Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 grudnia 2021 r.
6:35

Zlecenie jak malowane. Jak urząd zamówił u swojej pracownicy 160 akwareli z końmi

12 13 A A
Takie akwarele autorstwa Marleny Owsiany-Jędrych mają być rozdawane m.in. gościom VIP podczas udziału województwa lubelskiego w EXPO 2020 w Dubaju
Takie akwarele autorstwa Marleny Owsiany-Jędrych mają być rozdawane m.in. gościom VIP podczas udziału województwa lubelskiego w EXPO 2020 w Dubaju (fot. Urząd Marszałkowski w Lublinie)

Cel: podbicie serc gości VIP na wystawie Expo w Dubaju. Środek do celu: 160 ręcznie malowanych akwareli z końmi z Janowa Podlaskiego. Wykonawca: pracownik Urzędu Marszałkowskiego. Zleceniodawca: tenże urząd. Wartość umowy: 32 tys. zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na to zlecenie zwrócili nam uwagę sami pracownicy marszałka, których zbulwersował zarówno sam fakt podpisania przez urząd umowy ze swoim pracownikiem, jak i kwota za wykonanie grafik.

Artystka i urzędniczka

Autorką akwareli jest Marlena Owsiany-Jędrych, pracownik ds. komunikacji wizualnej w oddziale komunikacji społecznej w kancelarii marszałka. Urzędniczka, jak można się dowiedzieć z jej profilu na FB, jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, stypendystką Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz prezydenta miasta Tychy. „Zajmuję się rysunkiem, grafiką oraz malarstwem” – pisze o sobie.

10 czerwca tego roku podpisała z urzędem, w którym na co dzień pracuje, umowę na namalowanie i oprawienie 160 sztuk akwareli prezentujących najsłynniejsze, wylicytowane na aukcji Pride of Poland konie arabskie ze stadniny w Janowie Podlaskim. Termin wykonania to 29 października. Zlecenie miało być zrealizowane w czterech transzach, podobnie jak płatność.

Szukali grafik na Allegro

Jak zlecenie trafiło do urzędniczki, a nie kogoś spoza urzędu? W odpowiedzi na nasze pytania Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka, przesłał m.in. notatkę służbową z tzw. rozeznania rynku. W przypadku zlecenia poniżej 130 tys. zł nie trzeba organizować przetargu, wystarczy uproszczona procedura.

Jak wyglądało poszukiwanie innych, potencjalnych wykonawców? Z notatki wynika, że oparto się na informacjach z internetu: z dziewięciu załączonych linków trzy prowadzą m.in. do obrazów z wizerunkiem koni wystawianych na aukcjach Allegro i obrazów z galerii internetowych. Przedział cenowy - od 340 do 1100 zł, czyli drożej niż propozycja Owsiany-Jędrych (200 zł za sztukę). Ale do jej prac nie prowadzi żaden link.

Chcieliśmy porozmawiać z urzędniczką, w jaki sposób zdobyła zlecenie. Jednak zarówno podczas osobistej wizyty w urzędzie, jak i późniejszych dwóch rozmowach telefonicznych spotkaliśmy się z odmową i odesłaniem do biura prasowego.

W urzędzie wszystko się zgadza

Na pytanie o konflikt interesów rzecznik Małecki odpowiada: – Żadne przepisy prawa nie zabraniają pracownikowi podpisania umowy o dzieło z własnym pracodawcą.

Dodaje, że nie istnieje bezpośrednia podległość ani zależność służbowa między wykonawcą a osobami, które podpisały się pod protokołem odbioru prac. W umowie zapisano również, że Owsiany-Jędrych wszystkie czynności związane z realizacją zadania wykona poza godzinami pracy.

Tymczasem z naszych źródeł wiemy, że urzędniczka mogła zajmować się zleceniem także w urzędzie. Rzecznik zaprzecza: – Informacjom pozyskanym od osoby anonimowej trudno nadać walor obiektywizmu. Relacja takiej osoby, z racji m.in. szczątkowej wiedzy o konkretnej sytuacji, może być niepełna i nieprawdziwa.

Obrazki dla VIP-ów

32 tys. zł, które dostała Owsiana-Jędrych, pochodzą z puli projektu „Marketing Gospodarczy Województwa Lubelskiego II”. To w sumie 85 mln zł, z czego 72 mln zł stanowi dofinansowanie z UE. Fundusze mają wzmocnić wizerunek gospodarczy naszego regionu oraz promować lokalne przedsiębiorstwa na rynkach krajowych i międzynarodowych. Jednak szeroki strumień pieniędzy płynie z urzędu na wsparcie lubelskich klubów sportowych, w tym 4-ligowych, czy bokserskich turniejów i walk MMA.

Jak zatem akwarele z końmi wpisują się w cele marketingu gospodarczego? Urząd zwraca uwagę na popularność janowskich arabów na świecie.

– Na aukcję Pride of Poland ściągają osoby z całego świata, w tym także ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W 2008 roku za kwotę 1,125 mln euro szejk z Ajmanu kupił klacz Kwesturę – informuje Remigiusz Małecki. – Dlatego nieprzypadkowo akwarele będą upominkami rozdawanymi podczas udziału województwa lubelskiego na EXPO 2020 gościom VIP zwiedzającym Pawilon Polski oraz uczestnikom konferencji branżowych.

Zlecenie na kompleksową organizację udziału naszego regionu w światowej wystawie, która odbędzie się w lutym, otrzymała firma GMSynergy ze Rzgowa w województwie łódzkim. Koszt dla lubelskiego podatnika to 1,79 mln zł.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 8 grudnia 2021 r. o 07:38
+45
Mimo, że UM jest w rekach PiSu, nie doszukiwałbym się tu wielkich wałów. To raptem po 200 zł za sztukę, w tym oprawienie. Żadna kasa - PiS nie na takie kwoty robi dziwne rzeczy (tak to eufemistycznie nazwijmy). A faktycznie w Dubaju może się to spodobać. Większym problemem jest fakt, co takiemu arabskiemu VIPowi możemy w Janowie zaproponować. Dostanie obrazek, ale ze stadniny zostały niemalże zgliszcza zgodnie z szydłową obietnicą wyborczą "Polska w ruinie". Temu się trzeba przyjrzeć, a nie obrazkom za niewielkie w sumie pieniądze.
Avatar
Sylwesteter_123 / 8 grudnia 2021 r. o 08:54
+44
Widzę ze kancelaria marszałka została postawiona na nogi i trollują już na forum! Ale taka jest władza sprawowana przez PiS, interesy i układy! Ale po kolei … gdzie pracuje „niezależny” dziennikarz Zalewa? W urzędzie marszałkowskim… w jakim celu do las vegas poleciała dyrektor kancelarii marszałka na turniej piłkarski drużyny młodzieżowej z Krasnika? Jako czirliderka? Podobno szykują drugi taki wyjazd … te malowanie obrazow to wierzchołek góry lodowej tej władzy …byla dyrektor lawp pani Katarzyna odpowiedzialna za te cała aferę z naborami? Na chwile ja schowali aby sprawa ucichła i teraz zrobili ja zastępca dyrektora w jednym z departamentów! Układy i nepotyzm nie maja granic w tym urzędzie i w tej władzy! Dalej jechać???
Widzę ze kancelaria marszałka została postawiona na nogi i trollują już na forum! Ale taka jest władza sprawowana przez PiS, interesy i układy! Ale po kolei … gdzie pracuje „niezależny” dziennikarz Zalewa? W urzędzie marszałkowskim… w jakim celu do las vegas poleciała dyrektor kancelarii marszałka na turniej piłkarski drużyny młodzieżowej z Krasnika? Jako czirliderka? Podobno szykują drugi taki wyjazd … te malowanie obrazow to wierzchołek góry lodowej tej władzy …byla dyrektor lawp pani Katarzyna odpowiedzialna za te cała aferę z naborami?... rozwiń
Avatar
Sir_Fred / 8 grudnia 2021 r. o 09:51
+24
Tylko koni żal
Avatar
rasputin_007 / 8 grudnia 2021 r. o 08:35
+23
Czytając to nie mogę ukryć zażenowania. Podsumowując ten ściek, który nie można nazwać artykułem i redaktorzynę, który go napisał - urząd zamówił LEGALNIE od swojej graficzki (notabene jak sam portal napisał utalentowanej i docenionej) ręcznie malowane akwarele po cenie, która jest nieosiągalna na wolnym rynku (wzięła 200zł BRUTTO a ceny rynkowe ZACZYNAJĄ się od 360zł za sztukę i dochodzą do ponad 1000zł) i zrobiło się zamieszanie. Komuś z "życzliwych" osób w urzędzie na samą myśl, że ktoś mógł za swoją pracę dostać wynagrodzenie pękły cztery litery i zgłosił sprawę do "poważnej" gazety, która bezmyślnie kręci niby "aferę". Według dziennika wschodniego lepiej by było żeby zapłacić 2x więcej w ustawionym przetargu, bo przecież nasze województwo jest tak bogate, że nas stać, albo lepiej zamiast super akwareli koni szejkom zaproponować nasz rodzimy produkt ziemniaki - na pewno byli by bardziej zainteresowani... Ludzie litości nie kręćcie afery tam gdzie jej nie ma, i szukajcie przekrętów tam gdzie PRZEPŁACONO za jaki produkt kupiony za nasze wspólne pieniądze. Redaktorowi piszącemu ten artykuł też życzę trochę więcej rozumu, i trochę więcej ambicji, żeby szukać bardziej wyszukanych tematów. Artystce natomiast gratuluje prac i współczuje "kolegów i koleżanek" z pracy. Z takimi przyjaciółmi to ona na pewno już wrogów nie potrzebuje. Pozdrawiam!
Czytając to nie mogę ukryć zażenowania. Podsumowując ten ściek, który nie można nazwać artykułem i redaktorzynę, który go napisał - urząd zamówił LEGALNIE od swojej graficzki (notabene jak sam portal napisał utalentowanej i docenionej) ręcznie malowane akwarele po cenie, która jest nieosiągalna na wolnym rynku (wzięła 200zł BRUTTO a ceny rynkowe ZACZYNAJĄ się od 360zł za sztukę i dochodzą do ponad 1000zł) i zrobiło się zamieszanie. Komuś z "życzliwych" osób w urzędzie na samą myśl, że ktoś mógł za swoją pracę dostać wynagrodzenie ... rozwiń
Avatar
adamczuk / 8 grudnia 2021 r. o 16:22
+20
Jeżeli dla kogoś 200zł za namalowanie obrazu to wielkie pieniądze to chyba mentalnie żyje w okresie że jak miałeś 5zł to kupiłeś napój, loda, czipsy i paczkę gum czyli w latach 90-tych. Nawet za głupie karykatury na deptakach życzą sobie więcej. Pytanie tylko co do jakości prac.
Avatar
Stan85 / 8 grudnia 2021 r. o 16:49
+18
No afera na skalę światową. Wiejak na Pulitzera idziesz.
Avatar
Gutek / 8 grudnia 2021 r. o 08:47
+8
Artykuł napisał Krzysztof Wiejak i wszystko jasne , afera tam gdzie jej nie ma .
Avatar
Kroll / 8 grudnia 2021 r. o 16:59
+5
Taki dodatek do pensji za wierną służbę. Dobrze że odtwarzali byłe konie bo raczej tych żywych obecnych w Janowie może na 3 obrazki by wystarczyło.
Avatar
weiglowa / 11 grudnia 2021 r. o 13:30
+3
Sorry Dzienniku, ale to klasyczna g*wnoburza.
Avatar
maria-antonina / 9 grudnia 2021 r. o 13:57
+3
To już łysemu nie wystarcza Lgbt + to jeszcze malowany kóń. ;-)
Avatar
weiglowa / 11 grudnia 2021 r. o 13:30
+3
Sorry Dzienniku, ale to klasyczna g*wnoburza.
Avatar
maria-antonina / 9 grudnia 2021 r. o 13:57
+3
To już łysemu nie wystarcza Lgbt + to jeszcze malowany kóń. ;-)
Avatar
Kroll / 8 grudnia 2021 r. o 16:59
+5
Taki dodatek do pensji za wierną służbę. Dobrze że odtwarzali byłe konie bo raczej tych żywych obecnych w Janowie może na 3 obrazki by wystarczyło.
Avatar
Stan85 / 8 grudnia 2021 r. o 16:49
+18
No afera na skalę światową. Wiejak na Pulitzera idziesz.
Avatar
adamczuk / 8 grudnia 2021 r. o 16:22
+20
Jeżeli dla kogoś 200zł za namalowanie obrazu to wielkie pieniądze to chyba mentalnie żyje w okresie że jak miałeś 5zł to kupiłeś napój, loda, czipsy i paczkę gum czyli w latach 90-tych. Nawet za głupie karykatury na deptakach życzą sobie więcej. Pytanie tylko co do jakości prac.
Avatar
Sport_po_Lubelsku / 8 grudnia 2021 r. o 14:24
-9
Wielka sensacja , jaki w miarę wartościowy prezent za 200 zł można kupić arabowi na targach? Można jakiś lokalny trunek ale arabowi nie wypada . Jeśli te obrazy z końmi są faktycznie ręcznie malowane to 200 zł jest ceną okazyjną . A jak się ma 200 zł za obraz ręcznie malowany do 75.000 zł za plastikową kukłę na lince którą zakupił okupant z Jakubowic notabene Końskich? Jaka jest wartość takiego "dzieła" ? czy na pewno 2 letnie zarobki przeciętnego mieszkańca tego biednego miasta ? Do tego 25.000 zł za podłączenie 2 lampek LED. Dodam jeszcze że jeśli ktoś jest zachwycony tym że ta kukła stoi sama na linie i się nie obraca to gdyby chodził na fizykę to by wiedział że nisko położony środek ciężkości ( ołowiana stopa) powoduje że kukła się nie obróci. To nie jest żaden wynalazek a prawo fizyki. Niech by sobie ten artysta sam wystawi to swoje dzieło na Allegro i tam szuka głupiego do zakupu za 75.000 zł a nie wydziera kasę od mieszkańców.
Wielka sensacja , jaki w miarę wartościowy prezent za 200 zł można kupić arabowi na targach? Można jakiś lokalny trunek ale arabowi nie wypada . Jeśli te obrazy z końmi są faktycznie ręcznie malowane to 200 zł jest ceną okazyjną . A jak się ma 200 zł za obraz ręcznie malowany do 75.000 zł za plastikową kukłę na lince którą zakupił okupant z Jakubowic notabene Końskich? Jaka jest wartość takiego "dzieła" ? czy na pewno 2 letnie zarobki przeciętnego mieszkańca tego biednego miasta ? Do tego 25.000 zł za podłączenie 2 lampek LED.... rozwiń
Avatar
Sir_Fred / 8 grudnia 2021 r. o 09:51
+24
Tylko koni żal
Avatar
Janusz_Paliwas / 8 grudnia 2021 r. o 09:38
-5
Szanowny Panie redaktorzyno szukasz taniej sensacji to sprawdź zlecenia na budowę chodników w Lublinie bez przetargu.
 Skandal, budują chodniki dla ludzi, madek z wuskami i na tym zarabiajo !! POwinni to robić za darmo, bo nam sie te chodniki PO prostu należom !! A takie grafiki to cenna rzecz, każdy za nie zapłaciłby miliony, a oni darmo je dajom !! Ale nie madkom co majo chore dzieci, a jakimś szejkom zagranicom !! sakndal !!
Avatar
Sylwesteter_123 / 8 grudnia 2021 r. o 08:54
+44
Widzę ze kancelaria marszałka została postawiona na nogi i trollują już na forum! Ale taka jest władza sprawowana przez PiS, interesy i układy! Ale po kolei … gdzie pracuje „niezależny” dziennikarz Zalewa? W urzędzie marszałkowskim… w jakim celu do las vegas poleciała dyrektor kancelarii marszałka na turniej piłkarski drużyny młodzieżowej z Krasnika? Jako czirliderka? Podobno szykują drugi taki wyjazd … te malowanie obrazow to wierzchołek góry lodowej tej władzy …byla dyrektor lawp pani Katarzyna odpowiedzialna za te cała aferę z naborami? Na chwile ja schowali aby sprawa ucichła i teraz zrobili ja zastępca dyrektora w jednym z departamentów! Układy i nepotyzm nie maja granic w tym urzędzie i w tej władzy! Dalej jechać???
Widzę ze kancelaria marszałka została postawiona na nogi i trollują już na forum! Ale taka jest władza sprawowana przez PiS, interesy i układy! Ale po kolei … gdzie pracuje „niezależny” dziennikarz Zalewa? W urzędzie marszałkowskim… w jakim celu do las vegas poleciała dyrektor kancelarii marszałka na turniej piłkarski drużyny młodzieżowej z Krasnika? Jako czirliderka? Podobno szykują drugi taki wyjazd … te malowanie obrazow to wierzchołek góry lodowej tej władzy …byla dyrektor lawp pani Katarzyna odpowiedzialna za te cała aferę z naborami?... rozwiń
Avatar
Gutek / 8 grudnia 2021 r. o 08:47
+8
Artykuł napisał Krzysztof Wiejak i wszystko jasne , afera tam gdzie jej nie ma .
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Ludzie Kresów: opowieści nieznane" - gala wręczenia nagród
29 stycznia 2022, 11:00

"Ludzie Kresów: opowieści nieznane" - gala wręczenia nagród

W sobotę, 29 stycznia o godz. 11 w Pałacu Lubomirskich (plac Litewski 3) odbędzie się gala wręczenia nagród laureatom ogólnopolskiego konkursu "Ludzie Kresów: opowieści nieznane", przeprowadzonego w ramach akcji "Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych".

Mała Hania z Cycowa walczy o życie. "Od celu oddalają nas tylko lub aż pieniądze"

Mała Hania z Cycowa walczy o życie. "Od celu oddalają nas tylko lub aż pieniądze"

Hania Malinowska ma 18 miesięcy. Ostatnie pół roku spędziła w szpitalu. Oprócz wrodzonej wady serca, dziewczynka zmaga się z ostrą białaczką szpikową. Nadzieją jest już tylko nierefundowane leczenie

Młodzież "zbyt głośno" trenowała na Orliku. Coraz bliżej do postawienia ekranów akustycznych

Młodzież "zbyt głośno" trenowała na Orliku. Coraz bliżej do postawienia ekranów akustycznych

W ciągu najbliższych miesięcy przy ul. Krahelskiej stanie ekran akustyczny. W środę pozwolenie na jego budowę w mocy utrzymał Urząd Wojewódzki. To oznacza zielone światło dla wykonawcy płotu - firmy My Way.

Sportowiec 2021 roku: Bartosz Śpiączka, czyli walczak z instynktem kilera

Sportowiec 2021 roku: Bartosz Śpiączka, czyli walczak z instynktem kilera

2021 rok był bardzo udany dla piłkarzy Górnika Łęczna, którzy po awansie do Fortuna I Ligi poszli za ciosem i drugie półrocze spędzili już w PKO BP Ekstraklasie. Jednym z głównych autorów sukcesów zielono-czarnych był Bartosz Śpiączka, który strzelił wiele ważnych bramek dla swojej drużyny.

Koronawirus 24 stycznia. Niemal 30 tys. zakażeń w Polsce. Ile w woj. lubelskim?

Koronawirus 24 stycznia. Niemal 30 tys. zakażeń w Polsce. Ile w woj. lubelskim?

29 100 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 2 ofiary śmiertelne - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim 1 147 zakażeń

Koncert promocyjny płyty "AZANCA" w Filharmonii
29 stycznia 2022, 18:00

Koncert promocyjny płyty "AZANCA" w Filharmonii

W sobotę, 29 stycznia o godz. 18 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) odbędzie się koncert muzyki inspirowanej tangiem argentyńskim.

Jak czyścić zlewozmywak granitowy?

Jak czyścić zlewozmywak granitowy?

Zlewy granitowe stały się bardzo popularne za sprawą ich eleganckiego wyglądu oraz trwałości. Powstają dzięki zmieszaniu drobnego piasku granitowego ze środkiem wiążącym z żywicą akrylową. W efekcie powstaje materiał bardzo przypominający tradycyjny granit. Zlewozmywaki granitowe wykazują odporność na wysoką temperaturę oraz zużycie, które można zaobserwować na zwykłych zlewach kuchennych wykonanych ze stali. Dodatkową zaletą jest możliwość doboru atrakcyjnego koloru do aranżacji kuchni. Nie jesteśmy skazani na zwykły, srebrny kolor, możemy wybrać taki, który będzie komponował się z blatem lub innymi elementami wystroju. W jaki sposób dbać o zlew granitowy?

Szalony tydzień Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Najpierw EuroCup, a potem Puchar Polski

Szalony tydzień Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Najpierw EuroCup, a potem Puchar Polski

Wiele wydarzyło się w ostatnich dniach w obozie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Nie oglądaliśmy koszykarek na parkiecie, a najwięcej pracy mieli działacze. Ten tydzień będzie niezwykle intensywny dla zielono-białych – w najbardziej optymistycznym wariancie mogą rozegrać nawet pięć spotkań w sześć dni

Dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej dziękuje pielęgniarkom. Pyta czy związek nie popełnił błędu

Dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej dziękuje pielęgniarkom. Pyta czy związek nie popełnił błędu

Dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie dziękuje pielęgniarkom i pielęgniarzom, którzy w ostatniej chwili zrezygnowali z zaplanowanego na dziś strajku.

Przez rok lubelska policja dostała aż 415 takich filmów

Przez rok lubelska policja dostała aż 415 takich filmów

Rekordową liczbę nagrań piratów drogowych dostała w ubiegłym roku policja. Filmy z kamer w prywatnych samochodach pomagają też ustalić przebieg wypadków drogowych czy pomóc w poszukiwaniach osób zaginionych.

Lublin: Ponikwoda z szansą na plac zabaw

Lublin: Ponikwoda z szansą na plac zabaw

Dziewięć firm rywalizuje o miejski kontrakt na budowę placu zabaw przy Bluszczowej. Tylko jedna z nich złożyła ofertę z ceną mieszczącą się w kwocie zarezerwowanej na te prace przez Urząd Miasta, który w piątek poznał oferty chętnych wykonawców

Bus zderzył się z ciężarówką między Lublinem a Łęczną. Wiele osób rannych, kierowca tira uciekł

Bus zderzył się z ciężarówką między Lublinem a Łęczną. Wiele osób rannych, kierowca tira uciekł

Osiem osób pojechało do szpitali w Lublinie, Lubartowie i Łęcznej po wypadku w miejscowości Zofiówka (pow. łęczyński). Ciężarówka zderzyła się z busem. Kierowca tira nie zatrzymał się po zderzeniu, tylko odjechał

XXXIII Ogólnopolski Bieg Hetmański. Faworyci nie zawiedli

XXXIII Ogólnopolski Bieg Hetmański. Faworyci nie zawiedli

W Tomaszowie Lubelskim rozegrano XXXIII Ogólnopolski Bieg Hetmański. Najlepsi okazali się miejscowi zawodnicy – Anna Berezecka i Bartosz Cielniak

WHO: Prawdopodobnym jest zbliżanie się do końca pandemii koronawirusa w Europie

WHO: Prawdopodobnym jest zbliżanie się do końca pandemii koronawirusa w Europie

Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę, przyznał w niedzielę, że "prawdopodobnym" jest zbliżanie się do końca pandemii koronawirusa na kontynencie - poinformowała agencja AFP.

Biała Podlaska: Wyburzą pustostan w ścisłym centrum

Biała Podlaska: Wyburzą pustostan w ścisłym centrum

Pustostan w ścisłym centrum miasta, w sąsiedztwie bialskiego magistratu, zostanie zburzony, a w jego miejscu wyłoni się nowy budynek. Ma służyć przede wszystkim Bialskiemu Centrum Kultury. Samorząd właśnie rozstrzygnął przetarg na to zadanie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty