Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

19 lipca 2019 r.
8:37

Uwaga! TVN: 15-latka zgwałcona w szpitalu. Wcześniej zostały tam skrzywdzone dwie 13-latki?

0 6 A A

W szpitalu psychiatrycznym w Gdańsku na oddziale dla dorosłych została zgwałcona 15-latka. Kilkanaście dni wcześniej miały zostać skrzywdzone dwie 13-letnie dziewczynki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Problemy u 15-letniej córki pani Jadwigi pojawiły się w okresie dojrzewania. Zdaniem matki podłożem były traumatyczne zdarzenia z okresu dzieciństwa.

- Mój były mąż jest alkoholikiem, znęcał się nad rodziną. Były różne sytuacje, interwencje policji… to po latach wyszło u córki.

Nastolatka okaleczała się.

- Miała pocięte ręce, nogi, brzuch, pojawiły się też myśli samobójcze. Jej się nie chciało żyć – mówi matka dziewczyny.

Jej zdaniem szpital psychiatryczny był koniecznością po tym, jak córka biorąc silne leki wypiła alkohol.

- To jest mieszanka wybuchowa. Po tym jak za karę zabrałam jej telefon, chciała wyskoczyć przez okno. Wcześniej chciała położyć się na torach tramwajowych. Miała myśli autodestrukcyjne. Bałam się, że zostawię ją na chwilę i faktycznie coś sobie zrobi.

Pani Jadwiga zawiozła córkę na izbę przyjęć do szpitala psychiatrycznego. Na oddziale dziecięco-młodzieżowym nie było miejsc. Pracownik szpitala zaproponował umieszczenie dziewczyny na oddziale dla dorosłych pacjentów. Nie uprzedził matki, że to może być niebezpieczne dla jej córki.

- Pan z izby przyjęć stwierdził, że ona poczeka na miejsce na oddziale dla dorosłych. Na drugi dzień dostałam telefon, że coś się stało, czy mogę przyjechać jak najszybciej. Na miejscu okazało się, że chodzi o podejrzenie gwałtu – mówi pani Jadwiga.

Relacja córki pani Jadwigi jest wstrząsająca.

- Ona obudziła trakcie stosunku. Zabolało ją tam, tak opowiadała. Miała legginsy i tam podobno była dziura. On nawet nie zdjął jej spodni. Pytałam się jej, czy próbowała krzyczeć, wyrwać się. Powiedziała, że była tak sparaliżowana, że miała gule w gardle. Nie mogła go dosięgnąć, bo on klęczał na końcu łóżka.

Zdarzenie obudziło inną osobę, która znajdowała się na sali.

- On wstał i wyszedł. Stała się straszna rzecz, ale gdyby on się przestraszył to mógłby udusić ją poduszką – mówi pani Jadwiga.

O całej sprawie została powiadomiona dyrekcja szpitala i prokuratura. Pacjent, który miał zgwałcić córkę pani Jadwigi, usłyszał zarzuty i trafił do aresztu tymczasowego. Gwałt potwierdziły między innymi badania ginekologiczne, którym poddała się 15-latka.
- Szpital załatwił transport, żeby mnie i córkę przewieźć do Akademii Medycznej w Gdańsku na badania ginekologiczne. Po tych badaniach wróciłyśmy na oddział. Policjantka mówiła, że to chyba pierwszy taki incydent. Na co lekarz odpowiedział: „Nie, proszę pani, tu nawet 13-latkę zgwałcili”.

Zanim zgwałcono córkę pani Jadwigi w tym samym szpitalu i na tym samym oddziale miały zostać skrzywdzone przez innego pacjenta dwie trzynastoletnie dziewczynki.

- Postępowanie dotyczy dwóch pokrzywdzonych małoletnich, poniżej 15 roku życia. Również one przebywały na oddziale dla dorosłych. I tam jeden z pacjentów dopuścił się wobec obu pokrzywdzonych czynów o charakterze seksualnym. Usłyszał zarzuty. Został aresztowany – mówi Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Szokujące, że po takich wydarzeniach dyrekcja szpitala nie zadbała dostatecznie o bezpieczeństwo córki pani Jadwigi. Według ustaleń prokuratury na tym samym oddziale dwie 13-letnie pacjentki zostały pokrzywdzone od 17 do 24 maja, o czym została poinformowana dyrekcja szpitala. A 5 czerwca na ten sam oddział trafiła córka pani Jadwigi.

- Prokurator Okręgowy w Gdańsku skierował wystąpienie do organów nadzoru nad tym szpitalem oraz do prezesa NFZ, że funkcjonowanie tego szpitala w zakresie wewnętrznej organizacji nie jest dobre. Każdy pacjent przyjęty do szpitala ma prawo oczekiwać, że będzie miał tam zapewnione bezpieczeństwo – podkreśla prokurator Duszyński. 

Już kilkanaście lat temu, w tym samym szpitalu miało dojść do podobnego zdarzenia. Media informowały wówczas, że 17-letnia pacjentka miała zostać zgwałcona na oddziale dziecięco-młodzieżowym. Dyrektor, który do dziś kieruje placówką, w rozmowie z Gazetą Wyborczą stwierdził: „Takie rzeczy incydentalnie się u nas zdarzają. Tak samo jak zdarzają się w dyskotekach”.

Umówiliśmy się na rozmowę z dyrektorem placówki.

- Teraz też nic nie wiem o gwałtach. Wiem, że były jakieś zachowania seksualne, ale czy to były gwałty? Tam, gdzie jest skupisko ludzi dochodzi do różnych sytuacji – stwierdza Leszek Trojanowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku i dodaje: W jaki sposób mieliśmy ją [córkę pani Jadwigi – red.] zabezpieczyć? Nie należało przyjmować jej na oddział dla dorosłych.

To lekarz dyżurny decyduje o przyjęciu pacjenta, nie ja. Błędem było to, że myśmy w sytuacji tragicznej, jakiej znajduje się psychiatria dziecięco-młodzieżowa, zdecydowali się na przyjmowanie pacjentów na oddziały dla dorosłych. O tym decyduje lekarz dyżurny, wybierając mniejsze zło. To był błąd i został on usankcjonowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.


Rzeczywiście Narodowy Fundusz Zdrowia usankcjonował przyjmowanie małoletnich na oddziały dla dorosłych. Zgodnie z ogłoszonym pod koniec marca tego roku komunikatem NFZ szpital może tak robić w nagłych wypadkach. Jednak według Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego nie zwalnia to dyrektora szpitala z odpowiedzialności za bezpieczeństwo pacjentów.

- Ten komunikat absolutnie nie tłumaczy dyrekcji szpitala, dlatego, że prezes NFZ wystąpił z taką inicjatywą wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci i młodzieży. Był przekonany, że szpital zapewnia bezpieczeństwo na każdym z oddziałów. W tym wypadku nic złego, by się nie zdarzyło, gdyby był nadzór nad dziećmi. Powinna być wyznaczona osoba medyczna, niekoniecznie pielęgniarka, która nadzoruje i pilnuje pomieszczenia, w których znajdują się dzieci. Taka, która wie, kto wchodzi do pomieszczenia i wie, co się w nim dzieje. To całkowicie wyeliminowałoby takie zagrożenie – uważa lek. med. Jerzy Karpiński, dyrektor wydziału zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Dlaczego szpitala nie zatrudnił osoby do pilnowania młodych pacjentów w nocy?

- Są pielęgniarki, są standardy, takie, jakie są wymagane przez NFZ i my je spełniamy. A co miałem zrobić? Siedzieć pod drzwiami? – pyta dyrektor Trojanowski.

Organem założycielskim i nadzorczym szpitala jest urząd marszałkowski, który po sprawach dwóch 13-latek i córki pani Jadwigi rozpoczął kontrolę w placówce. We wstępnych ustaleniach zespół kontrolny urzędu ogłosił, że dyrekcja szpitala przyjmując młodych pacjentów działała w stanie wyższej konieczności.

- Zasoby szpitala są ograniczone, dlatego, że finansowanie jest na takim poziomie, na którym się znajduje. Szpital spełnia normy przewidziane przez prawo. Dyrektor, z dnia na dzień, nie wyczaruje dodatkowej liczby pracowników, dodatkowej opieki, dodatkowej ochrony.

Córka pani Jadwig po wyjściu ze szpitala wróciła do domu. Jest pod opieką specjalistów i przechodzi terapię. Jej najbliższa rodzina martwi się o to jak poradzi sobie po tym, co spotkało ją w szpitalu.

- Ona tam poszła po to, żeby nie zrobiła sobie krzywdy, a spotkała ją taka krzywda, że nie wiem, jak jej psychika będzie dalej funkcjonować. Ona nie chce o tym rozmawiać. Boję się, co będzie, jeżeli ona się załamie – mówi siostra zgwałconej dziewczyny.

e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 10:42
+4
Ja się załamałem czytając to a co mówić ta piętnastolatka. Skandal. Wstyd dla szpitala.
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 20:33
+1
A co ma na ten temat do powiedzenia następczyni i uczennica Pawła Adamowicza? Przecież to na jej terenie taka tragedia!
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 18:02
+1
Leczenie psychiatryczne w Polsce jest na skraju zapaści. Nie ma lekarzy, straszne oddziały psychiatryczne. Biedni pacjenci, oni o siebie nie są w stanie zadbać.
Avatar
kazik / 19 lipca 2019 o 13:17
+1
W tym szpitalu to jego dyrekcja kwalifikuje się na odział zamknięty. Łącznie z ich dyrektorem. Takie dyletanctwo w szpitalu jest zagrożeniem dla wszystkich łącznie ze skarbem państwa.
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 12:45
+1
Pan dyrektor ma widać układy skoro nic sobie z tego nie robi i od tylu lat tam szefuje mimo różnych zmian politycznych. Niezależnie od jego umiejętności i wiedzy to po 3 takich zdarzeniach winno być co najmniej wszczęte postępowanie dyscyplinarne - bo to on odpowiada za placówkę
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 10:36
0
Drogi mierny Dyrektorze - ma Pan zapewnić bezpieczeństwo nastolatkom - i tak, jak nie masz pan ludzi do pilnowania to sam stań przed drzwiami, albo zorganizuj sale tak, aby nie było możliwości wystąpienia takich sytuacji, zwłaszcza, że to nie pierwszy przypadek. Przypadek?
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 20:33
+1
A co ma na ten temat do powiedzenia następczyni i uczennica Pawła Adamowicza? Przecież to na jej terenie taka tragedia!
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 18:02
+1
Leczenie psychiatryczne w Polsce jest na skraju zapaści. Nie ma lekarzy, straszne oddziały psychiatryczne. Biedni pacjenci, oni o siebie nie są w stanie zadbać.
Avatar
kazik / 19 lipca 2019 o 13:17
+1
W tym szpitalu to jego dyrekcja kwalifikuje się na odział zamknięty. Łącznie z ich dyrektorem. Takie dyletanctwo w szpitalu jest zagrożeniem dla wszystkich łącznie ze skarbem państwa.
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 12:45
+1
Pan dyrektor ma widać układy skoro nic sobie z tego nie robi i od tylu lat tam szefuje mimo różnych zmian politycznych. Niezależnie od jego umiejętności i wiedzy to po 3 takich zdarzeniach winno być co najmniej wszczęte postępowanie dyscyplinarne - bo to on odpowiada za placówkę
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 10:42
+4
Ja się załamałem czytając to a co mówić ta piętnastolatka. Skandal. Wstyd dla szpitala.
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 10:36
0
Drogi mierny Dyrektorze - ma Pan zapewnić bezpieczeństwo nastolatkom - i tak, jak nie masz pan ludzi do pilnowania to sam stań przed drzwiami, albo zorganizuj sale tak, aby nie było możliwości wystąpienia takich sytuacji, zwłaszcza, że to nie pierwszy przypadek. Przypadek?
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublinianka Aleksandra Mirosław pojedzie na Igrzyska Olimpijskie w Tokio!

Lublinianka Aleksandra Mirosław pojedzie na Igrzyska Olimpijskie w Tokio! 0 0

Ogromny sukces odniosła lublinianka Aleksandra Mirosław (dawniej Rudzińska) z Klubu Wspinaczkowego Kotłownia Lublin. Zawodniczka po raz drugi z rzędu została mistrzynią świata w konkurencji na czas, tym razem w Hachioji w Japonii. Wywalczyła też awans na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Tokio

Długi weekend na drogach woj. lubelskiego. Dwie osoby nie żyją

Długi weekend na drogach woj. lubelskiego. Dwie osoby nie żyją 0 0

Policjanci podsumowali wypadki podczas długiego weekendu.

Wkrótce będą spore problemy z przejazdem ul. Diamentową pod wiaduktem. Nie tylko tam

Wkrótce będą spore problemy z przejazdem ul. Diamentową pod wiaduktem. Nie tylko tam 2 4

Od wtorku kierowców czekają spore problemy z przejazdem ul. Diamentową pod wiaduktem kolejowym. Robotnicy przebudowujący wiadukt wkraczają w kolejny etap prac. Przez wiele dni jezdnia będzie tu znacznie zwężona. Nasilić mają się także utrudnienia przy wiadukcie nad Drogą Męczenników Majdanka

Potańcówka jarmarkowa na placu Dominikańskim [zdjęcia]
galeria

Potańcówka jarmarkowa na placu Dominikańskim [zdjęcia] 0 1

Śmiech, zabawa i dużo ruchu. To była szalona potańcówka jarmarkowa. W piątek na placu przy klasztorze dominikanów chętnych do tańca nie brakowało.

Górnik Łęczna - Elana Toruń 1:3. Wielkie kontrowersje

Górnik Łęczna - Elana Toruń 1:3. Wielkie kontrowersje 0 2

Miało być pierwsze zwycięstwo u siebie w nowym sezonie, a jest pierwsza porażka. Górnik Łęczna w niedzielę okazał się gorszy od Elany Toruń. Rywale wygrali 3:1

Znamy "jedynki" Lewicy w wyborach do Sejmu

Znamy "jedynki" Lewicy w wyborach do Sejmu 4 24

Liderzy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Wiosny i partii Razem ogłosili nazwiska kandydatów, którzy znajdą się na pierwszych miejscach wspólnych list w październikowych wyborach do Sejmu. Największe ugrupowania z lewej strony sceny politycznej przystąpią do nich pod szyldem Lewica.

Zamach na weselu w Afganistanie. Zginęły 63 osoby

Zamach na weselu w Afganistanie. Zginęły 63 osoby 0 4

Rzecznik prezydenta Afganistanu podał na Twitterze, że w sobotę w Kabulu doszło do ataku terrorystycznego w wyniku, którego zginęło około 63 osoby, a 182 odniosło rannych.

Poniatowa: Jechał z dziećmi i żoną. Był pijany i nie zatrzymał się do kontroli

Poniatowa: Jechał z dziećmi i żoną. Był pijany i nie zatrzymał się do kontroli 0 8

42-latek z Poniatowej miał ponad 2 promile alkoholu we krwi w dodatku jechał z dziećmi i żoną. Ponadto nie zatrzymał się do kontroli.

Lubella inwestuje i wprowadza nowe smaki na rynek

Lubella inwestuje i wprowadza nowe smaki na rynek 0 7

Lubella, jedna z firm będących wizytówką Lubelszczyzny, stawia na zmiany. Po tym, jak w ubiegłym roku uruchomiła nowoczesny kompleks produkcyjno-magazynowy, teraz wprowadza nowe, delikatniejsze smaki.

Parczew: Prowadził samochód kompletnie pijany i w dodatku bez prawa jazdy

Parczew: Prowadził samochód kompletnie pijany i w dodatku bez prawa jazdy 0 4

53-latek miał ponad 2,5 promila alkoholu we krwi, a mimo to kierował samochodem. Dodatkowo nie posiadał prawa jazdy. Teraz za jazdę „pod wpływem” grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

Ksiądz Kachnowicz ukarany suspensą. Nie może wykonywać czynności kapłańskich

Ksiądz Kachnowicz ukarany suspensą. Nie może wykonywać czynności kapłańskich 55 30

Po tym jak ks. Łukasz Kachnowicz oznajmił, że jest gejem kuria lubelska nałożyła na niego suspensę. Nie może on teraz wykonywać obowiązków kapłańskich. Poinformował za pomocą mediów społecznościowych rzecznik archidiecezji lubelskiej ks. Adam Jaszcz.

Tak było w sobotę podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Sprawdź co się będzie działo w niedzielę [zdjęcia]
galeria

Tak było w sobotę podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Sprawdź co się będzie działo w niedzielę [zdjęcia] 0 0

Pierogi, sery, kasza. Co było najsmaczniejsze na Festiwalu Gryczaki?
galeria

Pierogi, sery, kasza. Co było najsmaczniejsze na Festiwalu Gryczaki? 6 0

Szesnaście pierogów gryczanych, czternaście dań na bazie kaszy, dwanaście serów i dwanaście deserów zaprezentowało się na kulinarnym konkursie podczas Festiwalu Gryczaki 2019 w Janowie Lubelskim. Wybraliśmy dla was najbardziej łakome kąski.

Śpiewa Karel Gott jeden z najwybitniejszych czechosłowackich muzyków

Śpiewa Karel Gott jeden z najwybitniejszych czechosłowackich muzyków 0 3

Swoim głosem zawojował Europę i Amerykę lat 60, 70 i 80. W USA był nazywany „Ciekawostką zza żelaznej kurtyny” i „Sinatrą Wschodu”. A w organizację niedawnych 80. urodzin Karela Gotta włączył się osobiście sam prezydent Czech.

Wojna z bolszewikami była sprawą narodową

Wojna z bolszewikami była sprawą narodową 0 2

Rozmowa z prof. dr. hab. Marcinem Kruszyńskim, naczelnikiem Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Lublinie, kierownikiem Zakładu Historii i Wychowania Patriotycznego LAW w Dęblinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.