Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 grudnia 2019 r.
9:12

Górki Czechowskie: Zdaniem sądu, uchwała Rady Miasta jest częściowo nieważna

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1051 280 A A
Wojewódzki Sąd Administracyjny zajął się dzisiaj dwiema skargami na uchwałę Rady Miasta dopuszczającą częściową zabudowę górek.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zajął się dzisiaj dwiema skargami na uchwałę Rady Miasta dopuszczającą częściową zabudowę górek. (fot. Łukasz Minkiewicz)

Jakakolwiek zabudowa górek czechowskich zniszczy ich walory przyrodnicze – orzekł dzisiaj sąd i stwierdził nieważność uchwały wyznaczającej tu strefy pod zabudowę, w tym pod blokowiska. Wyrok nie jest prawomocny, miasto może go jeszcze zaskarżyć, więc niewykluczone, że jednak zdążą wyrosnąć tu bloki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wojewódzki Sąd Administracyjny zajął się dzisiaj dwiema skargami na uchwałę Rady Miasta dopuszczającą częściową zabudowę górek. Tą uchwałą jest tzw. studium przestrzenne. Określa ono przeznaczenie wszystkich obszarów w całym Lublinie, w tym także górek, gdzie wyznacza trzy strefy pod bloki i strefę zabudowy sportowo-rekreacyjnej z dopuszczeniem handlowo-usługowej.

Uchwałę zaskarżył poprzedni wojewoda Przemysław Czarnek, którego zdaniem Ratusz bardziej się przejął interesem właściciela terenu niż interesem mieszkańców. Na tej podstawie Czarnek wystąpił o sądowne unieważnienie studium w części dotyczącej górek. Prawnik Ratusza przekonywał, że uchwała nie budzi zastrzeżeń.

– Nie sposób nawet wskazać, jakie części tej uchwały powinny być uznane za nieważne – twierdził Zbigniew Dubiel, pełnomocnik miasta.

Wyrok zapadł dzisiaj rano.

– Sąd uznał, że doszło do naruszenia zasad tworzenia studium i zdecydował o stwierdzeniu nieważności zapisów dotyczących górek czechowskich – mówił sędzia Bogusław Wiśniewski w ustnym uzasadnieniu wyroku WSA. – Sąd doszedł do przekonania, że dopuszczenie zabudowy na tym terenie spowoduje jego zniszczenie.

Sąd posunął się w ocenie studium o wiele dalej niż oczekiwał tego wojewoda podważający zgodę na blokowiska. Zdaniem WSA szkodliwa dla górek byłaby każda zabudowa, nie tylko wielorodzinna. Sędziowie powołali się przy tym na analizy dotyczące przyrody, które były sporządzane dwukrotnie na potrzeby prac planistycznych Ratusza.

– Wynika z nich, że jakakolwiek zabudowa na tym terenie zniszczy wartości przyrodnicze – mówił sędzia Wiśniewski. Wskazał ponadto na stwierdzenie, że nawet urządzenie w dolinie górek czechowskich parku towarzyszącego osiedlom mieszkaniowym „znacznie zuboży skład gatunkowy” przyrody.

Wbrew twierdzeniom prawnika Ratusza, sąd nie miał problemu ze wskazaniem konkretnych fragmentów uchwały, które powinny stracić ważność. Przypomniał też prezydentowi, że choć samorząd ma władzę nad planowaniem przestrzeni, to takie „władztwo planistyczne” nie jest nieograniczone.

– Ono musi być odpowiednio wyważone – podkreślił sędzia Wiśniewski.

– Praworządność górą – tak były wojewoda Przemysław Czarnek, a obecnie poseł PiS, komentował na Facebooku dzisiejsze orzeczenie sądu. – Wyrok WSA w Lublinie potwierdza moje wątpliwości prawne co do działań Rady Miasta Lublin w sprawie górek Czechowskich. To moje kolejne zwycięstwo sądowe z prezydentem Krzysztofem Żukiem.

– Wyrok jest nieprawomocny. Wykonanie uchwały nie zostało wstrzymane, więc uchwała obowiązuje nadal – stwierdził po wyjściu z sali rozpraw mecenas Dubiel. Nie przesądzał, czy miasto zaskarży wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego. – Ostateczna decyzja zostanie podjęta po zapoznaniu się z orzeczeniem wraz z uzasadnieniem – tłumaczy prawnik Ratusza.

Jeśli samorząd nie złoży skargi do NSA, to wyrok się uprawomocni, a część uchwały w sprawie górek straci moc. Jeżeli Ratusz złoży skargę, uchwała będzie obowiązywać do czasu prawomocnego unieważnienia (o ile taki będzie wyrok w drugiej instancji). W tym czasie spółka TBV Investment, będąca właścicielem tych części górek teoretycznie będzie mogła poprosić radnych o zgodę na budowę bloków korzystając z ustawy „lex deweloper” i podważanego przez sąd studium.

Dla spółki byłoby to szybsze od czekania na zapowiadany przez prezydenta nowy plan zagospodarowania górek uwzględniający lipcowe studium. Czy w związku z dzisiejszym wyrokiem Ratusz wstrzyma prace nad tym planem? Urząd tego na razie nie przesądza.

Kilka minut wcześniej sąd odrzucił skargę na studium złożoną przez mieszkankę jednego z bloków stojących obok górek czechowskich. – Skarżąca nie wykazała, by uchwała naruszała jej interes – stwierdził sędzia Jerzy Parchomiuk. Zastrzegł, że skoro skarga została odrzucona z powodów formalnych, to zawarte w niej argumenty nie były już poddawane ocenie. Prawnik skarżącej nie przesądza jeszcze, czy postanowienie zostanie zaskarżone do NSA.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 280

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
małpa / 30 grudnia 2019 r. o 09:52
+74
"Sąd doszedł do przekonania, że zabudowa na tym terenie spowoduje jego zniszczenie - mówił sędzia Wiśniewski." - Każdy teren przeznaczony pod jakąkolwiek budowę czegokolwiek zostanie zniszczony - a raczej zmieniony. Czy sądzia dodał coś jeszcze, dlaczegóż to jego zdaniem, Górki nie powinny być zabudowane? Argumenty przeciwników obrońców górek już znamy ale ciekawa jestem na jakiej podstawie sąd podjął swoją ocenę.
Avatar
uwaga na propagandowe wpisy: / 30 grudnia 2019 r. o 10:07
+70
polskatimes.pl/prawo-i-sprawiedliwosc-kroluje-w-polskim-internecie-pomaga-w-tym-zdyscyplinowana-armia-trolli/ar/8866523
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 09:47
+66
Wyrok nie jest prawomocny
Avatar
Glx / 30 grudnia 2019 r. o 09:30
+64
I Teraz Rada Miasta powinna się zastosować do wyroku sądu jak partia rządząca i PAD, czyli olać najzwyczajniej w świecie
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 10:08
+63
Przecież strefa gdzie znajdują się najcenniejsze walory przyrodnicze nie zostanie zabudowana, tam jest planowany park - co jest dobrym rozwiązaniem patrząc na to jak wyglądają górki przez ostatnie lata...
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 09:59
+63
na górkach nie ma już praktycznie nic cennego, chaszcze przyozdobione śmieciami to jedyne co tam można spotkać
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 09:58
+63
Co na to Obrońcy Nawłoci i Pustych Butelek po Piwie?
Avatar
noi fajnie / 30 grudnia 2019 r. o 09:49
+62
WYSYPISKO W CENTRUM MIASTA
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 09:56
+61
Górki Czechowskie to nic ciekawego
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 09:50
+61
NSA cofnie decyzję WSA
Avatar
Księgowość / 18 stycznia 2020 r. o 10:01
0
Ludzie, ale kto zwróci kasę? Dewelopper nie może być stratny.
 Złotówkę + VAT? Damy radę :-P Podsumowując TBV jest nam winne 1,23 PLN oraz podatek za ten okres.
Avatar
łapy precz od Górek / 2 stycznia 2020 r. o 10:20
+1
Przetłumaczę powyższe na ludzki: to co wychodzi z Ratusza, wszelkie akty prawne, plany zagospodarowania, zezwolenia na zabudowę ect ect ma w hierarchii obowiązujących w Polsce aktów prawnych OSTATNIE MIEJSCE. Czyli jeśli produkcja Ratusza jest sprzeczna z Konstytucją, umowami międzynarodowymi, prawem unijnym, dekretami ect to można to zaskarżyć- i KAŻDY SĄD UNIEWAŻNI takie akty prawa miejscowego. Niech ktoś odważny pouczy o tym Żuka bo może się facet łudzi w temacie.
Avatar
łapy precz od Górek / 2 stycznia 2020 r. o 10:16
0
Wyniki wyszukiwania Fragment z odpowiedzią z internetu [b]Hierarchia aktów prawnych w Polsce jest następująca:[/b] Konstytucja, Umowy międzynarodowe, które były ratyfikowane, Rozporządzenia, dyrektywy i decyzje Unii Europejskiej, Ustawy, Rozporządzenia z mocą ustaw (dekrety). Uchwały (akty wewnętrzne wiążące), rozporządzenia, zarządzenia, Akty prawa miejscowego.
Avatar
łapy precz od Górek / 2 stycznia 2020 r. o 10:15
0
Ponad 20 radców prawnych pod światłym kierownictwem małżonki pana Kowalczyka nie wie że w Polsce obowiazuje hierarchia aktów prawnych? Wydaje się im że najwyższym aktem prawnym w Lublinie jest wola wybitnego ekonomisty, do której to woli muszą naginać ustawy, Konstytucję, umowy międzynadorowe, konwencje międzynarodowe i praepisy prawa unijnego? Życzę w Nowym roku jednak trochę rozumu. 
Avatar
terefere / 2 stycznia 2020 r. o 10:09
-1
"A ponieważ w rzeczywistości (tj. w świetle obowiązującego prawa) nie można stwierdzić częściowej nieważności uchwały , o czym WSA i miasto doskonale wiedzą, to ten wyrok jest klasyczną grą na zwłokę - jest więcej niż pewne, że miasto złoży kasację do NSA i w konsekwencji NSA stwierdzi na bank nieważność wyroku WSA (najszybciej jak to możliwe, czyli nie wcześniej niż za rok). I obrońcy górek obudzą się po tym roku (wypełnionym euforią) z ręką w.... A w międzyczasie na górkach...
"(...) Jeżeli Ratusz złoży skargę, uchwała będzie obowiązywać do czasu prawomocnego unieważnienia (o ile taki będzie wyrok w drugiej instancji). W tym czasie spółka TBV Investment, będąca właścicielem tych części górek teoretycznie będzie mogła poprosić radnych o zgodę na budowę bloków korzystając z ustawy „lex deweloper” i podważanego przez sąd studium.(...)" A ponieważ w rzeczywistości (tj. w świetle obowiązującego prawa) nie można stwierdzić częściowej nieważności uchwały , o czym WSA i miasto doskonale wiedzą, to ten wyrok jest klasyczną grą na zwłokę - jest więcej niż pewne, że miasto złoży kasację do NSA i w konsekwencji NSA stwierdzi na bank nieważność wyroku WSA (najszybciej jak to możliwe, czyli nie wcześniej niż za rok). I obrońcy górek obudzą się po tym roku (wypełnionym euforią) z ręką w.... A w międzyczasie na górkach...
 Baju baju będziesz w raju. Dubielizacja prawa w toku!  Owszem jak najbardziej można, i zapomnij o lex deweloper bo teren ma obowiązujący jeszcze plan zagospodarowania. Nie liczyłbym na to że NSA oddali wyrok WSA. Blokowisko na Górkach NIGDY NIE POWSTANIE ponieważ oznacza to złamanie szeregu ustaw, Konstytucji, umów międzynarodowych, konwencji i przepisów prawa unijnego. To nie jest koniec sądowych batalii tylko dopiero początek. Każde pozwolenie na budowę wydane na Górkach przez Ratusz będzie zaskarżane. 
 
  rozwiń
Avatar
Eko / 2 stycznia 2020 r. o 09:12
+2
"(...) Jeżeli Ratusz złoży skargę, uchwała będzie obowiązywać do czasu prawomocnego unieważnienia (o ile taki będzie wyrok w drugiej instancji). W tym czasie spółka TBV Investment, będąca właścicielem tych części górek teoretycznie będzie mogła poprosić radnych o zgodę na budowę bloków korzystając z ustawy „lex deweloper” i podważanego przez sąd studium.(...)" A ponieważ w rzeczywistości (tj. w świetle obowiązującego prawa) nie można stwierdzić częściowej nieważności uchwały , o czym WSA i miasto doskonale wiedzą, to ten wyrok jest klasyczną grą na zwłokę - jest więcej niż pewne, że miasto złoży kasację do NSA i w konsekwencji NSA stwierdzi na bank nieważność wyroku WSA (najszybciej jak to możliwe, czyli nie wcześniej niż za rok). I obrońcy górek obudzą się po tym roku (wypełnionym euforią) z ręką w.... A w międzyczasie na górkach...
"(...) Jeżeli Ratusz złoży skargę, uchwała będzie obowiązywać do czasu prawomocnego unieważnienia (o ile taki będzie wyrok w drugiej instancji). W tym czasie spółka TBV Investment, będąca właścicielem tych części górek teoretycznie będzie mogła poprosić radnych o zgodę na budowę bloków korzystając z ustawy „lex deweloper” i podważanego przez sąd studium.(...)" A ponieważ w rzeczywistości (tj. w świetle obowiązującego prawa) nie można stwierdzić częściowej nieważności uchwały , o czym WSA i miasto doskonale wiedzą, to ten wyrok jes... rozwiń
Avatar
niewygodna prawda / 1 stycznia 2020 r. o 14:42
+4
Niewygodna prawda jest taka, że gdyby na podstawie obowiązujących dokumentów planistycnzych TBV juz teraz mógł zabudować 30ha jak mu się podoba- to już w 2016 roku zacząłby budowę nie pytając nikogo o zdanie. Nie byłoby potrzebne referendum, zmiana studium i inne szopki. Niewygodna prawda jest taka, że nawet MPZP można w sądzie podważyć bo zostało uchwalone niezgodnie z prawem (sprzeczne z obowiązującym wtedy Studium). Podobnie można będzie w sądzie podważyc legalność wszystkich wydawanych na podstawie tego MPZP pozwoleń na budowę. 
Avatar
nie bójmy się MPZP / 1 stycznia 2020 r. o 14:33
+4
Ratusz twierdzi, że już teraz, po wyroku WSA a na mocy obowiązującego, uchwalonego w 2005 MPZP dla Górek można 'już' zabudować 30ha. Niestety jest to twierdzenie niezgodne z treścią tego dokumentu. Mapka  ***s://zielonylublin.files.wordpress.com/2019/03/mpzp4_esoch.jpg?w=1140&h=808 Jak widać MPZP na mieszkaniówkę zezwala tylko na 1,1ha. Na 4,3ha opisanym jako 'sport/kubatury' można zbudować jedynie inftrastrukturę niezbędną dla terenów sport/rekreacja- czyli wc, wypożyczalnie sprzętu, natryski ect. kolejne 4,3ha przewidują usługi komercyjne uwaga- BEZ MARKETÓW. Usługi komercyjne z marketami to z kolei tylko 2,2ha. Co także bardzo istotne, obowiązujący MPZP przewiduje możliwość budowania tylko dwukondygnacyjnych pawilonów- czyli budynków jednopiętrowych.  Podsumujmy- jedynie 7,5ha deweloper będzie mógł wykorzystać komercyjnie wg obowiązującego MPZP- a i tu istnieją konkretne ograniczenia. Czy deweloper zechce wybudować olbrzymi stadion którym nas straszą od 2016 roku? Wątpię, bo to ogromne koszty a jak widzimy na przykładzie Areny taki obiekt nie przynosi zysków tylko wielomilionowe straty. Czy zechce nas uraczyć jednopiętrowymi akademikami czy biurowcami na 4,3ha? Bloki na 1,1ha? Pytanie retoryczne. Kolejna ciekawostka- zapisy obowiązującego MPZP z 2005 można podważyć, ponieważ są one sprzeczne z obowiązującym wtedy Studium uchwalonym w 2000r. Wg tego Studium Górki miały być chronione przed jakąkolwiek formą zabudowy. 
Ratusz twierdzi, że już teraz, po wyroku WSA a na mocy obowiązującego, uchwalonego w 2005 MPZP dla Górek można 'już' zabudować 30ha. Niestety jest to twierdzenie niezgodne z treścią tego dokumentu. Mapka  ***s://zielonylublin.files.wordpress.com/2019/03/mpzp4_esoch.jpg?w=1140&h=808 Jak widać MPZP na mieszkaniówkę zezwala tylko na 1,1ha. Na 4,3ha opisanym jako 'sport/kubatury' można zbudować jedynie inftrastrukturę niezbędną dla terenów sport/rekreacja- czyli wc, wypożyczalnie sprzętu, natryski ect. kolejne 4,3ha przewidują usługi komer... rozwiń
Avatar
Marek / 31 grudnia 2019 r. o 23:03
+12
TO MOZE DOKTORZE ZUKU KOLEJNE REFERENDUM ZA PINIADZE MIESZKANCOW ??? AAAA I CO TERAZ Z PODATKAMI WLASCICIELA GOREK DLA MIASTA... ??? TRACIMY GDZIE NIE PATRZEC...
Avatar
wp / 31 grudnia 2019 r. o 19:16
+14
Zapytam wprost: w czym galeria handlowa bądź biura/lokale usługowe są lepsze od bloków? A jeszcze inaczej: w czym galeria handlowa bądź biura/lokale usługowe oraz brak parku są lepsze od bloków i parku?
 To jest najczesciej powtarzane klamstwo ze tam mozna bylo budowac biura i galerie. Tam 70% to bylo pod sport i rekreacje a boisko to jednak nieporownalnie mniej betonu niz bloki czy biura i duzo bardziej potrzebne ogółowi mieszkancow.
Zobacz wszystkie komentarze 280

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 marca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 marca 2020 r.

"Poranek u św. Józefa". Tak lubelscy księża w czasie epidemii kontaktują się z parafianami
Wideo
film

"Poranek u św. Józefa". Tak lubelscy księża w czasie epidemii kontaktują się z parafianami

Na oryginalny pomysł na komunikację, w czasach kiedy kontakty międzyludzkie są mocno ograniczone, wpadli kapłani z parafii przy ul. Filaretów. W sobotę zaprosili parafian na... wspólną kawę. Kawa była w wirtualnej przestrzeni ale stworzyła okazję by przekazać wiernym ważne informacje

Izolatoria w woj. lubelskim, czyli nowe miejsca dla zakażonych koronawirusem. W Lublinie działa w hotelu Huzar
film

Izolatoria w woj. lubelskim, czyli nowe miejsca dla zakażonych koronawirusem. W Lublinie działa w hotelu Huzar

O działalności izolatoriów poinformował w poniedziałek wieczorem wojewoda lubelski.

Koronawirus atakuje lubelską policję. Komendant zapowiada wyjaśnienie wszystkich zarzutów pod adresem przełożonych

Koronawirus atakuje lubelską policję. Komendant zapowiada wyjaśnienie wszystkich zarzutów pod adresem przełożonych

Dyskusja w nieformalnej grupie mundurowych o przypadkach zakażenia koronawirusem w III komisariacie w Lublinie doszła do takiego poziomu, że oficjalnie na wpisy zareagowała komenda wojewódzka. Już u 12 funkcjonariuszy z „trójki” potwierdzono wirusa, a 60 z lubelskiego garnizonu objęto kwarantanną.

Perła pomaga w walce z koronawirusem. Kupuje karetkę dla szpitala zakaźnego w Puławach

Perła pomaga w walce z koronawirusem. Kupuje karetkę dla szpitala zakaźnego w Puławach

Lubelski Browar Perła sfinansuje zakup specjalistycznego ambulansu dla SPZOZ w Puławach. W ten sposób lubelska firma chce się włączyć w walkę z epidemią koronawirusa.

Zmarło pięciu pacjentów zakażonych koronawirusem. Aż trzy osoby ze szpitala w Radomiu
Nowe dane

Zmarło pięciu pacjentów zakażonych koronawirusem. Aż trzy osoby ze szpitala w Radomiu

Mamy 71 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych – informuje Ministerstwo Zdrowia. Zmarło też pięcioro kolejnych zakażonych pacjentów.

Nie żyje pacjent ze szpitala w Biłgoraju zakażony koronawirusem. Trzy nowe osoby zakażone w woj. lubelskim
Pilne

Nie żyje pacjent ze szpitala w Biłgoraju zakażony koronawirusem. Trzy nowe osoby zakażone w woj. lubelskim

Nie żyje 60-letni pacjent zakażony koronawirusem leczony w szpitalu w Biłgoraju - informuje Lubelski Urząd Wojewódzki. Są też trzy nowe przypadku zakażenia.

Ekspert: Nauka historii jest chaotyczna i mocno nieprzemyślana, ale z maturą problemów nie będzie

Ekspert: Nauka historii jest chaotyczna i mocno nieprzemyślana, ale z maturą problemów nie będzie

Ostatnie uśrednione wyniki matury z historii nie nastrajają optymistycznie, bo one w istocie ledwie przekraczają magiczną linię zdawalności - mówi Sebastianem Adamkiewicz, doktor nauk humanistycznych, autor wydanej właśnie książki „Polska. Na tropie historii”.

Andrzej Młotek nowym prezesem Ursusa

Andrzej Młotek nowym prezesem Ursusa

Andrzej Młotek został powołany na nowego prezesem zarządu Ursusa. Wcześniej tą funkcję pełnił Ryszard Matkowski. To kolejna zmiana na stanowisku kierowniczym w tej firmie.

Chcą zwolnić policjantów z Białej Podlaskiej. Chodzi o sprawę samochodu rozbitego na latarni

Chcą zwolnić policjantów z Białej Podlaskiej. Chodzi o sprawę samochodu rozbitego na latarni

Prokuratura Okręgowa w Lublinie prowadzi śledztwo w sprawie policjantów z bialskiej komendy. Chodzi o zdarzenie z października ubiegłego roku, gdy przy jednej z ulic w Białej Podlaskiej znaleziono porzucone auto, które uderzyło w latarnię i znak drogowy.

Budowa S17 i S19 w woj. lubelskim. Prace w ograniczonym zakresie, wykonawcy mają mniej pracowników

Budowa S17 i S19 w woj. lubelskim. Prace w ograniczonym zakresie, wykonawcy mają mniej pracowników

Mimo ograniczeń związanych z koronawirusem wykonawcy nie przerywają prac na drogach w naszym województwie. Trwają prace m. in. na drogach łączących Lublin i Rzeszów oraz na tzw. węźle "Lubelska".

Wirtualny spacer po wystawie "Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński"

Wirtualny spacer po wystawie "Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński"

Centrum Spotkania Kultur zaprasza do obejrzenia materiału filmowego z wystawy "Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński" prezentowanej w ramach Festiwalu Scena w Budowie.

Pionierski projekt powiatu kraśnickiego. Tak ma wyglądać Środowiskowe Centrum Wsparcia

Pionierski projekt powiatu kraśnickiego. Tak ma wyglądać Środowiskowe Centrum Wsparcia

To ma być pierwszy w Lubelskiem tego typu ośrodek. Będzie służyć pomocą osobom z autyzmem, niepełnosprawnym i starszym. Starostwo Powiatowe pokazało wizualizację Środowiskowego Centrum Wsparcia, które znajdzie się w budynku po dawnej przychodni przy al. Nieodległości w Kraśniku.

Pożar w Rejowcu. W ogniu stanął budynek gospodarczy
Zdjęcia
galeria

Pożar w Rejowcu. W ogniu stanął budynek gospodarczy

Trzy zastępy strażaków walczyły z pożarem, jaki wybuchł w poniedziałek, po godz. 15 na posesji jednego z mieszkańców Rejowca w powiecie chełmskim.

Koronawirus przemytnikom nie przeszkadza

Koronawirus przemytnikom nie przeszkadza

3 tys. paczek przemyconych z Ukrainy papierosów o wartości ponad 42 tys. zł zatrzymali na terenie powiatu chełmskiego funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.