Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

5 maja 2021 r.
8:20

Pozbawili ją ojcowizny, bo nazywała się jak dłużnik. Sprawa zaczęła się w Lublinie

126 8 A A

Pani Wiesława przez całe życie ciężko pracowała i nigdy nie miała długów. Niespodziewanie została pozbawiona ojcowizny. Komornik i sądy wzięły ją za dłużnika, bo pasowało imię i nazwisko, nikt nie sprawdził nawet PESEL-u.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

67-letnia mikrobiolog Wiesława Szymańska jest już na emeryturze. Kiedy w lipcu pojechała z mężem zobaczyć swoją działkę na obrzeżach Łodzi, przeżyła szok.

- Wszystko zostało wykarczowane. Od sąsiadów dowiedziałam się, że na działce urzęduje małżeństwo, które kupiło ją na licytacji – opowiada Szymańska. I podkreśla: - Nigdy nie miałam żadnego długu, a tak naprawdę nigdy nie miałam do czynienia z prawem.

Emerytka skontaktowała się z komornikiem, by wyjaśnić sprawę.

- Była tak samo zszokowana jak ja. Powiedziała, że sprawa miała swój początek w Lublinie i ona dostała dokumenty z Lublina. Mówiła, że uważała, że sprawa jest czysta i nie potrzeba w niej nic działać. Nie sprawdzając, nie potwierdzając, nie weryfikując żadnych danych – wskazuje Szymańska.

Pani Wiesława dowiedziała się również, że jej działka została sprzedana na licytacji za długi innej osoby, która tak się nazywa. Kobieta była zadłużona na kilkanaście tysięcy złotych, a zajmujący się wcześniej sprawą komornicy i sądy uznały, że do dłużniczki może należeć atrakcyjna działka budowlana na obrzeżach Łodzi.

Zbieżność imienia i nazwiska

Początkiem historii jest prawdopodobnie wydruk z bazy ministerstwa sprawiedliwości, przesłany w odpowiedzi na pytanie o nieruchomości Wiesławy Szymańskiej. Problem w tym, że oparta na niepełnych informacjach baza, zawiera luki i często wskazuje domy i działki należące do różnych osób, o tym samym imieniu i nazwisku. O tym jednak, że odpowiedzi tego typu wymagają dalszych sprawdzeń i dociekań wie każdy komornik.

- Zbieżność polega na tym samym pierwszym imieniu i nazwisku i imionach rodziców. Reszta danych się nie zgadza – podkreśla Szymańska.

- Kiedy komornik dostał wyciąg z ksiąg wieczystych i pozostawały jakieś wątpliwości, można było zawnioskować o odpis aktu urodzenia i go otrzymać – wskazuje radca prawny Magdalena Walewska. I dodaje: - Sama zawnioskowałam o akt prawdziwej dłużniczki i go otrzymałam. I wiem, że to nie jest ta sama osoba. Zajęło mi to pół godziny.

- Komorniczka dopiero po mojej interwencji udała się do sądu wieczystoksięgowego i dopiero tam papierowo sprawdzała stan księgi wieczystej – mówi Szymańska.

- Moim zdaniem nie dochowała ona należytej staranności – uważa Walewska.

Seria błędów

Skutkiem błędu były kolejne. Całą korespondencję komornik i sądy kierowały na adres prawdziwej dłużniczki, a poszkodowana pani Wiesława z Łodzi nie miała szans, by na czas zapobiec licytacji. Jakby tego było mało, komornik przesłała olbrzymią nadwyżkę ze sprzedaży gruntu, nie właścicielce działki, lecz dłużniczce, która przyjęła pieniądze.

- Dłużniczka wzbogaciła się na mojej działce, bo tak naprawdę działania urzędników doprowadziły do tego, że wypłacono jej pieniądze. Po odciągnięciu długu było to około 125 tys. zł – mówi 67-latka.

Z relacji pani Wiesławy wynika, że komornik początkowo zadeklarowała, że zwróci jej pieniądze.

- W momencie, kiedy sprawę przejęli prawnicy okazało się, że komorniczka zmieniła zdanie i nie ma zamiaru wypłacić mi pieniędzy i odszkodowania za działkę – mówi pani Wiesława.

- Zawinił sąd w Lublinie, który zezwolił na prowadzenie egzekucji z tej nieruchomości, podając numer księgi wieczystej. Zawinił sąd wieczystoksięgowy, zawinił sąd cywilny, który nadzoruje pracę komornika, ale przede wszystkim zawiniła pani komornik, bo to ona fizycznie zlicytowała tę nieruchomość – podkreśla Magdalena Walewska.

Reprezentująca poszkodowaną panią Wiesławę adwokat wysłała wezwania do zapłaty odszkodowania do komornika i sądu. Rzecznik łódzkiego Sądu Okręgowego odmówiła bezpośredniej wypowiedzi przed kamerą, powołując się na pandemię.

- Obecnie nie jest możliwe udzielenie wiążącej odpowiedzi na wezwanie do zapłaty, do momentu, kiedy nie zostaną ustalone okoliczności – tłumaczy telefonicznie Monika Pawłowska-Radzimierska, rzecznik Sądu Okręgowego w Łodzi. I dodaje: - Jest mi przykro i współczuje właścicielce za zaistniałą sytuację, natomiast jest to szereg niecodziennych, niekorzystnych zbiegów okoliczności, jak i efekt działania rzeczywistej dłużniczki, która wszystkich utrzymywała w przekonaniu, że jest właścicielką zlicytowanej nieruchomości.

- Komornik już złożył doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa i toczy się postępowanie odnośnie działań pani dłużniczki – mówi Monika Pawłowska-Radzimierska.

„Pieniądze już wydałam”

Prawdziwą dłużniczkę, z którą twarzą w twarz nie rozmawiał żaden zajmujący się sprawą komornik i sędzia, znaleźliśmy bez trudu. Mieszka w małej miejscowości oddalonej o ponad sto kilometrów od Łodzi, gdzie zlicytowano działkę.

- Wzięłam pieniądze. Ale przecież ja ich nie wyłudziłam – twierdzi kobieta.

Z jej słów wynika, że uznała, że pieniądze są czymś w rodzaju spadku, po bliżej nieokreślonej rodzinie.

- Zadzwonili, że pieniądze leżą na poczcie. Już je wydałam – przyznaje.

Cała historia załamała 67-letnią mikrobiolog z Łodzi.

- Wpadła w czarną rozpacz, bo czuje się bezsilna. Jak rozmawiamy, to płacze. Całe życie ciężko pracowała i nie potrafi pogodzić się z tym, że spotkała ją taka przykrość i teraz nikt nie przyznaje się do winy, do odpowiedzialności i nie chce jej tego zrekompensować – mówi Walewska.

Nadzieja na zmianę sytuacji pojawiła się, gdy o sprawie pani Wiesławy postanowiliśmy porozmawiać z wiceprezesem i zarazem rzecznikiem Izby Komorników. Okazało się, że komorniczy samorząd chce jak najszybciej zakończyć sprawę feralnej licytacji.

- Rzeczywiście nastąpił błąd – przyznaje Krzysztof Pietrzyk z Krajowej Rady Komorniczej. I zapewnia: - Zarówno ze strony komornika, jak i całego samorządu, będziemy starali doprowadzić się do sytuacji, w której w tej konkretnej sytuacji nie będzie żadnej osoby poszkodowanej. Będziemy starać się naprawić zaistniały błąd. Doszło może do nieprawdopodobnego zbiegu okoliczności.

- Trwają rozmowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, ale mam też informacje, że komornik… Nie dopuszczamy do siebie sytuacji, w której osoba poszkodowana zostanie bez wyregulowanego jej odszkodowania – dodaje Pietrzyk.

- Spotkała mnie wielka niesprawiedliwość, wielka krzywda ze strony wielu osób, które tak naprawdę nie dopełniły swoich podstawowych obowiązków – kwituje pani Wiesława.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
normalny / 5 maja 2021 r. o 08:47
+49
komornik ponosi odpowiedzialność,za niedopełnienie swoich czynności(pełna kontrola i sprawdzenie danych)
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 maja 2021 r. o 09:53
+17
I później będą miesiącami czekać na opinię biegłego... wyznaczą następnego.... sąd będzie wysyłał "ponaglenia" ... biegły będzie olewał.... itp itd aż poszkodowany zejdzie naturalnie i sprawa ucichnie :) Wiwat nadzwyczajna kasta !
Avatar
arturlata / 6 maja 2021 r. o 01:22
+6
Dobrze, ze pokazaliscie ryj tego zlodzieja podajacego sie za urzednika. Potencjalny zysk pozbawil ja zdroweg rozsadku!
Avatar
pb88 / 5 maja 2021 r. o 17:07
+6
Jak zwykle połowa reportażu wycięta. Mam na myśli materiał wideo. Pełen reprtaż tutaj: ***s://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/lodz-komornik-zlicytowal-dzialke-pani-wieslawy-choc-nie-miala-dlugow,338529.html
Avatar
_XD_ / 5 maja 2021 r. o 13:23
+6
I później będą miesiącami czekać na opinię biegłego... wyznaczą następnego.... sąd będzie wysyłał "ponaglenia" ... biegły będzie olewał.... itp itd aż poszkodowany zejdzie naturalnie  i sprawa ucichnie :) Wiwat nadzwyczajna kasta !
 No jak to? To reforma sądownictwa ministra zerro nie wyeliminowała twoich pomyłek, ani nie skróciła czasu oczekiwania na rozprawę? No jak to możliwe? XD
Avatar
Janusz_Paliwas / 5 maja 2021 r. o 12:54
+5
kasta...
Avatar
_XD_ / 6 maja 2021 r. o 19:38
+1
To artykul dla wszystkich idiotow z Lewicy biegajacych ze swieczkami pod sadami. To wy powinniscie zwrocic tej kobiecie jej pieniadze.
 Tya. Szkoda tylko, że minister zerro tak uszczelniał system komorniczy, że zapomniał poprawić system informatyczny. XD
Avatar
czesiek250 / 6 maja 2021 r. o 08:31
+1
To artykul dla wszystkich idiotow z Lewicy biegajacych ze swieczkami pod sadami. To wy powinniscie zwrocic tej kobiecie jej pieniadze.
Avatar
_XD_ / 6 maja 2021 r. o 19:38
+1
To artykul dla wszystkich idiotow z Lewicy biegajacych ze swieczkami pod sadami. To wy powinniscie zwrocic tej kobiecie jej pieniadze.
 Tya. Szkoda tylko, że minister zerro tak uszczelniał system komorniczy, że zapomniał poprawić system informatyczny. XD
Avatar
czesiek250 / 6 maja 2021 r. o 08:31
+1
To artykul dla wszystkich idiotow z Lewicy biegajacych ze swieczkami pod sadami. To wy powinniscie zwrocic tej kobiecie jej pieniadze.
Avatar
arturlata / 6 maja 2021 r. o 01:22
+6
Dobrze, ze pokazaliscie ryj tego zlodzieja podajacego sie za urzednika. Potencjalny zysk pozbawil ja zdroweg rozsadku!
Avatar
pb88 / 5 maja 2021 r. o 17:07
+6
Jak zwykle połowa reportażu wycięta. Mam na myśli materiał wideo. Pełen reprtaż tutaj: ***s://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/lodz-komornik-zlicytowal-dzialke-pani-wieslawy-choc-nie-miala-dlugow,338529.html
Avatar
_XD_ / 5 maja 2021 r. o 13:23
+6
I później będą miesiącami czekać na opinię biegłego... wyznaczą następnego.... sąd będzie wysyłał "ponaglenia" ... biegły będzie olewał.... itp itd aż poszkodowany zejdzie naturalnie  i sprawa ucichnie :) Wiwat nadzwyczajna kasta !
 No jak to? To reforma sądownictwa ministra zerro nie wyeliminowała twoich pomyłek, ani nie skróciła czasu oczekiwania na rozprawę? No jak to możliwe? XD
Avatar
Janusz_Paliwas / 5 maja 2021 r. o 12:54
+5
kasta...
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 maja 2021 r. o 09:53
+17
I później będą miesiącami czekać na opinię biegłego... wyznaczą następnego.... sąd będzie wysyłał "ponaglenia" ... biegły będzie olewał.... itp itd aż poszkodowany zejdzie naturalnie i sprawa ucichnie :) Wiwat nadzwyczajna kasta !
Avatar
normalny / 5 maja 2021 r. o 08:47
+49
komornik ponosi odpowiedzialność,za niedopełnienie swoich czynności(pełna kontrola i sprawdzenie danych)
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Od soboty autobusy i trolejbusy w Lublinie zaczną jeździć inaczej

Od soboty autobusy i trolejbusy w Lublinie zaczną jeździć inaczej

Komunikacja Kilkanaście linii zacznie kursować rzadziej, a dwie pojadą częściej. Otwarte zostaną dwie nowe pętle komunikacji miejskiej. To przyniesie nam nowy rozkład, który wejdzie w życie 26 czerwca.

Kazimierski Festiwal Organowy 2021
26 czerwca 2021, 19:00

Kazimierski Festiwal Organowy 2021

Już w najbliższą sobotę, 26 czerwca o godz. 19, nastąpi inauguracja tegorocznej edycji Kazimierskiego Festiwalu Organowego. To cieszące się wieloletnią tradycją wydarzenie w tym roku gościć będzie znakomitych artystów z kraju i zagranicy. Koncerty odbywać się będą w letnie wieczory w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym.

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy – co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy – co musisz wiedzieć?

Polacy co roku sprowadzają ogromną liczbę samochodów – głównie z Niemiec. Każdy pojazd mechaniczny w naszym kraju powinien być ubezpieczony w ramach komunikacyjnego OC. Jak to zorganizować w przypadku auta kupionego za granicą? Czy można jeździć po Polsce samochodem, który ubezpieczony jest w innym kraju?

Jak inwestować w 2021 roku: perspektywy i trendy rynku akcji w pandemii

Jak inwestować w 2021 roku: perspektywy i trendy rynku akcji w pandemii

Rok 2020 zapamiętamy jako ten, który wywrócił cały świat do góry nogami. Kiedy w marcu tego roku świat pogrążył się w pierwszej fali pandemii, rynki akcji załamały się. W porównaniu z początkiem 2020 roku indeks S&P 500 stracił 30% swojej ceny, a cena WTI spadła do wartości ujemnych. Indeks Dow Jones spadł o 10%, co było najgłębszym załamaniem od Czarnego Poniedziałku w 1987 roku. Kłótnia Rosji i Arabii Saudyjskiej w kwestii ropy naftowej zbiegła się w czasie z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i późniejszym spadkiem cen akcji. Wszystkie te czynniki doprowadziły do najpoważniejszych napięć gospodarczych w historii.

Lubelskie: Nie żyje 14-letnia dziewczyna potrącona przez pijanego kierowcę
galeria

Lubelskie: Nie żyje 14-letnia dziewczyna potrącona przez pijanego kierowcę

Nie udało się uratować życia 14-latki, która została potracona przez kierowcę volkswagena w miejscowości Miączyn Kolonia. Niestety to nie jedyny śmiertelny wypadek, do którego doszło wczoraj na terenie powiatu zamojskiego.

Oferta abonamentu dla dwóch, a nawet trzech osób w nju mobile

Oferta abonamentu dla dwóch, a nawet trzech osób w nju mobile

W grupie się opłaca! Abonament dla dwojga, a może dla trzech osób? Poznaj ofertę nju mobile abonament – w parze albo trójce płacisz jeden, niższy rachunek i masz darmowe rozmowy, SMS-y, MMS-y i pakiet GB. Skorzystaj z abonamentu nju mobile z przyjacielem, znajomym lub z kimś z rodziny!

"Szybcy i wściekli 9". Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [25-27.06]
25 czerwca 2021, 9:00

"Szybcy i wściekli 9". Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [25-27.06]

Na ekrany lubelskich kin trafia wyczekiwana dziewiąta odsłona przygód "Szybkich i wściekłych". Co jeszcze będzie można zobaczyć? Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Weekend Variete w Chatce Żaka
25 czerwca 2021, 18:00

Weekend Variete w Chatce Żaka

W piątek i sobotę, 25-26 czerwca, w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędą się cztery pokazy Variete. Występom sztukmistrzów będzie towarzyszyła teatralno-kabaretowa oprawa.

Lubelska Lista Płac. Ile na rękę dostaje kelner, a ile kucharz?
Prawdziwe zarobki

Lubelska Lista Płac. Ile na rękę dostaje kelner, a ile kucharz?

Ile zarabia się na Lubelszczyźnie? Przygotowujemy raport dotyczący faktycznych zarobków w naszym województwie. Na początek przyjrzeliśmy się branży gastronomicznej.

Powrót do publiczności. Koncertowy weekend duetu Jarząbek-Jurkiewicz
film

Powrót do publiczności. Koncertowy weekend duetu Jarząbek-Jurkiewicz

Przez ostatnie miesiące koncertowali tylko online. Teraz duet Jarząbek-Jurkiewicz wraca do koncertowania dla „żywej” publiczności. W ten weekend zagrają trzy koncerty: w Radzyniu Podlaskim, Starym Załuczu i Świdniku

Bogdanka stawia na innowacje

Bogdanka stawia na innowacje

Burzowo w powiecie puławskim. Wiatr łamał gałęzie, grad uszkodził dach

Burzowo w powiecie puławskim. Wiatr łamał gałęzie, grad uszkodził dach

Puławscy strażacy w trakcie czwartkowej burzy wyjeżdżali 24 razy. W większości do połamanych gałęzi i drzew. W Kolonii Brzeźce uszkodzony został dach jednego z domów. To dopiero początek burzowego sezonu. Kolejna nawałnica spodziewana jest dzisiejszego popołudnia.

Po burzach w Lubelskiem. Gdzie były domy, są teraz ruiny
wideo, zdjęcia
galeria

Po burzach w Lubelskiem. Gdzie były domy, są teraz ruiny