Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

MATURA2010ODPOWIEDZI

4 maja 2010 r.
7:26
Edytuj ten wpis

Matura 2010, j. polski: ODPOWIEDZI, pytania, ARKUSZE tuż po egzaminie

Autor: Zdjęcie autora łm
0 855 A A

Maturę z języka polskiego będzie zdawać 30 tys. uczniów z naszego regionu. Tutaj znajdziesz odpowiedzi, arkusze i pytania z testu na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zobacz także: Matura 2012 - język polski. Odpowiedzi, arkusze

----------
Obowiązkowa matura 2010 z języka polskiego - już o godzinie 9 ponad 30 tys. uczniów z Lubelszczyzny będzie zdawać jeden ze swoich najważniejszych egzaminów w życiu. W sumie w całej Polsce z językiem polskim zmierzy się ponad 400 tys. osób.

PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI Z MATURY 2010

Zad.1
Odpowiedź jest według autora uzależniona od osobistych doświadczeń i nastawienia. To sposób, w jaki korzystamy z internetu, decyduje o tym, czy stanie się on dla nas śmietnikiem, czy sezamem kultury. Zdaniem autora osoba, która zainwestuje w korzystanie z Internetu trochę wysiłku, odnajdzie w nim interesujące go treści.

Zad. 2
śmietnik - chłam; witryna szarlatanów
sezam kultury - dobre miejsce, by znaleźć źródłowe materiały, treści wartościowe

Zad. 3 Rozważnie; krytycznie, mądrze

Zad. 4 Nieprawdziwe stereotypy:
- Nie sposób odróżnić treści wartościowych od bzdur
- Treść w internecie jest nietrwała
- Internet jest narzędziem wynarodowienia, bo zdecydowana większość zasobów sieci jest anglojęzyczna

Zad. 5
Mimo, że większość zasobów sieci jest angielskojęzyczna to Internet nie jest narzędziem wynarodowienia. Wręcz przeciwnie - dla wielu mniej ekspansywnych, a ciekawych kultur Internet stał się szansą na globalną prezentację. "Kto umie szukać, znajdzie perełki."

Zad.6
Podobieństwo akapitów 5. i 6. polega na tym, że w obydwu zastosowano porównania (metafory). W akapicie 5. autor porównuje Internet do Bukowiny z czasów monarchii austro-węgierskiej, a w akapicie 6. do bazaru w Samarkandzie. I Bukowina, i Samarkanda są tu przykładami przestrzeni wymiany wielokulturowej.

Zad.7
Dociekliwy użytkownik internetu potrafi dotrzeć do informacji, których szuka. Wykorzystuje sieć do rozwijania zainteresowań, pogłębiania wiedzy i poszerzania swoich horyzontów. Leniwy - zadowala się czymkolwiek, jest bierny i niewnikliwy, zadowala się stronami www w języku angielskim.

Zad.8
Bazar to miejsce, gdzie nie tylko się handluje. To także miejsce spotkań. Tu ludzie plotkują, kłócą się, czasem nawet biją. Podobnie jak dziś w Internecie. Gdy patrzy się z boku na globalną sieć to przypomina ona chaos. W rzeczywistości jednak to sieć relacji, znaczeń, bogactwo treści - jak na bazarze: nieustanny dialog, wymiana poglądów, nabywanie doświadczeń.

Zad.9
Sieć semantyczna, która zawęzi pole wyszukiwania do oczekiwanych przez internautę rezultatów, według autora będzie kolejnym szczeblem rozwoju wyszukiwarek internetowych. System będzie potrafił odróżnić kontekst o jaki chodzi osobie wpisującej w wyszukiwarce konkretne zapytanie. Autor wyjaśnia działanie sieci semantycznej na przykładzie frazy "król”. Wyszukiwarka będzie potrafiła odróżnić czy osobie poszukującej informacji na temat "króla” chodziło o głowę państwa, czyjeś nazwisko czy też zwierzę. Sposób wyszukiwania informacji będzie bardziej precyzyjny.

Zad. 10
- trójwymiarowe przeglądarki i wyszukiwarki
- wyposażenie komputerów i zasobów sieci o zmysły słuchu i dotyku

Zad. 11
B - amerykanizacji kultury

Zad. 12
Autor porównuje obecność w cyberprzestrzeni do podróży do obcych krajów. Można wyjechać za granicę i mówić wyłącznie po angielsku oraz jadać w McDonaldzie zamiast w jakiejś lokalnej restauracji. Zachowując się w ten sposób możemy uznać że świat się zamerykanizował. Jednak, jeżeli otworzymy się na lokalne kultury i zaczniemy z nimi obcować będziemy mieć na ten temat inne zdanie. Podobnie jest w Internecie. Żeby odkryć prawdziwe bogactwo musimy się wysilić.

Zad. 13
obiektywizacja: - bezosobowa forma wypowiedzi (np. "spodziewać się można", "poszukuje się"), wypowiedź w pierwszej osobie liczby mnogiej (np. "możemy mieć pewność", "zdemaskujmy").

subiektywizacja: - wypowiedzi nacechowanie emocjonalne (np. "tylko zupełny nowicjusz lub analfabeta"), wypowiedź w pierwszej osobie liczby pojedynczej (np. "postaram się pokazać", "sądzę, że")

Zad. 14
charakter dyskursywny (refleksyjny)
- narrator ujawnia stanowisko polemiczne wobec omawianych poglądów - np. "Zdemaskujmy ";
- sformułowania o charakterze uniwersalnym, uogólniającym - np. "Kto umie szukać, znajdzie perełki."

charakter perswazyjny
- orzeczenia o charakterze normatywnym - np. "Podobnie powinniśmy zachowywać się w Internecie";
- posługiwanie się trybem rozkazującym - np. "Nie spodziewajmy się cudów".


Propozycje odpowiedzi do tematu nr 1, części II egzaminu (fragmenty "Świętoszka”) znajdziesz w serwisie edukacja

Propozycje odpowiedzi do tematu 2, części II egzaminu (fragmenty "Zdążyć przed Panem Bogiem”) znajdziesz w serwisie edukacja

Komentarze 855

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
dobry duszek / 6 listopada 2010 o 20:58
0
ehh.... to nie ten wątek! jeżeli chcecie wiedzieć coś więcej o maturze z polskiego to wpisz w Google frazę [url="http://maturapolski.info"]matura polski[/url], wtedy będzie więcej ciekawych informacji, te moje serwisy to na razie początek, ale pracuję nad tym
Avatar
Pawel / 6 listopada 2010 o 20:53
0
O maturze z matematyki można by mówić wiele, ale ciekawe forum na ten temat właśnie powstaje teraz na stronie maturamatematyka.info, kliknij i sprawdź sam: [url="http://maturamatematyka.info"]matura matematyka[/url].
Avatar
nie ważne kto / 4 lipca 2010 o 21:39
0
Angielski poszedł mi znakomicie i biologia . Z polskim coś mi się nie zgadza! (wnerw) , a z matmy wszystko z tego pi-ego stresu wszystko sp-iło. Od samego początku edukacji (wyścig szczurów) matma była i jest nadal u mnie kulą u nogi .
Angielski poszedł mi znakomicie i biologia . Z polskim coś mi się nie zgadza! (wnerw) , a z matmy wszystko z tego pi-ego stresu wszystko sp-iło. Od samego początku edukacji (wyścig szczurów) matma była i jest nadal u mnie kulą u nogi . rozwiń
Avatar
em / 9 maja 2010 o 22:07
0
ej a jak napisałam w tym pytaniu w którym trzeba było znaleźć cytat z teksstu to poprzednie zdanie przed tymi perłami to zaliczą?
Avatar
ewe / 7 maja 2010 o 15:09
0
Racja, mamy sie obawialam a tu prosze anielski MASAKRA! zreszta polski tez nie za rozowy za to matma z tego wszystkiego , spoko ..
Avatar
ada / 6 maja 2010 o 15:52
0
~gość~ napisał:
prac krótszych nic 2 strony komisja w ogole nie sprawdza!

Jasne, musisz miec 250 słów i nie wazne czy napiszesz to na 4 stronach czy na połowie jednej. Przeciez to bez sensu, niektorzy piszą szeroko a niektórzy dziubdziaja małe literki
Avatar
ola / 6 maja 2010 o 11:33
0
ale ten angol byl trudny w czytaniu i sluchaniu 90% to strzelalam troche lepiej w pisaniu... do zobaczenia w sierpniu lub za rok
Avatar
~ania~ / 6 maja 2010 o 08:49
0
a co jeśli ktos nie naoisał który temat wybiera w tym wykropkowanym miejscu??? bo ja nie mogłam sie zdecydować i najpierw zaczełam pisac 2 pózniej zdecydowałam sie na 1. i zapomniałam napisac tam... tzn nie napisałam ani 1 ani 2
Avatar
Budensynsynnensyn / 5 maja 2010 o 20:21
0
Ja pisałem rozszerzoną matmę. Było dużo zadań z figurami i bryłami, znalazła się też wartość bezwzględna, trygonometria, wielomian i funkcja kwadratowa ale ogólnie było zabawy najwięcej z figurami. Trochę mnie przerosła ta matma rozszerzona - może 40 - 50% będzie.
Avatar
maturzyyystka / 5 maja 2010 o 20:10
0
OLA napisał:
jak tam matematyka?? pisal ktos rozszerzona??

Ja, i była w miarę były pierwsze pytania banalnie proste. A i były niektóre, co dawały nerwów A Ty pisales/as? Jak tak to podaj wyniki jakie pamietasz:)
Avatar
dobry duszek / 6 listopada 2010 o 20:58
0
ehh.... to nie ten wątek! jeżeli chcecie wiedzieć coś więcej o maturze z polskiego to wpisz w Google frazę [url="http://maturapolski.info"]matura polski[/url], wtedy będzie więcej ciekawych informacji, te moje serwisy to na razie początek, ale pracuję nad tym
Avatar
Pawel / 6 listopada 2010 o 20:53
0
O maturze z matematyki można by mówić wiele, ale ciekawe forum na ten temat właśnie powstaje teraz na stronie maturamatematyka.info, kliknij i sprawdź sam: [url="http://maturamatematyka.info"]matura matematyka[/url].
Avatar
nie ważne kto / 4 lipca 2010 o 21:39
0
Angielski poszedł mi znakomicie i biologia . Z polskim coś mi się nie zgadza! (wnerw) , a z matmy wszystko z tego pi-ego stresu wszystko sp-iło. Od samego początku edukacji (wyścig szczurów) matma była i jest nadal u mnie kulą u nogi .
Angielski poszedł mi znakomicie i biologia . Z polskim coś mi się nie zgadza! (wnerw) , a z matmy wszystko z tego pi-ego stresu wszystko sp-iło. Od samego początku edukacji (wyścig szczurów) matma była i jest nadal u mnie kulą u nogi . rozwiń
Avatar
em / 9 maja 2010 o 22:07
0
ej a jak napisałam w tym pytaniu w którym trzeba było znaleźć cytat z teksstu to poprzednie zdanie przed tymi perłami to zaliczą?
Avatar
ewe / 7 maja 2010 o 15:09
0
Racja, mamy sie obawialam a tu prosze anielski MASAKRA! zreszta polski tez nie za rozowy za to matma z tego wszystkiego , spoko ..
Avatar
ada / 6 maja 2010 o 15:52
0
~gość~ napisał:
prac krótszych nic 2 strony komisja w ogole nie sprawdza!

Jasne, musisz miec 250 słów i nie wazne czy napiszesz to na 4 stronach czy na połowie jednej. Przeciez to bez sensu, niektorzy piszą szeroko a niektórzy dziubdziaja małe literki
Avatar
ola / 6 maja 2010 o 11:33
0
ale ten angol byl trudny w czytaniu i sluchaniu 90% to strzelalam troche lepiej w pisaniu... do zobaczenia w sierpniu lub za rok
Avatar
~ania~ / 6 maja 2010 o 08:49
0
a co jeśli ktos nie naoisał który temat wybiera w tym wykropkowanym miejscu??? bo ja nie mogłam sie zdecydować i najpierw zaczełam pisac 2 pózniej zdecydowałam sie na 1. i zapomniałam napisac tam... tzn nie napisałam ani 1 ani 2
Avatar
Budensynsynnensyn / 5 maja 2010 o 20:21
0
Ja pisałem rozszerzoną matmę. Było dużo zadań z figurami i bryłami, znalazła się też wartość bezwzględna, trygonometria, wielomian i funkcja kwadratowa ale ogólnie było zabawy najwięcej z figurami. Trochę mnie przerosła ta matma rozszerzona - może 40 - 50% będzie.
Avatar
maturzyyystka / 5 maja 2010 o 20:10
0
OLA napisał:
jak tam matematyka?? pisal ktos rozszerzona??

Ja, i była w miarę były pierwsze pytania banalnie proste. A i były niektóre, co dawały nerwów A Ty pisales/as? Jak tak to podaj wyniki jakie pamietasz:)
Zobacz wszystkie komentarze 855

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 14 8

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 461 40

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 17 9

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 6

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!