Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 listopada 2021 r.
19:39

Przyszłość górek czechowskich. Fundacja ma nową listę argumentów za unieważnieniem studium

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 92 A A
Krzysztof Jakubowski i Krzysztof Kowalik
Krzysztof Jakubowski i Krzysztof Kowalik (fot. Maciej Kaczanowski)

Środa będzie sądnym dniem dla górek czechowskich. Na 1 grudnia wyznaczono rozprawę nad legalnością uchwały dopuszczającej na tym terenie budowę blokowisk. O unieważnienie uchwały prosi Fundacja Wolności, która wysłała sądowi listę nowych argumentów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uchwała, którą zbada sąd, to tzw. studium przestrzenne. Określa ono przeznaczenie wszystkich części miasta, a na górkach wyznacza kilka stref pod bloki. Studium zaskarżył w 2019 r. ówczesny wojewoda Przemysław Czarnek, który uznał, że Rada Miasta wyżej postawiła interes dewelopera niż interes mieszkańców. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał mu rację i orzekł o nieważności uchwały w części dotyczącej górek, ale Ratusz złożył skargę kasacyjną do sądu wyższej instancji. Ten zaś uchylił wyrok WSA i polecił mu ponowne zbadanie sprawy, co ma nastąpić na rozprawie wyznaczonej na środę.

Fundacja pisze do sądu

Sędziowie mający badać tę sprawę dostali w czwartek dodatkową lekturę od Fundacji Wolności, która postanowiła zwrócić ich uwagę na pewne aspekty dotyczące przeznaczenia górek czechowskich. Swoje argumenty złożyła w formie tzw. opinii przyjaciela sądu.

– Część z tych argumentów przemawia za unieważnieniem całości studium jako opracowanego niezgodnie z przepisami, inne zwracają uwagę na nieuwzględnione opracowania czy manipulowanie danymi, w taki sposób, iż mogą wprowadzać w błąd – stwierdza fundacja.

Skąd tylu mieszkańców?

Zdaniem działaczy zawyżono powierzchnię, którą należy zarezerwować w mieście pod nową zabudowę mieszkaniową.

Za punkt wyjścia do wyliczeń Ratusz przyjął założenie, że do 2050 r. liczba mieszkańców Lublina wzrośnie do 380 tys. Fundacja twierdzi, że to poważny błąd, skoro ludności stale ubywa, a Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że w 2050 r. Lublin będzie mieć tylko 265 tys. mieszkańców.

Błędy w obliczeniach

Drugi błąd, którego dopatruje się fundacja, dotyczy obliczeń. – Planiści założyli, że miasto dla 380 tys. mieszkańców należy wybudować od zera – twierdzą działacze. Ich zdaniem, w studium błędnie założono, że Lublinowi potrzeba 1990 ha pod nowe budownictwo mieszkaniowe.

– To tak, jakby od nowa zabudować trzy dzielnice: Dziesiątą, Kośminek i Felin – wylicza fundacja. Twierdzi również, że gdyby nie popełniono błędu, to okazałoby się, że pod zabudowę wystarczy 39 ha, czyli tyle, ile zajmują łącznie Ogród Saski i park Ludowy.

W swojej opinii do sądu fundacja przekonuje ponadto, że w studium niesłusznie określono zapotrzebowanie na nowe mieszkania na poziomie 8,4 mln mkw. (przy obecnej powierzchni 8,3 mln mkw.), bo wystarczyłoby zaledwie 0,2 mln mkw.

Ze szkodą dla przyrody?

Działacze twierdzą, że podczas prac nad studium przestrzennym nie uwzględniono opinii ekspertów od przyrody. Że pod zabudowę przeznaczono teren u zbiegu ul. Ducha i Poligonowej, na którym mają żyć ściśle chronione chomiki europejskie i motyle czerwończyki nieparki oraz częściowo chronione jaszczurki zwinki.

Fundacja zauważa też, że eksperci wskazywali do objęcia „zespołem przyrodniczo-krajobrazowym” znacznie większy obszar niż ten określony ostatecznie w studium. – Dodatkowo podkreślić należy, że zdaniem ekspertów górki czechowskie nie są właściwym obszarem dla urządzania tam parku czy zabudowy – czytamy w piśmie przekazanym sądowi.

Nie wyważono interesów

Autorzy tego pisma podważają też formułowaną przez Ratusz tezę, że interes prywatny (dewelopera) i interes publiczny (mieszkańców) zostały dobrze wyważone.

– Przede wszystkim demaskujemy mit o chęci zabudowy przez dewelopera sześciu wierzchowin. Co prawda pierwotnie takie było stanowisko właściciela, jednak ostatecznie zmienił swoje stanowisko, w którym postuluje zabudowę czterech wierzchowin – argumentuje Fundacja Wolności.

– Ciężko się też zgodzić, że wyważono interes publiczny i prywatny, gdy studium na terenie górek czechowskich zmienia dopuszczalną wysokość zabudowy z dwóch do ośmiu kondygnacji i rodzaj zabudowy ze sportowej, co przez mieszkańców jest odbierane jako tereny zielone, a przynajmniej rekreacyjne, na mieszkaniową – czytamy w komunikacie fundacji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 92

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
adamk / 25 listopada 2021 r. o 20:30
A i jeszcze mam pytanie do redakcji. Czemu wczoraj tak szybko spadł artykuł o IPN na Górkach, który nie znalazł żadnych mogil?
Avatar
Pablito189 / 25 listopada 2021 r. o 20:50
A i jeszcze mam pytanie do redakcji. Czemu wczoraj tak szybko spadł artykuł o IPN na Górkach, który nie znalazł żadnych mogil?
 Nie domyślasz się? DW i aktywiści to jedno i to samo. A dokładniej Dziennik Wschodni to tuba propagandowa Obrońców Górek.
Avatar
kichu / 25 listopada 2021 r. o 20:57
ostatnio przekonywali że nowa ustawa śmieciowa jest niezgodna z prawem i co? i nic, wojewoda wyśmiał ich "argumenty"
Avatar
Gutek / 25 listopada 2021 r. o 21:17
Oj nie chcemy nowych sąsiadów oj nie chcemy . Sami już tam mieszkamy innym nie pozwolimy . Wszystko zrobimy aby do tego nie doszło .
Avatar
rafko9 / 25 listopada 2021 r. o 22:57
Pora skończyć ten cyrk, niech sprawa się w końcu rozwiąże, mieszkańcy czekają na park!
Avatar
adamk / 25 listopada 2021 r. o 23:03
Dalej dopytam o kompetencję Pana Jakubowskiego, speca od wszystkiego. Serio wierzycie, że on dba o górki? Mówi, że patrzy ratuszowi na ręce jak wydaje środki. Jakoś nie dopytuje Ratusza, co się stanie z teren GC jeśli miasto nie dotrzyma słowa. Wszyscy na tym stracimy, bo grupka krzykaczy dała się wmanipulować. Uwierzyli we wroga, którego nie ma.
Avatar
adamk / 26 listopada 2021 r. o 08:04
Szanowna Redakcja nie widzi tego szamba jakie wylewa się aktualnie z komentarzy? To jest ta wasza wolność słowa polegająca na obrażaniu? Czy liczą się już dla Was tylko grupka aktywistów, a zwykły czytelnik z obrzydzeniem ma czytać wasze artykuły i to co pod nimi. Wstyd
Avatar
___K___ / 26 listopada 2021 r. o 09:18
Wróg jak najbardziej jest, "aktywisto" tebewałowy. Wrogiem miasta i mieszkańców jest dewelo-banda.
Twoja mania prześladowcza, jakże charakterystyczna dla PiSmatołków, osiąga niebezpieczne rozmiary. Poszukaj specjalisty. Dobrego...
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 listopada 2021 r. o 09:09
Szanowna Redakcja nie widzi tego szamba jakie wylewa się aktualnie z komentarzy? To jest ta wasza wolność słowa polegająca na obrażaniu? Czy liczą się już dla Was tylko grupka aktywistów, a zwykły czytelnik z obrzydzeniem ma czytać wasze artykuły i to co pod nimi. Wstyd
 Widzi widzi ale tu się liczy ilość kliknięć a nie jakąś jakość czy kultura... 
Avatar
___K___ / 26 listopada 2021 r. o 10:26
Na przykładzie całK0wicie bezP0dstawnej fejK0wej projekcji liczby mieszkańców Łysogrodu (zawyżenie o P0nad 100.000) doskonale widać, jak Ubogacacz z Jakubowic bezczelnie manipuluje i mataczy, żeby tylko mieć pretekst do przekształcania zieleni pod dewelo-buraczane "inwestycje".
To teraz, dla odmiany, spróbuj pomyśleć logicznie. Co z tego, jeśli nawet przekształci się tereny zielone pod budownictwo mieszkaniowe? Ktoś te bloki musi postawić, a to kosztuje. Jesli mieszkań nie sprzeda - będzie stratny. I tu nie chodzi o jakieś tysiące złotych, ale o grube miliony. I teraz odpowiedz - czy ktokolwiek wszedłby w taki biznes nie mając szans na sprzedanie wybudowanych mieszkań?
To teraz, dla odmiany, spróbuj pomyśleć logicznie. Co z tego, jeśli nawet przekształci się tereny zielone pod budownictwo mieszkaniowe? Ktoś te bloki musi postawić, a to kosztuje. Jesli mieszkań nie sprzeda - będzie stratny. I tu nie chodzi o jakieś tysiące złotych, ale o grube miliony. I teraz odpowiedz - czy ktokolwiek wszedłby w taki biznes nie mając szans na sprzedanie wybudowanych mieszkań? rozwiń
Avatar
___K___ / 29 listopada 2021 r. o 07:51
Jak zwykle przy piątku DW wrzucił wam parę tematów i warowaliście, proPiSowskie Azorki tocząc pianę. I to jedyny efekt tego ujadania :-)
Avatar
Memory5 / 26 listopada 2021 r. o 17:43
Brzdęk i kolejnych kilka rubli wpadło do sakiewki Monisi(konta "kronikidewelorozwoju" oraz "stop_propagandzie" to rzecz jasna Monisia).
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 listopada 2021 r. o 16:45
Wróg jak najbardziej jest, "aktywisto" tebewałowy. Wrogiem miasta i mieszkańców jest pazerna dewelo-banda.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 listopada 2021 r. o 16:43
Ciekawe ile jeszcze będzie tych spraw i odwołań jak nie aktywiści to jakieś pseudo fundacje. Ciekawe czemu komuś tak mocno zależy żeby ten teren nie został zagospodarowany.
 Zapomniałeś treść umowy i warunków zagospodarowania podpisanej pomiędzy „miastem” i     TBV         Investment     w zamian za umożliwienie intensywnej urbanizacji Górek Czechowskich? Pretensje do Rady Miasta i Prezydenta Lublina, bo gdyby nie skarga kasacyjna, to już dwa lata temu nic nie stałoby na przeszkodzie w zagospodarowaniu Górek Czechowskich, tak jak tu niektórzy piszą, w formie parku. Zapytaj strony wspomnianej umowy, dlaczego im tak bardzo zależy, by stały tam płoty z blachy falistej, a za nimi przez większość roku nielegalne magazyny odpadów i materiałów niebezpiecznych? Ich     pytaj, dlaczego         niszczą, zamiast     chronić?!
 Znaczą teren dewelo-buraczki. Może ten syf z blachy falistej też zaprojektował im też ten "wybitny" architekt stelmacher? Mamy przedsmak tego, co dewelo-buraczki planują wyrychtować zamiast naturalnej zieleni przy P0mocy Dziada Jakubowickiego.
 Znaczą teren dewelo-buraczki. Może ten syf z blachy falistej też zaprojektował im też ten "wybitny" architekt stelmacher? Mamy przedsmak tego, co dewelo-buraczki planują wyrychtować zamiast naturalnej zieleni przy P0mocy Dziada Jakubowickiego. rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 listopada 2021 r. o 16:41
Patrz i P0dziwiaj, srome_K_, jak wali się indeks WIG-dewelo-buraczkowy - zwiastun tego, co czeka "inwestorów" w wynajem P0mieszczeń do klatK0wego wychowu "plebsu" stooq.com/q/?s=wig_nrchom&c=1m&t=l&a=lg&b=0
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 listopada 2021 r. o 16:40
Pytasz, cfelku tebewałowy, co się stanie z GC, jeśli "miasto nie dotrzyma słowa" w zakresie ubogacenia dewelo-buraczków? Otóż nic się nie stanie - przecież dewelo-buraczek nie zwinie GC i nie przeniesie ich np. do Jakubowic, za to będzie mieć poważny problem finansowy. Nie wątpię, że Ubogacacz z Jakubowic będzie próbował ich ubogacić w inny sP0sób, np. odkupując GC po kilkukrotnie zawyżonej cenie. Ale za taki wałek może dostać zarzuty, więc nie wiadomo czy się odważy.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 listopada 2021 r. o 16:40
Skoro założenia Ratusza są błędne to czy nie jest to próba oszustwa lub celowe wprowadzanie w błąd sądu? Może mieszkańcy Lublina powinni się w końcu zorganizować i złożyć pozew zbiorowy przeciwko Żukowi za działania szkodliwe dla miasta i jego mieszkańców.
Krętacz Jakubowicki i tak w razie co ma przygotowane alibi, a P0nadto ma nad sobą parasol P0lsK0-Wolskiej Zjednoczonej Partii Deweloperskiej.
To zgłosić to do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tam juz parasola nie będzie.
 Tyle tylko, że takie odwołanie nie wstrzyma dewastacji, a szkodami po rozlanym mleku zostanie obciążone państwo P0lsK0-Wolskie, które trzyma parasol nad dewelo-bandyterką, a nie sprawcy tej zbrodni urbanistycznej. Na szczęście z balona na apartamĘtach juz zeszło powietrze i z geszeftu 700-lecia i tak będą nici.
 Tyle tylko, że takie odwołanie nie wstrzyma dewastacji, a szkodami po rozlanym mleku zostanie obciążone państwo P0lsK0-Wolskie, które trzyma parasol nad dewelo-bandyterką, a nie sprawcy tej zbrodni urbanistycznej. Na szczęście z balona na apartamĘtach juz zeszło powietrze i z geszeftu 700-lecia i tak będą nici. rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 listopada 2021 r. o 16:39
W ogóle to chciałbym podziękować FW za to, że starają się powstrzymać procesy degradacji Koziego Grodu, które odbywają się P0d egidą Dziada Jakubowickiego w interesie pazernej dewelo-bandy.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 listopada 2021 r. o 16:39
Skoro założenia Ratusza są błędne to czy nie jest to próba oszustwa lub celowe wprowadzanie w błąd sądu? Może mieszkańcy Lublina powinni się w końcu zorganizować i złożyć pozew zbiorowy przeciwko Żukowi za działania szkodliwe dla miasta i jego mieszkańców.
 Ale K0nfabulacje w kasacji oczywiście były, czy raczej była to jedna wielka K0nfabulacja. Ale winnego jak zwykle nie będzie. Nie bez K0zery sprawa była zlecona zewnętrznej kancelarii, mimo że zarząd dewelo-folwarku zatrudnia P0nad 20 własnych prawników.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 listopada 2021 r. o 16:38
Z tymi górkami to już jakieś jaja. Ile można dowodzić, że park ma prawo powstać?
 Te, debilku, nadajesz z biura sprzedaży chłamu od tebewał, czy z agencji byłego P0sła paliK0ciarni, ścierK0? Koziogrodzianie już dali wyraz temu, co sądzą o waszym burackim pseudo-parku, a wy trzymacie sie jak pijany płota.
Zobacz wszystkie komentarze 92

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin. Ratusz chce zagwarantować mieszkańcom, że targowisko jest nie do ruszenia

Lublin. Ratusz chce zagwarantować mieszkańcom, że targowisko jest nie do ruszenia

Teren targowiska przy ul. Krańcowej nie będzie mógł być przeznaczony na inny cel – taką gwarancję ma dawać plan zagospodarowania Bronowic, którego nowy projekt został ogłoszony przez Ratusz. Pierwsza wersja projektu nie zawierała takiej gwarancji.

Trzeci koncert Festiwalu Adventus
11 grudnia 2022, 19:00

Trzeci koncert Festiwalu Adventus

Chór Katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie wystąpi w ramach trzeciego z koncertów Ekumenicznego Festiwalu Wokalnego Adventus. Wydarzenie odbędzie się 11 grudnia o godz. 19 w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej.

Platformy transportowe – jak z ich pomocą usprawnić pracę?

Platformy transportowe – jak z ich pomocą usprawnić pracę?

Wybór odpowiednich rozwiązań do optymalizacji transportu w magazynie, sortowni, sklepie czy warsztacie samochodowym pozwala nie tylko znacznie oszczędzić czas, ale także znacząco poprawić wydajność pracy i ją ułatwić. Jednym z urządzeń, w które warto zainwestować, jest platforma transportowa. W artykule przedstawiamy, jak wybrać zestaw transportowy dopasowany do potrzeb firmy.

Zmarł Jan Nowicki. Wielki Szu odszedł w wieku 83 lat

Zmarł Jan Nowicki. Wielki Szu odszedł w wieku 83 lat

Nie żyje wybitny aktor, Jan Nowicki. O jego śmierci poinformowano w środę rano.

Przynajmniej 119 mln zł na stole. Tyle chcą za przebudowę drogi i budowę nowej obwodnicy w Lubelskiem

Przynajmniej 119 mln zł na stole. Tyle chcą za przebudowę drogi i budowę nowej obwodnicy w Lubelskiem

Pięć ofert złożono w przetargu na przebudowę drogi krajowej od Janowa Lubelskiego do Frampola. Tylko dwie propozycje mieszczą się w budżecie GDDKiA.

LUK Lublin kontra Cuprum Lubin. Okazja do marszu w górę tabeli

LUK Lublin kontra Cuprum Lubin. Okazja do marszu w górę tabeli

W środę LUK Lublin podejmie Cuprum Lubin. Pierwszy gwizdek w hali Globus im. Tomasza Wójtowicza o godz. 18.30.

Uniwersalne prezenty na święta. Oto nasze sprawdzone propozycje

Uniwersalne prezenty na święta. Oto nasze sprawdzone propozycje

Boże Narodzenie już coraz bliżej. Wielkimi krokami nadchodzi czas, w którym obdarowujemy naszych bliskich nietuzinkowymi prezentami. Chcesz w tym roku zaskoczyć rodziców niebanalnymi upominkami, które dostarczą wielu emocji i wzruszeń? W takim razie zamiast perfum, biżuterii i skarpet, podaruj im coś z przygotowanej przez nas listy. Czytaj dalej, aby poznać nasze propozycje na uniwersalne prezenty na święta.

Tomaszów Lubelski. Świąteczne spotkanie mieszkańców o pomoc dla Gabrysi
18 grudnia 2022, 14:00

Tomaszów Lubelski. Świąteczne spotkanie mieszkańców o pomoc dla Gabrysi

W przedświąteczną niedzielę 18 grudnia w Tomaszowie Lubelskim odbędzie się tradycyjne spotkanie opłatkowe dla mieszkańców. Do udziału w nim zaprasza burmistrz miasta.

Najlepsza metoda przedłużania włosów – estetyczna i wygodna

Najlepsza metoda przedłużania włosów – estetyczna i wygodna

Posiadanie naturalnych gęstych i długich włosów to cel wielu kobiet. Jednak nie zawsze jest to cel, który łatwo można osiągnąć. Przedłużanie włosów to sposób, by sobie w tym dopomóc i zadbać nie tylko o atrakcyjny wygląd, ale i o dobre samopoczucie psychiczne.

Zamość. Z kolędą przez Polskę. Zamojszczyzna zaprasza na koncert
30 grudnia 2022, 18:00

Zamość. Z kolędą przez Polskę. Zamojszczyzna zaprasza na koncert

Do koncertu jest jeszcze sporo czasu, ale bilety już są w sprzedaży. Zespół Pieśni i Tańca Zamojszczyzna zaprasza na wspólną podróż "Z kolędą przez Polskę".

Świąteczne Targi Sztuki Studenckiej w Chatce Żaka
14 grudnia 2022, 12:00

Świąteczne Targi Sztuki Studenckiej w Chatce Żaka

W dniach 14-15 grudnia (godz. 12-19) w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędą się Świąteczne Targi Sztuki Studenckiej.

Prezydent Lublina chce iść do sądu. Chodzi o atrakcyjną działkę

Prezydent Lublina chce iść do sądu. Chodzi o atrakcyjną działkę

Czy między siedzibą ZUS a nowymi biurowcami będą mogły powstać mieszkania? O tym może zdecydować sąd. Prezydent proponuje Radzie Miasta zaskarżenie decyzji wojewody, który orzekł, że zgoda na 70 proc. mieszkań w obszarze usług narusza prawo.

Polski Cukier AZS UMCS gra z Crveną Zvezdą Belgrad. Wygrana da awans

Polski Cukier AZS UMCS gra z Crveną Zvezdą Belgrad. Wygrana da awans

Polski Cukier AZS UMCS w środę może sobie zapewnić awans do fazy play-off. Musi jednak pokonać na wyjeździe Crvenę Zvezdę Belgrad. Mecz rozpocznie się o godz. 19.

Młodzieżowe Słowo Roku 2022.  Znamy wyniki

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Znamy wyniki

Wiadomo już, jakie wyrażenie zostało Młodzieżowym Słowem Roku 2022. Co oznacza essa?

Lubelskie. Drogowcy apelują o ostrożność. Cały dzień ma być taka pogoda

Lubelskie. Drogowcy apelują o ostrożność. Cały dzień ma być taka pogoda

Opady deszczu ze śniegiem utrudniają jazdę w regionie. Wszystkie drogi są przejezdne, ale drogowcy apelują o ostrożność.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty