Musiał wracać na piechotę ze szpitala. Z siekierą w dłoni rzucił się na matkę

45-latek z okolic Józefowa nad Wisłą odpowie za usiłowanie zabójstwa. Wpadł w szał po tym, jak musiał piechotą wracać ze szpitala w Kraśniku. Z siekierą w rękach zaatakował swoją matkę i wujka.

Burmistrz Kazimierza Dolnego już bez zastępcy. „Nasza forma współpracy wyczerpała się”

Burmistrz Kazimierza Dolnego już bez zastępcy. „Nasza forma współpracy wyczerpała się”

Dariusz Wróbel nie jest już zastępcą burmistrza Kazimierza Dolnego. Na razie nie wiadomo co było powodem takiej decyzji burmistrza.

Panika w szkole w Zielonej Górze. Uczennica zaczęła atakować nożem przypadkowe osoby

Panika w szkole w Zielonej Górze. Uczennica zaczęła atakować nożem przypadkowe osoby

Do dramatycznych wydarzeń doszło we wtorek rano w 5 LO w Zielonej Górze. W szkole wybuchła panika po tym jak jedna z uczennic zaczęła atakować nożem przypadkowe osoby.

Witold Chwastyniak (Polski Cukier Avia): Na tabelę spojrzę w połowie lub końcówce sezonu

Witold Chwastyniak (Polski Cukier Avia): Na tabelę spojrzę w połowie lub końcówce sezonu

Rozmowa z Witoldem Chwastyniakiem, trenerem Polski Cukier Avii Świdnik

Cyber - podróż – atrakcje Wojciechowa w aplikacji on-line
galeria

Cyber - podróż – atrakcje Wojciechowa w aplikacji on-line

Zagadkowa wieża, kuźnia, tajemnicze artefakty z żelaza i odległa, barwna historia w tle – to nie scenariusz filmu fantasy, ani gry komputerowej. To największe atrakcje podlubelskiego Wojciechowa, zaprezentowane w nowopowstałej aplikacji on-line. Dzięki niej ci, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z ofertą turystyczną tej malowniczej miejscowości, mogą to zrobić bez wychodzenia z domu. Dla osób znających wojciechowskie zabytki, aplikacja to możliwość spojrzenia na nie z nowego punktu widzenia

Dwa podobne wypadki koło Puław jednego dnia. Dwie ciężarówki w rowie i obie marki Daf
galeria

Dwa podobne wypadki koło Puław jednego dnia. Dwie ciężarówki w rowie i obie marki Daf

– W obydwu przypadkach kierujący ciężarowymi dafami, na skutek zaśnięcia spowodowanego zmęczeniem zjechali do rowu – informuje policja.

Spowodował czołowy wypadek koło Ryk i uciekł
galeria

Spowodował czołowy wypadek koło Ryk i uciekł

Kierowca porzucił rozbite w wypadku auto i zostawił rannego bez pomocy. Mężczyzna jest już aresztowany.

Jaka przyszłość czeka rynek wynajmu biur?

Jaka przyszłość czeka rynek wynajmu biur?

Nowoczesne biura do wynajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Różnorodność tego typu obiektów jest na tyle duża, że znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie nie stanowi większego wyzwania. Mogłoby się wydawać, że w czasach pandemii zmniejszyło się zapotrzebowanie na opisywane obiekty. Faktem jest, że znaczenie pracy zdalnej wzrosło, jednak nie wszystkie obowiązki mogą być realizowane poza biurem. Nie dojdzie więc do sytuacji, że firmy całkowicie zrezygnują z jego posiadania, gdyż jest to technicznie niemożliwe.

Biała Podlaska: Radni przyjęli Samorządową Kartę Praw Rodzin. Teraz ją unieważnią?

Biała Podlaska: Radni przyjęli Samorządową Kartę Praw Rodzin. Teraz ją unieważnią?

Radni Białej Podlaskiej w czerwcu ubiegłego roku przyjęli w formie uchwały Samorządową Kartę Praw Rodzin. Kilka dni temu, radni powiatu sztumskiego za namową mieszkańców taki dokument uchylili. Czytelnicy z Białej Podlaskiej, sugerują, że może to samo powinni zrobić bialscy radni.

Koronawirus Lubelskie: Najwięcej nowych zakażeń w Lublinie. Zmarła pacjentka

Koronawirus Lubelskie: Najwięcej nowych zakażeń w Lublinie. Zmarła pacjentka

Na terenie województwa lubelskiego potwierdzono pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych 29 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Katarzyna Link z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Koronawirus w Polsce: Znów dużo nowych zakażeń

Koronawirus w Polsce: Znów dużo nowych zakażeń

Mamy 1326 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Zgłosili kradzież samochodu, ale prawda była zupełnie inna

Zgłosili kradzież samochodu, ale prawda była zupełnie inna

Okazało się, że nastolatek chciał przepakować auto, ale przejażdżka źle się skończyła.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.