Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

4 września 2019 r.
9:01

Stalker wie, co i kiedy robi Adam. Zniszczył mu samochód, podrobił kartę sim

0 12 A A

Obraźliwe plakaty, śledzenie i groźby. Z tym wszystkim musiał zmagać się nękany przez stalkera pan Adam. Wiosną tego roku po naszej interwencji jego prześladowca trafił do aresztu. Nie na długo. Niebezpieczny mężczyzna wyszedł na wolność i ponownie zaczął nękać swoją ofiarę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wiosną tego roku Adam Wiankowski zwrócił się do Uwagi! z prośbą o pomoc, ponieważ padł ofiarą stalkera. Prześladowca groził mu, nękał go wiadomościami, śledził, rozklejał obraźliwe plakaty, a także zniszczył drzwi do mieszkania.

Po naszej interwencji, stalker trafił do aresztu. Jak się teraz okazuje nie na długo.
- Stalker po trzech miesiącach wyszedł z aresztu. Stojąc na balkonie zobaczyłem jak wchodzi na moje osiedle. Zadzwoniłem na policję. Areszt nic nie dał. On znowu mnie nęka. Bardzo się go boję – mówi Wiankowski.

Stalker zaczął nachodzić pana Adama.- Pewnego ranka zbudziło mnie dobijanie się domofonem do mieszkania. Potem zaczęło się dzwonienie telefonu, a potem przyszedł SMS o treści: ”Zobacz auto”.

Okazało się, że samochód Wiankowskiego został zdewastowany. - Zniszczona jest każda jego część. Drzwi, dach, maska, wszystko jest posprejowane i porysowane, nic nie oszczędził. Stalker nie ma granic, nie cofnie się przed niczym.

Pan Adam dostaje też niepokojące SMS-y. - Pisze groźby, że jest u mnie pod blokiem i czeka. Napisał też; „Myślę, że najbardziej zaboli cię utrata Szymona. I to sobie postawię za cel numer 1”.

Prześladowca pana Adama to 35-letni Łukasz D. Z kolei Szymon to partner pana Adama. Również on stał się celem stalkera.

- Boję się wyjść z domu i boje się ataku ze strony chorego psychicznie człowieka. On grozi mi pośrednio. Pomimo tego, że nie odpisywałem na jego wiadomości, on ciągle wypytywał, wypisywał, zdobył jakimś cudem mój numer telefonu. Kiedy zniszczone zostały drzwi do mojego mieszkania poczułem się bardzo zagrożony – mówi pan Szymon.

Z czasem groźby stawały się coraz mocniejsze. - Napisał do mnie: „Jadę po kwas do sklepu”. Po chwili przyszedł MMS z etykietą jakiejś żrącej substancji. Boję się tego – mówi pan Adam.

Stalkerowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. - Uważaliśmy, że pozostawienie go areszcie jest konieczne. Niestety sąd nie rozpoznał pozytywnie naszego wniosku o przedłużenie tymczasowego aresztu o kolejne trzy miesiące. Potwierdziły się nasze obawy. Doszło do popełnienia kolejnych przestępstw na szkodę pokrzywdzonego – mówi Krzysztof Kopania z Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Prześladowca po wyjściu na wolność kilka razy pojawiał się pod domem pana Adama.
- Wieczorem wracałem autem z pracy i z daleka zobaczyłem, że stało czarne kombi. Zatrzymałem się i zobaczyłem, że to jest stalker. Odruchowo zrobiłem mu zdjęcie. Ruszyłem, w lusterku, zobaczyłem, że on zawraca i zaczyna za mną jechać. Przyspieszyłem i zacząłem uciekać. On cały czas za mną jechał. W takich sytuacjach dostaje ataku paniki. Wjechałem na chodnik i zacząłem krzyczeć, że potrzebuje pomocy. On stanął wprost przed samochodem, włączył długie światła i zaczął gazować. Wyglądało to bardzo groźnie, tak jakby chciał czołowo się zderzyć. To spowodowało, że wbiegłem do sklepu i schowałem się za ladą. Stalker odjechał, po 15 minutach przyjechał radiowóz.

Któregoś dnia pan Adam dostał od swojego partnera niepokojące SMS-y.
- W pierwszej wiadomości zaczął mnie wypytywać, co robię i o której będę wracał z pracy. Szymon wiedział, że tego dnia nie jestem w pracy. To był sygnał, że coś jest nie w porządku. W pewnym momencie napisał, żebyśmy darowali temu Łukaszowi. On na pewno już to przemyślał i nie będzie tak postępował – opowiada Witkowski.

- Udało się ustalić, że Łukasz D. zatrudnił się w salonie komórkowym na parę dni, tylko po to, żeby wykonać duplikat karty. I w jakiś sposób skraść moje dane i próbować mi zaszkodzić – mówi pan Szymon.

Czy sąd wypuszczając Łukasza D. z aresztu wziął pod uwagę bezpieczeństwo jego ofiary?
- Sąd zawsze bierze pod uwagę bezpieczeństwo osoby pokrzywdzonej – mówi sędzia Paweł Sydor, rzecznik Sądu Okręgowego w Łodzi i dodaje: Jestem w trudnej sytuacji, musiałbym przedstawić okoliczności postępowania przygotowawczego, czego uczynić nie mogę.

Sąd wypuścił stalkera na wolność, a ten zaczął znów prześladować ofiary. Teraz Łukasza D. znów zatrzymano. I znów jest wniosek o aresztowanie. Mężczyzna ukrywał się w jednym z hosteli we Wrocławiu.

- Był zaskoczony wizytą policjantów. Był niespokojny, policjanci mieli szereg problemów. Konieczne było wezwanie pogotowia ratunkowego. Ostatecznie mężczyznę udało się szczęśliwie dowieźć do Łodzi. O jego dalszym losie będzie decydować prokuratura i sąd – mówi kom. Marcin Fiedukowicz z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

- 35 latek przyznał się do wszystkich stawianych zarzutów. Z jego relacji wynika, że działał w stanie silnych emocji. Dlatego też nie pamięta części swoich zachowań. Wszystko wskazuje na to, że 35-latek nie kontroluje swoich emocji i ma tendencje do podejmowania działań irracjonalnych. Planujemy po raz kolejny poddać go badaniom sądowo-psychiatrycznym. Dotychczasowe wyniki nie dały podstaw do kwestionowania jego poczytalności – mówi prok. Krzysztof Kopania.

Po usłyszeniu kolejnych zarzutów Łukasz D. ponownie trafił do aresztu.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 09:41
+10
Stalker też LGBT? Brzmi to trochę jakby przyczyną mogł być zawód miłosny. Tajemnicą poliszynela jest, że pośród gejów wielu nie radzi sobie zbyt dobrze z emocjami. Można zażartować że domagając się tych małżeństw sami nie wiedzą w co się pakują
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 09:22
+6
Kto to stalker?to juz do hu.a nie ma polskich okresleń?
Avatar
Darmowy Kawior / 4 września 2019 o 13:12
+5
Myślałem że to coś poważnego a to tylko polski patriota który nie lubi pedałów jak wszyscy normalni Polacy. Jak tak się boją pedałować to niech jadą do Afryki.
  Napisała osoba, która bierze kila groszy za pisanie zamówionych komentarzy. Prędzej ty jesteś nienormalny, żeby tak się szmacić.
Avatar
Hans Klos / 4 września 2019 o 12:47
+5
Myślałem że to coś poważnego a to tylko polski patriota który nie lubi pedałów jak wszyscy normalni Polacy. Jak tak się boją pedałować to niech jadą do Afryki.
Niezależnie od twojego usposobienia głupota jest żądać od większości żeby wyjeżdżali, bo tobie się coś nie spodobało.  Jeżeli nie potrafisz żyć z innymi ludźmi w zgodzie nie już i nie szczuj tylko sam wyjedź dywersancki trollu to kraju twoich mocodawców.
Avatar
ann / 4 września 2019 o 12:01
+3
Myślałem że to coś poważnego a to tylko polski patriota który nie lubi pedałów jak wszyscy normalni Polacy. Jak tak się boją pedałować to niech jadą do Afryki.
 Jak widzę zdolność czytania ze zrozumieniem przekracza twoje zdolności?
Avatar
Alfons / 4 września 2019 o 11:45
+2
a co nas obchodza jakieś porachunki sodomitów?
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 17:07
+1
Tylko porzadne gumowanie na komisariacie, jak za PRL Guma czyni cuda. Skonczylby sie stalking I rozum by do glowki wrocil.
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 09:45
+1
Czy Adam z GWybiórczej pozdrowił już brata ?
Avatar
dedektyw / 4 września 2019 o 09:43
0
A co robil partner w chwili nękania? Nie bronił swego ukochanego? Zdradza go? Podejrzana jest ta obojętność.
Avatar
Janek / 4 września 2019 o 12:40
-3
"Myślałem że to coś poważnego a to tylko polski patriota który nie lubi pedałów jak wszyscy normalni Polacy. Jak tak się boją pedałować to niech jadą do Afryki." Nie to tylko miłosne sprawy jeden gej drugiemu odmówił i ten nie może sobie z tym poradzić. Normalni Polacy nie interesują się kto komu gdzie co wkłada, natomiast ciebie widać to mocno kręci.
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 17:07
+1
Tylko porzadne gumowanie na komisariacie, jak za PRL Guma czyni cuda. Skonczylby sie stalking I rozum by do glowki wrocil.
Avatar
Darmowy Kawior / 4 września 2019 o 13:12
+5
Myślałem że to coś poważnego a to tylko polski patriota który nie lubi pedałów jak wszyscy normalni Polacy. Jak tak się boją pedałować to niech jadą do Afryki.
  Napisała osoba, która bierze kila groszy za pisanie zamówionych komentarzy. Prędzej ty jesteś nienormalny, żeby tak się szmacić.
Avatar
Hans Klos / 4 września 2019 o 12:47
+5
Myślałem że to coś poważnego a to tylko polski patriota który nie lubi pedałów jak wszyscy normalni Polacy. Jak tak się boją pedałować to niech jadą do Afryki.
Niezależnie od twojego usposobienia głupota jest żądać od większości żeby wyjeżdżali, bo tobie się coś nie spodobało.  Jeżeli nie potrafisz żyć z innymi ludźmi w zgodzie nie już i nie szczuj tylko sam wyjedź dywersancki trollu to kraju twoich mocodawców.
Avatar
Janek / 4 września 2019 o 12:40
-3
"Myślałem że to coś poważnego a to tylko polski patriota który nie lubi pedałów jak wszyscy normalni Polacy. Jak tak się boją pedałować to niech jadą do Afryki." Nie to tylko miłosne sprawy jeden gej drugiemu odmówił i ten nie może sobie z tym poradzić. Normalni Polacy nie interesują się kto komu gdzie co wkłada, natomiast ciebie widać to mocno kręci.
Avatar
ann / 4 września 2019 o 12:01
+3
Myślałem że to coś poważnego a to tylko polski patriota który nie lubi pedałów jak wszyscy normalni Polacy. Jak tak się boją pedałować to niech jadą do Afryki.
 Jak widzę zdolność czytania ze zrozumieniem przekracza twoje zdolności?
Avatar
Alfons / 4 września 2019 o 11:45
+2
a co nas obchodza jakieś porachunki sodomitów?
Avatar
gość / 4 września 2019 o 11:02
-11
Myślałem że to coś poważnego a to tylko polski patriota który nie lubi pedałów jak wszyscy normalni Polacy. Jak tak się boją pedałować to niech jadą do Afryki.
Avatar
w / 4 września 2019 o 10:07
-5
"Boję się wyjść z domu i boje się ataku ze strony chorego psychicznie człowieka" . Przyganiał kocioł garnkowi.
Avatar
Gość / 4 września 2019 o 09:45
+1
Czy Adam z GWybiórczej pozdrowił już brata ?
Avatar
dedektyw / 4 września 2019 o 09:43
0
A co robil partner w chwili nękania? Nie bronił swego ukochanego? Zdradza go? Podejrzana jest ta obojętność.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Avia Świdnik – Podlasie Biała Podlaska 4:2. Z nieba do piekła

Avia Świdnik – Podlasie Biała Podlaska 4:2. Z nieba do piekła 0 0

Sporo działo się w sobotnim meczu Avii z Podlasiem. Gospodarze przeżywali prawdziwą huśtawkę nastrojów. Prowadzili 2:0, po przerwie goście wyrównali, ale ostatecznie żółto-niebiescy zgarnęli komplet punktów po wygranej 4:2. Dla świdniczan to było trzecie zwycięstwo z rzędu.

Radni alarmują o złej sytuacji szpitala w Międzyrzecu Podlaskim. A NFZ mówi o dodatkowych milionach

Radni alarmują o złej sytuacji szpitala w Międzyrzecu Podlaskim. A NFZ mówi o dodatkowych milionach 0 0

Klub radnych Porozumienia Samorządowego w powiecie bialskim proponuje aby przyjąć stanowisko w sprawie złej sytuacji finansowej szpitala w Międzyrzecu Podlaskim i przekazać je premierowi. Pierwsze półrocze szpital zamknął ze stratą 1 mln zł. Z kolei, NFZ odpowiada że zapewnia szpitalom powiatowym dodatkowe środki.

Pogoda w niedzielę. Ma być słonecznie i ciepło
film

Pogoda w niedzielę. Ma być słonecznie i ciepło 0 0

W niedzielę prawie w całym kraju będzie pogodnie. Jedynie na północnym-wschodzie pojawi się więcej chmur. Temperatura maksymalna wyniesie od 18 st. C na Suwalszczyźnie, 22 st. C w centrum kraju do 24 st. C na południowym-zachodzie. Powieje słaby i umiarkowany wiatr, południowo-zachodni i południowy.

PiS zapowiada kolejne 500 plus. Premier przedstawił "Pakiet dla przedsiębiorców"
Wybory 2019
film

PiS zapowiada kolejne 500 plus. Premier przedstawił "Pakiet dla przedsiębiorców" 0 7

Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji wyborczej w Katowicach obiecał „Pakt dla przedsiębiorców”. W skład programu ma wejść m.in. ulga w płatności ZUS dla małych firm i mikrofirm, która średnio wyniesie 500 złotych.

Najbliższa wyprzedaż garażowa już w niedzielę. Można znaleźć znaleźć m.in. pamiątki i antyki

Najbliższa wyprzedaż garażowa już w niedzielę. Można znaleźć znaleźć m.in. pamiątki i antyki 0 0

To już 11. edycja wydarzenia na terenie Targu pod Zamkiem. Tym razem organizatorzy zachęcają do jesiennych porządków. Zasady pozostają niezmienione. Każdy chętny może przyjść i sprzedać lub kupić dowolny przedmiot.

Azoty Puławy – Zagłębie Lubin 27:23

Azoty Puławy – Zagłębie Lubin 27:23 0 1

Mecz walki w Puławach. Azoty po bardzo trudnym spotkaniu pokonały u siebie Zagłębie Lubin różnicą czterech trafień

Górnik Łęczna czyli 40-latek z dużymi ambicjami
galeria

Górnik Łęczna czyli 40-latek z dużymi ambicjami 0 1

W piątkowy wieczór Górnik Łęczna na swoich obiektach świętował jubileusz 40-lecia istnienia. Na specjalnie przygotowanej uroczystości przed meczem z Gryfem Wejherowo pojawiło się wielu byłych zawodników i trenerów klubu z Łęcznej. Nie brakowało wobec tego wyróżnień dla osób, które na przestrzeni lat najbardziej przyczyniły się do rozwoju klubu

Wykopki w Skansenie
22 września 2019, 11:30

Wykopki w Skansenie 0 0

Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza 22 września o godz. 11.30 na "Wykopki w Skansenie" - pokaz dawnych tradycji związanych z kopaniem ziemniaków.

Chełmianka – Hutnik Kraków 2:3. Pierwsza porażka u siebie

Chełmianka – Hutnik Kraków 2:3. Pierwsza porażka u siebie 0 1

Punkt był na wyciągnięcie ręki, ale piłkarze Artura Bożyka musieli obejść się smakiem. W sobotę Chełmianka doznała pierwszej porażki na swoim stadionie. Lepszy okazał się Hutnik Kraków, który wygrał w Chełmie 3:2.

Czwarta "Mila pamięci ofiar komunizmu". Wystartowało ponad 550 osób [ZDJĘCIA]
galeria

Czwarta "Mila pamięci ofiar komunizmu". Wystartowało ponad 550 osób [ZDJĘCIA] 0 5

To jedyny taki bieg nie tylko w Polsce, ale i na świecie. "Mila pamięci ofiar komunizmu" organizowana w Lublinie od 2016 r. odbywa się zawsze w okolicy rocznicy agresji ZSRR na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 r.

Lublinianka – Powiślak 3:1. Koniec problemu ze skutecznością [zdjęcia]
galeria

Lublinianka – Powiślak 3:1. Koniec problemu ze skutecznością [zdjęcia] 0 1

Sporo działo się w sobotę na Wieniawie. Co najważniejsze, kibice gospodarzy powinni być zadowoleni. Lublinianka pokonała Powiślaka Końskowola 3:1, a bohaterem gospodarzy był Jarosław Milcz, którzy jeszcze w pierwszej połowie ustrzelił hat-tricka.

Trener Motoru przeprasza kibiców i oddaje się do dyspozycji zarządu

Trener Motoru przeprasza kibiców i oddaje się do dyspozycji zarządu 40 52

W sobotę Motor Lublin przegrał na boisku w Zabierzowie z Jutrzenką Giebułtów 0:1. Beniaminek przed tym spotkaniem miał na koncie tylko cztery punkty i zajmował przedostatnie miejsce w tabeli grupy czwartej. Po końcowym gwizdku trener żółto-biało-niebieskich poinformował, że oddaje się do dyspozycji zarządu.

Lubelskie Święto Cydru. Degustacje i koncerty [ZDJĘCIA]
galeria

Lubelskie Święto Cydru. Degustacje i koncerty [ZDJĘCIA] 0 4

Rozbicie 600-litrowej beczki zainaugurowało Lubelskie Święto Cydru na Starym Mieście w Lublinie. Podczas odbywającej się dziś szóstej edycji tej imprezy z beczki popłynął Cydr Lubelski Niefiltrowany BIO - edycja limitowana. Powstała z jabłek z upraw ekologicznych.

Kolejne szpitale będą montować panele słoneczne. Ma to być sposób na oszczędności

Kolejne szpitale będą montować panele słoneczne. Ma to być sposób na oszczędności 7 4

Szpital w Janowie Lubelskim buduje farmę fotowoltaiczną. To pierwsza taka inwestycja realizowana przez szpital w naszym województwie. Na solary stawiają też dwa największe lubelskie szpitale – przy al. Kraśnickiej i przy ul. Jaczewskiego.