Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

3 listopada 2021 r.
7:31

Pokonali wschodnią i zachodnią granicę Polski. "To był dramat, szliśmy bez wody i bez jedzenia"

262 21 A A

- To był dramat, nie było wody, nie było jedzenia. Białorusini mówili, idźcie do Polaków, a Polacy mówili, idźcie na Białoruś – opowiadają migranci, którzy przebywają w ośrodku dla cudzoziemców w niemieckim Eisenhuttenstadt.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do pilnie strzeżonego ośrodka, po wcześniejszej weryfikacji, mogliśmy wejść na półtorej godziny w obecności ochrony. Na miejscu obecni byli dziennikarze z całego świata. To ostatnia taka wizyta, bo uchodźców z dnia na dzień przybywa.

- To jest jedyny ośrodek, w którym rejestrujemy nowo przybyłych. Dziennie przybywa tutaj około 120 osób. W tym roku 3820 osób przybyło tu przez Białoruś – mówi Olaf Jansen, dyrektor Centralnego Urzędu ds. Cudzoziemców w Eisenhuttenstadt. I dodaje: - Jest to wielkie wyzwanie, ponieważ wzrost liczby uchodźców jest bardzo duży, ale wszystko jest do opanowania.

Wizyta w ośrodku w Eisenhuttenstadt to jedna z niewielu okazji, by bezpośrednio porozmawiać z uchodźcami i dowiedzieć się, jak wygląda ich droga z Iraku, Syrii, Kurdystanu, czy Afganistanu do Niemiec. W większości to młodzi mężczyźni, 20 proc. stanowią rodziny z dziećmi.

- Przyjechaliśmy do Niemiec i teraz jest dobrze, ale wcześniej tak nie było, było bardzo ciężko i zimno. Na granicy są całe rodziny z dziećmi, które potrzebują pomocy medycznej. Są bez jedzenia i wody – wskazuje jeden z mężczyzn.

- Droga przez granicę jest bardzo niebezpieczna. Jak przez 10 dni nikt ci nie pomoże na granicy, to bardzo możliwe, że umrzesz. Polska Straż Graniczna mówi, że zabierze nas do obozu, a w rzeczywistości odwozi nas na białoruską stronę – dodaje mężczyzna.

- Jeden Syryjczyk powiedział do polskiego strażnika proszę daj mi wody, a tamten tylko się śmiał i mówił, żebyśmy sobie poszli – opowiada inny mężczyzna.

- Mówiłem, proszę, zabierzcie nas do obozu, chcę zostać w Polsce i u was pracować. Mówiłem im, ten człowiek jest barberem, ktoś inny pracował w restauracji, jako szef kuchni, kolejny jest krawcem, nauczycielem. Mamy dobre zawody, więc mówiliśmy, że chcemy pracować w Polsce, ale oni mówili, że nie – opowiada jeden z uchodźców.

- Spędziliśmy na granicy polsko-białoruskiej 23 dni, bez jedzenia i bez wody. Nie spaliśmy, cały czas musieliśmy iść. Białorusini mówili, żeby iść do Polaków, a Polacy, żebyśmy szli na Białoruś. Białorusini zabrali nam pieniądze i telefony – relacjonuje około 10-letni chłopiec.

Droga migrantów zaczyna się zazwyczaj w Turcji, gdzie wsiadają do samolotów i lecą do Mińska. Ze stolicy Białorusi są wywożeni na granicę z Polską.

Z kolei z relacji rzeczniczki Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej wynika, że uchodźcy najczęściej próbują przekroczyć granicę polsko-niemiecką w samochodach.

- Są to dostawcze busy, gdzie ludzie przewożeni są w przestrzeniach bagażowych. Są to też samochody osobowe, gdzie cudzoziemcy jadą w nadliczbowej ilości. Niejednokrotnie kierowcy w trakcie zatrzymania starają się uciec funkcjonariuszom – opowiada Joanna Konieczniak. I dodaje: - Kierowcami są przeważnie młodzi mężczyźni, którzy zatrzymywani są przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i funkcjonariuszy policji, z którymi współpracujemy. Częstokroć zdarza się, że ci cudzoziemcy, a także Polacy są pod wpływem alkoholu albo środków odurzających.

- W tej sytuacji, w której fala migracyjna sterowana jest przez Mińsk, wielu ludzi zastanawia się, ilu uchodźców jesteśmy w stanie przyjąć - mówi Andreas Oppermann, redaktor naczelny RBB we Frankfurcie nad Odrą. I dodaje: - Mała część społeczeństwa boi się obcych. Ale większość ludzi w ostatnich latach się dużo nauczyła – przekonali się, że można żyć wspólnie z uchodźcami. I jeszcze jedno – tutaj w rejonie przygranicznym  napływ uchodźców uratował szkoły przed zamknięciem. Wcześniej brakowało dzieci. To jest pozytywne doświadczenie.

Ośrodek dla uchodźców w 25-tysięcznym Eisenhuttenstadt istnieje od 1992 roku. Przeżywał już różne fale uchodźców, ta jest największa codziennie przybywa tu ponad 100 osób.

- Problemów z nimi nie mamy. Większość z nich to są ludzie młodzi, przede wszystkim mężczyźni. Na pewno w ich krajach są potrzebni do odbudowy miast po wojnie, my potrzebujemy raczej tylko wykwalifikowanych pracowników, a ci młodzi ludzie nie zawsze są gotowi do pracy – mówi jeden z mieszkańców Eisenhuttenstadt.

- Czuje się bezpieczna, chociaż czasem były problemy, ale nam nic złego nie robią – mówi starsza kobieta.

- Ich po prostu jest tutaj za dużo. Kradną, albo napadają na starszych ludzi, robią tylko bród i bałagan – uważa młoda mieszkanka Eisenhuttenstadt.

Imigranci w ośrodku mają zapewnioną opiekę medyczną, dostają około 400 euro miesięcznie na osobę, sami robią sobie zakupy. Zazwyczaj spędzają w ośrodku około cztery miesiące, tyle trwa procedura azylowa. Później jadą w głąb Niemiec.

- Na razie nie mamy żadnych planów. Jesteśmy zestresowani i zmęczeni. 10 dni byliśmy w drodze, zostaniemy tutaj. Wszyscy mamy marzenia, wszyscy mówią, że Niemcy są przyjaznym państwem, dobrym dla każdego. W Iraku nie mielibyśmy takiego życia – słyszymy od uchodźców.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
_XD_ / 3 listopada 2021 r. o 09:41
+13
Uważajcie, żeby wam się ta polsko-katolicka miłość bliźniego nie ulała. Były wafelki w niedzielę i w poniedziałek?
"Gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu..."
"Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie."
...nadzy...spragnieni...chorzy????  " Koszt przelotu i nielegalnego przekraczania granic może dochodzić do 12000 $" ps lewak cytujacy wybiórczo Pismo? Błazenada...
Prawak zasłaniający się pismem, a działający dokładnie na odwrót? Błazenada? Nie. Polaczkowo. Bo nawet ten twój cytat mówi zupełnie o czym innym, niż to, do czego go próbowałeś użyć. "A to rozumiejcie: gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie". XD
wniosek : Syn Człowieczy na 100% przyjdzie, bo przecież dobry gospodarz ZAWSZE będzie bronił swojego domostwa przed złodziejami.
 Tak, tak. Zapewne. Najpewniej pod Częstochową i najpewniej będzie Piastem z dziada, pradziada. Bo przecież według mitu, ostatnim trafem nie urodził się w rodzinie uchodźców. XD
 Tak, tak. Zapewne. Najpewniej pod Częstochową i najpewniej będzie Piastem z dziada, pradziada. Bo przecież według mitu, ostatnim trafem nie urodził się w rodzinie uchodźców. XD rozwiń
Avatar
_XD_ / 3 listopada 2021 r. o 09:38
+10
Arabscy i murzyńscy tatusiowie niemowląt z lasów Białorusi wypraszają nasze miłosierdzie, tłukąc kamieniami w polskich żołnierzy i samochody Straży Granicznej. Mamy z dziećmi w lasach Białorusi świetnie mówią po rosyjsku. Zdalnie się pewnie nauczyły. Subtelni,pokorni i bezbronni.... a lewackie media ogłupiają Polaków
 Dziwisz się? Skoro po kilkadziesiąt razy są przerzucani to w jedną, to w drugą stronę, każdego dopadłaby frustracja. Co do języków, nie każdy, tak jak ty, ledwo, ledwo posługuje się wyłącznie językiem ojczystym.
Avatar
_XD_ / 3 listopada 2021 r. o 09:27
+8
Uważajcie, żeby wam się ta polsko-katolicka miłość bliźniego nie ulała. Były wafelki w niedzielę i w poniedziałek?
"Gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu..."
"Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie."
...nadzy...spragnieni...chorzy????  " Koszt przelotu i nielegalnego przekraczania granic może dochodzić do 12000 $" ps lewak cytujacy wybiórczo Pismo? Błazenada...
 Prawak zasłaniający się pismem, a działający dokładnie na odwrót? Błazenada? Nie. Polaczkowo. Bo nawet ten twój cytat mówi zupełnie o czym innym, niż to, do czego go próbowałeś użyć. "A to rozumiejcie: gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie". XD
 Prawak zasłaniający się pismem, a działający dokładnie na odwrót? Błazenada? Nie. Polaczkowo. Bo nawet ten twój cytat mówi zupełnie o czym innym, niż to, do czego go próbowałeś użyć. "A to rozumiejcie: gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie". XD rozwiń
Avatar
LLUbelak / 3 listopada 2021 r. o 12:19
+3
wątpię że Białoruscy raczej komando Putina on im tyle płaci że opłaca się ryzykować , no cóż idzie wojna
Avatar
_XD_ / 4 listopada 2021 r. o 09:13
+2
łukaszenko z putinem może liczyć na lewackie gówno posługujące się językiem polskim tzw pożyteczni idioci
 Gumofilec! To o tobie!
Avatar
_miki_ / 3 listopada 2021 r. o 08:08
+2
jak widać same dzieci
Avatar
tmm / 7 listopada 2021 r. o 16:47
+1
Skoro wszyscy chcą do faterlandu,a tam czekają na nich z otwartymi rękami,to podsawić autobusy i pociągi i niech jadą.A u Nas mur nie będzie potrzebny i jeden "POseł" z reklamówką nie będzie miał okazji biegać po granicy.
Avatar
_XD_ / 8 listopada 2021 r. o 15:17
0
Skoro wszyscy chcą do faterlandu,a tam czekają na nich z otwartymi rękami,to podsawić  autobusy i pociągi  i niech jadą.A u Nas mur nie będzie potrzebny i jeden "POseł" z reklamówką nie będzie miał okazji biegać po granicy.
 To obajtek bez potrzeby tą firmę budowlaną zakładał?
Avatar
_XD_ / 6 listopada 2021 r. o 09:03
0
Dlaczego ci ludzie wybierający się do Niemiec nie załatwili sobie lotu do owych "dobroczyńców ludzkości" otrzymawszy uprzednio ich wizę. Woleli najpierw do "krynicy wolności" na Białorusi, potem łamiąc prawo i obciążając Polskę przekraczać granice, by w końcu już w Niemczech oskarżać Polaków. We łbach nie zrodziła się żadna myśl, że kraje bronią swoich granic, a łamanie prawa jest karane? Zamiast się cieszyć, że nie poszli do obozów pracy (co by się im należało) za łamanie prawa, oni jeszcze mają czelność oczerniać kraj, przez który pokrętną i nieuczciwą drogą dotarli do Niemiec.
 Może byś się dowiedział, gdyby zamiast przerzucać ich po raz setny z powiatowym na Białoruś, przyjąć ich do ośrodków i dopytać się co nimi powodowało?
 Może byś się dowiedział, gdyby zamiast przerzucać ich po raz setny z powiatowym na Białoruś, przyjąć ich do ośrodków i dopytać się co nimi powodowało? rozwiń
Avatar
Robik / 4 listopada 2021 r. o 16:02
0
Dlaczego ci ludzie wybierający się do Niemiec nie załatwili sobie lotu do owych "dobroczyńców ludzkości" otrzymawszy uprzednio ich wizę. Woleli najpierw do "krynicy wolności" na Białorusi, potem łamiąc prawo i obciążając Polskę przekraczać granice, by w końcu już w Niemczech oskarżać Polaków. We łbach nie zrodziła się żadna myśl, że kraje bronią swoich granic, a łamanie prawa jest karane? Zamiast się cieszyć, że nie poszli do obozów pracy (co by się im należało) za łamanie prawa, oni jeszcze mają czelność oczerniać kraj, przez który pokrętną i nieuczciwą drogą dotarli do Niemiec.
Dlaczego ci ludzie wybierający się do Niemiec nie załatwili sobie lotu do owych "dobroczyńców ludzkości" otrzymawszy uprzednio ich wizę. Woleli najpierw do "krynicy wolności" na Białorusi, potem łamiąc prawo i obciążając Polskę przekraczać granice, by w końcu już w Niemczech oskarżać Polaków. We łbach nie zrodziła się żadna myśl, że kraje bronią swoich granic, a łamanie prawa jest karane? Zamiast się cieszyć, że nie poszli do obozów pracy (co by się im należało) za łamanie prawa, oni jeszcze mają czelność oczerniać kraj, ... rozwiń
Avatar
_XD_ / 8 listopada 2021 r. o 15:17
0
Skoro wszyscy chcą do faterlandu,a tam czekają na nich z otwartymi rękami,to podsawić  autobusy i pociągi  i niech jadą.A u Nas mur nie będzie potrzebny i jeden "POseł" z reklamówką nie będzie miał okazji biegać po granicy.
 To obajtek bez potrzeby tą firmę budowlaną zakładał?
Avatar
tmm / 7 listopada 2021 r. o 16:47
+1
Skoro wszyscy chcą do faterlandu,a tam czekają na nich z otwartymi rękami,to podsawić autobusy i pociągi i niech jadą.A u Nas mur nie będzie potrzebny i jeden "POseł" z reklamówką nie będzie miał okazji biegać po granicy.
Avatar
_XD_ / 6 listopada 2021 r. o 09:03
0
Dlaczego ci ludzie wybierający się do Niemiec nie załatwili sobie lotu do owych "dobroczyńców ludzkości" otrzymawszy uprzednio ich wizę. Woleli najpierw do "krynicy wolności" na Białorusi, potem łamiąc prawo i obciążając Polskę przekraczać granice, by w końcu już w Niemczech oskarżać Polaków. We łbach nie zrodziła się żadna myśl, że kraje bronią swoich granic, a łamanie prawa jest karane? Zamiast się cieszyć, że nie poszli do obozów pracy (co by się im należało) za łamanie prawa, oni jeszcze mają czelność oczerniać kraj, przez który pokrętną i nieuczciwą drogą dotarli do Niemiec.
 Może byś się dowiedział, gdyby zamiast przerzucać ich po raz setny z powiatowym na Białoruś, przyjąć ich do ośrodków i dopytać się co nimi powodowało?
 Może byś się dowiedział, gdyby zamiast przerzucać ich po raz setny z powiatowym na Białoruś, przyjąć ich do ośrodków i dopytać się co nimi powodowało? rozwiń
Avatar
Robik / 4 listopada 2021 r. o 16:02
0
Dlaczego ci ludzie wybierający się do Niemiec nie załatwili sobie lotu do owych "dobroczyńców ludzkości" otrzymawszy uprzednio ich wizę. Woleli najpierw do "krynicy wolności" na Białorusi, potem łamiąc prawo i obciążając Polskę przekraczać granice, by w końcu już w Niemczech oskarżać Polaków. We łbach nie zrodziła się żadna myśl, że kraje bronią swoich granic, a łamanie prawa jest karane? Zamiast się cieszyć, że nie poszli do obozów pracy (co by się im należało) za łamanie prawa, oni jeszcze mają czelność oczerniać kraj, przez który pokrętną i nieuczciwą drogą dotarli do Niemiec.
Dlaczego ci ludzie wybierający się do Niemiec nie załatwili sobie lotu do owych "dobroczyńców ludzkości" otrzymawszy uprzednio ich wizę. Woleli najpierw do "krynicy wolności" na Białorusi, potem łamiąc prawo i obciążając Polskę przekraczać granice, by w końcu już w Niemczech oskarżać Polaków. We łbach nie zrodziła się żadna myśl, że kraje bronią swoich granic, a łamanie prawa jest karane? Zamiast się cieszyć, że nie poszli do obozów pracy (co by się im należało) za łamanie prawa, oni jeszcze mają czelność oczerniać kraj, ... rozwiń
Avatar
_XD_ / 4 listopada 2021 r. o 09:13
+2
łukaszenko z putinem może liczyć na lewackie gówno posługujące się językiem polskim tzw pożyteczni idioci
 Gumofilec! To o tobie!
Avatar
_miki_ / 3 listopada 2021 r. o 19:05
-4
łukaszenko z putinem może liczyć na lewackie gówno posługujące się językiem polskim tzw pożyteczni idioci
Avatar
_XD_ / 3 listopada 2021 r. o 12:38
-1
Dziś:  3 uzbrojonych białoruskich żołnierzy na  terytorium POLSKI.
 Znając obecny rząd, równie dobrze mogli to być nasi przebrani żołnierze (o ile w ogóle do czegoś takiego doszło), i wysłani tylko po to, żeby podnieść atmosferę strachu w społeczeństwie.
Avatar
LLUbelak / 3 listopada 2021 r. o 12:19
+3
wątpię że Białoruscy raczej komando Putina on im tyle płaci że opłaca się ryzykować , no cóż idzie wojna
Avatar
TECZOWY_ZSL / 3 listopada 2021 r. o 12:05
-6
Dziś: 3 uzbrojonych białoruskich żołnierzy na terytorium POLSKI.
Avatar
METATRON / 3 listopada 2021 r. o 11:26
0
Polski rząd przegrał. Mimo strefy stanu wyjątkowego, zniesienia praw obywatelskich i polowań na imigrantów oraz wyrzucanie ich z powrotem na mróz, niektórym udało się przejść zasieki, uniknąć rozstrzelania przez polskie wojsko i dotrzeć do cywilizowanej części Europy, tam, gdzie otrzymali pomoc, lekarstwa, a media są wolne i mogą wreszcie opowiedzieć to czego Polska władza zabrania polskim mediom otwarcie mówić. O metodach polowań i tych wszystkich imigrantach, którzy zginęli na polskiej/unijnej granicy. PIS prawdopodobnie zorganizował w strefie stanu wyjątkowego nowy holocaust, tym razem wykierowany w imigrantów. A media nie mogą o tym informować. Taki rząd mamy. Taką prawicę, katolicką.
Polski rząd przegrał. Mimo strefy stanu wyjątkowego, zniesienia praw obywatelskich i polowań na imigrantów oraz wyrzucanie ich z powrotem na mróz, niektórym udało się przejść zasieki, uniknąć rozstrzelania przez polskie wojsko i dotrzeć do cywilizowanej części Europy, tam, gdzie otrzymali pomoc, lekarstwa, a media są wolne i mogą wreszcie opowiedzieć to czego Polska władza zabrania polskim mediom otwarcie mówić. O metodach polowań i tych wszystkich imigrantach, którzy zginęli na polskiej/unijnej granicy. PIS prawdopodobnie zorganizował w st... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sobota pochmurna i chłodna w całym kraju. Kiedy spadnie śnieg?
film

Sobota pochmurna i chłodna w całym kraju. Kiedy spadnie śnieg?

W sobotę będzie pochmurno z rozpogodzeniami z wyjątkiem północno-wschodniej części kraju. Tam należy spodziewać się dużego zachmurzenia i przelotnych opadów śniegu do 1-3 centymetrów. Pod wieczór w Małopolsce i na Górnym Śląsku pojawią się opady śniegu z deszczem. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 2 st. C w centrum kraju, do 6 st. C na Podkarpaciu. Wiatr będzie południowy i zachodni, słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami dość silny.

Ruch Chorzów – Motor Lublin 0:0. Cenny punkt mimo gry w dziesiątkę

Ruch Chorzów – Motor Lublin 0:0. Cenny punkt mimo gry w dziesiątkę

Motor nadal traci do Ruchu osiem punktów. Piątkowe starcie obu ekip zakończyło się bezbramkowym remisem. A ten wynik na pewno dużo bardziej cieszy ekipę z Lublina, która od 37 minuty musiała grać w dziesiątkę po czerwonej kartce, jaką obejrzał Vitinho.

LAS Christmas - warsztaty w Centrum Kultury
4 grudnia 2021, 10:00

LAS Christmas - warsztaty w Centrum Kultury

To miała być kolejna odsłona warsztatów organizowanych co roku przez Pracownię Sztuczka z Centrum Kultury. Ale tym razem pomysłodawcy projektu pragną włączyć się w pomoc dla tych, którzy działają w związku z kryzysem na granicy.

Tak pofruwasz w Zamościu. Będzie wyciąg do wodnych akrobacji

Tak pofruwasz w Zamościu. Będzie wyciąg do wodnych akrobacji

Nad Zalewem Miejskim będzie można uprawiać wakeboarding. Miasto szuka wykonawców projektu wyciągu. Użytkownicy mają startować z brzegu w okolicy plaży, a efektowny zwrot zrobią w pobliżu wyspy

Dokąd dojedziemy pociągiem? Zmienia się rozkład jazdy, pojawią się nowe połączenia
Magazyn

Dokąd dojedziemy pociągiem? Zmienia się rozkład jazdy, pojawią się nowe połączenia

Za dwa tygodnie zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Pojawi się nowe połączenie z Lublina do Warszawy, do Parczewa powrócą pociągi, nie wrócą za to kursy do lotniska. Do Trójmiasta wciąż nie będzie można dotrzeć bez przesiadki.

Miliardy za cyfrową sztukę. Jej popularność ciągle rośnie

Miliardy za cyfrową sztukę. Jej popularność ciągle rośnie

W pierwszych trzech kwartałach tego roku wartość światowej sprzedaży NFT, czyli niewymienialnych tokenów, osiągnęła poziom 3,5 mld dolarów – wynika z raportu „Hiscox Online Art Trade Report 2021”. Szybko rosnącą popularność zyskuje zwłaszcza obrót cyfrową sztuką.

Skopali go, bo nie chciał ich poczęstować papierosem. To trzej nastolatkowie

Skopali go, bo nie chciał ich poczęstować papierosem. To trzej nastolatkowie

Policjanci zatrzymali trzech nastolatków - dwóch 15-latków i 16-latka - którzy pobili pracownika sklepu. Jak się okazało, mężczyzna nie chciał ich poczęstować papierosem

"Musimy działać szybko i zdecydowanie". Szefowa Komisji Europejskiej o nowym wariancie koronawirusa
film

"Musimy działać szybko i zdecydowanie". Szefowa Komisji Europejskiej o nowym wariancie koronawirusa

Bruksela, Belgia. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do zawieszenia połączeń lotniczych do miejsc, w których wykryto nowy wariant koronawirusa B.1.1.529. - Ważne jest, abyśmy wszyscy w Europie działali w sposób szybki, zdecydowany i jednolity - powiedziała. Wezwała też do szczepień przeciw koronawirusowi.

Lekarze i ratownicy z SOR na zwolnieniach, a co z pacjentami? Zebrał się sztab kryzysowy

Lekarze i ratownicy z SOR na zwolnieniach, a co z pacjentami? Zebrał się sztab kryzysowy

Pacjentów w stanie zagrożenia życia mają od dzisiaj do poniedziałku przyjmować wszystkie szpitale z Lublina i okolic. Nie tylko te, które mają SOR-y. To efekt posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które po masowych zwolnieniach lekarskich w SPSK4 w Lublinie zwołał wojewoda.

Katarzyna Piasecka z programem "Moje Tabu" w Puławach
30 listopada 2021, 20:00

Katarzyna Piasecka z programem "Moje Tabu" w Puławach

Klub Peweks w Puławach (ul. Centralna 1) zaprasza na stand-up Katarzyny Piaseckiej, który odbędzie się 30 listopada o godz. 20.

Ministerstwo Zdrowia: Zaledwie 1,1 proc. w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych

Ministerstwo Zdrowia: Zaledwie 1,1 proc. w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych

Zaledwie 1,1 proc. osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych. Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem 5,69 proc. stanowiły osoby zaszczepione, zgony nie są związane ze szczepieniem – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Polska kontra Rosja w barażu o awans do MŚ w Katarze

Polska kontra Rosja w barażu o awans do MŚ w Katarze

W piątek reprezentacja Polski poznała pierwszego rywala w walce o udział w mistrzostwach świata, które odbędą się w Katarze. Biało-Czerwoni na początek baraży o mundial zmierzą się z Rosją.

Lubelskie: Fala podwyżek dla wójtów. Radni muszą je przyznawać

Lubelskie: Fala podwyżek dla wójtów. Radni muszą je przyznawać

Zgodnie z nowymi przepisami, wszyscy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast otrzymają wkrótce znaczące podwyżki wynagrodzeń. Rekordziści będą zarabiali ok. 20 tys. zł miesięcznie. Uchwały w tej sprawie samorządy podejmą w tym lub przyszłym miesiącu.

Koszykarska reprezentacja Polski zagra w hali Globus z Niemcami

Koszykarska reprezentacja Polski zagra w hali Globus z Niemcami

W niedzielę o godz. 20 w hali Globus reprezentacja Polski podejmie Niemcy w drugiej kolejce eliminacji mistrzostw świata

Odznaczenia i awanse w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. "To żywy organizm" [zdjęcia]
galeria

Odznaczenia i awanse w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. "To żywy organizm" [zdjęcia]

Odznaki za zasługi w pracy penitencjarnej oraz awanse nadania stopni służby więziennej funkcjonariuszom zakładu karnego. W piątek w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim, odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!