Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

10 kwietnia 2021 r.
8:55

Tracą pracę, dach nad głową, nie mają co jeść. Problem biedy jest coraz poważniejszy

267 9 A A

Jeszcze ponad rok temu wiedli normalne życie. Dzisiaj tracą pracę, dach nad głową, w końcu nie mają, co jeść. Problem biedy spowodowanej pandemią jest coraz poważniejszy. Wiele osób chce pracować, ale z powodu lockdownu w nie może znaleźć zatrudnienia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jeżdżąc tramwajem, widzę mnóstwo zagubionych ludzi. Po twarzach widać, że są smutni, załamani – opowiada motorniczy Jan Piontek. I dodaje: – Ostatnio miałem w tramwaju dziewczynę, która płakała. Powiedziała, że nie ma pieniędzy i nie chce wracać do domu, bo nie ma na czynsz. To przykre. Czas pandemii doprowadził do tego, że ludzie tracą pracę i zostają bez środków do życia.

Pan Jan rano kieruje tramwajem, a od południa pracuje jako wolontariusz. Jest szefem fundacji „Weź Pomóż”, która współpracuje z Bankiem Żywności. Wolontariusze przekazują jedzenie najbardziej potrzebującym mieszkańcom Wrocławia. Codziennie w kolejce po żywość ustawia się ponad tysiąc osób. Często trzeba stać kilka godzin. A potrzebujących z dnia na dzień przybywa.

– Człowiek nie przychodzi do pana Jana dla atrakcji, przychodzi po chleb – mówi pani Marzena. I dodaje: - Nie pracuję od 4 marca, kiedy zamknęli restauracje. 4 marca tamtego roku. Smutne, płakać się chce, czasami nie mogę wstać z łóżka. Pojawiają się stany depresyjne.

Jan Piontek doskonale rozumie osoby ustawiające się w kolejce. – W swoim życiu przeżyłem głód. Zbierałem po śmietnikach. Nie zapomniałem tego. Wiem, co to znaczy. Widzę dużo biedy i głodu. Covid spowodował, że ci ludzie potracili pracę, mają długi, nie mają, co do garnka wrzucić.

– Wśród nowych osób, które widzę w kolejce, była młoda kobieta z dzieckiem. Straciła pracę tylko dlatego, że nie miała, co zrobić z dzieckiem, bo chorowało i nie mogła oddać go do żłobka. Pracodawca podziękował tej pani za pracę – daje przykład Piontek.

– Jestem szczęśliwa. Młody (kilkuletni syn) będzie miał, co zjeść i to jest najważniejsze, a było już tak, że musiałam wybierać, czy zjem ja czy on – mówi jedna z kobiet, która odebrała paczkę.

Lockdown

Pan Michał jest kolejną osobą, która na skutek lockdownów straciła pracę. – Mam czteroosobową rodzinę – żonę i dwójkę dzieci. I psa. Od 2007 roku prowadziliśmy własny biznes, własną działalność gospodarczą, która bazowała na gastronomii i hotelarstwie. Hotele zamknięte, restauracje zamknięte. Nikt nie organizował jakichkolwiek imprez czy konferencji. Jak mieliśmy mnóstwo zleceń, tak zaczęło ich braknąć. Nagle okazało się, że nie mamy pracy, nie mamy nic – opowiada mężczyzna.

Mężczyzna sprzedał firmowy sprzęt, żeby mieć, za co żyć. W końcu zabrakło pieniędzy. Przestał płacić za wynajem mieszkania. Zwrócił się po pomoc do instytucji.

– Zaproponowano mi, żebym przeprowadził się z dziećmi, żoną i psem do noclegowni. Ale noclegownie nie są przeznaczone dla całych rodzin, to są pojedyncze łóżka w danych miejscach. Nie wyobrażam sobie, żeby żyć tam z całą rodziną – mówi pan Michał.

– Taką propozycję pan Michał dostał z ośrodka pomocy społecznej – wskazuje Adrianna Porowska, prezes Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. I dodaje: – Dla nas to znak, że coś po prostu nie działa, że tak nie powinno być. Ludzie, którzy mają dzieci, prowadzili do tej pory normalne życie, a teraz mają trafić do noclegowni… Za tym mogłyby pójść poważne konsekwencje, na przykład zainteresowanie odpowiednich służb dziećmi i sprawowaniem nad nimi opieki. To na pewno byłoby traumatyczne dla całej rodziny.

Fundacja Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej wsparła rodzinę pana Michała i zapłaciła miesięczny czynsz. To pozwoli na znalezienie pracy i szybkie przekwalifikowanie się.

– W związku z tym, że kiedyś zrobiłem sobie licencję taxi, to zacząłem jeździć na taksówce, żeby mieć, co do przysłowiowego gara włożyć. Od końca zeszłego roku wysyłałem CV, gdzie tylko dało radę i znalazłem firmę, która jest w stanie mnie zatrudnić. Będę kierowcą autobusu, jestem w trakcie szkolenia, przebranżowienia się – opowiada pan Michał.

– Pandemia ma to do siebie, że większa liczba osób będzie doświadczała różnego rodzaju kryzysów. Kryzysów z zatrudnieniem, potem finansowych i mieszkaniowych. Wielu ludziom wydawało się, że kryzys bezdomności ich nie dotyczy, bo bezdomność kojarzyła się z kimś, kto siedzi na Dworcu Centralnym – brudny, śmierdzący i zarośnięty. Ale bezdomność zaczyna się w domu – mówi Porowska. I podkreśla: – W przypadku każdej osoby, której pomagaliśmy, zaczynała się w domu.

Jan Piontek pracując w fundacji, nie raz obserwuje ludzi na skraju załamania. – Byłem u kobiety, której wcześniej pomagałem. Otworzyła mi 7-letnia córka tej pani i mówi mi, że mama siedzi na parapecie i chce wyskoczyć. Powiedziałem: „Co ty robisz kobieto, zejdź, ja ci pomogę”. Powiedziała, że nie ma, co dać dzieciom do jedzenia. Prosiłem, żeby zeszła. Mówiła, że w MOPS-ie powiedzieli jej, że trzeba czekać, a co ona da dzieciom? – przywołuje pan Jan.

– Sytuacja w naszym kraju jest beznadziejna. Pracy było bardzo dużo, a teraz nie ma jej prawie wcale. A jak jest, to trzeba się o tę prace bić. Wiem, że nie tylko ja jestem w takiej sytuacji. Wiem, że każdemu jest ciężko. Że ludzie mają małe dzieci i są zrozpaczeni. Kupa ludzi jest w depresji, wpadła w nerwicę. Słyszę to po znajomych. Sytuacja w kraju jest tragiczna, niech rząd cos z tym zrobi, bo tak dłużej nie pociągniemy – apeluje pani Marzena, która straciła pracę.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Max... / 10 kwietnia 2021 r. o 11:22
+29
Ktoś musi zapłacić za przemyślne sposoby bogacenia się ludzi władzy. Dom za 9.5 tysiąca w Lasach Państwowych, nieruchomości Don Orlenone ,czy tez kilkanaście ha ziemi w bliskiej okolicy Wrocławia samo się nie sfinansuje. A to jest tylko promil wśród ujawnionych "cudów" gospodarczych....
Avatar
_XD_ / 10 kwietnia 2021 r. o 11:43
+23
PełO-ZSL w sądzie: - Oskarżony ma firmę? Oskarżony: Tak, ale ona przynosi straty... Sąd: - Z czego więc oskarżony się utrzymuje? Oskarżony: - Dokładam. Prokurator: - Pragnę zwrócić uwagę Wysokiego Sądu, że oskarżony nie wymawia "r".
 Tylko przypomnę, że od 2015 roku mamy nowy, wspaniały rząd, który dba o swoich obywateli jak żaden inny rząd od czasów Ziemowita. Według rządowych statystyk mamy najniższe bezrobocie w Europie, po raz kolejny wygrywamy z pandemią, lekarze w szpitalach covidowych się nudzą i chodzą radośni i wypoczęci, a wszystkie problemy z lockdownami rozwiązują jedna po drugiej tarcze antykryzysowe. Na polu międzynarodowym również święcimy triumfy, a potencjalni kontrahenci walą do Polski drzwiami i oknami. Ale oczywiście wszytko co się dzieje złego, to wina PO i PSL, które jako mniejszość opozycyjna w sejmie "przez osiem ostatnich lat..." A skoro jest tak cudownie, to jakim cudem jest tak tragicznie?
 Tylko przypomnę, że od 2015 roku mamy nowy, wspaniały rząd, który dba o swoich obywateli jak żaden inny rząd od czasów Ziemowita. Według rządowych statystyk mamy najniższe bezrobocie w Europie, po raz kolejny wygrywamy z pandemią, lekarze w szpitalach covidowych się nudzą i chodzą radośni i wypoczęci, a wszystkie problemy z lockdownami rozwiązują jedna po drugiej tarcze antykryzysowe. Na polu międzynarodowym również święcimy triumfy, a potencjalni kontrahenci walą do Polski drzwiami i oknami. Ale oczywiście wszytko co się dzi... rozwiń
Avatar
Kroll / 10 kwietnia 2021 r. o 20:49
+20
Nowy Ład zmieni wszystko. Ci co jeszcze coś mają oddadzą tym co maja już po 38 posiadłości i feudalne majątki na Podlasiu i Toruniu. I ziemię przepisaną na żony. Głowa do góry. Pieniądze to nie wszystko. Mamy wspaniałe wskaźniki o których mówili w TVP1.
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 kwietnia 2021 r. o 09:01
+18
Pamiętacie kto tak wam powiedział ? cyt. „Jeśli ktoś nie jest w stanie prowadzić działalności gospodarczej w takich warunkach to znaczy, że się do niej nie nadaje”
Avatar
sam_w_domu / 11 kwietnia 2021 r. o 02:26
+8
A ja mam pytanie. Dlaczego klamiecie? "Problem biedy spowodowanej pandemią jest coraz poważniejszy." To nie jest problem spowodowany pandemia tylko brakiem stanu kleski zywiolowej przez co ludzie nie moga starac sie o odszkodowania. Jak byscie nie zaklamywali rzeczywistosci to naszego nieudolnego rzadu nie oczyscicie. Jeszcze raz powtorze: "pandemia" nie ma tu nic do rzeczy. RZAD POWINIEN WPROWADZIC STAN KLESKI ZYWIOLOWEJ czego nie zrobil przez co obywatele sa w czarnej ***. Fajnie byloby gdybyscie pisali prawde. Pozdrawiam.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 10 kwietnia 2021 r. o 10:40
+3
PełO-ZSL w sądzie: - Oskarżony ma firmę? Oskarżony: Tak, ale ona przynosi straty... Sąd: - Z czego więc oskarżony się utrzymuje? Oskarżony: - Dokładam. Prokurator: - Pragnę zwrócić uwagę Wysokiego Sądu, że oskarżony nie wymawia "r".
Avatar
PISFAN / 10 kwietnia 2021 r. o 09:45
-8
Rzund i kościół otrzymuje brutalną odpowiedź dlaczego Polki mimo finansowej zachęty nie chcą rodzić dzieci skoro bezduszny pracodawca wykorzystuje chorobę dziecka żeby się tylko pozbyć takiej matki No ale nasza jaśnie panująca władzunia każe im tylko rodzić a resztę ma w dooopie niech one dalej sobie same radzą
Avatar
jogoj66269 / 10 kwietnia 2021 r. o 10:53
-23
Google będzie płacić konsekwentnie od 27485 do 29658 dolarów za zrobienie zdjęcia w Internecie z domu. Dołączyłem do tej akcji 2 miesiące temu i zarobiłem 31547 $ w pierwszym miesiącu dzięki tej akcji. Mogę powiedzieć, że moje życie uległo całkowitej poprawie! Przyjrzyj się temu, co robię ..... ***s://***Moneyurben5.com/
Avatar
jogoj66269 / 10 kwietnia 2021 r. o 10:54
-26
Google będzie płacić konsekwentnie od 27485 do 29658 dolarów za zrobienie zdjęcia w Internecie z domu. Dołączyłem do tej akcji 2 miesiące temu i zarobiłem 31547 $ w pierwszym miesiącu dzięki tej akcji. Mogę powiedzieć, że moje życie uległo całkowitej poprawie! Przyjrzyj się temu, co robię ..... ***s://***Moneyurben5.com/
Avatar
sam_w_domu / 11 kwietnia 2021 r. o 02:26
+8
A ja mam pytanie. Dlaczego klamiecie? "Problem biedy spowodowanej pandemią jest coraz poważniejszy." To nie jest problem spowodowany pandemia tylko brakiem stanu kleski zywiolowej przez co ludzie nie moga starac sie o odszkodowania. Jak byscie nie zaklamywali rzeczywistosci to naszego nieudolnego rzadu nie oczyscicie. Jeszcze raz powtorze: "pandemia" nie ma tu nic do rzeczy. RZAD POWINIEN WPROWADZIC STAN KLESKI ZYWIOLOWEJ czego nie zrobil przez co obywatele sa w czarnej ***. Fajnie byloby gdybyscie pisali prawde. Pozdrawiam.
Avatar
Kroll / 10 kwietnia 2021 r. o 20:49
+20
Nowy Ład zmieni wszystko. Ci co jeszcze coś mają oddadzą tym co maja już po 38 posiadłości i feudalne majątki na Podlasiu i Toruniu. I ziemię przepisaną na żony. Głowa do góry. Pieniądze to nie wszystko. Mamy wspaniałe wskaźniki o których mówili w TVP1.
Avatar
_XD_ / 10 kwietnia 2021 r. o 11:43
+23
PełO-ZSL w sądzie: - Oskarżony ma firmę? Oskarżony: Tak, ale ona przynosi straty... Sąd: - Z czego więc oskarżony się utrzymuje? Oskarżony: - Dokładam. Prokurator: - Pragnę zwrócić uwagę Wysokiego Sądu, że oskarżony nie wymawia "r".
 Tylko przypomnę, że od 2015 roku mamy nowy, wspaniały rząd, który dba o swoich obywateli jak żaden inny rząd od czasów Ziemowita. Według rządowych statystyk mamy najniższe bezrobocie w Europie, po raz kolejny wygrywamy z pandemią, lekarze w szpitalach covidowych się nudzą i chodzą radośni i wypoczęci, a wszystkie problemy z lockdownami rozwiązują jedna po drugiej tarcze antykryzysowe. Na polu międzynarodowym również święcimy triumfy, a potencjalni kontrahenci walą do Polski drzwiami i oknami. Ale oczywiście wszytko co się dzieje złego, to wina PO i PSL, które jako mniejszość opozycyjna w sejmie "przez osiem ostatnich lat..." A skoro jest tak cudownie, to jakim cudem jest tak tragicznie?
 Tylko przypomnę, że od 2015 roku mamy nowy, wspaniały rząd, który dba o swoich obywateli jak żaden inny rząd od czasów Ziemowita. Według rządowych statystyk mamy najniższe bezrobocie w Europie, po raz kolejny wygrywamy z pandemią, lekarze w szpitalach covidowych się nudzą i chodzą radośni i wypoczęci, a wszystkie problemy z lockdownami rozwiązują jedna po drugiej tarcze antykryzysowe. Na polu międzynarodowym również święcimy triumfy, a potencjalni kontrahenci walą do Polski drzwiami i oknami. Ale oczywiście wszytko co się dzi... rozwiń
Avatar
Max... / 10 kwietnia 2021 r. o 11:22
+29
Ktoś musi zapłacić za przemyślne sposoby bogacenia się ludzi władzy. Dom za 9.5 tysiąca w Lasach Państwowych, nieruchomości Don Orlenone ,czy tez kilkanaście ha ziemi w bliskiej okolicy Wrocławia samo się nie sfinansuje. A to jest tylko promil wśród ujawnionych "cudów" gospodarczych....
Avatar
jogoj66269 / 10 kwietnia 2021 r. o 10:54
-26
Google będzie płacić konsekwentnie od 27485 do 29658 dolarów za zrobienie zdjęcia w Internecie z domu. Dołączyłem do tej akcji 2 miesiące temu i zarobiłem 31547 $ w pierwszym miesiącu dzięki tej akcji. Mogę powiedzieć, że moje życie uległo całkowitej poprawie! Przyjrzyj się temu, co robię ..... ***s://***Moneyurben5.com/
Avatar
jogoj66269 / 10 kwietnia 2021 r. o 10:53
-23
Google będzie płacić konsekwentnie od 27485 do 29658 dolarów za zrobienie zdjęcia w Internecie z domu. Dołączyłem do tej akcji 2 miesiące temu i zarobiłem 31547 $ w pierwszym miesiącu dzięki tej akcji. Mogę powiedzieć, że moje życie uległo całkowitej poprawie! Przyjrzyj się temu, co robię ..... ***s://***Moneyurben5.com/
Avatar
TECZOWY_ZSL / 10 kwietnia 2021 r. o 10:40
+3
PełO-ZSL w sądzie: - Oskarżony ma firmę? Oskarżony: Tak, ale ona przynosi straty... Sąd: - Z czego więc oskarżony się utrzymuje? Oskarżony: - Dokładam. Prokurator: - Pragnę zwrócić uwagę Wysokiego Sądu, że oskarżony nie wymawia "r".
Avatar
PISFAN / 10 kwietnia 2021 r. o 09:45
-8
Rzund i kościół otrzymuje brutalną odpowiedź dlaczego Polki mimo finansowej zachęty nie chcą rodzić dzieci skoro bezduszny pracodawca wykorzystuje chorobę dziecka żeby się tylko pozbyć takiej matki No ale nasza jaśnie panująca władzunia każe im tylko rodzić a resztę ma w dooopie niech one dalej sobie same radzą
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 kwietnia 2021 r. o 09:01
+18
Pamiętacie kto tak wam powiedział ? cyt. „Jeśli ktoś nie jest w stanie prowadzić działalności gospodarczej w takich warunkach to znaczy, że się do niej nie nadaje”
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Puławska jadłodzielnia uruchomiona. Stoi przy Hali Targowej
zdjęcia
galeria

Puławska jadłodzielnia uruchomiona. Stoi przy Hali Targowej

W ostatni czwartek przy ul. Piaskowej otwarto pierwszą jadłodzielnię w Puławach. To ogólnodostępna lodówka, w której można zostawiać żywność dla potrzebujących. Jej obsługą będą zajmowały się dwie wolontariuszki. Sprzęt z własnych środków zakupił radny Andrzej Kuszyk.

Zabójca z Macedonii zmienił nazwisko i przyjechał do Polski. Namierzyli go policjanci z Kraśnika

Zabójca z Macedonii zmienił nazwisko i przyjechał do Polski. Namierzyli go policjanci z Kraśnika

Mężczyzna zabił swoją partnerkę i groził jej matce.

Pogrzeb policjanta zastrzelonego na służbie w Raciborzu
wideo
galeria
film

Pogrzeb policjanta zastrzelonego na służbie w Raciborzu

Michał Kędzierski został pośmiertnie odznaczony "Krzyżem Zasługi za Dzielność".

Tragedia w Hrubieszowie. Rowerzysta wjechał wprost pod dostawczaka

Tragedia w Hrubieszowie. Rowerzysta wjechał wprost pod dostawczaka

Nie żyje starszy mężczyzna, który został potrącony na jednej z ulic Hrubieszowa.

Odległość między stolikami albo przegrody. Zasady dla restauracji

Odległość między stolikami albo przegrody. Zasady dla restauracji

Od soboty hotele znów będą mogły przyjmować gości. Za tydzień będzie można zjeść obiad w ogródki przy restauracji. Jakie będą obowiązywały zasady?

Padwa Zamość z szansami na turniej mistrzów

Padwa Zamość z szansami na turniej mistrzów

MKS Padwa Zamość jest już pewna występu w przyszłym sezonie w centralnej I lidze, która powstanie w wyniku reformy rozgrywek przygotowanej przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce.

Ciało mężczyzny w lesie koło Biłgoraja

Ciało mężczyzny w lesie koło Biłgoraja

Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna zasłabł i zmarł podczas prac leśnych.

Wystawa "Nasza Polska Dzisiejsza" Chrisa Niedenthala w Galerii Rozdroża
7 maja 2021, 0:00

Wystawa "Nasza Polska Dzisiejsza" Chrisa Niedenthala w Galerii Rozdroża

Od 7 maja w Galerii Rozdroża (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) można oglądać prace fotograficzne Chrisa Niedenthala w ramach ekspozycji "Nasza Polska Dzisiejsza". Wystawa na razie dostępna będzie tylko online.

Lublin. Sobotnie zamknięcie pętli odwołane

Lublin. Sobotnie zamknięcie pętli odwołane

– Nie dojdzie do zapowiadanych na sobotę utrudnień w ruchu komunikacji miejskiej na Sławinie. Prace mające być przyczyną tych utrudnień zostały przełożone na później z powodu złej pogody

Na znak solidarności z zastrzelonym policjantem w Lublinie zawyły syreny [zdjęcia, wideo]
galeria

Na znak solidarności z zastrzelonym policjantem w Lublinie zawyły syreny [zdjęcia, wideo]

Zginął na służbie, chociaż nic nie wskazywało na to, że zwyczajna z pozoru interwencja zakończy się tak tragicznie. W piątek, w samo południe, lubelscy policjanci oddali hołd funkcjonariuszowi z Raciborza, zastrzelonemu trzy dni wcześniej na służbie

Biłgoraj. Chciał pokazać, co potrafi za kierownicą volvo. Nie żyją dwie osoby
zdjęcia
galeria

Biłgoraj. Chciał pokazać, co potrafi za kierownicą volvo. Nie żyją dwie osoby

Sąd aresztował kierowcę, który uderzył autem w wiatę na stacji paliw. Zginęły wtedy dwie osoby.

Świdnik. Glebogryzarka rozszarpała mu nogę

Świdnik. Glebogryzarka rozszarpała mu nogę

Mężczyzna wykonywał prace ogrodowe. Musieli mu pomóc strażacy i lekarze.

Spalarnia odpadów medycznych w środku pojezierza. Mieszkańcy protestują
Alarm 24

Spalarnia odpadów medycznych w środku pojezierza. Mieszkańcy protestują

Już ponad 250 podpisów złożono pod petycją o zaniechanie pomysłu budowy spalarni odpadów medycznych w miejscowości Dratów-Kolonia. Inwestycja miałaby powstać w środku malowniczego pojezierza, 500 metrów od domów.

Budżet obywatelski Lublina. Ostatni moment na zgłoszenie pomysłu

Budżet obywatelski Lublina. Ostatni moment na zgłoszenie pomysłu

Jeszcze tylko w piątek można zgłaszać pomysły do budżetu obywatelskiego na rok 2022. Potem wszystkie propozycje będą oceniane przez komisję mającą zdecydować, które projekty zostaną dopuszczone do jesiennego głosowania.

Lubelska gastronomia szykuje się do przyjęcia klientów. Przybędzie ogródków restauracyjnych

Lubelska gastronomia szykuje się do przyjęcia klientów. Przybędzie ogródków restauracyjnych

W tym roku na deptaku może być więcej ogródków gastronomicznych niż w zeszłym roku. Także na Starym Mieście restauratorzy szykują się już do otwarcia ogródków i składają wnioski o pozwolenie na wystawienie stolików i krzeseł.