Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

8 sierpnia 2018 r.
13:00

Pracują w polskich firmach przewozowych. Nagrali swojego szefa

Autor: Zdjęcie autora Uwaga TVN
93 27 A A

Ukraińcy są zmuszani do pracy na granicy prawa, rozsądku, a przede wszystkim bezpieczeństwa. Bez snu i odpoczynku, często niesprawnymi samochodami muszą jeździć nawet przez trzy doby. Kiedy wracają, pod pretekstem kar, są okradani z zarobionych pieniędzy - informuje Uwaga TVN

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Włodek Gusar, jak wielu jego rodaków, odpowiedział na ogłoszenie i zatrudnił się jako kierowca w Polsce. Został wysłany na trasy w Europie Zachodniej. - Jeździmy non stop, dwa dni i dwie noce. Jeden chłopak jeździł nawet trzy dni bez snu. Nie można spać, bo będzie kara. Traktują cię, jakbyś był niewolnikiem. Podpisałeś umowę, więc musisz jeździć. To traktowanie jak w XVI wieku – niewolnicy pracują dla panów – mówi Włodek Gusar.

Bez snu, niesprawnym samochodem, Włodek jeździł nawet kilkadziesiąt godzin. Cały czas był poganiany przez przełożonych. - Najtrudniejsza trasa była z Bremy do Włoch. To było ok. 1700 km. Cały czas słyszałem: szybciej, szybciej! Spedytorka mówiła do mnie: Jak masz tak jeździć, to sp…laj na Ukrainę, nie potrzebujemy takich kierowców – wspomina Włodek.

Kiedy z przyczyn niezależnych od kierowców występowały opóźnienia w trasie, Włodek i inni kierowcy byli obciążani karami finansowymi. - Stałem w korku, bo był remont drogi. Kiedy to zakomunikowałem, usłyszałem, że za opóźnienie dostaję tysiąc złotych kary – dodaje Włodek.

Kierowcy zatrudnieni w firmie, o której opowiedzieli nam ukraińscy kierowcy nie mogli liczyć na sen i normalny odpoczynek. - Ja w trakcie tygodnia pracy spałem łącznie osiem godzin. Nie mogłem więcej, musiałem jechać – mówi jeden z byłych kierowców.

Ta firma to nie wyjątek. Wielu ukraińskich kierowców, z którymi rozmawialiśmy, potwierdza, że na początku swojej pracy w Polsce trafiali na bardzo podobne warunki zatrudnienia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowca by jechać bezpiecznie musi mieć 11 godzin przerwy na odpoczynek i sen. Właściciel firmy, o której opowiadamy w naszym reportażu, chcąc realizować kolejne zlecenia nie mógł im na to pozwolić. Zmęczonych kierowców zmuszał do jazdy szantażem. Roman jechał bez snu dwie doby, podczas kolejnego zlecenia nie dał rady, zasnął na kilka godzin.

- Raz, będąc skrajnie niewyspanym, po prostu zaspałem i zbyt późno wyjechałem w trasę. Dostałem informację, że będę obciążony karą w wysokości trzech tysięcy złotych – mówi Roman Fedyna. W internecie odnaleźć można setki zdjęć z wypadków z udziałem busów. Busy w przeciwieństwie do samochodów ciężarowych nie mają zamontowanych tachografów, więc nie można skontrolować jak długo dany kierowca prowadził pojazd. Właściciele firm bezkarnie zmuszają kierowców do łamania przepisów. W jakim stopniu brak odpoczynku i snu ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy?

- Zmęczony kierowca, który nie spał tyle czasu zachowuje się tak, jakby miał 1,5 promila alkoholu. Reaguje z olbrzymim opóźnieniem, nie kontroluje toru jazdy, ma chwilowe utraty świadomości. Jest to bardzo niebezpieczne – mówi Paweł Janicki, instruktor doskonalenia jazdy Moto Park Kraków.

Stan samochodów, jakimi musieli jeździć ukraińscy kierowcy, pozostawiał wiele do życzenia. Opony i hamulce bardziej niż na kolejną daleką trasę, kwalifikowały się do serwisu. - Jechałem na Słowacji pustym samochodem. Na jednym zjeździe przestały działać hamulce. Hamowałem ręcznym i biegami. Gdybym jechał wtedy z towarem, to nie wiem, co by się stało – wspomina Włodek. - Jeśli wysyłamy kierowcę, takim samochodem, to zgadzamy się, żeby doszło do tragedii. Jak do ogromnego zmęczenia dojdzie taki stan techniczny pojazdy to jest to ogromne niebezpieczeństwo – mówi Paweł Janicki

Firmy małżeństwa Adriana C. i jego żony Pauliny działają od dziesięciu lat. Dysponują flotą trzydziestu busów. Od pewnego czasu zatrudniają wyłącznie kierowców zza wschodniej granicy. Tylko w zeszłym roku wg. urzędu pracy firma otrzymała czterdzieści pozwoleń na zatrudnienie obywateli Ukrainy.

Kierowcy z Ukrainy, z którymi rozmawialiśmy opowiedzieli nam o formie rozliczeń, na jaką umówili się z szefem. Miały być to stawki dzienne. - Umawiałem się na 170 zł dniówki, po dwóch miesiącach pracy, czyli 60 dniach zapłacili mi 3 tysiące złotych wypłaty – mówi Roman Fedyna, kierowca.

Ustalenie stawki dziennej za jaką pracują kierowcy jest niezgodna z przepisami. Nie może w tej formie być zapisana w umowie. Trudno więc ustalić, jak rozliczani są ukraińscy kierowcy. W samochodzie Włodek miał ze sobą umowę zlecenie i umowy z ustalonymi godzinnymi stawkami na poszczególne kraje Europy Zachodniej. Po przekazaniu dokumentów Włodek powinien zostać rozliczony według karty pracy kierowcy, w której prowadzona jest ewidencja pracy i wypłacony wg. stawek w umowach.

- Ukraińscy kierowcy, którzy nie mają rodzin biorą to, co dostają. Jeśli będziesz walczył z nimi to nic nie dostaniesz. A co powiesz w domu, jak żadnych pieniędzy nie przywieziesz? – mówi Włodek Gusar.

Wielokrotnie próbowaliśmy umówić się i porozmawiać z właścicielem firmy oraz jego żoną, która pełni w niej funkcję spedytorki, bezskutecznie. Otrzymaliśmy ogólną odpowiedź, z której wynika, że ukraińscy pracownicy zarabiają bardzo dobrze, regulamin z systemem kar jest, ale nie obowiązuje w firmie. Nieporozumienia z kierowcami z Ukrainy wynikają z powodu różnic kulturowych.

W firmie, o której mowa w reportażu, zakończyła się właśnie kontrola Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektorzy stwierdzili między innymi nielegalne zatrudnianie obcokrajowców i wypłacanie im zaniżonych pensji. Potwierdził się także zarzut o łamaniu przepisów bezpieczeństwa pracy kierowców.

Czytaj więcej o:

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jo! / 8 sierpnia 2018 o 13:58
+48
Czytam komentarze, ze do pracy nikt nie zmusza, że można wrócić do UA. Nadzorcy z łagrów to piszą??? Ludzie, jak tak możecie. Człowiek to nie niewolnik, żeby go tak traktować. Jak prasa pisze o niewolniczej pracy Polaków na zachodzie to jest krzyk, oburzenie. A tu komentarz, że praca nie jest obowiązkowa??? Ci nadzorcy, którzy traktują Ukraińców jak niewolników, dorobili się na waszej niewolniczej pracy 10-15 lat temu. Zasuwaliście dla nich dokładnie tak samo. Polakom udało się wejść do UE, mogli uciec z obozu pracy. Ukraińcy nie maja tak dobrze. Zmęczenie tych ludzi odbija się również na waszym bezpieczeństwie, na bezpieczeństwie waszych dzieci. Nie wiadomo w kogo trafi bus ze śpiącym kierowcą za kółkiem.
Czytam komentarze, ze do pracy nikt nie zmusza, że można wrócić do UA. Nadzorcy z łagrów to piszą??? Ludzie, jak tak możecie. Człowiek to nie niewolnik, żeby go tak traktować. Jak prasa pisze o niewolniczej pracy Polaków na zachodzie to jest krzyk, oburzenie. A tu komentarz, że praca nie jest obowiązkowa??? Ci nadzorcy, którzy traktują Ukraińców jak niewolników, dorobili się na waszej niewolniczej pracy 10-15 lat temu. Zasuwaliście dla nich dokładnie tak samo. Polakom udało się wejść do UE, mogli uciec z obozu pracy. Ukraińcy nie maja tak do... rozwiń
Avatar
Aa / 8 sierpnia 2018 o 14:02
+37
Kolejny Janusz biznesu jakich pełno we wschodniej Polsce. Ta firma powinna być NATYCHMIAST zamknięta przez PIP i zapłacić z pół miliona kary. A pewnie kara będzie 1000zl i będą nadal naciągnąć biednych ludzi.
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2018 o 16:22
+16
Może ktoś weźmie się za d**ę tym pseudo biznesmenom i doprowadzi sprawę do końca bo psują cały rynek. Mam kilku kierowców z Ukrainy i to są naprawdę bardzo dobrzy pracownicy których trzeba szanować.
Avatar
Pracownik / 8 sierpnia 2018 o 15:55
+12
Na 5 lat do pierdla za takie traktowanie pracowników.Nauczyliby się szacunku i poszanowania prawa chu.e
Avatar
ANTY KOD / 8 sierpnia 2018 o 14:27
+10
BURMISTRZ, STARIOSTA, MARSZALEK - każdy z nich zarobił z Twoich podatków 600 TYSIĘCY BRUTTO SIEDZĄC 4 latka NA CIEPLUTKIM STOŁECZKU. W samorządach są ich tysiące, za niewiele mniejsze pieniążki. Są tam całe rodziny od pokoleń. Co lokalnie dla Ciebie zrobili? Czy propagandowa agitka w usłużnych samorządowych mediach nie jest aby jedynym efektem ich działań? WYBORCO - ZASTANÓW SIĘ
Avatar
Saszka / 8 sierpnia 2018 o 16:13
+7
To dziad zaszczany . jeszcze nie trafił na takiego co mu wytłumaczy że umowa to umowa. Gdyby na mnie trafił to ten złamas i jego żonka pani spedytor wciągaliby zmiksowane banany przez słomke .Wsadzić gnoja na wózek inwalidzki i niech sra pod siebie wielki pan.
Avatar
mo / 8 sierpnia 2018 o 15:58
+7
A jeszcze kilka lat temu był lament, że na zachodzie Polaków wyzyskują a my tacy biedni. A tu proszę, wyzysk??? Przez Polaka?? Toż to w głowie się nie mieści.
Avatar
Łowca Janów / 8 sierpnia 2018 o 13:52
+7
Dawanie debilnych komentarzy też nie jest obowiązkowe a dajecie..
Avatar
Ope43 / 8 sierpnia 2018 o 15:41
+6
Są jakieś normalne firmy w tej branży, czy same chu*e? Myślałem żeby się podjąć takiej pracy.
Avatar
TM / 8 sierpnia 2018 o 21:45
+4
Dla takich przedsiębiorców powinna być kara: likwidacja firmy, pokrycie zaległości płac z prywatnych kont (firmowe pewnie świecą pustkami) i wpis w papierach że najwyższe stanowisko jakie mogą pełnić to zamiatanie ulic.
Avatar
rr / 9 sierpnia 2018 o 15:20
0
przez takie k---wy to niedługo i w busach tacho trzeba będzie mieć. Nic tylko gnoja łańcuchem do budy umocować i wtedy jechać szybko szybko bez spania, sra--a, autem niesprawnym. Choć najbardziej mnie dziwi, że auta niesprawne jeździły z powodzeniem, bo w Polsce to może jeszcze jakoś przejdzie, ITD też nie nastawia się bardzo na busowców ale na zachód? Mnie potrafili zatrzymać do kontroli bo wypatrzyli, że blacha na budzie ma sporo drobnych wgnieceń.
Avatar
gość / 9 sierpnia 2018 o 08:54
0
Ukraińcy nie muszą pracować w Polsce, u nich też jest praca. Pracują bo chcą, nie odpowiadają im warunki to won na Ukrainę w kamasze bronić ojczyzny. A przez nich Polacy mają niższe płace.
Avatar
Mustafa / 9 sierpnia 2018 o 07:02
-1
To niech sie biora do roboty panowie szlachta z transportu drogowego maja goscia na tacy .A szoszony niech nie placza zawsze moga wracac do siebie i tam jezdzic to przeciesz super kierowcy na swiecie
Avatar
TM / 8 sierpnia 2018 o 21:45
+4
Dla takich przedsiębiorców powinna być kara: likwidacja firmy, pokrycie zaległości płac z prywatnych kont (firmowe pewnie świecą pustkami) i wpis w papierach że najwyższe stanowisko jakie mogą pełnić to zamiatanie ulic.
Avatar
Leon z / 8 sierpnia 2018 o 21:36
+1
niewidzialna ręka nowego , sprawiedliwego ustroju robi swoje ...
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2018 o 20:22
0
F.H.U. "ADI" Adrian Ciempka
Avatar
Greebo / 8 sierpnia 2018 o 19:14
+2
Ktoś wie jak nazywa się firemka Grażyny i Janusza? Niebawem będę się przeprowadzać za granicę i nie chciałbym przypadkiem dołożyć się do biznesu tych złamasów...
Avatar
otoja / 8 sierpnia 2018 o 17:08
+3
Zawsze twierdziłem że każdy firmowy samochód powinien mieć tachograf.
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2018 o 16:40
0
Nie dziwię się że Ukraińcy tak chętnie uciekają do Czech.Zarobki większe i podejście do ludzi inne.A tak na marginesie ciekaw jestem relacji Polsko Ukraińskich na Wolyniu w tamtych czasach żyło tam ok 16%Polaków i to w ich rękach była ziemia i firmy
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2018 o 16:22
+16
Może ktoś weźmie się za d**ę tym pseudo biznesmenom i doprowadzi sprawę do końca bo psują cały rynek. Mam kilku kierowców z Ukrainy i to są naprawdę bardzo dobrzy pracownicy których trzeba szanować.
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Uzależniony od gier komputerowych zaatakował nożem ojca

Lublin: Uzależniony od gier komputerowych zaatakował nożem ojca 3 3

Student z Lublina rzucił się z nożem na własnego ojca. Uzależniony od gier komputerowych Łukasz C. zaatakował, bo ojciec zwrócił mu uwagę, że spóźni się na uczelnię

Zamknęli dwulatka w pralce. Zarzuty dla trzech mężczyzn
film

Zamknęli dwulatka w pralce. Zarzuty dla trzech mężczyzn 0 2

Radom (woj. mazowieckie). Prokuratura postawiła zarzuty trzem mężczyznom, których podejrzewa o zamknięcie niespełna dwuletniego chłopca w pralce. Jeden z nich to konkubent matki dziecka, którym miał się opiekować razem z dwoma innymi mężczyznami. 

10-lecie zespołu Sekta Denta w Centrum Kultury
24 sierpnia 2018, 20:00

10-lecie zespołu Sekta Denta w Centrum Kultury 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 24 sierpnia o godz. 20 w Wirydarzu Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się koncert na 10-lecie formacji Sekta Denta.

Oskar Bober przeprasza na Instagramie. "Nie mam nic na swoje usprawiedliwienie"

Oskar Bober przeprasza na Instagramie. "Nie mam nic na swoje usprawiedliwienie" 9 2

Po raz pierwszy od czasu niedzielnego meczu Speed Car Motoru Lublin z Car Gwarant Startem Gniezno młodzieżowiec „Koziołków” wypowiedział się publicznie. Na swoim profilu na Instagramie przeprosił kibiców za swoje zachowanie

LKS Stróża sensacyjnym liderem lubelskiej okręgówki

LKS Stróża sensacyjnym liderem lubelskiej okręgówki 0 1

LKS Stróża sensacyjnym liderem lubelskie klasy okręgowej. Podopieczni Anatolija Ławryszyna wrócili do ligi po 11 latach przerwy i od razu w niej solidnie namieszali

Doprowadził do kolizji i uciekł. Wjechał do rowu i poszedł spać na polu

Doprowadził do kolizji i uciekł. Wjechał do rowu i poszedł spać na polu 2 0

48-latek spowodował kolizję i uciekł, potem wjechał do rowu i położył się spać na polu. Był kompletnie pijany.

Zasnął, wypadł z drogi i rozbił się na drzewie. 30-latek w szpitalu

Zasnął, wypadł z drogi i rozbił się na drzewie. 30-latek w szpitalu 2 2

Kierowca prawdopodobnie zasnął za kierownicą, wypadł z drogi i uderzył w drzewo. 30-latek trafił do szpitala.

600 milionów na dotacje unijne dla firm w Lubelskiem

600 milionów na dotacje unijne dla firm w Lubelskiem 0 0

Fundusze na infrastrukturę, rozwój przedsiębiorczości, zakup nowoczesnych technologii. Mogą starać się o nie przedsiębiorstwa z sektora MŚP. Pieniądze są dostępne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 - 2020. O tym, jak uzyskać dofinansowanie mówi Marceli Niezgoda, Dyrektor LAWP w Lublinie.

W Lublinie otworzą oryginalny klub. Będzie można uprawiać "niehazard"

W Lublinie otworzą oryginalny klub. Będzie można uprawiać "niehazard" 17 8

- Idąc do kręgielni czy na bilard nikt nie liczy na finansowe nagrody. W naszym klubie też niczego nie będzie można wygrać a jedynie pokonać przeciwnika – mówi dyrektor nowego miejsca, które przygotowuje się do otwarcia. 170 osób jednocześnie będzie się tu mogło oddawać niehazardowi.

Padwa Zamość wygrała pierwszy sparing

Padwa Zamość wygrała pierwszy sparing 3 0

Padwa Zamość rozegrała pierwszy mecz kontrolny. Beniaminek I ligi pokonał rezerwy Azotów Puławy 26:23

Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć! [QUIZ]
cz. II

Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć! [QUIZ] 1 1

Żeby oddać krew trzeba czekać w długiej kolejce. Niektórzy rezygnują. Co na to dyrekcja?
alarm24

Żeby oddać krew trzeba czekać w długiej kolejce. Niektórzy rezygnują. Co na to dyrekcja? 12 10

Centrum krwiodawstwa stale apeluje o oddawanie krwi. Ale kiedy chętnych przybywa, nie umie stworzyć warunków, żeby bez problemu mogli ją oddać – denerwuje się nasz Czytelnik, który kilka dni temu oddawał krew przy al. Kraśnickiej

Bociany wyjątkowo wcześnie opuszczają Polskę. "Może jest im tutaj za ciepło"
film

Bociany wyjątkowo wcześnie opuszczają Polskę. "Może jest im tutaj za ciepło" 0 6

Wyjątkowo wczesny wylot bocianów spowodował zdziwienie turystów odwiedzających Europejską Wieś Bocianią w Pentowie.

Kolejna improwizacja w Pożegnaniu z Afryką
24 sierpnia 2018, 18:00

Kolejna improwizacja w Pożegnaniu z Afryką 1 0

Co Gdzie Kiedy. 22 sierpnia o godz. 18 w Pożegnaniu z Afryką (Złota 3) odbędzie się pokaz wakacyjnej improwizacji - Pączkowa sprawa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!