Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

22 czerwca 2022 r.
8:07

Zmiażdżone palce i płacz dzieci. Tak działa siłownia pod chmurką

105 0 A A

Zmiażdżone i poprzycinane palce, krew i płacz. Na zlokalizowanym w jednym z łódzkich parków urządzeniu do ćwiczeń, regularnie dochodzi do groźnych wypadków z udziałem dzieci. Dlaczego po wypadkach i apelach rodziców nie zostało zdemontowane?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niebezpieczne urządzenie zamontowane jest na terenie kompleksu zabawowo-rekreacyjnego w parku Podolskim w Łodzi. Wahadło regularnie przycina lub miażdży palce.

- Córka biegała, ale zawsze staram się ją mieć w zasięgu wzroku. W pewnym momencie weszła na wahadło i nagle ją zabolało. Okazało się, że przycięło jej palce i zaczęła sączyć się krew. Trzymały się na kawałku skóry, jak nam potem powiedział lekarz – opowiada Alicja Popa, partnerka ojca dziewczynki.

- Przez pierwsze sześć tygodni nie wiedzieliśmy, czy palce faktycznie udało się uratować - czy będą sprawne, czy będzie mogła nimi normalnie władać i czy będzie wyglądało to estetycznie – mówi Radosław Banaszczyk, ojciec Weroniki.

- Weronika później bardzo histeryzowała. Prosiłam ją godzinę, żeby się ubrała na zmianę opatrunku w szpitalu, wszystkie bluzy i bluzki musiałam poobcinać, żeby mogła bezpiecznie włożyć rękaw. Bała się gdziekolwiek dotknąć rączką – mówi pani Alicja i dodaje, że ma informacje, że później doszło na tym samym wahadle do kolejnego wypadku.

- Ksawery wszedł na to niefortunne urządzenie. Złapał w nieodpowiednim miejscu i jak przesunęło się wahadło, to zgniotło mu palec – opowiada Magdalena Warda, znajoma matki chłopca i świadek zdarzenia.

- Syn był bardzo przerażony, bardzo płakał, ciężko było mu powiedzieć, co się stało. Miał złamany palec lewej ręki, zerwany paznokieć i założone szwy – mówi Agnieszka Biesiacka, matka Ksawerego.

To nie koniec. Jeden z ostatnich wypadków na wahadle wydarzył się na początku maja. Wtedy urządzenie przycięło palec 9-letniej Ninie. Świadkiem wypadku był rodzic innego z bawiących się tam dzieci.

- W pewnym momencie usłyszałem krzyk dziecka, a później płacz. Odwróciłem się, a tam widzę dziecko z dotkliwą raną, z ręki sączyło się dosyć dużo krwi – opowiada Marcin Kaczmarek. I dodaje: - Byłem też świadkiem drugiego wypadku, kiedy dziewczynka z Ukrainy poważnie zmiażdżyła palce.

„Dziecko może zrobić sobie też krzywdę widelcem”

Do wypadków na wahadle dochodzi wtedy, gdy palce człowieka znajdą się w szczelinie elementu, na którym zawieszony jest ruchomy podest. Po wprawieniu podestu w ruch, jego mocowanie miażdży palce.

- Elementy, które występują w urządzeniu, działają jak gilotyna. Wchodząc na urządzenie, odruchowo łapiemy się tak, że te palce wchodzą bezpośrednio w szczelinę – przekonuje mama Ksawerego.

Zarządcą kompleksu zabawowo-rekreacyjnego w parku Podolskim jest miasto Łódź, a dokładnie miejscowy zarząd zieleni. O niebezpiecznym urządzeniu urzędnicy mieli zostać powiadomieni przez rodziców dzieci wiele miesięcy temu.

- Rozumiem rozgoryczenie, rozumiem, że stała się krzywda dziecku. Urządzenie przeznaczone jest dla ludzi powyżej 13. roku życia. Oba wypadki, o których wiem, były z udziałem dzieci poniżej tego wieku – stwierdza Jan Maśliński, zastępca dyrektora w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Łodzi.

- Każdy sprzęt może być niebezpieczny, jeżeli jest niewłaściwie użytkowany. Dziecko może sobie zrobić krzywdę widelcem czy nożem. Dorosły, jak nie przeczyta instrukcji, może na przykład zostać porażony prądem – dodaje Maśliński.

Inne miejsca

Takie samo wahadło, jak w parku Podolskim, zamontowane jest również na łódzkim osiedlu Botanik. Tam także dochodzi do niebezpiecznych wypadków.

- Córce wszedł palec w urządzenie. Zerwał jej paznokieć. Zmiażdżona została część najmniejszego palca. Natychmiast trzeba było jechać do szpitala – opowiada Magdalena Uczciwek. I dodaje: - Nie przewidywałam w ogóle, że coś takiego może mieć miejsce. Rozumiem, jak dziecko spadnie, przewróci się, straci równowagę, ale nie gdy będzie to wina sprzętu, bo tak uważam.

Co na to zarząd spółdzielni?

- To urządzenie znajduje się na siłowni, która przeznaczona jest dla seniorów. Osoba, która uległa wypadkowi, była osobą nieletnią. Osoba nieletnia powinna być pod opieką rodzica. Uważam, że jeżeli urządzenia byłoby użytkowane zgodnie z przeznaczeniem, w odpowiedni sposób, to do wypadku by nie doszło – stwierdza Adam Chucki, zastępca prezesa spółdzielni mieszkaniowej „Botanik”.

Przedstawiciela producenta wahadła zapytaliśmy, dlaczego na urządzeniach dochodzi do tylu wypadków?

- Nie mam pojęcia. Te urządzenia mają już trochę lat. W momencie kiedy były sprzedawane, posiadały aktualny dla siebie certyfikat – mówi mężczyzna.

Certyfikat

Wahadła, przed wprowadzeniem do obrotu, otrzymały certyfikat zgodności z normą EN-1176. Konstrukcja urządzenia spełniającego tę normę nie powinna mieć miejsc, które mogą powodować zgniatanie lub zakleszczanie różnych części ludzkiego ciała.

O sprawdzenie zgodności wahadła z tą normą i jego stanu technicznego poprosiliśmy eksperta do spraw certyfikacji wyrobów. Badania, które wykonał mężczyzna, nie pozostawiły złudzeń.

- Urządzenie powinno być natychmiast wycofane, ponieważ mogą się na nim zdarzyć różne rzeczy – od urwania palca po uraz głowy – mówi Paweł Przesmyski, ekspert ds. certyfikacji wyrobów z Europejskiego Centrum Jakości i Promocji sp. z o.o.

- Urządzenia, o ile pamiętam, były sprawdzane przez firmę nadzoru technicznego. Firma wykonała po prostu badanie, certyfikację, przyznając nam certyfikat. To ostateczne potwierdzenie, że urządzenie, które zrobiliśmy jest zgodne z normą – odpowiada przedstawiciel producenta urządzenia.

Jak to możliwe, że wahadło otrzymało certyfikat bezpieczeństwa? Chcieliśmy się tego dowiedzieć. Okazało się jednak, że spółka, która go nadała, jest dziś w stanie likwidacji.

„Wahadło powinno być zlikwidowane”

Informacje o wypadkach pojawiły się w łódzkiej prasie. W efekcie na urządzeniu należącym do miasta pojawiły żółto-czarne taśmy ostrzegawcze. Naklejono też naklejkę, która ostrzega o niebezpieczeństwie wciągnięcia ręki.

- To urządzenie powinno być zlikwidowane albo tak zabezpieczone, żeby nie było możliwości włożenia tam palca – przekonuje pani Agnieszka, matka Ksawerego.

W trakcie realizacji naszego reportażu stwarzający zagrożenie ruchomy podest wahadła w parku Podolskim został zdemontowany, a urządzenie wyłączone z użytku.

- Stwierdziliśmy, że ryzyko jest zbyt duże, bo ilość dzieci, która tam się pojawia, może potencjalnie generować dalsze wypadki – mówi Jan Maśliński.

Podobnie wygląda sprawa wahadła na osiedlu Botanik.

- Wprowadziliśmy procedurę wymiany urządzeń i one w najbliższym czasie znikną z naszego osiedla i zostaną wymienione na nowsze, myślę, że bezpieczniejsze, elementy – mówi Adam Chucki.

- Myślę, że bez państwa interwencji nie nastąpiłby demontaż tego urządzenia. Czujemy lekką satysfakcję, jest bezpieczniej, żadne dziecko nie zostanie już skrzywdzone – kwituje Magdalena Warda.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin Europejską Stolicą Młodzieży. A na wakacje skraca godziny otwarcia boisk
Alarm24

Lublin Europejską Stolicą Młodzieży. A na wakacje skraca godziny otwarcia boisk

Radykalnie skrócone zostały w tym roku godziny otwarcia boisk Orlik podczas wakacji. – Jak ma się rozwijać sport w tym mieście, skoro brak miejsc do gry? – pyta rozczarowany Czytelnik. Ratusz tłumaczy, że musi szukać oszczędności.

Walczą o odzyskanie opieki nad wnukiem. Matka dziecka przedstawia inną wersję niż dziadkowie
Reportaż Uwagi! TVN
film

Walczą o odzyskanie opieki nad wnukiem. Matka dziecka przedstawia inną wersję niż dziadkowie

Dziadkowie opiekowali się wnukiem, kiedy niespodziewanie ich córka przyjechała z Anglii i zabrała syna. Wracamy do historii, która mocno was poruszyła. Matka chłopca, w rozmowie z reporterką Uwagi!, przedstawia teraz inną wersję wydarzeń, niż zrobili to jej rodzice. 4-letni Oskar został odebrany przez matkę od dziadków, którzy byli jego tymczasową rodziną zastępczą. Pani Monika i pan Arkadiusz twierdzą, że zajmowali się wnukiem od jego urodzenia w Wielkiej Brytanii. - Dla córki ważniejsi byli chłopacy i koleżanki, nigdy dziecko – mówił pan Arkadiusz.

Solidarność PZL Świdnik najlepsza na turnieju w Fajsławicach

Solidarność PZL Świdnik najlepsza na turnieju w Fajsławicach

W Fajsławicach odbyła się trzecia edycja Charytatywnego Turnieju Oldbojów 35+ w piłce nożnej siedmioosobowej o Puchar Wójta. Otworzono też nowy mini orlik

Biała Podlaska: Zbadają zagrzybienie mieszkań. Mieszkańcy zapłacą niższy czynsz?

Biała Podlaska: Zbadają zagrzybienie mieszkań. Mieszkańcy zapłacą niższy czynsz?

Lokatorzy miejskich czynszówek zastanawiają się, kiedy ZGL skoryguje im stawki za czynsze. Prezes miejskiej spółki zapowiada przegląd mieszkań m.in. pod kątem zagrzybienia.

Święto gospodyń wiejskich w Nałęczowie
2 lipca 2022, 10:00

Święto gospodyń wiejskich w Nałęczowie

W dniach 2-3 lipca w Parku Zdrojowym w Nałęczowie odbędzie się Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich. Początek miesiąca w Nałęczowie przebiegnie pod znakiem lokalnych przysmaków i rękodzieła.

Setki tysięcy złotych na Tour de Pologne. Sprawdzamy, ile zapłacą lubelskie samorządy
Pierwsza strona

Setki tysięcy złotych na Tour de Pologne. Sprawdzamy, ile zapłacą lubelskie samorządy

Setki tysięcy złotych zapłacą lubelskie samorządy organizatorom tegorocznego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Zgodnie przekonują, że ten wydatek się opłaci, bo zapewni ich miejscowościom rozgłos, który wspomagany w inny sposób kosztowałby o wiele więcej pieniędzy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 czerwca 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 czerwca 2022 r.

Zatrzymania po przetargu na miliony. Były prezes spółki poszedł na bezpłatny urlop

Zatrzymania po przetargu na miliony. Były prezes spółki poszedł na bezpłatny urlop

Kilka osób zostało zatrzymanych w sprawie nadużyć przy przetargach realizowanych przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu. A w tle jest sprawa głośnego procesu wytoczonego lokalnemu tygodnikowi przez spółkę.

Telewizja szuka w Lublinie statystów do serialu. Płacą gotówką, znamy stawki

Telewizja szuka w Lublinie statystów do serialu. Płacą gotówką, znamy stawki

To ostatni moment, by wysłać zgłoszenie i starać się o statystowanie na planie zdjęciowym. Potrzebni będą strażnicy, rycerze, giermkowie ale też dwórki i poddani. W czwartek i piątek do lubelskiego skansenu przyjedzie ekipa serialu „Korona królów. Jagiellonowie”.

Przebudowa ul. 1 Maja w Lublinie. Mieszkaniec pyta, czy to drzewo przeżyje
Alarm 24

Przebudowa ul. 1 Maja w Lublinie. Mieszkaniec pyta, czy to drzewo przeżyje

O ratunek dla jednego z drzew rosnących na przebudowywanym odcinku ul. 1 Maja apeluje nasz Czytelnik.

Wygrali Eurowizję, zagrają w Lublinie. Kalush Orchestra w Muszli Koncertowej
4 lipca 2022, 20:30
film

Wygrali Eurowizję, zagrają w Lublinie. Kalush Orchestra w Muszli Koncertowej

Laureaci tegorocznego konkursu Eurowizji wystąpią w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim. Koncert Kalush Orchestra odbędzie się już 4 lipca o godz. 20.30.

Lublin. Na skrzyżowaniu Nadbystrzyckiej i Wyżynnej zmieniło się pierwszeństwo przejazdu

Lublin. Na skrzyżowaniu Nadbystrzyckiej i Wyżynnej zmieniło się pierwszeństwo przejazdu

Dzisiaj zmienione zostało pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu ul. Nadbystrzyckiej z Wyżynną. Kto nie będzie patrzeć na znaki, może narobić sobie (i innym) biedy

Można się obudzić z ręką w kasowniku. Chodzi o 5000 osób

Można się obudzić z ręką w kasowniku. Chodzi o 5000 osób

Nawet 5 000 osób może stracić w piątek uprawnienia do zakupu tańszych biletów lubelskiej komunikacji miejskiej. Aż tyle Lubelskich Kart Miejskich straci ważność z końcem czerwca, o ile nie zostaną przedłużone przez ich właścicieli.

Lublin. Stare budynki do rozbiórki. Miasto zbuduje taki blok
Wizualizacje
galeria

Lublin. Stare budynki do rozbiórki. Miasto zbuduje taki blok

99 mieszkań komunalnych ma powstać przy ul. Wrońskiej w miejscu po spalonym budynku i trzech podobnych mu domach skazanych na rozbiórkę. Zarząd Nieruchomości Komunalnych szuka już firmy, która zaprojektuje blok.

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego na południu regionu

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego na południu regionu

– Nie ma zakazu wstępu do lasu i na razie to nam nie grozi – tłumaczy rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, ale uczula, że trzeba zachować ostrożność.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium