Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

26 lutego 2020 r.
7:42

Polska rewolucja śmieciowa. Dlaczego odbiór odpadów kosztuje nas coraz więcej?

4 6 A A

Przymus rozdzielania śmieci do pięciu osobnych koszy, zmiany sposobu naliczania opłat i niekończące się podwyżki – to efekt trwającej w naszym kraju rewolucji śmieciowej. Czy opłaty za wywóz śmieci będą już tylko rosły?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rosnące ceny za utylizację odpadów na polskim rynku doprowadziły do tego, że samorządom będzie bardziej opłacało się wysyłać śmieci do Niemiec. Spalenie tony śmieci kosztuje tam 430 złotych. Stolica i podwarszawskie gminy za zutylizowanie swoich odpadów muszą zapłacić nawet trzy razy więcej.

- W 2018 roku Rzeszów płacił 250 zł za zutylizowanie tony odpadu w spalarni rzeszowskiej. Podobną kwotę mógł płacić w kolejnych latach, ale do przetargu włączyła się Warszawa, która zaproponowała 700 zł. Zysk spółki giełdowej się liczy, więc prezydent Rzeszowa musiał dać 721 złotych za tonę zagospodarowanego odpadu – mówi Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej i dodaje: 700 zł to wciąż mniej niż 1000 zł za tonę, a takie ceny pojawiły się ostatnio w przetargach warszawskich.

Mieszkańcy stolicy rocznie produkują blisko 800 tysięcy ton śmieci. Ich zagospodarowaniem zajmują się cztery firmy, które dyktują ceny. Jedną z nich jest spółka MPK z Ostrołęki, którą widzowie Uwagi! poznali pięć lat temu, kiedy mieszkańcy niektórych gmin płacili za odbiór śmieci po kilka złotych miesięcznie, spółka w ciągu kilku tygodni nawiozła tysiące ton odpadów komunalnych do małego Kotunia.

- Obsypali to piachem, żeby zmniejszyć skalę odoru i dla zamaskowania śmieci. Odpady przyjeżdżały tu z całej Polski. Leżą od pięciu lat i wsiąkają w ziemię – opowiada Dariusz, który wówczas w ramach protestu przez sto dni blokował dojazd do wysypiska.

Jedyną firmą, przerabiającą warszawskie śmieci, która zgodziła się na pokazanie swojego zakładu, jest firma Byś. Pozostałe odmówiły tłumacząc się tajemnicą handlową, nieczynną instalacją lub jak w przypadku spółki z Ostrołęki przygotowywaniem filmu promocyjnego.

- Jako kraj popełniliśmy taktyczny błąd w latach 2010-11, kiedy zmieniliśmy ustawę o czystości i porządku w gminach, czyli dokument, o który oparliśmy całą rewolucję śmieciową. Kiedy w 2013 ta ustawa weszła w życie, gminy się ścigały, kto da mniej. W jednej było 5 zł od osoby, w innej było 7 złotych – tłumaczy Karol Wójcik z firmy Byś i dodaje: Kiedy w mojej gminie apelowałem, że nie da się tego zrobić profesjonalnie taniej niż za 10 złotych od osoby, to mówiono mi, że w sąsiedniej gminie jest taniej. Nie ustawimy takiej stawki, bo za chwilę będą wybory i ludzie nas rozliczą. Żadnego wójta w Polsce nie interesowało, czy będziemy to robić profesjonalnie.

Fala pożarów instalacji oraz legalnych i półlegalnych magazynów śmieci, jaka przetoczyła się przez całą Polskę spowodowała gwałtowne zaostrzenie przepisów.

- W związku z tym, że ustawodawca radykalnie zmienił podejście do szarej strefy, tzn. zaczęliśmy w Polsce ścigać przestępców, którzy nielegalnie deponują odpady, do miejsc typu spalarnia, czy sortownia ustawia się dużo większa kolejka niż jeszcze dwa, trzy lata temu – tłumaczy Karol Wójcik.

Tak, jak wyrzucenie śmieci za okno nic nie kosztuje, tak zakopanie odpadów w lesie obciąża mieszkańca wyłącznie kosztami transportu. W profesjonalnej firmie przywiezione odpady trzeba posortować i przetworzyć. Nadal większość to zmieszane i źle posortowane odpady komunalne. W Białymstoku to połowa, a w Warszawie aż 75 proc. śmieci.

- Jest to idea, niemająca żadnego pokrycia w rzeczywistości, że odpady posortowane przez mieszkańca będą się nadawały wprost do recyklingu i nic nam nie będzie zostawało. Zawsze będą odpady, włącznie z odpadami surowcowymi, które się nie będą nadawały do recyklingu – tłumaczy Karol Wójcik.

Problem złego sortowania to kolejny koszt, jaki może dotknąć mieszkańców wielkich osiedli. Wystarczy kilka osób, które nie przestrzegają zasad sortowania śmieci, a cała wspólnota musi zapłacić karę. W przypadku spółdzielni mieszkaniowej w Białej Podlaskiej było to 27 tysięcy złotych. Z powodu wysokiej kary zamknięto tam śmietniki i odpady można wyrzucać dwa razy dziennie przez półtorej godziny. W tym czasie poprawność segregacji sprawdza pracownik spółdzielni.

- Opłata za śmieci segregowane wynosi 5,20 zł od metra sześciennego zużytej wody, jeśli będą segregowane. Jeśli nie – 15,60 zł. Obliczenie jest proste, za 10 metrów zużytej wody rodzina płaci 52 zł, jeśli nie będą segregować zapłacą 156 złotych, czyli naprawdę dużo – mówi Ryszard Lewkowicz ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Kolejarz”.

Kraków do tej pory nie podniósł cen za odbiór śmieci. Zmieni się to w drugiej połowie roku. Na razie mieszkająca w domu czteroosobowa rodzina zapłaci połowę tego, co rodzina z podwarszawskich Marek. Kraków posiada jednak własną samorządową spalarnię, która za 250 złotych od tony spala 220 tysięcy ton śmieci. Warszawska spalarnia może spalić pięć razy mniej. Dlatego też obsługujące samorządy firmy rozpoczęły licytację, o możliwość pozbycia się odpadów w nielicznych polskich zakładach.

- Te kolejki nie wynikają z tego, że tak drastycznie przybyło odpadów komunalnych w Polsce, ich jest mniej więcej tyle samo. Kończy się po prostu wożenie śmieci po dołach – mówi Karol Wójcik.

Przetworzenie śmieci jest coraz droższe nie tylko z powodu niewielkiej liczby odpowiednich zakładów. Na rynku jest coraz więcej śmieci, co powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na surowce wtórne. Jeszcze kilka lat temu za tonę papieru makulaturowego można było otrzymać kilkaset złotych. Dzisiaj złotówkę. Za inne wytwarzane ze śmieci surowce trzeba dopłacić, aby się ich pozbyć.

- Być może w ciągu najbliższych pięciu lat, ten rynek zagospodarowania odpadami uda nam się poukładać inaczej. Pojawią się dodatkowe instalacje. Obawiam się, że najbliższe pięć lat odbędzie się w myśl zasady: taniej już było – kończy Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 lutego 2020 r. o 08:10
+7
bo mafia ma swój kraj
Avatar
gość / 26 lutego 2020 r. o 08:56
+4
To nie jest opłata za śmieci tylko klasyczny podatek który płacą głupi ludzie bo nie potrafią utylizować sami śmieci i wykorzystywać pozostających odpadków z gospodarstwa domowego. Czy kiedyś na wsi były śmieci, a teraz ,,mądrzy gospodarze,, nawet skoszoną trawę oddają jako śmieci zamiast wykorzystać jako klasyczny nawóz.
Avatar
ciekawygłupoty / 26 lutego 2020 r. o 14:38
+3
Kto rozpętał tą rewolucję i dlaczego jeszcze nie siedzi?
Avatar
Gość / 26 lutego 2020 r. o 14:37
+2
Dlaczego nic sie nie mowi kto byl/jest autorem tego przekretu. Przeciez to zwykla a raczej niezwykla forma łupienia przecietnego obywatela. Chyba dlatego nikt o tym nie mowi bo w tym przekrecie maczali palce zarowno PO jak i PiS a samorzadowe sitwy go skrupulatnie realizuja;p PS: Polska jak najbardziej legalnie importuje smieci z bardzo wielu krajow Zachodu a jezeli doliczyc do tego import nielegalny to problemem nie sa smieci Polakow. W zadnym kraju, w ktorym bylem nie widzialem tak absurdalnie skrupulatnej segregacji i karania za jej nieprzestrzeganie i to w krajach duzo gesciej zaludnionych i mniejszych od Polski.,.
Dlaczego nic sie nie mowi kto byl/jest autorem tego przekretu. Przeciez to zwykla a raczej niezwykla forma łupienia przecietnego obywatela. Chyba dlatego nikt o tym nie mowi bo w tym przekrecie maczali palce zarowno PO jak i PiS a samorzadowe sitwy go skrupulatnie realizuja;p PS: Polska jak najbardziej legalnie importuje smieci z bardzo wielu krajow Zachodu a jezeli doliczyc do tego import nielegalny to problemem nie sa smieci Polakow. W zadnym kraju, w ktorym bylem nie widzialem tak absurdalnie skrupulatnej segregacji i karania za jej niepr... rozwiń
Avatar
Gość / 26 lutego 2020 r. o 09:03
+2
Oddzielić plastik ,folię i szkło i palić . Palić ,spalarnia zero sortowania . PALIĆ ,palić i będzie o połowę taniej .
Avatar
Papko / 26 lutego 2020 r. o 09:22
-2
Opłata na Ratuś i tyle. Jeżeli za 2 osoby w lokalu mieszkalnym buliłem 15 PLN/m-c kilka lat temu a teraz 41PLN/m-c to nastąpił przyrost w wysokość ponad 273 %. I wg POkracznej klaki ideał. Ale jak Rząd podniósł emeryturę o 3,56% to aj waj giewałt krakają Ci z sekty Pancernej brzozy. Mieszkańcy Lublina muszą zakwestionową tą twórczą działalność Ratusia w temacie śmieci.
Avatar
ciekawygłupoty / 26 lutego 2020 r. o 14:38
+3
Kto rozpętał tą rewolucję i dlaczego jeszcze nie siedzi?
Avatar
Gość / 26 lutego 2020 r. o 14:37
+2
Dlaczego nic sie nie mowi kto byl/jest autorem tego przekretu. Przeciez to zwykla a raczej niezwykla forma łupienia przecietnego obywatela. Chyba dlatego nikt o tym nie mowi bo w tym przekrecie maczali palce zarowno PO jak i PiS a samorzadowe sitwy go skrupulatnie realizuja;p PS: Polska jak najbardziej legalnie importuje smieci z bardzo wielu krajow Zachodu a jezeli doliczyc do tego import nielegalny to problemem nie sa smieci Polakow. W zadnym kraju, w ktorym bylem nie widzialem tak absurdalnie skrupulatnej segregacji i karania za jej nieprzestrzeganie i to w krajach duzo gesciej zaludnionych i mniejszych od Polski.,.
Dlaczego nic sie nie mowi kto byl/jest autorem tego przekretu. Przeciez to zwykla a raczej niezwykla forma łupienia przecietnego obywatela. Chyba dlatego nikt o tym nie mowi bo w tym przekrecie maczali palce zarowno PO jak i PiS a samorzadowe sitwy go skrupulatnie realizuja;p PS: Polska jak najbardziej legalnie importuje smieci z bardzo wielu krajow Zachodu a jezeli doliczyc do tego import nielegalny to problemem nie sa smieci Polakow. W zadnym kraju, w ktorym bylem nie widzialem tak absurdalnie skrupulatnej segregacji i karania za jej niepr... rozwiń
Avatar
Papko / 26 lutego 2020 r. o 09:22
-2
Opłata na Ratuś i tyle. Jeżeli za 2 osoby w lokalu mieszkalnym buliłem 15 PLN/m-c kilka lat temu a teraz 41PLN/m-c to nastąpił przyrost w wysokość ponad 273 %. I wg POkracznej klaki ideał. Ale jak Rząd podniósł emeryturę o 3,56% to aj waj giewałt krakają Ci z sekty Pancernej brzozy. Mieszkańcy Lublina muszą zakwestionową tą twórczą działalność Ratusia w temacie śmieci.
Avatar
Gość / 26 lutego 2020 r. o 09:03
+2
Oddzielić plastik ,folię i szkło i palić . Palić ,spalarnia zero sortowania . PALIĆ ,palić i będzie o połowę taniej .
Avatar
gość / 26 lutego 2020 r. o 08:56
+4
To nie jest opłata za śmieci tylko klasyczny podatek który płacą głupi ludzie bo nie potrafią utylizować sami śmieci i wykorzystywać pozostających odpadków z gospodarstwa domowego. Czy kiedyś na wsi były śmieci, a teraz ,,mądrzy gospodarze,, nawet skoszoną trawę oddają jako śmieci zamiast wykorzystać jako klasyczny nawóz.
Avatar
Gość / 26 lutego 2020 r. o 08:10
+7
bo mafia ma swój kraj
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 marca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 marca 2020 r.

"Poranek u św. Józefa". Tak lubelscy księża w czasie epidemii kontaktują się z parafianami
Wideo
film

"Poranek u św. Józefa". Tak lubelscy księża w czasie epidemii kontaktują się z parafianami

Na oryginalny pomysł na komunikację, w czasach kiedy kontakty międzyludzkie są mocno ograniczone, wpadli kapłani z parafii przy ul. Filaretów. W sobotę zaprosili parafian na... wspólną kawę. Kawa była w wirtualnej przestrzeni ale stworzyła okazję by przekazać wiernym ważne informacje

Izolatoria w woj. lubelskim, czyli nowe miejsca dla zakażonych koronawirusem. W Lublinie działa w hotelu Huzar
film

Izolatoria w woj. lubelskim, czyli nowe miejsca dla zakażonych koronawirusem. W Lublinie działa w hotelu Huzar

O działalności izolatoriów poinformował w poniedziałek wieczorem wojewoda lubelski.

Koronawirus atakuje lubelską policję. Komendant zapowiada wyjaśnienie wszystkich zarzutów pod adresem przełożonych

Koronawirus atakuje lubelską policję. Komendant zapowiada wyjaśnienie wszystkich zarzutów pod adresem przełożonych

Dyskusja w nieformalnej grupie mundurowych o przypadkach zakażenia koronawirusem w III komisariacie w Lublinie doszła do takiego poziomu, że oficjalnie na wpisy zareagowała komenda wojewódzka. Już u 12 funkcjonariuszy z „trójki” potwierdzono wirusa, a 60 z lubelskiego garnizonu objęto kwarantanną.

Perła pomaga w walce z koronawirusem. Kupuje karetkę dla szpitala zakaźnego w Puławach

Perła pomaga w walce z koronawirusem. Kupuje karetkę dla szpitala zakaźnego w Puławach

Lubelski Browar Perła sfinansuje zakup specjalistycznego ambulansu dla SPZOZ w Puławach. W ten sposób lubelska firma chce się włączyć w walkę z epidemią koronawirusa.

Zmarło pięciu pacjentów zakażonych koronawirusem. Aż trzy osoby ze szpitala w Radomiu
Nowe dane

Zmarło pięciu pacjentów zakażonych koronawirusem. Aż trzy osoby ze szpitala w Radomiu

Mamy 71 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych – informuje Ministerstwo Zdrowia. Zmarło też pięcioro kolejnych zakażonych pacjentów.

Nie żyje pacjent ze szpitala w Biłgoraju zakażony koronawirusem. Trzy nowe osoby zakażone w woj. lubelskim
Pilne

Nie żyje pacjent ze szpitala w Biłgoraju zakażony koronawirusem. Trzy nowe osoby zakażone w woj. lubelskim

Nie żyje 60-letni pacjent zakażony koronawirusem leczony w szpitalu w Biłgoraju - informuje Lubelski Urząd Wojewódzki. Są też trzy nowe przypadku zakażenia.

Ekspert: Nauka historii jest chaotyczna i mocno nieprzemyślana, ale z maturą problemów nie będzie

Ekspert: Nauka historii jest chaotyczna i mocno nieprzemyślana, ale z maturą problemów nie będzie

Ostatnie uśrednione wyniki matury z historii nie nastrajają optymistycznie, bo one w istocie ledwie przekraczają magiczną linię zdawalności - mówi Sebastianem Adamkiewicz, doktor nauk humanistycznych, autor wydanej właśnie książki „Polska. Na tropie historii”.

Andrzej Młotek nowym prezesem Ursusa

Andrzej Młotek nowym prezesem Ursusa

Andrzej Młotek został powołany na nowego prezesem zarządu Ursusa. Wcześniej tą funkcję pełnił Ryszard Matkowski. To kolejna zmiana na stanowisku kierowniczym w tej firmie.

Chcą zwolnić policjantów z Białej Podlaskiej. Chodzi o sprawę samochodu rozbitego na latarni

Chcą zwolnić policjantów z Białej Podlaskiej. Chodzi o sprawę samochodu rozbitego na latarni

Prokuratura Okręgowa w Lublinie prowadzi śledztwo w sprawie policjantów z bialskiej komendy. Chodzi o zdarzenie z października ubiegłego roku, gdy przy jednej z ulic w Białej Podlaskiej znaleziono porzucone auto, które uderzyło w latarnię i znak drogowy.

Budowa S17 i S19 w woj. lubelskim. Prace w ograniczonym zakresie, wykonawcy mają mniej pracowników

Budowa S17 i S19 w woj. lubelskim. Prace w ograniczonym zakresie, wykonawcy mają mniej pracowników

Mimo ograniczeń związanych z koronawirusem wykonawcy nie przerywają prac na drogach w naszym województwie. Trwają prace m. in. na drogach łączących Lublin i Rzeszów oraz na tzw. węźle "Lubelska".

Wirtualny spacer po wystawie "Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński"

Wirtualny spacer po wystawie "Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński"

Centrum Spotkania Kultur zaprasza do obejrzenia materiału filmowego z wystawy "Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński" prezentowanej w ramach Festiwalu Scena w Budowie.

Pionierski projekt powiatu kraśnickiego. Tak ma wyglądać Środowiskowe Centrum Wsparcia

Pionierski projekt powiatu kraśnickiego. Tak ma wyglądać Środowiskowe Centrum Wsparcia

To ma być pierwszy w Lubelskiem tego typu ośrodek. Będzie służyć pomocą osobom z autyzmem, niepełnosprawnym i starszym. Starostwo Powiatowe pokazało wizualizację Środowiskowego Centrum Wsparcia, które znajdzie się w budynku po dawnej przychodni przy al. Nieodległości w Kraśniku.

Pożar w Rejowcu. W ogniu stanął budynek gospodarczy
Zdjęcia
galeria

Pożar w Rejowcu. W ogniu stanął budynek gospodarczy

Trzy zastępy strażaków walczyły z pożarem, jaki wybuchł w poniedziałek, po godz. 15 na posesji jednego z mieszkańców Rejowca w powiecie chełmskim.

Koronawirus przemytnikom nie przeszkadza

Koronawirus przemytnikom nie przeszkadza

3 tys. paczek przemyconych z Ukrainy papierosów o wartości ponad 42 tys. zł zatrzymali na terenie powiatu chełmskiego funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.