Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

28 kwietnia 2021 r.
8:43

Pracownik DPS-u miał wykorzystać 30-letnią pensjonariuszkę. Ofiar było więcej?

35 1 A A

Adam S. w DPS-ie był kierowcą i złotą rączką. Według prokuratury miał kilkukrotnie wykorzystać seksualnie jedną z niepełnosprawnych intelektualnie pensjonariuszek. Mimo zarzutów, mężczyzna dalej pracował w placówce prowadzonej przez elżbietanki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To było między godz. 16 a 17. Miałam popołudniowy dyżur. Przyszedł pan Adam, widać było, że dosyć mocno wypił. Poszedł do świetlicy, gdzie były dziewczyny – opowiada Mirosława Złoczewska.

Pani Mirosława w DPS-ie w Łopiennie, zajmującym się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, przepracowała 14 lat.

- Poszłam na świetlicę i wzrokiem objechałam dziewczyny, nie było Danki. Zaświeciła mi się lampka i wyszłam jej szukać. Po pewnym czasie, patrzę, że Danka wychodzi z pomieszczenia gospodarczego. Pan Adam niby kładł tam płytki. Pytam: „Danuś, a gdzie ty byłaś?” A ona do mnie: „A nie powiesz nikomu?”. I mówi, że była u pana Adama i dotykał ją, i spojrzała na piersi. Mówiła, że kazał zdjąć jej spodnie i wk… Jak mi to powiedziała, to mnie zmroziło. Wzięłam Dankę i poszliśmy do siostry przełożonej. Poprosiłam, żeby powiedziała siostrze to, co mi. I powiedziała – relacjonuje kobieta.

Tego dnia do DPS-u nie wezwano policji ani lekarza. Dopiero po dwóch dniach z inicjatywy pani Mirosławy w placówce pojawił się psycholog, któremu 30-letnia pensjonariuszka z niepełnosprawnością intelektualną jeszcze raz opowiedziała, co zrobił jej 55-letni Adam S.
- Danka na pierwszy rzut oka jest normalną dziewczyną. Może trochę skrytą, ale jest ładna i od razu nie widać u niej niepełnosprawności – mówi pani Mirosława.

Zarzuty

Siostry dopiero po kilku dniach od zdarzenia zgłosiły sprawę prokuraturze. Ta przesłuchała kobietę i dała wiarę jej zeznaniom. Co więcej, prokurator ustalił, że nie było to jednorazowe zdarzenie. Według biegłych Danuta M. ze względu na swoją nieporadność, nie była w stanie zrozumieć zdarzeń. Ostatecznie prokuratura postawiła mężczyźnie zarzut kilkukrotnego wykorzystania seksualnego 30-latki.

- Mężczyzna nie przyznał się do stawianego mu zarzutu. Prokurator zastosował wobec podejrzanego środek wolnościowy w postaci dozoru, połączony z zakazem kontaktowania się w jakikolwiek sposób z pokrzywdzoną i zbliżania się do niej na odległość mniejszą niż 20 metrów – mówi Łukasz Wawrzyniak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Mimo prokuratorskich zarzutów i zakazów, 55-letni mężczyzna nadal pracował w DPS-ie. - Byłam zdziwiona, że pan Adam wrócił. To tak, jakby nie było żadnej reakcji – wskazuje pani Mirosława.

Pani Mirosława nie mogła się z tym pogodzić. Zaniepokojona sytuacją, w lutym tego roku rozmawiała z wicestarostą gnieźnieńskim.

- Byłam zaskoczona, uważam, że należało taką osobę odciąć, odseparować od osób niepełnosprawnych intelektualnie. Nie rozumiem, czemu ten człowiek pracował tam dalej. Po ludzku nie rozumiem – mówi wicestarosta Anna Jung.

Inna poszkodowana?

Sprawa została nagłośniona przez lokalne media. Wtedy wydarzenia przybrały jeszcze bardziej zaskakujący obrót. Odnalazła się rodzina innej pensjonariuszki, która także miała być poszkodowana. Małgorzata była niepełnosprawna intelektualnie w stopniu lekkim. W 2009 roku opuściła placówkę w Łopiennie i już nie chciała do niej wracać. Zmarła w grudniu zeszłego roku.

- Codziennie myślę o Gosi, codziennie myślę o mojej siostrze – przyznaje przez łzy Agnieszka Kozłowska. I opowiada: - Gosia mówiła ojcu, jak ją zabrał z ośrodka, że ten Adam krzywdził ją, ciągał ją do kotłowni. Mało tego, powiedziała, że przyłapały ją tam siostry i nic z tym nie zrobiły. Żeby sprawa nie wyszła na jaw, kazały podpisać jej pismo, że kłamie. Prawdopodobnie je podpisała.

Kozłowska przypuszcza, że dochodziło do molestowania i gwałtów. - Skoro stwierdziła, że ją skrzywdził i wciągał do kotłowni, to, co mógł robić? Z tego, co mówił ojciec, Gosia nigdzie nie chciała tego zgłaszać. Nie wiem, może się bała, bo powiedziała siostrom i siostry to zataiły. Może bała się, że policja jej nie uwierzy.

Mieszkańcy o 55-latku
Okazuje się, że plotki na temat tego, co 55-letni kierowca robił zmarłej Małgorzacie krążą od wielu lat nie tylko po domu opieki, ale i po Łopiennie.

- Panie, które kiedyś tam pracowały albo jeszcze pracują, mówiły, że pan Adam, kiedyś wiózł Gosię, rozkładał kocyk itd. – opowiada pani Mirosława.

- To się działo w różnych miejscach, po różnych kątach – słyszymy od mieszkańców Łopienna.

- Nikt nie będzie nic mówić, bo to jest temat tabu. Są pracownicy, widzieli i czemu nic nie mówią? Okropna zmowa milczenia – dodaje inna osoba.

Z relacji mieszkańców wynika, że niejednokrotnie zdarzało się, że Adam S. wracał pijany z pracy.

- Chwalił się w sklepie, że może sobie wypić, bo on ma tam plecy – słyszymy od jednej z mieszkanek.

Zdaniem pani Mirosławy siostry wiedziały, że S. pije alkohol. - Pan Adam miał względy.

Mieszkańcy Łopienna nie chcą rozmawiać przed kamerą z twarzą. DPS to dla lokalnej społeczności ważne miejsce zatrudnienia. Same siostry tylko raz publicznie wypowiedziały się na temat sprawy. Dyrektor DPS tłumaczyła, że nie mogła zwolnić mężczyzny bez prawomocnego wyroku sądu.

- Zabrakło empatii i ludzkiej przyzwoitości. Trzeba było zdecydować się na zawieszenie jego obowiązków, żeby chronić osobę, która była zagrożona. Następnie w momencie, kiedy zapadają rozstrzygnięcia sądu, są środki karne, zdecydowałabym się na rozwiązanie umowy w trybie dyscyplinarnym – mówi prof. dr hab. Monika Gładoch, kierownik katedry prawa pracy UKSW w Warszawie.

Kilkukrotnie próbowaliśmy umówić się na rozmowę z siostrami. Ale odmawiały.
Próbowaliśmy także skontaktować się z Adamem S., ale chociaż słychać i widać, że ktoś jest w domu, nikt nam nie otwierał. Dotarliśmy do jego matki.

- Nikt tam nie wykorzystywał, tylko sobie coś uroili – stwierdziła.

„Chcę, by dopadła go sprawiedliwość”

Danuta M. z racji na swojej niepełnosprawności intelektualnej jest całkowicie ubezwłasnowolniona. Nie ma rodziny. Opiekę prawną nad nią sprawuje była pracownica DPS-u i sąsiadka Adama S. Kobieta przez wiele lat pracowała w tamtejszej pralni, a od września jest na emeryturze. Zapytaliśmy ją, co zrobiła w sprawie swojej podopiecznej, kiedy dowiedziała się, że mężczyzna miał ją wykorzystać seksualnie i mimo zarzutów dalej tam pracował.

- Siostra dyrektor zapewniła mnie, że wszystkie kroki zostały poczynione. Zostało to zgłoszone do prokuratury, więc byłam spokojna. Ufałam siostrze dyrektor, że nie ma on dostępu do Danusi - słyszymy.

Prokuratura nie zaostrzyła Adamowi S. środków karnych, bo nikt nie zgłaszał, że kierowca może łamać zakazy. Ale czy rzeczywiście śledczy zrobili wszystko, żeby uchronić niepełnosprawną i nieporadną Danutę M. przed kontaktem z mężczyzną, jeżeli ten dalej pracował w DPS-ie? Podopieczna z racji na swoje ubezwłasnowolnienie nie mogła przecież wychodzić poza teren domu opieki.

Dlaczego śledczy po prostu nie zakazali Adamowi S. wstępu do DPS-u?

- W ocenie prokuratora, który prowadził sprawę, taki zakaz nie był potrzebny – mówi prok. Łukasz Wawrzyniak.

Rodzina Małgorzaty, byłej pensjonariuszki DPS-u, liczy na sprawiedliwy wyrok. - Chcę, by dopadła go sprawiedliwość. Skoro skrzywdził Gosię i kobietę, która nadal przebywa w ośrodku, to mogły być nie tylko one – kwituje Agnieszka Kozłowska.

Siostry zakonne do tej pory nie udzieliły nam odpowiedzi na zadane listownie pytania. W wydanym dla mediów oświadczeniu uważają, że cała ta sytuacja jest nagonką na DPS. Prokuratura uznała za zasadne podejrzenie wykorzystania seksualnego zmarłej Małgorzaty i już wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 1

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Max... / 28 kwietnia 2021 r. o 09:28
+15
Jestem zaskoczony brakiem reakcji siostrzyczki duchownej. Tłumaczę to niechęcią do psucia relacji z panem od "złotej" rączki! Taki mężczyzna wśród nich jest niczym skarb o próbie najwyższej.
Avatar
Max... / 28 kwietnia 2021 r. o 09:28
+15
Jestem zaskoczony brakiem reakcji siostrzyczki duchownej. Tłumaczę to niechęcią do psucia relacji z panem od "złotej" rączki! Taki mężczyzna wśród nich jest niczym skarb o próbie najwyższej.
Zobacz wszystkie komentarze 1

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie. Jednego dnia ogłosili przetarg na dwie obwodnice
galeria

Lubelskie. Jednego dnia ogłosili przetarg na dwie obwodnice

Zamość i Szczebrzeszyn będą miały obwodnice. Drogowcy właśnie ogłosili odpowiedni przetarg.

Jak zrobić idealny koktajl? Barmanka z Lublina o drinkach i konkursie World Class
Magazyn

Jak zrobić idealny koktajl? Barmanka z Lublina o drinkach i konkursie World Class

Rozmowa z Olgą Palamarchuk, barmanką z Lublina, uczestniczką ogólnopolskiego konkursu barmańskiego World Class.

Nie ma mocnych na reklamową brzydotę. "Wolna amerykanka"

Nie ma mocnych na reklamową brzydotę. "Wolna amerykanka"

Mimo tego, że miasto Puławy uchodzi za rozwinięte, to wobec reklamowego chaosu psującego estetykę przestrzeni publicznych jest zupełnie bezradne. Nie prowadzi w tym względzie żadnej polityki. W efekcie na ogrodzeniach i budynkach latami może wisieć niemal wszystko.

Chełm. Tłumy na pl. Łuczkowskiego, bo zjechały foodtrucki
zdjęcia
galeria

Chełm. Tłumy na pl. Łuczkowskiego, bo zjechały foodtrucki

Dawno nie widziany ruch i gwar wrócił na plac Łuczkowskiego w Chełmie. Miesiące covidowej pustki szybko wypełnili amatorzy orientalnej gastronomii. Wszystko za sprawą weekendowego karawaningu foodtrucków, który właśnie zawitał do Chełma.

Lublin. Dawno nie było takiej imprezy. Wszystkie pierogi świata
zdjęcia
galeria

Lublin. Dawno nie było takiej imprezy. Wszystkie pierogi świata

Japońskie, hiszpańskie, tybetańskie. Do niedzieli można skosztować najbardziej wyszukanych pierogów.

Młodzi Białorusini manifestowali w Lublinie. Ich koledzy stają przed sądem
zdjęcia
galeria

Młodzi Białorusini manifestowali w Lublinie. Ich koledzy stają przed sądem

Piątkowa pikieta w centrum Lublina to wyraz solidarności młodych Białorusinów z kolegami, którzy zostali w ojczyźnie.

Górnik Łęczna zagra z Odrą Opole, czyli przełamać złą passę

Górnik Łęczna zagra z Odrą Opole, czyli przełamać złą passę

W sobotnie popołudnie nie potrafiący wygrać spotkania od pierwszego kwietnia Górnik Łęczna zagra u siebie z Odrą Opole. Czy zielono-czarni przywitają się po przerwie spowodowanej obostrzeniami ze swoimi kibicami zwycięstwem, które pozwoli im nadal marzyć o awansie do PKO BP Ekstraklasy

Trzy młode sokoły w puławskim gnieździe dostały obrączki
galeria

Trzy młode sokoły w puławskim gnieździe dostały obrączki

Para sokołów wędrownych gniazdująca na kominie elektrociepłowni Grupy Azoty "Puławy" doczekała się trzech młodych potomków. W piątek zaobrączkowali je przedstawiciele Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Lublin. Drugi dzień ze slalomem

Lublin. Drugi dzień ze slalomem

Nie tylko kierowcom poruszającym się własnymi samochodami dają się we znaki prace prowadzone na remontowanym odcinku ul. Nałkowskich, gdzie wprowadzono ruch wahadłowy.

Lublin. Spór o nowy stadion żużlowy. Mieszkańcy Skarpy nie chcą takiego sąsiada
galeria

Lublin. Spór o nowy stadion żużlowy. Mieszkańcy Skarpy nie chcą takiego sąsiada

Tylko nie koło nas – mówi część mieszkańców os. Skarpa przeciwna budowie stadionu żużlowego na terenach po klubie jeździeckim. Ratusz twierdzi, że nie ma innego miejsca pod taką budowę. – A po co w ogóle taki wydatek? – pyta Lubelski Ruch Miejski.

Z Odry wyłowiono ciało. Policja potwierdza, że to jeden z zaginionych chłopców
wideo
film

Z Odry wyłowiono ciało. Policja potwierdza, że to jeden z zaginionych chłopców

Policja potwierdziła, że uczestnicy akcji poszukiwawczej na Odrze wyłowili ciało chłopca. Okazało się, że to 13-letni Filip – jeden z poszukiwanych nastolatków.

Strażacy w akademiku UMCS. Specjalnie go wybrali
zdjęcia
galeria

Strażacy w akademiku UMCS. Specjalnie go wybrali

Straż wybrała „Helios” na miejsce ćwiczeń. Chodziło o wybranie wysokiego budynku.

Lublin. To nie Wehrmacht. Zagadkowe odkrycie za dawną odzieżówką
zdjęcia
galeria

Lublin. To nie Wehrmacht. Zagadkowe odkrycie za dawną odzieżówką

Dwa ludzkie szkielety odkryto podczas prac ziemnych przy budowie bloku mieszkalnego blisko ul. Spokojnej. Tym razem nie są to szczątki żołnierzy Wehrmachtu, tylko co najmniej 400-letnie pochówki.

Program TV 14-16 maja 2021. Co warto zobaczyć w telewizji?
14 maja 2021, 20:00

Program TV 14-16 maja 2021. Co warto zobaczyć w telewizji?

Weekend w naziemnej telewizji cyfrowej przebiegnie pod znakiem filmów rozrywkowych. Będą produkcje fantasy, takie jak "Władca Pierścieni", komedie romantyczne w stylu "Seksu w wielkim mieście" i mocne thrillery pokroju "Infiltracji" Scorsese. Poniżej wybrane filmy, które będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Podlasie kontra Lewart, ważne mecze Stali Kraśnik i Orląt Spomlek
film

Podlasie kontra Lewart, ważne mecze Stali Kraśnik i Orląt Spomlek

Na osiem kolejek przed zakończeniem sezonu znamy tak naprawdę tylko dwóch spadkowiczów. To Hetman Zamość i Jutrzenka Giebułtów. Cztery drużyny z naszego regionu walczą o utrzymanie, ale każda ma jeszcze szansę na pozostanie w III lidze. W sobotę ważne mecze mają przed sobą zwłaszcza: Podlasie, Lewart i Stal Kraśnik.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.