Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 kwietnia 2019 r.
21:59

Chciał pomóc, złamał prawo. Sąd: Uniewinnienie to byłby niebezpieczny precedens

0 17 A A
Andrzeja Sadowskiego nie było wczoraj na sali rozpraw. Rozstrzygniecie jest prawomocne. <br />
Andrzeja Sadowskiego nie było wczoraj na sali rozpraw. Rozstrzygniecie jest prawomocne.
(fot. Maciej Kaczanowski/ ARCHIWUM)

Jest prawomocny wyrok w sprawie Andrzeja Sadowskiego oskarżonego o produkcję i stosowanie olejku z marihuany. Mieszkaniec Cycowa chciał w ten sposób ulżyć umierającej na raka kobiecie. Sąd Apelacyjny uznał, że nie podstaw do jego uniewinnienia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uznanie, że nie doszło do przestępstwa z uwagi na szczytny cel, jakim kierował się oskarżony, stworzyłoby niebezpieczny precedens. Oznaczałoby przyzwolenie dla samowolnej uprawy marihuany i pozyskiwania z niej systemem domowym specyfików wykorzystywanych w potem w leczeniu bez jakiejkolwiek kontroli – wyjaśniała w uzasadnieniu wyroku sędzia Barbara Du Château.

Sprawę rozstrzygnął we wtorek Sąd Apelacyjny w Lublinie. Pierwszy wyrok zapadł w grudniu ubiegłego roku. Sąd skazał Sadowskiego na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata, 5 tys. zł grzywny i 3 tys. zł nawiązki na rzecz Monar.

Od tego rozstrzygnięcia odwołały się obie strony postępowania. Śledczy liczyli na ponowny proces, a obrona wnosiła o uniewinnienie.

– Przestępstwem jest tylko czyn szkodliwy społecznie. Jakie to zagrożenie, skoro nastąpiła poprawa zdrowia pacjentów. Coś co leczy, nie może jednocześnie szkodzić – przekonywał podczas rozprawy Stelios Alewras, obrońca 45-latka.

Sąd odwoławczy podzielił tylko część argumentów adwokata. Zmniejszył okres próby z czterech do dwóch lat. Uchylił również nawiązkę na rzecz Monaru. Uznał bowiem, że Andrzej Sadowski nie przyczynił się do pogłębienia zjawiska narkomanii. Jednocześnie sąd zwrócił uwagę, że bez względu na motywację oskarżonego, doszło do przestępstwa. Uprawa, przetwarzanie i udostępnianie marihuany są bowiem w Polsce nielegalne. 

– Sąd nie jest od stanowienia prawa, ale od egzekwowania jego przestrzegania – przypomniała sędzia Du Château. – Postępowanie oskarżonego wbrew przepisom jest bezsporne.

Obrona dowodziła, że do przestępstwa nie doszło. Andrzej Sadowski chciał bowiem pomóc swojej przewlekle chorej żonie oraz umierającej na raka matce kolegi. Wyprodukował dla nich niewielką ilość olejku z marihuany, który uśmierzał ból. Dzięki temu starsza kobieta mogła łatwiej przejść przez ostatnie stadium raka. Z kolei małżonka oskarżonego odstawiła wyniszczające organizm leki i mogła normalnie funkcjonować.

Kiedy sprawa wyszła na jaw, Andrzej Sadowski trafił do aresztu. Spędził tam siedem miesięcy. 

– Konopie uznane są w dalszym ciągu za narkotyk. Stosowanie medycznej marihuany może odbywać się tylko pod nadzorem lekarzy specjalistów. Tymczasem oskarżony w oparciu o wiedzę z internetu uczynił siebie ekspertem z zakresu farmakologii i medycyny – uzasadniała wyrok sędzia Du Château. – Decyzja o tym, w jakich schorzeniach olejek może mieć zastosowanie i w jakich dawkach można go podawać, wymaga doświadczenia i musi odbywać się pod nadzorem lekarza. Brak takiej kontroli może szkodzić pacjentom.

Sędzia zwróciła również uwagę, że uniewinnienie Andrzeja Sadowskiego byłoby groźnym precedensem. Otwierałoby furtkę dla produkcji narkotyków pod pretekstem wytwarzania substancji leczniczych. 

– Nie zgadzam się ze stanowiskiem sądu, że wyprodukowanie lekarstwa z konopi dla chorej osoby jest szkodliwe społecznie. Nie zgadzam się także, że takie działanie nie było stanem wyższej konieczności – komentuje mec. Stelios Alewras. –Lekarze w tamtym okresie nie przepisywali takich lekarstw. Można więc je było pozyskać jedynie drogą nielegalną. Mój klient nikomu nie zaszkodził, całość jego działań przyniosła natomiast ulgę w chorobie, co potwierdziła biegła.

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2019 r. o 23:38
+30
Pirat drogowy pędzący grubo powyżej 50/h w mieście zabija pieszego na pasach i dostaje rok w zawiasach, tu facet nikogo nie zabija i dostaje 4. To prawo jest do zmiany, ale ten sejm pełen prymitywnych fundamentalistow katolickich nic nie zmieni.
Avatar
Km / 24 kwietnia 2019 r. o 00:27
+26
Myslę, że na miejscu tego Człowieka każdy chciałby zachować się tak samo. Nawet wbrew bezdusznym glupim przepisom. Zlikwidować lecznice rzadowe, resortowe itp. to być moze latwiej będzie wysokiemu sadowi zrozumiec bezsilnych ludzi
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2019 r. o 22:22
+23
Dlaczego toleruje się i akceptuje łamanie podstawowej zasady w medycynie - hipokratesowego PRIMUM NON NOCERE - po pierwsze nie szkodzić. Gdy się weźmie ulotkę z byle pierwszego lepszego specyfiku kupowanego w aptece, ba z wszystkich specyfików - leków i suplementów diety dopuszczonych do produkcji i sprzedaży w Polsce, to liczba przeciwwskazań i szkodliwych działań wręcz zagrażających życiu każdego kto odważy się skorzystać z nich jest kilkadziesiąt razy więcej niż pożądanych niosących zdrowie. Każdy młody lekarz kończący studia medyczne i zaczynający pracę na rzecz chorych i potrzebujących składa przysięgę Hipokratesa, że nigdy nikomu nie zaszkodzi, więc jak z powyższego widać nigdy nie powinien przepisać żadnego z farmaceutyków kupionych w aptece bo niosąc ulgę w jednej chorobie powoduje skutki uboczne dla innych organów, a więc szkodzi swojemu pacjentowi. Leczysz nogi, zachoruje wątroba, zaczynasz leczyć wątrobę padają nerki, więc znów do doktora, dostajesz leki na nerki, pada serce... Czy to nie powinno być ścigane przez polskie prawo, z urzędu? Ciekawe ile działań ubocznych dla chorego na raka, umierającego i cierpiącego człowieka ma olejek z marihuany? Pytanie to zadaję też w kontekście planowanych ustawowo dopuszczonych upraw konopi w Polsce w celu produkcji specyfików na ich bazie, w tym olejku z marihuany.
Dlaczego toleruje się i akceptuje łamanie podstawowej zasady w medycynie - hipokratesowego PRIMUM NON NOCERE - po pierwsze nie szkodzić. Gdy się weźmie ulotkę z byle pierwszego lepszego specyfiku kupowanego w aptece, ba z wszystkich specyfików - leków i suplementów diety dopuszczonych do produkcji i sprzedaży w Polsce, to liczba przeciwwskazań i szkodliwych działań wręcz zagrażających życiu każdego kto odważy się skorzystać z nich jest kilkadziesiąt razy więcej niż pożądanych niosących zdrowie. Każdy młody lekarz kończący studia medyczne i z... rozwiń
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 r. o 07:50
+22
Przecież w Polsce nie obowiązuje prawo precedensu! To jest wymówka bezrefleksyjnego sądu.
Avatar
wer / 24 kwietnia 2019 r. o 05:22
+21
Nigdy przenigdy nikomu źle nie życzę i nie życzyłem,co by pani sędzia zrobiła jak by zachorowało pani dziecko. Niech pani weźmie adres do tego człowieka.
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 r. o 10:45
+13
Sąd jest niezawisły - więc jeśli, zgodnie z tym co myślę ja i prawdopodobnie większość, działanie tego człowieka było nieszkodliwe społecznie, a moim zdaniem pożyteczne - wyrok powinien być UNIEWINNIAJĄCY. Czego boi się Sąd, przecież każda taka sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 r. o 11:43
+12
SIEDEM MIESIĘCY W ARESZCIE? Od razu wnosiłbym o odszkodowanie.
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 r. o 11:26
+10
Panie Sadowski, przed złożeniem kasacji przejdź pan na judaizm i koniecznie podaj swoje nowe wyznanie we wniosku. Uniewinnienie murowane.
Avatar
Zdenerwowany / 27 kwietnia 2019 r. o 11:11
+9
Skandal, przestańcie wsadzić ludzi za uprawę rośliny którą leczy!
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 r. o 11:53
+9
niech nasze głupie sądy pojadą do Indii zwalczać narkomanie,bedzie pole do popisu,bo badyle rośnie jak u nas pokrzywa,a my pozbedziemy sie tych trutni w togach
Avatar
Janek / 4 lipca 2019 r. o 13:05
+2
Bydło w Sejmie i osły w sądach.Cóż tu więcej można napisać.
Avatar
Zdenerwowany / 27 kwietnia 2019 r. o 11:11
+9
Skandal, przestańcie wsadzić ludzi za uprawę rośliny którą leczy!
Avatar
ponuryżniwiarz / 24 kwietnia 2019 r. o 11:57
+5
W Polsce lagodzenie cierpienia czy jemu zapobieganie jest bardzo malo popularne a w kregach katobolszewii (oczywiscie kler czy "prawicowi" politycy wcale zycia ascety nie prowadza) wrecz naganne, grzeszne i karalne. Stad neilegalnosc eutanazji na zyczenie (samego zaiteresowanego) czy takich rzeczy jak marihuana. natomiast alkohol i papierosy chociaz tez sa narkotykami przynosza ogromne wplywy do budzetu na przekupywanie ciemnoty i kase dla klerfu i politykow. W tym pasudopanstwie nie mozna sobie nawet honorowo strzelic leb bo dostep do broni jest bardzo utrudniony. Totalitaryzm katolicki a nawet pseudokatolicki bo polski katolicyzm mocno smiedzi herezja a coniektorzy ksieza sami czuja sie bogami;p
W Polsce lagodzenie cierpienia czy jemu zapobieganie jest bardzo malo popularne a w kregach katobolszewii (oczywiscie kler czy "prawicowi" politycy wcale zycia ascety nie prowadza) wrecz naganne, grzeszne i karalne. Stad neilegalnosc eutanazji na zyczenie (samego zaiteresowanego) czy takich rzeczy jak marihuana. natomiast alkohol i papierosy chociaz tez sa narkotykami przynosza ogromne wplywy do budzetu na przekupywanie ciemnoty i kase dla klerfu i politykow. W tym pasudopanstwie nie mozna sobie nawet honorowo strzelic leb bo doste... rozwiń
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 r. o 11:53
+9
niech nasze głupie sądy pojadą do Indii zwalczać narkomanie,bedzie pole do popisu,bo badyle rośnie jak u nas pokrzywa,a my pozbedziemy sie tych trutni w togach
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 r. o 11:43
+12
SIEDEM MIESIĘCY W ARESZCIE? Od razu wnosiłbym o odszkodowanie.
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 r. o 11:26
+10
Panie Sadowski, przed złożeniem kasacji przejdź pan na judaizm i koniecznie podaj swoje nowe wyznanie we wniosku. Uniewinnienie murowane.
Avatar
Nieprawnik / 24 kwietnia 2019 r. o 10:57
+8
A co z kontratypem czy stanem wyższej konieczności?
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 r. o 10:45
+13
Sąd jest niezawisły - więc jeśli, zgodnie z tym co myślę ja i prawdopodobnie większość, działanie tego człowieka było nieszkodliwe społecznie, a moim zdaniem pożyteczne - wyrok powinien być UNIEWINNIAJĄCY. Czego boi się Sąd, przecież każda taka sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.
Avatar
gość / 24 kwietnia 2019 r. o 10:43
+9
Widać że pani sędzia reprezentuje w polskim sądzie stanowisko przestępczej organizacji zwanej BigFarmą bo tu przeciez występuje stanowisko obrony koniecznej w sytuacji ratowania życia. A czy ratowanie życia to jest precedens, tak, bo BigFarma nie ma z tego żadnej korzyści gdy polskie społeczeństwo będzie zdrowe.
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 r. o 07:50
+22
Przecież w Polsce nie obowiązuje prawo precedensu! To jest wymówka bezrefleksyjnego sądu.
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 marca 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 marca 2021 roku

Koncert na Dzień Kobiet w Filharmonii
7 marca 2021, 11:00

Koncert na Dzień Kobiet w Filharmonii

W ramach cyklu Niedzielne Poranki Muzyczne, Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprosi 7 marca o godz. 11 na wyjątkowy koncert z okazji Dnia Kobiet.

Atak zimy podniesie rachunki za ogrzewanie. Odczują to nasze portfele

Atak zimy podniesie rachunki za ogrzewanie. Odczują to nasze portfele

Rosnące ceny źródeł ciepła to niejedyny problem, który uderza nas po kieszeni. Atak zimy spowodował bowiem, że najniższy rachunek za ogrzewanie może być nawet o 10-30 proc. wyższy.

1261 przestępstw i 294 pożary. A gdzie najczęściej dochodziło do wypadków w pow. kraśnickim?

1261 przestępstw i 294 pożary. A gdzie najczęściej dochodziło do wypadków w pow. kraśnickim?

W ubiegłym roku na terenie powiatu kraśnickiego doszło do 65 wypadków drogowych i 651 kolizji. Najwięcej wypadków było w piątki, najmniej w niedzielę. Na ostatniej sesji Rady Powiatu Kraśnickiego komendanci powiatowi policji i straży pożarnej przestawili statystyki za ubiegły rok.

Radzyń Podlaski: Stawy przy pałacu Potockich bez trzciny

Radzyń Podlaski: Stawy przy pałacu Potockich bez trzciny

Stawy przy pałacu Potockich już bez trzciny. Udało się je usunąć dzięki zimowej aurze. Ale problem z konserwacją akwenów nadal istnieje.

Lublin: Oświetlą chodniki w dzielnicy Szerokie

Lublin: Oświetlą chodniki w dzielnicy Szerokie

Jesienią gotowe powinno być oświetlenie trzech chodników w dzielnicy Szerokie.

Pszczółka Start Lublin – PGE Spójnia 87:86. Emocje w końcówce [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Pszczółka Start Lublin – PGE Spójnia 87:86. Emocje w końcówce [zdjęcia, wideo]

Emocji nie brakowało, ale ostatecznie z wygranej cieszyli się koszykarze z Lublina. Pszczółka Start pokonała we wtorek PGE Spójnię Stargard 87:86.

Powstające Muzeum Badań Polarnych w Puławach ma już swojego dyrektora

Powstające Muzeum Badań Polarnych w Puławach ma już swojego dyrektora

Andrzej Piotrowski został dyrektorem powstającego Muzeum Badań Polarnych w Puławach. To będzie nowa placówka podlegająca samorządowi województwa

Na rondzie pod prąd. Takie rzeczy w Łukowie

Na rondzie pod prąd. Takie rzeczy w Łukowie

25-latek za kierownicą skody jechał na rondzie pod prąd. Prawie doprowadził do wypadku.

Tulipanowy Jarmark Lubelski
6 marca 2021, 7:30

Tulipanowy Jarmark Lubelski

6 marca w godz. 7.30-13 na hali przy ul. Lubartowskiej 77 zostanie zorganizowany Tulipanowy Jarmark Lubelski z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.

Kobieta z Włodawy uwierzyła w internetowe oszustwo. Kosmetyki za darmo

Kobieta z Włodawy uwierzyła w internetowe oszustwo. Kosmetyki za darmo

W internecie przeczytała, że może otrzymać za darmo kosmetyki. To było oszustwo.

Świnki, wilk i leśniczy czekają na widzów. Spektakl Teatru Andersena dla najmłodszych [zdjęcia]
galeria

Świnki, wilk i leśniczy czekają na widzów. Spektakl Teatru Andersena dla najmłodszych [zdjęcia]

Dzisiaj twórcy z Teatru Andersena zaprosili na pokaz spektaklu „Wilk i trzy świnki, oraz leśniczy co strzeże dziczy”. Jego premierę zaplanowano na najbliższą sobotę.

Ostatni „wyklęty” bez swojej ulicy? Młodzieżówka partii Razem nie chce upamiętniać Józefa Franczaka

Ostatni „wyklęty” bez swojej ulicy? Młodzieżówka partii Razem nie chce upamiętniać Józefa Franczaka

Zmiany nazwy ulicy Józefa Franczaka „Lalka” chcą członkowie młodzieżówki partii Razem. – Nie zgadzamy się na takie gloryfikowanie i nagradzanie antysemityzmu oraz zbrodni – tłumaczą, powołując się na niedawną publikację naukową o najdłużej ukrywającym się „żołnierzu wyklętym”

150 róż. Zamość pamięta o urodzinach Róży Luksemburg

150 róż. Zamość pamięta o urodzinach Róży Luksemburg

– Choć mieszkała w Zamościu zaledwie kilka najwcześniejszych lat i pewnie niewiele z niego zapamiętała, świat do dziś pamięta, że urodziła się w naszym mieście – zauważają organizatorzy 150. urodzin Róży Luksemburg. Chcą rozdać w piątek 150 czerwonych róż

Matka Boska z tęczową aureolą. Młoda Nowoczesna zadowolona z wyroku

Matka Boska z tęczową aureolą. Młoda Nowoczesna zadowolona z wyroku

To konstytucja gwarantuje nam swobody obywatelskie. Nie ksiądz, nie imam, nie ojciec dyrektor – mówią młodzi działacze Nowoczesnej, komentując wyrok sądu, dotyczący obrazu Matki Boskiej z tęczową aureolą.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.