Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 kwietnia 2019 r.
21:59

Chciał pomóc, złamał prawo. Sąd: Uniewinnienie to byłby niebezpieczny precedens

0 17 A A
Andrzeja Sadowskiego nie było wczoraj na sali rozpraw. Rozstrzygniecie jest prawomocne. <br />
Andrzeja Sadowskiego nie było wczoraj na sali rozpraw. Rozstrzygniecie jest prawomocne.
(fot. Maciej Kaczanowski/ ARCHIWUM)

Jest prawomocny wyrok w sprawie Andrzeja Sadowskiego oskarżonego o produkcję i stosowanie olejku z marihuany. Mieszkaniec Cycowa chciał w ten sposób ulżyć umierającej na raka kobiecie. Sąd Apelacyjny uznał, że nie podstaw do jego uniewinnienia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uznanie, że nie doszło do przestępstwa z uwagi na szczytny cel, jakim kierował się oskarżony, stworzyłoby niebezpieczny precedens. Oznaczałoby przyzwolenie dla samowolnej uprawy marihuany i pozyskiwania z niej systemem domowym specyfików wykorzystywanych w potem w leczeniu bez jakiejkolwiek kontroli – wyjaśniała w uzasadnieniu wyroku sędzia Barbara Du Château.

Sprawę rozstrzygnął we wtorek Sąd Apelacyjny w Lublinie. Pierwszy wyrok zapadł w grudniu ubiegłego roku. Sąd skazał Sadowskiego na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata, 5 tys. zł grzywny i 3 tys. zł nawiązki na rzecz Monar.

Od tego rozstrzygnięcia odwołały się obie strony postępowania. Śledczy liczyli na ponowny proces, a obrona wnosiła o uniewinnienie.

– Przestępstwem jest tylko czyn szkodliwy społecznie. Jakie to zagrożenie, skoro nastąpiła poprawa zdrowia pacjentów. Coś co leczy, nie może jednocześnie szkodzić – przekonywał podczas rozprawy Stelios Alewras, obrońca 45-latka.

Sąd odwoławczy podzielił tylko część argumentów adwokata. Zmniejszył okres próby z czterech do dwóch lat. Uchylił również nawiązkę na rzecz Monaru. Uznał bowiem, że Andrzej Sadowski nie przyczynił się do pogłębienia zjawiska narkomanii. Jednocześnie sąd zwrócił uwagę, że bez względu na motywację oskarżonego, doszło do przestępstwa. Uprawa, przetwarzanie i udostępnianie marihuany są bowiem w Polsce nielegalne. 

– Sąd nie jest od stanowienia prawa, ale od egzekwowania jego przestrzegania – przypomniała sędzia Du Château. – Postępowanie oskarżonego wbrew przepisom jest bezsporne.

Obrona dowodziła, że do przestępstwa nie doszło. Andrzej Sadowski chciał bowiem pomóc swojej przewlekle chorej żonie oraz umierającej na raka matce kolegi. Wyprodukował dla nich niewielką ilość olejku z marihuany, który uśmierzał ból. Dzięki temu starsza kobieta mogła łatwiej przejść przez ostatnie stadium raka. Z kolei małżonka oskarżonego odstawiła wyniszczające organizm leki i mogła normalnie funkcjonować.

Kiedy sprawa wyszła na jaw, Andrzej Sadowski trafił do aresztu. Spędził tam siedem miesięcy. 

– Konopie uznane są w dalszym ciągu za narkotyk. Stosowanie medycznej marihuany może odbywać się tylko pod nadzorem lekarzy specjalistów. Tymczasem oskarżony w oparciu o wiedzę z internetu uczynił siebie ekspertem z zakresu farmakologii i medycyny – uzasadniała wyrok sędzia Du Château. – Decyzja o tym, w jakich schorzeniach olejek może mieć zastosowanie i w jakich dawkach można go podawać, wymaga doświadczenia i musi odbywać się pod nadzorem lekarza. Brak takiej kontroli może szkodzić pacjentom.

Sędzia zwróciła również uwagę, że uniewinnienie Andrzeja Sadowskiego byłoby groźnym precedensem. Otwierałoby furtkę dla produkcji narkotyków pod pretekstem wytwarzania substancji leczniczych. 

– Nie zgadzam się ze stanowiskiem sądu, że wyprodukowanie lekarstwa z konopi dla chorej osoby jest szkodliwe społecznie. Nie zgadzam się także, że takie działanie nie było stanem wyższej konieczności – komentuje mec. Stelios Alewras. –Lekarze w tamtym okresie nie przepisywali takich lekarstw. Można więc je było pozyskać jedynie drogą nielegalną. Mój klient nikomu nie zaszkodził, całość jego działań przyniosła natomiast ulgę w chorobie, co potwierdziła biegła.

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2019 r. o 23:38
Pirat drogowy pędzący grubo powyżej 50/h w mieście zabija pieszego na pasach i dostaje rok w zawiasach, tu facet nikogo nie zabija i dostaje 4. To prawo jest do zmiany, ale ten sejm pełen prymitywnych fundamentalistow katolickich nic nie zmieni.
Avatar
Km / 24 kwietnia 2019 r. o 00:27
Myslę, że na miejscu tego Człowieka każdy chciałby zachować się tak samo. Nawet wbrew bezdusznym glupim przepisom. Zlikwidować lecznice rzadowe, resortowe itp. to być moze latwiej będzie wysokiemu sadowi zrozumiec bezsilnych ludzi
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2019 r. o 22:22
Dlaczego toleruje się i akceptuje łamanie podstawowej zasady w medycynie - hipokratesowego PRIMUM NON NOCERE - po pierwsze nie szkodzić. Gdy się weźmie ulotkę z byle pierwszego lepszego specyfiku kupowanego w aptece, ba z wszystkich specyfików - leków i suplementów diety dopuszczonych do produkcji i sprzedaży w Polsce, to liczba przeciwwskazań i szkodliwych działań wręcz zagrażających życiu każdego kto odważy się skorzystać z nich jest kilkadziesiąt razy więcej niż pożądanych niosących zdrowie. Każdy młody lekarz kończący studia medyczne i zaczynający pracę na rzecz chorych i potrzebujących składa przysięgę Hipokratesa, że nigdy nikomu nie zaszkodzi, więc jak z powyższego widać nigdy nie powinien przepisać żadnego z farmaceutyków kupionych w aptece bo niosąc ulgę w jednej chorobie powoduje skutki uboczne dla innych organów, a więc szkodzi swojemu pacjentowi. Leczysz nogi, zachoruje wątroba, zaczynasz leczyć wątrobę padają nerki, więc znów do doktora, dostajesz leki na nerki, pada serce... Czy to nie powinno być ścigane przez polskie prawo, z urzędu? Ciekawe ile działań ubocznych dla chorego na raka, umierającego i cierpiącego człowieka ma olejek z marihuany? Pytanie to zadaję też w kontekście planowanych ustawowo dopuszczonych upraw konopi w Polsce w celu produkcji specyfików na ich bazie, w tym olejku z marihuany.
Dlaczego toleruje się i akceptuje łamanie podstawowej zasady w medycynie - hipokratesowego PRIMUM NON NOCERE - po pierwsze nie szkodzić. Gdy się weźmie ulotkę z byle pierwszego lepszego specyfiku kupowanego w aptece, ba z wszystkich specyfików - leków i suplementów diety dopuszczonych do produkcji i sprzedaży w Polsce, to liczba przeciwwskazań i szkodliwych działań wręcz zagrażających życiu każdego kto odważy się skorzystać z nich jest kilkadziesiąt razy więcej niż pożądanych niosących zdrowie. Każdy młody lekarz kończący studia medyczne i z... rozwiń
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 r. o 07:50
Przecież w Polsce nie obowiązuje prawo precedensu! To jest wymówka bezrefleksyjnego sądu.
Avatar
wer / 24 kwietnia 2019 r. o 05:22
Nigdy przenigdy nikomu źle nie życzę i nie życzyłem,co by pani sędzia zrobiła jak by zachorowało pani dziecko. Niech pani weźmie adres do tego człowieka.
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 r. o 10:45
Sąd jest niezawisły - więc jeśli, zgodnie z tym co myślę ja i prawdopodobnie większość, działanie tego człowieka było nieszkodliwe społecznie, a moim zdaniem pożyteczne - wyrok powinien być UNIEWINNIAJĄCY. Czego boi się Sąd, przecież każda taka sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 r. o 11:43
SIEDEM MIESIĘCY W ARESZCIE? Od razu wnosiłbym o odszkodowanie.
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 r. o 11:26
Panie Sadowski, przed złożeniem kasacji przejdź pan na judaizm i koniecznie podaj swoje nowe wyznanie we wniosku. Uniewinnienie murowane.
Avatar
Zdenerwowany / 27 kwietnia 2019 r. o 11:11
Skandal, przestańcie wsadzić ludzi za uprawę rośliny którą leczy!
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 r. o 11:53
niech nasze głupie sądy pojadą do Indii zwalczać narkomanie,bedzie pole do popisu,bo badyle rośnie jak u nas pokrzywa,a my pozbedziemy sie tych trutni w togach
Avatar
Janek / 4 lipca 2019 r. o 13:05
Bydło w Sejmie i osły w sądach.Cóż tu więcej można napisać.
Avatar
Zdenerwowany / 27 kwietnia 2019 r. o 11:11
Skandal, przestańcie wsadzić ludzi za uprawę rośliny którą leczy!
Avatar
ponuryżniwiarz / 24 kwietnia 2019 r. o 11:57
W Polsce lagodzenie cierpienia czy jemu zapobieganie jest bardzo malo popularne a w kregach katobolszewii (oczywiscie kler czy "prawicowi" politycy wcale zycia ascety nie prowadza) wrecz naganne, grzeszne i karalne. Stad neilegalnosc eutanazji na zyczenie (samego zaiteresowanego) czy takich rzeczy jak marihuana. natomiast alkohol i papierosy chociaz tez sa narkotykami przynosza ogromne wplywy do budzetu na przekupywanie ciemnoty i kase dla klerfu i politykow. W tym pasudopanstwie nie mozna sobie nawet honorowo strzelic leb bo dostep do broni jest bardzo utrudniony. Totalitaryzm katolicki a nawet pseudokatolicki bo polski katolicyzm mocno smiedzi herezja a coniektorzy ksieza sami czuja sie bogami;p
W Polsce lagodzenie cierpienia czy jemu zapobieganie jest bardzo malo popularne a w kregach katobolszewii (oczywiscie kler czy "prawicowi" politycy wcale zycia ascety nie prowadza) wrecz naganne, grzeszne i karalne. Stad neilegalnosc eutanazji na zyczenie (samego zaiteresowanego) czy takich rzeczy jak marihuana. natomiast alkohol i papierosy chociaz tez sa narkotykami przynosza ogromne wplywy do budzetu na przekupywanie ciemnoty i kase dla klerfu i politykow. W tym pasudopanstwie nie mozna sobie nawet honorowo strzelic leb bo doste... rozwiń
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 r. o 11:53
niech nasze głupie sądy pojadą do Indii zwalczać narkomanie,bedzie pole do popisu,bo badyle rośnie jak u nas pokrzywa,a my pozbedziemy sie tych trutni w togach
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 r. o 11:43
SIEDEM MIESIĘCY W ARESZCIE? Od razu wnosiłbym o odszkodowanie.
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 r. o 11:26
Panie Sadowski, przed złożeniem kasacji przejdź pan na judaizm i koniecznie podaj swoje nowe wyznanie we wniosku. Uniewinnienie murowane.
Avatar
Nieprawnik / 24 kwietnia 2019 r. o 10:57
A co z kontratypem czy stanem wyższej konieczności?
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 r. o 10:45
Sąd jest niezawisły - więc jeśli, zgodnie z tym co myślę ja i prawdopodobnie większość, działanie tego człowieka było nieszkodliwe społecznie, a moim zdaniem pożyteczne - wyrok powinien być UNIEWINNIAJĄCY. Czego boi się Sąd, przecież każda taka sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.
Avatar
gość / 24 kwietnia 2019 r. o 10:43
Widać że pani sędzia reprezentuje w polskim sądzie stanowisko przestępczej organizacji zwanej BigFarmą bo tu przeciez występuje stanowisko obrony koniecznej w sytuacji ratowania życia. A czy ratowanie życia to jest precedens, tak, bo BigFarma nie ma z tego żadnej korzyści gdy polskie społeczeństwo będzie zdrowe.
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 r. o 07:50
Przecież w Polsce nie obowiązuje prawo precedensu! To jest wymówka bezrefleksyjnego sądu.
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Spacer fotograficzny po Centrum Spotkania Kultur
7 lipca 2022, 18:00

Spacer fotograficzny po Centrum Spotkania Kultur

Fundacja "5Medium" zaprasza na spacer fotograficzny po przestrzeniach Centrum Spotkania Kultur. Wydarzenie zaplanowano na 7 lipca. Start o godz. 18 przed wejściem do CSK (plac Teatralny 1).

Marek Suski - radomski car PiS pilnuje nowej układanki w lubelskim PiS
Magazyn

Marek Suski - radomski car PiS pilnuje nowej układanki w lubelskim PiS

Prawo i Sprawiedliwość zakończyło reformę lokalnych struktur. Partyjna centrala powołała nowych pełnomocników okręgowych. W naszym regionie do tej pory było ich dwóch. Teraz jest sześciu, a ich pracę ma nadzorować „opiekun województwa”. Został nim poseł z Radomia Marek Suski.

Łęczna. Nieznajoma zapukała do drzwi staruszki i skończyło się to fatalnie

Łęczna. Nieznajoma zapukała do drzwi staruszki i skończyło się to fatalnie

Kobieta miała rozłożoną chustę, która zasłaniała wnętrze mieszkania. Miało to konkretny cel.

Pierwszy z wakacyjnych koncertów. Tak będzie co piątek
Zdjęcia
galeria

Pierwszy z wakacyjnych koncertów. Tak będzie co piątek

Wakacyjne koncerty na placu Wolności wróciły. W piątek wystąpił miejscowy zespół Gutter Sirens.

Lubelskie. Aż 9 pikiet w dwa dni. To będzie ostra walka o podwyżki

Lubelskie. Aż 9 pikiet w dwa dni. To będzie ostra walka o podwyżki

W ciągu dwóch dni związkowcy zorganizują dziewięć pikiet na terenie województwa lubelskiego. Pracownicy domagają się podwyżek.

Bułgar z osiedla Nałkowskich. Atanas Valkov dziś da koncert w Lublinie
Magazyn

Bułgar z osiedla Nałkowskich. Atanas Valkov dziś da koncert w Lublinie

Rozmowa z Atanasem Valkovem, kompozytorem, pianistą, multiinstrumentalistą, producentem muzycznym z Lublina, który w sobotę 2 lipca 2022 o 20.30 wystąpi w Wirydarzu CK

Wernisaż w nowym muzeum w Lublinie. O dawnych uzdrowiskach
zdjęcia
galeria

Wernisaż w nowym muzeum w Lublinie. O dawnych uzdrowiskach

Wystawa poświęcona jest sześciu uzdrowiskom ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.

Lista nowych doktorów na UMCS. Uroczysta promocja
zdjęcia
galeria

Lista nowych doktorów na UMCS. Uroczysta promocja

22 osoby uzyskały tytuł doktora habilitowanego obroniony na UMCS. To oznacza, że uczelnia może się pochwalić już 1327 promocjami w swojej historii.

Przy granicy zakazów już nie ma, ale o turystów trudno. Strefa została "obrzydzona"

Przy granicy zakazów już nie ma, ale o turystów trudno. Strefa została "obrzydzona"

10 miesięcy ograniczeń. Przestał obowiązywać zakaz przebywania w 183 przygranicznych miejscowościach Lubelszczyzny i Podlasia. Ale nastroje w branży turystycznej i tak nie są optymistyczne.

Motor wygrał sparing z Legią Warszawa!

Motor wygrał sparing z Legią Warszawa!

To tylko mecz kontrolny, ale na pewno są powody do radości. Drugoligowy Motor Lublin pokonał w piątek Legię Warszawa 3:2. To zresztą pierwsza, sparingowa wygrana drużyny Stanisława Szpyrki w letnim okresie przygotowawczym.

Królowa zaniemogła w lubelskim skansenie. Na planie filmowym serialu TVP [zdjęcia]
galeria

Królowa zaniemogła w lubelskim skansenie. Na planie filmowym serialu TVP [zdjęcia]

Można było uznać, że to wszystko przez upał. W Muzeum Wsi Lubelskiej, w tumanach kurzu widać było uzbrojonych konnych w kolczugach. A gdyby tego było mało, zaskoczonych turystów obrzucał królewskim spojrzeniem Władysław Jagiełło, który szedł między chatami. W piątek byliśmy na planie „Korony królów. Jagiellonowie”.

Nauczyciele mają dość, chcą podwyżek i sprzeciwiają się zmianom. "Wyszliśmy na wałkoni"

Nauczyciele mają dość, chcą podwyżek i sprzeciwiają się zmianom. "Wyszliśmy na wałkoni"

Żądają podwyżek i sprzeciwiają się proponowanym zmianom – związkowcy chcą walczyć o lepsze warunki pracy nauczycieli. Sami pedagodzy dają im zielone światło, ale w pozytywny efekt już nie wierzą.

"Won stąd CPK", "Horała zrobi wała", "Stop wywłaszczeniom". Wyszli na ulice przeciw rządowej inwestycji [zdjęcia]
galeria

"Won stąd CPK", "Horała zrobi wała", "Stop wywłaszczeniom". Wyszli na ulice przeciw rządowej inwestycji [zdjęcia]

Zbierali petycje, krzyczeli przez megafony, ale przede wszystkim blokowali krajową drogę nr 17, chodząc po przejściu dla pieszych. W piątek w Wólce Orłowskiej pod Izbicą odbył się kolejny protest przeciwko budowie połączeń kolejowych do Centralnego Portu Komunikacyjnego, który chce zbudować rząd.

Centrum studiów technicznych w dawnej piekarni. Milionowa inwestycja Akademii Zamojskiej

Centrum studiów technicznych w dawnej piekarni. Milionowa inwestycja Akademii Zamojskiej

Za nieruchomość zapłacono 700 tys. zł. Teraz Akademia Zamojska wyda ok. 8,5 mln, aby dostosować ją do swoich potrzeb i na bazie dawnej piekarni Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” stworzyć centrum studiów inżynierskich i salę sportową dla studentów.

W Lublinie chwalili polski węgiel i narzekali na Europę. "Takiej pozycji jak Polska, nie ma żaden kraj"

W Lublinie chwalili polski węgiel i narzekali na Europę. "Takiej pozycji jak Polska, nie ma żaden kraj"

Było o „absurdzie” unijnej transformacji energetycznej, o tym że „wojna zmieniła wszystko” i o nowych odwiertach kopalni Bogdanka. A europoseł Grzegorz Tobiszowski, główny prelegent na konferencji „Lubelskie zagłębiem energetycznym Polski?”, radził: – Ministrowie muszą w Brukseli bardziej tańczyć, ale jakbyście sobie cyknęli jakąś kopalenkę, to byłoby to piękne.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty