Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

8 listopada 2019 r.
8:29

Udzielają pożyczek i przejmują mieszkania. "Mama miała łzy w oczach"

1 4 A A

Szukają osób, które muszą wziąć pożyczkę. Po jej udzieleniu przejmują mieszkania dłużników. Do prokuratury zgłosiło się już ponad sto osób poszkodowanych przez jedną z firm pożyczkowych. Mimo takich zawiadomień firma dalej sprzedaje przejęte od pożyczkobiorców mieszkania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Adam Wowra i jego matka od dwóch lat żyją na walizkach, bo co kilka miesięcy pojawiają się osoby, które twierdza, że są nowymi właścicielami ich mieszkania.

- Wkładają nam kartki, na których jest napisane: „Jestem nową właścicielką mieszkania. Zamierzam w najbliższym czasie przeprowadzić się tu z rodziną” – cytuje Wowra.

Mężczyzna kilka lat temu stracił pracę, jego matce znacznie pogorszył się wzrok. Dlatego też Wowrowie musieli zaciągnąć kredyty.

- Braliśmy kredyt na leczenie. Jeden zastrzyk na oczy kosztował 1 tys. zł. Ale dzięki nim teraz widzę. Wcześniej nie widziałam prawie nic, co chwilę się przewracałam – opowiada Zuzanna Wowra.

Pani Zuzanna mieszka z synem w kawalerce w Katowicach. Ponieważ wcześniej zaciągali kredyty, postanowili je skonsolidować, żeby płacić tylko jedną ratę. Trafili do pośredniczki kredytowej, która zaproponowała im rzekomo korzystne rozwiązanie.

- Wmówiła nam, że to jest bank, że wszystko będzie dobrze. Mój syn jej uwierzył – przyznaje pani Zuzanna.

- Interesowało ich, czy mamy mieszkanie, w sensie własnościowe – dodaje Adam Wowra.

Wowrowie wzięli pożyczkę na rok w wysokości 68 000 zł. Razem z prowizją spółki musieli zapłacić ponad 92 000 zł.

Pętla długów

Pani Ilona mieszka w Poznaniu i również ma niewielkie mieszkanie. Kobieta pilnie potrzebowała pieniędzy. Dwa lata temu podpisała z tą samą firmą umowę o udzielenie pożyczki.

- Miałam zadłużenia, wpadłem w pętle długów, chciałam wszystkie spłacić. Mieć tylko jedną ratę, ale wszystkie banki odmówiły udzielenia mi pożyczki. Nie pomógł też doradca finansowy. Trafiłam do tej firmy przez stronę internetową. Wszystko odbyło się mailowo i przez telefon. Pożyczka była na 12 miesięcy, 11 rat po 1100 zł, zabezpieczeniem był wpis do księgi wieczystej – opowiada.

Kobieta pożyczyła 71 000 zł. Całkowity koszt wyniósł 108 000 zł. Oprocentowanie wyniosło realnie 52 proc.

Jak mówią nasi bohaterowie, podpisanie umowy udzielenia pożyczki odbywało się tak szybko, że żadna z tych osób nie była do końca świadoma, jakie konsekwencje niesie ta umowa.

Pan Adam, po pewnym czasie chciał zaciągnąć kolejny kredyt, by w ten sposób szybko spłacić zaciągniętą właśnie pożyczkę.

- Myślałem, że wszystko będzie dobrze. Przychodzimy do banku, a tam szok i niedowierzanie. Mama miała łzy w oczach. Dopiero w banku wyjaśnili nam, w co wrobiła nas ta firma – mówi Wowra.

Pracownica banku, po sprawdzeniu wpisów w księdze wieczystej, poinformowała pana Adama, że od wielu miesięcy, ani on, ani jego matka nie są właścicielami mieszkania.

Umowa stała się pułapką

Okazuje się, że klientów tej firmy jest o wiele więcej. Do Stowarzyszenia „304 KK” zrzeszającego osoby poszkodowane przez firmy udzielające pożyczek w zamian za przewłaszczenie nieruchomości, wciąż napływają prośby o pomoc od tych, którzy podpisując umowę pożyczki stracili mieszkania.

- Te umowy to jest przewłaszczenie na zabezpieczenie. Kredytodawca zabezpiecza się na nieruchomości. Również mógłby zabezpieczyć się na hipotece – mówi Dariusz Wilczyński ze Stowarzyszenia „304 KK”.

Okazuje się, że umowa pożyczki jest aktem notarialnym, w którym znajdują się zapisy o przeniesieniu prawa własności mieszkania, jako zabezpieczenie udzielonej pożyczki. Firma staje się od chwili podpisania takiego aktu właścicielem mieszkania. W razie kłopotów ze spłatą pożyczki, a takie mieli nasi bohaterowie - stara się je sprzedać.

- Nawet mówiłam, że jeżeli to jest na mieszkanie to ja nie podpisuje. A ona mówi: „Ależ skąd, pani mieszkanie jest pani” – przywołuje słowa pośredniczki Zuzanna Wowra.

Na dodatek umowa staje się pułapką. Oprócz tego, że mieszkanie od razu przechodzi na firmę pożyczkową, to okazuje się jeszcze, że zaciągnięte zobowiązanie jest praktycznie nie do spłacenia.

- Nie wierzę, że liczyli na spłatę pożyczki. Jest 11 rat po 1100 zł, a ostatnia rata jest balonowa, tak została nazwana, to 96 tys. zł, płatne w ciągu dwóch tygodni – mówi Paulina Kalcas, szwagierka pani Ilony.

Tym umowom przyjrzał się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i doszukał się wielu nieprawidłowości. Zapisy są tak sformułowane, że zabezpieczają jedynie interesy spółki udzielającej pożyczki.

- Nasze postępowanie dotyczy uznania aż 13 klauzul za niedozwolone. Natomiast postępowanie, w którym postawiliśmy zarzuty o naruszone interesu konsumentów to sześć różnego rodzaju praktyk – mówi Agnieszka Majchrzak z biura prasowego UOKiK.

Pokrzywdzeni z całej Polski

Już dwa lata temu sprawą pożyczkodawcy zajęła się prokuratura. Do prokuratury zgłosiło się sto osób, ale poszkodowanych może być znacznie więcej. Byłemu prezesowi spółki i jego dwóm współpracownikom postawiono zarzuty. Przez kilka miesięcy prezes był tymczasowo aresztowany. Wyszedł z aresztu po wpłaceniu półmilionowej kaucji.

- W trakcie prowadzenia postępowania okazywało się, że pokrzywdzonych jest coraz więcej. Są to osoby z całej Polski, okazało się, że jest to nagminny proceder. To świadczyło, w sposób jednoznaczny, że nie mamy do czynienia z legalnie działającą firmą, która udziela pożyczek, tylko z grupą oszustów, która pod pozorem udzielenia pożyczki wyłudza mieszkania – mówi Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Spółka przestała podpisywać nowe umowy i zmieniła zarząd, ale nadal prowadzi działalność i sprzedaje pozyskane w opisany przez nas sposób mieszkania. Mimo postępowania prokuratury firma próbuje pozbyć się lokatorów, którym udzieliła pożyczek.

- Zastraszają te osoby, przez nachodzących ich, potencjalnych kupców, gdzie w przypadku mojej szwagierki przyszło dwóch panów słusznej postury. Takich, których można się przestraszyć. To są ludzie, którzy nie dzwonią do drzwi, nie pukają, nie przedstawiają się, ale wchodzą do domu od strony ogródka i informują, że nie ma się już praw do mieszkania i trzeba się wynieść – mówi Paulina Kalcas.

Wraz z poszkodowanymi oraz prezesem Stowarzyszenia, które ich reprezentuje poszliśmy do siedziby firmy. Usłyszeliśmy, że nie ma nikogo z zarządu. Pozostawiono nam jedynie kartkę, na której mieliśmy spisać pytania do prezesa.

Po naszej interwencji, ze strony internetowej spółki zniknęły wszelkie informacje o możliwości kupna mieszkań wystawionych na sprzedaż. Prokuratura natomiast wpisuje do ksiąg wieczystych mieszkań poszkodowanych osób ostrzeżenie o toczącym się śledztwie. To ma zabezpieczyć osoby, których lokale przejęto przed ich utratą.

Po kilku dniach spółka odpowiedziała na pozostawione pytania twierdząc, że nie ma sobie nic do zarzucenia i że nie wie nic o postępowaniu prokuratorskim, bo nie jest jego stroną, a urząd ochrony konkurencji nie zakończył jeszcze prawomocnie postępowania. Prokuratura natomiast zatrzymała nowego prezesa i wiceprezesa spółki. Przedstawiono im zarzuty.

e-Wydanie

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 09:43
+2
A może by tak na dzień dobry sady powinny przejąć wszystkie mieszkania zarządu tej instytucji na poczet spłaty kosztów mieszkań przejętych od swoich klientów
Avatar
PP / 8 listopada 2019 o 13:41
+1
Dobry zwyczaj nie pożyczaj.
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 16:31
0
Wściekam się na widok ogłoszeń o pożyczkach i oczywiście zrywam je.
Avatar
Piotr / 8 listopada 2019 o 11:20
0
Polecam zapoznać się z darmowym rozdziałem „Kiedy nieszkodliwa informacja szkodzi?”, książki „Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła. Wydanie II” ***czytelnia.wiedzanaplus.pl/ebook/sztuka-podstepu-lamalem-ludzi-nie-hasla-wydanie-ii
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 16:31
0
Wściekam się na widok ogłoszeń o pożyczkach i oczywiście zrywam je.
Avatar
PP / 8 listopada 2019 o 13:41
+1
Dobry zwyczaj nie pożyczaj.
Avatar
Piotr / 8 listopada 2019 o 11:20
0
Polecam zapoznać się z darmowym rozdziałem „Kiedy nieszkodliwa informacja szkodzi?”, książki „Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła. Wydanie II” ***czytelnia.wiedzanaplus.pl/ebook/sztuka-podstepu-lamalem-ludzi-nie-hasla-wydanie-ii
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 09:43
+2
A może by tak na dzień dobry sady powinny przejąć wszystkie mieszkania zarządu tej instytucji na poczet spłaty kosztów mieszkań przejętych od swoich klientów
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wygrali w Pucharze, teraz czas na ligę

Wygrali w Pucharze, teraz czas na ligę 0 2

LUK Politechnika Lublin zagra na wyjeździe z ZAKSĄ Strzelce Opolskie

Fałszywe wizy za miliony euro. Gang rozbity

Fałszywe wizy za miliony euro. Gang rozbity 0 0

Strażnicy graniczni rozbili gang, zajmujący się organizowaniem nielegalnej migracji. Dzięki nim unijną granicę przekroczyło ponad 13 tys. ludzi z fałszywymi dokumentami. Grupą miał kierować Krzysztof Ł. z okolic Kraśnika.

Jedno z najniebezpieczniejszy skrzyżowań w gminie zyska rondo

Jedno z najniebezpieczniejszy skrzyżowań w gminie zyska rondo 0 1

To jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w gminie Końskowola. We Wronowie niemal w tym samym miejscu krzyżują się dwie drogi gminne oraz droga wojewódzka nr 824. Bezpieczeństwo może poprawić budowa ronda.

Obok zielonych, będą pomarańczowi. Poszukują pracowników

Obok zielonych, będą pomarańczowi. Poszukują pracowników 0 6

Nowy rerwis do zamawiania jedzenia rozpoczął działalność w mieście. Dołączył w ten sposób do znanego już Uber Eats.

Premiera spektaklu "Matka" Teatru Klepisko
6 grudnia 2019, 19:24

Premiera spektaklu "Matka" Teatru Klepisko 0 2

W dniach 6-8 grudnia o nietypowej godzinie - 19.24, w lubelskim mieszkaniu w centrum Lublina przy ul. Obrońców Pokoju 9/4a będzie można zobaczyć premierowo nowy spektakl Teatru Klepisko - "Matka".

Jedzenie Zamiast Wojen. „Bieda i smutek są obok nas"

Jedzenie Zamiast Wojen. „Bieda i smutek są obok nas" 66 13

W tym tygodniu po raz pierwszy w tym sezonie wydadzą gorącą zupę. Aktywiści Food Not Bombs od 19 lat pomagają potrzebującym w okresie jesienno-zimowym. W każdą sobotę o godz. 14 pod Bramą Krakowską

Problemy z kupnem karnetów na mecze Speed Car Motoru Lublin. „Ta sprzedaż to jeden wielki skandal”
Aktualizacja

Problemy z kupnem karnetów na mecze Speed Car Motoru Lublin. „Ta sprzedaż to jeden wielki skandal” 19 8

„Żądam ponownej sprzedaży karnetów”, „Ta sprzedaż to jeden wielki skandal” – kibice Speed Car Motoru Lublin nie zostawili suchej nitki na władzach klubu po wczorajszej sprzedaży karnetów. Całoroczne wejściówki na nowy sezon rozeszły się w kilka minut, ale wielu fanów odeszło od komputerów zawiedzionych

MKS Perła poznał rywalki w fazie grupowej Pucharu EHF

MKS Perła poznał rywalki w fazie grupowej Pucharu EHF 0 1

W czwartek w Wiedniu odbyło się losowanie fazy grupowej Pucharu EHF. Zespół z Lublina trafił do grupy C wraz z zespołami z Węgier, Rumunii i Danii.

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W niedzielę startuje 27. zbiórka darów

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W niedzielę startuje 27. zbiórka darów 0 2

Akcja Kolejna edycja „Środy z Ambasadorem”. Tym razem jej bohaterem była dziennikarka Radia Lublin Ewa Dados, która tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego otrzymała w 2007 roku. Pretekstem do spotkania była zaplanowana na najbliższą niedzielę wielka uliczna zbiórka darów w ramach organizowanej po raz 27. akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę

Zmiany personalne w Radzie Miasta Lublin

Zmiany personalne w Radzie Miasta Lublin 1 15

Nowego wiceprzewodniczącego wybrała lubelska Rada Miasta, w której zasiadają od dziś dwie nowe osoby. Wszystko to jest konsekwencją ostatnich wyborów parlamentarnych, które skutkowały wyborem dwojga miejskich radnych do Sejmu. Z tego samego powodu nastąpiła także zmiana na stanowisku szefa klubu radnych prezydenta Krzysztofa Żuka.

Stal Kraśnik i Avia Świdnik wysoko w klasyfikacji Pro Junior System

Stal Kraśnik i Avia Świdnik wysoko w klasyfikacji Pro Junior System 0 2

Sprawdzamy, jak nasze drużyny wypadają w klasyfikacji Pro Junior System. W grupie czwartej III ligi zdecydowanie prowadzi Korona II Kielce przed Wólczanką Wólka Pełkińska, ale wysoko są także: Stal Kraśnik i Avia Świdnik.

Nowy pomnik przy Krakowskim Przedmieściu. Dziś głosowanie w Radzie Miasta Lublin

Nowy pomnik przy Krakowskim Przedmieściu. Dziś głosowanie w Radzie Miasta Lublin 87 54

Pomnik Romana Dmowskiego może stanąć przy Krakowskim Przedmieściu. Jeszcze dziś ma odbyć się głosowanie w tej sprawie Rada Miasta Lublin

Myśliwy nie wejdzie na twoje pole. Jeśli to w porę zgłosisz
galeria

Myśliwy nie wejdzie na twoje pole. Jeśli to w porę zgłosisz 96 41

Właściciele gruntów mogą pozbyć się myśliwych ze swoich terenów. Aby wyłączyć swoją ziemię z obwodu łowieckiego, trzeba do 29 listopada złożyć odpowiedni wniosek. Za ewentualne szkody w uprawach zapłaci wtedy Skarb Państwa.

Co najchętniej kupujemy podczas Black Friday?

Co najchętniej kupujemy podczas Black Friday? 0 0

Kto z nas nie lubi wyprzedaży? Być może mniejszość to wielbiciele tłumów, jakie można spotkać wtedy w centrach handlowych. Co innego obniżki cen – polujemy na nie, i to zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i – coraz częściej – w internecie. Kolejne święto wyprzedaży zbliża się wielkimi krokami. Mowa o Black Friday, znanym też pod polską nazwą Czarnego Piątku. Co kupujemy wtedy najczęściej? Na jakie okazje cenowe warto zwrócić uwagę?

Mazda wbiła się w ciężarówkę. 20-latek w ciężkim stanie
galeria

Mazda wbiła się w ciężarówkę. 20-latek w ciężkim stanie 4 0

Do groźnego w skutkach wypadku doszło w środę na wysokości Sawina (powiat chełmski) na trasie Chełm – Włodawa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.