Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

MATURA2010ODPOWIEDZI

4 maja 2010 r.
12:25
Edytuj ten wpis

Matura 2010, język polski - Maturzyści o egzaminie: Pytania były łatwe (wideo)

0 32 A A

Analiza "Świętoszka” Moliera, "Zdążyć przed panem Bogiem” Hanny Krall i pytanie, czy internet jest śmietnikiem. M.in. z takimi zadaniami musieli się zmierzyć uczniowie na podstawowej maturze z języka polskiego 2010.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~maturzystka~ / 16 czerwca 2010 o 16:01
0
Zobaczymy ile bedziesz miala procent, bo mowic, ze bylo latwe nie jest trudno.
Avatar
Milva / 5 maja 2010 o 20:12
0
Ludzie, jestem załamana. Gdy czytam Wasze komentarze. Prostszej matury podstawowej z polskiego jak żyję nie widziałam, a Wy tu lamentujecie, że była tragedia, nie zdacie lub zdacie ledwo. Gdyby ktoś zadał sobie ten straszliwy, nadludzki wręcz trud i przeczytał "Świętoszka" (co zajęłoby mu jakąś godzinę), stwierdziłby, że:
- lektura jest ciekawa,
- lektura nie jest trudna w odbiorze,
- wypracowanie na temat tej lektury można napisać na 30 stron, a nie tylko na 3.
Uważam, że CKE się nie wysiliła (a raczej nie nakazała nam, maturzystom, się bardzo wysilać), tworząc ten arkusz. I - uprzedzam złośliwe komentarze - nie jestem kujonką z Warszawy, mieszkam na pomorskiej wsi. I śmiem twierdzić, że matura podstawowa z polskiego była w tym roku śmiesznie prosta i niemożliwa do oblania dla osób myślących. Po coś były te trzy lata edukacji w szkole średniej, jeśli się ich nie przespało, to maturę ma się w kieszeni.


PS
Ktoś pytał o poziom rozszerzony. W drugim temacie był fragment "Pamiętnika starego subiekta" z "Lalki" i "Nocy wielkiego sezonu" ze "Sklepów cynamonowych". Motyw: sklep. I, jak to na rozszerzeniu, trzeba było zanalizować język utworów, znaleźć środki stylistyczne i porównać oba fragmenty. Moim zdaniem nie było to takie trudne, ale doszłam do tego wniosku dopiero pod koniec egzaminu, bo na początku panikowałam strasznie - zresztą nie ja jedna ;-)
Ludzie, jestem załamana. Gdy czytam Wasze komentarze. Prostszej matury podstawowej z polskiego jak żyję nie widziałam, a Wy tu lamentujecie, że była tragedia, nie zdacie lub zdacie ledwo. Gdyby ktoś zadał sobie ten straszliwy, nadludzki wręcz trud i przeczytał "Świętoszka" (co zajęłoby mu jakąś godzinę), stwierdziłby, że:
- lektura jest ciekawa,
- lektura nie jest trudna w odbiorze,
- wypracowanie na temat tej lektury można napisać na 30 stron, a nie tylko na 3.
Uważam, że CKE się nie wysiliła (a raczej nie ... rozwiń
Avatar
Bojo / 4 maja 2010 o 22:22
0
Przepraszam bardzo mam pytanie. Dlaczego zawsze sie pytaja LO o matury?? A technikum i licea to sa mniej wazne?? Najbardziej irytuje mnie to, że ciągle jest tylko tekst licealiści przystąpili do matury, doceńmy uczniów technik którzy maja w czwartej klasie po 45 godzin tygodniowo nie wliczając fakultetów. Pozdrawiam wszystkich maturzystów, a zwłaszcza przyszłych techników. A matura nie była taka trudna......
Avatar
beata / 4 maja 2010 o 22:03
0
na rozszerz 'żywot człowieka poczciwego' Reja i jakis utwor tokarczuk nalezało zwrocic uwage na przyrode i człowieka, ogolnie rzecz biorac chodziło i cyklicznosc pór roku. Drugiego temattu nie pamietam ale wiem ze była lalka. Nie było żadnych wierszy. Apropos pisania 2 matur w jeden dzien to jakos strasznie mi to nie przeszkadzało przez te dwie godziny mozna bylo wywietrzyc mózg, cos zjesc i zregenerowac sily.
Avatar
Gość / 4 maja 2010 o 21:02
0
powiedziecie jakie tematy byly na rozszerzeniu??
Avatar
~Paulina~ / 4 maja 2010 o 19:16
0
Sara napisał:
O kurde tak teraz sobie myśle ze chyba za mało w wypracowaniu napisałam i oparłam sie całkowicie własciewie na tym fragmenci;( Ile powinno zawierac minimum słow wypracowanie??;(


W treści zadania nie było słowa o konieczności odwołania się do całości, więc przyzwoitość nakazuje aby klucz również nie zawierał tych elementów. No chyba że jako 'walory'
Avatar
Gość / 4 maja 2010 o 19:13
0
Agnessss napisał:
ej strasznie sie boje moze ktos mógły mi sprawdzic prace?



Ale jak sprawdzić??? jak chcesz to ja mogę
Avatar
Agnessss / 4 maja 2010 o 18:53
0
ej strasznie sie boje moze ktos mógły mi sprawdzic prace?
Avatar
czterdziestka / 4 maja 2010 o 18:13
0
MATURKA BARDZO ŁATWA,POWIEM TAT-JEŚLI MIAŁEŚ DOBREGO POLONISTĘ JAK JA I SŁUCHAŁEŚ CO MÓWI TO NIE MA SIŁY ,ŻE NIE ZALICZYSZ...CHYBA ,ŻE JESTEŚ NOGA DO KWADRATU CO WYLICZYĆ MOŻNA JUTRO.JA ZDAWAŁAM ROK TEMU,ALE I TĄ PO TAK DŁUGIM CZASIE BYM ZALICZYŁA
Avatar
gac / 4 maja 2010 o 17:22
0
może i sam tekst o Internecie były łatwy ale pytania wcale nie były proste
Avatar
~maturzystka~ / 16 czerwca 2010 o 16:01
0
Zobaczymy ile bedziesz miala procent, bo mowic, ze bylo latwe nie jest trudno.
Avatar
Milva / 5 maja 2010 o 20:12
0
Ludzie, jestem załamana. Gdy czytam Wasze komentarze. Prostszej matury podstawowej z polskiego jak żyję nie widziałam, a Wy tu lamentujecie, że była tragedia, nie zdacie lub zdacie ledwo. Gdyby ktoś zadał sobie ten straszliwy, nadludzki wręcz trud i przeczytał "Świętoszka" (co zajęłoby mu jakąś godzinę), stwierdziłby, że:
- lektura jest ciekawa,
- lektura nie jest trudna w odbiorze,
- wypracowanie na temat tej lektury można napisać na 30 stron, a nie tylko na 3.
Uważam, że CKE się nie wysiliła (a raczej nie nakazała nam, maturzystom, się bardzo wysilać), tworząc ten arkusz. I - uprzedzam złośliwe komentarze - nie jestem kujonką z Warszawy, mieszkam na pomorskiej wsi. I śmiem twierdzić, że matura podstawowa z polskiego była w tym roku śmiesznie prosta i niemożliwa do oblania dla osób myślących. Po coś były te trzy lata edukacji w szkole średniej, jeśli się ich nie przespało, to maturę ma się w kieszeni.


PS
Ktoś pytał o poziom rozszerzony. W drugim temacie był fragment "Pamiętnika starego subiekta" z "Lalki" i "Nocy wielkiego sezonu" ze "Sklepów cynamonowych". Motyw: sklep. I, jak to na rozszerzeniu, trzeba było zanalizować język utworów, znaleźć środki stylistyczne i porównać oba fragmenty. Moim zdaniem nie było to takie trudne, ale doszłam do tego wniosku dopiero pod koniec egzaminu, bo na początku panikowałam strasznie - zresztą nie ja jedna ;-)
Ludzie, jestem załamana. Gdy czytam Wasze komentarze. Prostszej matury podstawowej z polskiego jak żyję nie widziałam, a Wy tu lamentujecie, że była tragedia, nie zdacie lub zdacie ledwo. Gdyby ktoś zadał sobie ten straszliwy, nadludzki wręcz trud i przeczytał "Świętoszka" (co zajęłoby mu jakąś godzinę), stwierdziłby, że:
- lektura jest ciekawa,
- lektura nie jest trudna w odbiorze,
- wypracowanie na temat tej lektury można napisać na 30 stron, a nie tylko na 3.
Uważam, że CKE się nie wysiliła (a raczej nie ... rozwiń
Avatar
Bojo / 4 maja 2010 o 22:22
0
Przepraszam bardzo mam pytanie. Dlaczego zawsze sie pytaja LO o matury?? A technikum i licea to sa mniej wazne?? Najbardziej irytuje mnie to, że ciągle jest tylko tekst licealiści przystąpili do matury, doceńmy uczniów technik którzy maja w czwartej klasie po 45 godzin tygodniowo nie wliczając fakultetów. Pozdrawiam wszystkich maturzystów, a zwłaszcza przyszłych techników. A matura nie była taka trudna......
Avatar
beata / 4 maja 2010 o 22:03
0
na rozszerz 'żywot człowieka poczciwego' Reja i jakis utwor tokarczuk nalezało zwrocic uwage na przyrode i człowieka, ogolnie rzecz biorac chodziło i cyklicznosc pór roku. Drugiego temattu nie pamietam ale wiem ze była lalka. Nie było żadnych wierszy. Apropos pisania 2 matur w jeden dzien to jakos strasznie mi to nie przeszkadzało przez te dwie godziny mozna bylo wywietrzyc mózg, cos zjesc i zregenerowac sily.
Avatar
Gość / 4 maja 2010 o 21:02
0
powiedziecie jakie tematy byly na rozszerzeniu??
Avatar
~Paulina~ / 4 maja 2010 o 19:16
0
Sara napisał:
O kurde tak teraz sobie myśle ze chyba za mało w wypracowaniu napisałam i oparłam sie całkowicie własciewie na tym fragmenci;( Ile powinno zawierac minimum słow wypracowanie??;(


W treści zadania nie było słowa o konieczności odwołania się do całości, więc przyzwoitość nakazuje aby klucz również nie zawierał tych elementów. No chyba że jako 'walory'
Avatar
Gość / 4 maja 2010 o 19:13
0
Agnessss napisał:
ej strasznie sie boje moze ktos mógły mi sprawdzic prace?



Ale jak sprawdzić??? jak chcesz to ja mogę
Avatar
Agnessss / 4 maja 2010 o 18:53
0
ej strasznie sie boje moze ktos mógły mi sprawdzic prace?
Avatar
czterdziestka / 4 maja 2010 o 18:13
0
MATURKA BARDZO ŁATWA,POWIEM TAT-JEŚLI MIAŁEŚ DOBREGO POLONISTĘ JAK JA I SŁUCHAŁEŚ CO MÓWI TO NIE MA SIŁY ,ŻE NIE ZALICZYSZ...CHYBA ,ŻE JESTEŚ NOGA DO KWADRATU CO WYLICZYĆ MOŻNA JUTRO.JA ZDAWAŁAM ROK TEMU,ALE I TĄ PO TAK DŁUGIM CZASIE BYM ZALICZYŁA
Avatar