Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Matura 2016

28 kwietnia 2016 r.
6:21

Matura 2016. Przecieki z polskiego. Co będzie, jakie lektury będą na egzaminie?

Autor: Zdjęcie autora ask
0 25 A A
Pytania o odpowiedzi z matury 2016 będziemy publikować na naszej stronie
Pytania o odpowiedzi z matury 2016 będziemy publikować na naszej stronie

Ruszyło końcowe odliczanie do matury 2016 (CKE). Uczniowie szkół średnich w piątek zakończą rok szkolny, by już w środę chwycić za pióra i napisać maturę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do matury przystąpi w woj. lubelskim ponad 20 tys. uczniów, absolwentów klas trzecich liceów ogólnokształcących i czwartych klas techników. Np. w samym Zamościu z egzaminem dojrzałości zmierzą się 1552 osoby: 1069 absolwentów liceów ogólnokształcących i 483 techników.

>> Matura 2016 z polskiego. Odpowiedzi i arkusze: Matura 2016 - Polski. Odpowiedzi i arkusze z CKE

– W piątek uczniowie odbiorą świadectwa ukończenia szkoły, a ci z nich, którzy do końca września zadeklarowali zdawanie matury, w przyszłym tygodniu rozpoczną egzaminy – informuje Mirosław Jarosiński, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Lublinie.

4 maja uczniowie napiszą egzamin z języka polskiego. Dzień później z matematyki, a 6 maja z języka angielskiego. Po 9 maja rozpoczną się egzaminy ustne, które potrwają aż do 24 maja.

Przecieki? Prus, Sienkiewicz, Nałkowska...

Tradycyjnie już największe emocje wśród maturzystów budzi pierwszy z egzaminów i pytanie o to, jaki temat i książka z kanonu lektur pojawi się na wypracowaniu.

– Stawiam na pozytywizm: Prusa i Sienkiewicza. To lektury, który przeczytałam w całości, bo całkiem mi się spodobały. Poza tym regularnie przewijają się na maturze – mówi Natalia, uczennica III LO w Lublinie.

>> Zobacz, co było na maturze 2015: Matura 2015 POLSKI ARKUSZE i ODPOWIEDZI. Lalka na egzaminie

– Na giełdzie jest też Mickiewicz, Żeromski i Reymont – wylicza Kamil, tegoroczny maturzysta z innego z lubelskich ogólniaków. – Przeczytałem szczegółowe opracowania, bo przez lektury nie przebrnąłem. Teraz czytam wypracowania związane z lekturami. Magluję je pod różnym kątem. Na maturze coś tam napiszę, chociaż język polski nie jest moją mocną stroną. Dobrze, że piszemy go jako pierwszy przedmiot. Potem będzie już tylko łatwiej.

Nasi rozmówcy przypuszczają, że temat wypracowania może być też związany z „Granicą” Zofii Nałkowskiej, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego czy „Zbrodnią i karą” Fiodora Dostojewskiego.

>> Zobacz, co było na maturze 2015: Matura 2015 - angielski (arkusze i odpowiedzi) 

– Ale to jest jak ruletka. Nie wierzę w żadne przecieki z egzaminów. Przynajmniej pobieżnie trzeba powtórzyć cały materiał – uważa Karolina, uczennica V LO. – W prawdzie mówi się, że do matury trzeba przygotowywać się przez cały czas nauki w szkole, ale chyba nikt do tego poważnie nie podochodzi. Prawdziwe kucie zaczyna się właśnie teraz.

Harmonogram

Uczniowie, którzy na początku maja z przyczyn losowych nie będą mogli przystąpić do matury, egzamin dojrzałości będą zdawać od 1 do 17 czerwca.

Ci, którym powinęła się noga i przystąpili do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych, ale nie zdali z jednego przedmiotu, będą mogli poprawić się między 23 a 26 sierpnia.

Zobacz także: Unieważniona matura w liceum Paderewskiego w Lublinie. Powtórzą angielski

Matura 2016 -  terminy egzaminów
Matura 2016 - terminy egzaminów

Sonda: Jaka lektura pojawi się według Ciebie na maturze z polskiego?

Liczba głosów: 3220
31.37%
Dziady
24.91%
Pan Tadeusz
14.04%
Lalka
13.39%
Wesele
6.65%
Inna
4.13%
Chłopi
2.52%
Ogniem i Mieczem
2.33%
Kordian
0.68%
Szewcy

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 października 2016 o 13:00
0
nauka języka polskiego warszawa - jesteś zainteresowany? więcej szczegółów od preply na ******pomaturze.pl/aktualnosci/pokaz/613/obcokrajowcu+czas+na+korepetycji+z+polskiego+w+preply
Avatar
Gość / 3 maja 2016 o 15:31
0
Takie drążenie jest bez sensu. Jeśli testy są właściwe, to będzie dodatkowa matura. Widzę maturę zupełnie inaczej. Sprawdziany podobnie jak dotychczas. Matura z języka polskiego: trzy części. Część pierwsza: dyktando dla wszystkich bez możliwości ściągania. Część druga: Sprawdzian z wiedzy ogólnej bez możliwości ściągania. Część trzecia: Praca indywidualna na ten sam temat dla każdego. Możliwość korzystania z czego się chce (oprócz telefonu, w tym internetowego), ale przy zachowaniu równych szans. Część 1 i 2, od 10.00 - 18.00. Część 3, od 10.00 do 22.00.
Takie drążenie jest bez sensu. Jeśli testy są właściwe, to będzie dodatkowa matura. Widzę maturę zupełnie inaczej. Sprawdziany podobnie jak dotychczas. Matura z języka polskiego: trzy części. Część pierwsza: dyktando dla wszystkich bez możliwości ściągania. Część druga: Sprawdzian z wiedzy ogólnej bez możliwości ściągania. Część trzecia: Praca indywidualna na ten sam temat dla każdego. Możliwość korzystania z czego się chce (oprócz telefonu, w tym internetowego), ale przy zachowaniu równych szans. Część 1 i 2, od 10.00 - 18.00. Część 3, od 1... rozwiń
Avatar
Gość / 1 maja 2016 o 14:19
0
Zobacz pytania i odpowiedzi: przecieki-news.tk/ Z nami zdasz
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2016 o 18:09
0
Hej znalazłem arkusze i odpowiedzi do Matur 2016. Jak ktoś jest zainteresowany niech sprawdzi: maturalne2016arkusze.blogspot.com !@@!!@d 32
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2016 o 18:02
0
My już mam wszystkie odpowiedzi :) Dziś dotarły przecieki-news.tk/ Zalukaj i zdaj :)
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2016 o 16:43
0
Hej znalazłem arkusze i odpowiedzi do Matur 2016. Jak ktoś jest zainteresowany niech sprawdzi: maturalne2016arkusze.blogspot.com !@@!!@@!#!@
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2016 o 16:43
0
Hej znalazłem arkusze i odpowiedzi do Matur 2016. Jak ktoś jest zainteresowany niech sprawdzi: maturalne2016arkusze.blogspot.com !@@!!@d
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2016 o 16:43
0
Hej znalazłem arkusze i odpowiedzi do Matur 2016. Jak ktoś jest zainteresowany niech sprawdzi: maturalne2016arkusze.blogspot.com !@@!!@2
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2016 o 10:21
0
WYCIEK ARKUSZA MATURY Z MATEMATYKI PODSTAWOWEJ 2016!! matematyka2016przecieki.blogspot.com W RAZIE PROBLEMÓW Z POBRANIEM PISAĆ!! matura2016official@gmail.com
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2016 o 10:21
0
WYCIEK ARKUSZA MATURY Z MATEMATYKI PODSTAWOWEJ 2016!! matematyka2016przecieki.blogspot.com W RAZIE PROBLEMÓW Z POBRANIEM PISAĆ!! matura2016official@gmail.com
Avatar
Gość / 13 października 2016 o 13:00
0
nauka języka polskiego warszawa - jesteś zainteresowany? więcej szczegółów od preply na ******pomaturze.pl/aktualnosci/pokaz/613/obcokrajowcu+czas+na+korepetycji+z+polskiego+w+preply
Avatar
Gość / 3 maja 2016 o 15:31
0
Takie drążenie jest bez sensu. Jeśli testy są właściwe, to będzie dodatkowa matura. Widzę maturę zupełnie inaczej. Sprawdziany podobnie jak dotychczas. Matura z języka polskiego: trzy części. Część pierwsza: dyktando dla wszystkich bez możliwości ściągania. Część druga: Sprawdzian z wiedzy ogólnej bez możliwości ściągania. Część trzecia: Praca indywidualna na ten sam temat dla każdego. Możliwość korzystania z czego się chce (oprócz telefonu, w tym internetowego), ale przy zachowaniu równych szans. Część 1 i 2, od 10.00 - 18.00. Część 3, od 10.00 do 22.00.
Takie drążenie jest bez sensu. Jeśli testy są właściwe, to będzie dodatkowa matura. Widzę maturę zupełnie inaczej. Sprawdziany podobnie jak dotychczas. Matura z języka polskiego: trzy części. Część pierwsza: dyktando dla wszystkich bez możliwości ściągania. Część druga: Sprawdzian z wiedzy ogólnej bez możliwości ściągania. Część trzecia: Praca indywidualna na ten sam temat dla każdego. Możliwość korzystania z czego się chce (oprócz telefonu, w tym internetowego), ale przy zachowaniu równych szans. Część 1 i 2, od 10.00 - 18.00. Część 3, od 1... rozwiń
Avatar
Gość / 1 maja 2016 o 14:19
0
Zobacz pytania i odpowiedzi: przecieki-news.tk/ Z nami zdasz
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2016 o 18:09
0
Hej znalazłem arkusze i odpowiedzi do Matur 2016. Jak ktoś jest zainteresowany niech sprawdzi: maturalne2016arkusze.blogspot.com !@@!!@d 32
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2016 o 18:02
0
My już mam wszystkie odpowiedzi :) Dziś dotarły przecieki-news.tk/ Zalukaj i zdaj :)
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2016 o 16:43
0
Hej znalazłem arkusze i odpowiedzi do Matur 2016. Jak ktoś jest zainteresowany niech sprawdzi: maturalne2016arkusze.blogspot.com !@@!!@@!#!@
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2016 o 16:43
0
Hej znalazłem arkusze i odpowiedzi do Matur 2016. Jak ktoś jest zainteresowany niech sprawdzi: maturalne2016arkusze.blogspot.com !@@!!@d
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2016 o 16:43
0
Hej znalazłem arkusze i odpowiedzi do Matur 2016. Jak ktoś jest zainteresowany niech sprawdzi: maturalne2016arkusze.blogspot.com !@@!!@2
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2016 o 10:21
0
WYCIEK ARKUSZA MATURY Z MATEMATYKI PODSTAWOWEJ 2016!! matematyka2016przecieki.blogspot.com W RAZIE PROBLEMÓW Z POBRANIEM PISAĆ!! matura2016official@gmail.com
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2016 o 10:21
0
WYCIEK ARKUSZA MATURY Z MATEMATYKI PODSTAWOWEJ 2016!! matematyka2016przecieki.blogspot.com W RAZIE PROBLEMÓW Z POBRANIEM PISAĆ!! matura2016official@gmail.com
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 2 0

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 4 0

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 0

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 10 10

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 5 12

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 2 7

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 4 9

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 0 12

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 25 14

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 51 5

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 1

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 5 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 8

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie 2 17

Wczoraj unieważniony został przetarg na odnowę parku Ludowego. Najtańsza oferta przekraczała kwotę zarezerwowaną w kasie miasta. Teraz Ratusz zastanawia się nad dalszymi losami tej inwestycji, która już drugi raz okazała się sporo droższa niż spodziewali się urzędnicy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!