Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

MATURA2011ODPOWIEDZI

3 maja 2011 r.
22:12
Edytuj ten wpis

Matura 2011: Język polski. ODPOWIEDZI, arkusze, pytania

Autor: Zdjęcie autora (mb)
0 510 A A
Matura 2011 z języka polskiego już 4 maja. U nas odpowiedzi, arkusze, pytania (Bartłomiej Żurawski /
Matura 2011 z języka polskiego już 4 maja. U nas odpowiedzi, arkusze, pytania (Bartłomiej Żurawski /

Matura 2011 zaczyna się 4 maja. Na początek uczniowie zmierzą się z językiem polskim. Odpowiedzi, pytania i arkusze z matury 2011 z języka polskiego tuż po egzaminie na naszej stronie internetowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zobacz także: Matura próbna 2012 z Operonem

13.40Przykładowe odpowiedzi (mogą różnić się od klucza, który opublikuje CKE)

ZAD. 1 Jaką funkcję w kompozycji całego tekstu pełnią pytania postawione na początku akapitu 1?
Pytania postawione na początku akapitu 1. wprowadzają czytelnika w temat. Za ich pomocą autor artykułu zapowiada o czym będzie pisał. Zwracając się do niego w ten sposób, podkreśla też fakt, że problem nie jest mu obcy.

ZAD. 2 W kontekście akapitu 2. wyjaśnij sens zdania: Słowem: rozmawiamy, ale nie komunikujemy się zbyt dobrze.
Nie można postawić znaku równości między rozmową, a komunikacją. Komunikacja jest czymś więcej. Wiąże się z obustronnym zrozumieniem.

ZAD. 3 Na podstawie akapitu 3. wyjaśnij, jak autorka rozumie termin komunikacja niewerbalna.
Komunikacja niewerbalna to towarzyszące rozmowie gesty, ton głosu, kontakt wzrokowy czy dotykowy.

ZAD. 4 Z akapitu 3. wypisz dwa językowe wyznaczniki spójności tekstu.
Wyznaczniki spójności tekstu: jednak, owa komunikacja, tak więc

ZAD. 5 Poprawnym relacjom interpersonalnym sprzyjają różne zachowania i cechy rozmówców przedstawione w akapitach 4. i 6. Zaznacz wszystkie właściwe.
c. umiejętność wzajemnego słuchania,
d. wrażliwość na drugiego człowieka,
e. empatyczna reakcja rozmówców


ZAD. 6 Z jakim obiegowym przekonaniem na temat prowadzenia rozmowy polemizuje autorka artykułu
W akapicie 2. autorka polemizuje z przekonaniem, że komunikacja to wyłącznie wymiana poglądów, oparta jedynie na wygłaszaniu swoich opinii.
W akapicie 4. autorka artykułu polemizuje z twierdzeniem, że rozmowa jest wyłącznie przekazywaniem sobie informacji.


ZAD. 7 Jakie funkcje w tekście pełni akapit 5? Wymień dwie.
Akapit 5. służy przejściu od opisu przebiegu rozmowy do stworzenia definicji właściwej komunikacji międzyludzkiej.

ZAD. 8. Spośród zacytowanych poniżej zdań wybierz te dwa, dla których charakterystyczne są podane funkcje tekstu. Wpisz do tabeli odpowiednie numery zdań.
1. Wydaje nam się, że nie jesteśmy właściwie rozumiani.
2. Współczesna psychologia powiada, że jedyną metodą, która umożliwia spotkanie świata jednej osoby ze światem drugiej, jest tak zwana efektywna komunikacja.
3. Dobrze zrobiłaś, ale mogłabyś się jeszcze bardziej postarać następnym razem.
Impresywna - 3
Poznawcza - 2


ZAD. 9 Które z podanych niżej zdań wyraża poglądy autorki?
1. Empatia daje szansę wspólnego rozwiązania problemów.
2. Doradzanie drugiemu człowiekowi jest jedną z barier komunikacyjnych.


ZAD. 10 Użyte w akapicie 7. cudzysłowy
C. wprowadzają element ironii.

ZAD. 11 Z akapitów 6. i 7. wybierz i nazwij dwa zabiegi językowe, które ożywiają wypowiedź autorki. Zilustruj każdy z nich przykładem z tekstu.
1. nazwa zabiegu językowego: używanie trybu rozkazującego
przykład: Wystrzegać się kontrolowania i wywyższania.
2. nazwa zabiegu językowego: używanie bezokoliczników
przykład: Zamiast oceniać - co przychodzi ludziom łatwo i bezrefleksyjnie - trzeba skoncentrować się na opisie sytuacji, którą nam rozmówca przedstawia, i na problemie.


ZAD. 12 Akapit 7. uzupełnia treść akapitu 6. Wyjaśnij, na czym to uzupełnienie polega.
Akapit 7. ilustruje przykładami twierdzenia z akapitu 6. Rozwija temat. Komunikację ogranicza nie tylko ocenianie i krytyka (akapit 6), ale również udzielanie nieproszonych rad (akapit 7).

ZAD. 13 Na podstawie akapitu 8. wskaż dwie przyczyny świadomej rezygnacji niektórych ludzi ze skutecznej komunikacji.
1. Przywiązywanie większej wagi do władzy i kontroli.
2. Przekonanie, że i tak nie uda się porozumieć, więc nie warto podejmować dialogu.


Matura 2011 język polski. Część rozszerzonaTemat 1: Analizując wiersze Gdy tu mój trup... Adama Mickiewicza oraz Światło w ciemnościach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, porównaj ukazane w nich obrazy świata marzeń i rzeczywistości. Wykorzystaj właściwe konteksty.

Wskazówki:

Wstęp powinien zawierać definicję świata rzeczywistego, świata marzeń, a także rozwinięcie sformułowania "obraz". Warto było uwzględnić epoki historyczne, w których przywołani w arkuszu poeci tworzyli. W rozwinięciu należało zwrócić uwagę na obraz przyrody, idealizację świata marzeń, nawiązać do motywu narodu-rodziny i romantycznego obrazu Polonii.

W przypadku świata rzeczywistego należało poruszyć motyw wampiryczny, ukazujący kondycję podmiotu mówiącego, a przez to zobrazowania świata rzeczywistego. Zwrócić uwagę na brak Polonii w świecie rzeczywistym i w nawiązaniu do tego kondycję Polaków.

M. Pawlikowska- Jasnorzewska "Światło w ciemnościach":

W przypadku tekstu "Światło W ciemnościach" należało zauważyć motyw oniryzmu wprowadzającego w świat marzeń. Dodatkowe punkty dostawało się za dostrzeżenie prywatności, intymności świata marzeń i jego wpływ na obraz Polski. Warto było zwrócić uwagę na podmiot mówiący.

Świat rzeczywisty został w tym tekście zbudowany opozycyjnie do świata marzeń. Tutaj trzeba było zaznaczyć uczucia towarzyszące rzeczywistości (nieczułość, przygnębienie, smutek, nostalgia), a także nawiązać do tradycji mitologicznej i biblijnej.

W zakończeniu należało wykazać podobieństwo utwortów - zauważenie podobieństwa tematycznego w obu utworach, podział na ciało, odnoszące się do świata rzeczywistego i duszę jako wyznacznik i możliwość osiągnięcia świata marzeń. Warto było zwrócić uwagę na różnice w realizacji tematu: u Mickiewicza wskazanie na obraz uniwersalny, u Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej na konkretyzację miejsc, różne techniki poetyckiego wyrazu - wampiryzm, oniryzm

Temat 2:

Na wstępie należało zwrócić uwagę na powstanie i rozwój psychologii i psychoanalizy, oraz jej wpływ na sztukę, a także wyjaśnić termin bohater.

W rozwinięciu opisać podejście matki Zenona do Justyny (jej podwyższanie hierarchii społecznej). Napisać, jak wyglądała Justyna w oczach Zenona i Elżbiety (jak ją postrzegali)

Na koniec opisać konsekwencje z zestawienia odmiennych spojrzeń na bohaterów - psychologizacja powieści, niemożność stworzenia jednoznacznej oceny postaci, ukazanie różnorodności czynników warunkujących postępowania ludzi


godz. 13.30 Matura 2011 język polski - oficjalny arkusz z CKE (PDF)

godz. 12:22
W jednym z tematów trzeba było porównać świat marzeń i obraz rzeczywistości ukazane w zamieszczonych w arkuszu wierszach: "Gdy tu mój trup” Adama Mickiewicza i "Światło w ciemnościach” Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej.

W drugim – odnosząc się do fragmentów "Granicy” Zofii Nałkowskiej – napisać charakterystykę Justyny, opisać jej relacje z Zenonem Ziembiewiczem oraz przestawić, jak ich relacje, postrzegane przez innych bohaterów powieści wpływają na widzenie jej postaci przez czytelnika.

Maturzyści musieli też odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego w arkuszu artykułu z Poradnika Psychologicznego "Polityki” na temat różnic między mówieniem a komunikacją.

Zobacz, co było na maturze z języka polskiego. Znamy pytania i tematy:

Najtrudniejsze było wypracowanie. Maturzyści musieli wybrać między dwoma tematami. Pierwszy dotyczył "Granicy” Zofii Nałkowskiej. Drugi - wierszy m.in. Adama Mickiewicza.

- Jestem zadowolona. Spodziewałam się "Nad Niemnem i Wesela, a tych lektur bardzo nie lubię. Na szczęście była "Granica", wiec powinno być dobrze – mówi Olena Boczkowska z V LO w Lublinie.

Maturzyści musieli też napisać test z pytaniami dotyczącymi komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Zadania zamknięte dotyczyły m.in. gramatyki.

- Może być. Bywało gorzej – mówi Ewelina Litka, koleżanka Oleny z klasy.

- Najważniejsze żeby zdać – podkreśla Michał Pudruj z 3 H. – Nastawiam się na matematykę i studia na Politechnice, więc polski pisałem tylko żeby zaliczyć.

Na poziomie podstawowym test potrwa 170 minut, na poziomie rozszerzonym - 180. Za rozwiązanie wszystkich zadań z łatwiejszej wersji można otrzymać 70 punktów, a z trudniejszej 50.

W czwartek identyczna próba czeka tych, którzy zdecydują się na rozszerzoną maturę z matematyki. Wszyscy (po raz drugi od lat obowiązkowo) o godz. 9 zasiądą to egzaminu na poziomie podstawowym.

Czytaj także:

Matura 2011: Jak poszło uczniom z V L.O. w Lublinie


Jak Wam poszło na maturze 2011 z polskiego? Czekamy na Wasze komentarze!

Komentarze 510

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Paulina / 12 września 2011 o 20:31
0
Drodzy maturzyści 2012!!

Może warto by było mieć "z głowy" chociaż jeden przedmiot maturalny już we wrześniu? Wystarczy podesłać mi temat, a pracę maturalną z języka polskiego możesz mieć w przeciągu 3-4 dni albo nawet natychmiastowo (posiadam liczne prace maturalne mojego autorstwa, przedstawiane tylko raz w częstochowkich szkołach, nie ma ich na żadnym z portali internetowych, tak więc na pewno nikt nie zostanie posądzony o plagiat.)

Może nie wiesz jaki wybrać temat?? podaj mi listę tematów z Twojej szkoły, ja po konsulacji z Tobą, przedstawiając odpowiednie argumenty poparte doświadczeniem, wybiorę najciekawszy i napiszę pracę. Wystarczy czytać ją co parę dni, a -co gwarantuję- treść sama "wejdzie" do głowy. Jeden przedmiot mniej to na prawdę bardzo dużo!

Zainteresowane osoby proszę o kontakt mailowy: palka217@wp.pl lub gg 5625708 CENY DO NEGOCJACJI!!! zależne od tematu 50-150zł
Drodzy maturzyści 2012!!

Może warto by było mieć "z głowy" chociaż jeden przedmiot maturalny już we wrześniu? Wystarczy podesłać mi temat, a pracę maturalną z języka polskiego możesz mieć w przeciągu 3-4 dni albo nawet natychmiastowo (posiadam liczne prace maturalne mojego autorstwa, przedstawiane tylko raz w częstochowkich szkołach, nie ma ich na żadnym z portali internetowych, tak więc na pewno nikt nie zostanie posądzony o plagiat.)

Może nie wiesz jaki wybrać temat?? podaj mi listę tematów z Two... rozwiń
Avatar
agatiaa / 14 czerwca 2011 o 14:36
0
[quote name='Boston' timestamp='1304627912' post='474166']
zad.9 jest źle poprawna powinna być tylko pierwsza odpowiedź... na maturze też chciałem zaznaczyć pierwszą i drugą ale w poleceniu pisze: Które z podanych niżej zdań wyraża poglądy autorki? a nie wyrażają ;P
[/quote]
Avatar
M. / 12 maja 2011 o 17:46
0
Chciałbym Was zachęcić do wejścia na tą stronę : http://www.konkurs.terazwroclaw.pl/konkurs_koniec.php,
można wygrać indeks lub stypendia, które na pewno się przydadzą . Wpisujac kod : 0A02981A uzyskujecie 2 dodatkowe punkty. Dodatkowo za rozwiązanie testu o wrocku na maxa - bierze się udział w losowaniu innych nagród .
Pozdrawiam
Avatar
mimi / 11 maja 2011 o 22:11
0
na rozluźnienie http://apps.facebook.com/herolegend/?ftype=flyfish&uid=100000979931646
Avatar
Boston / 5 maja 2011 o 22:38
0
zad.9 jest źle poprawna powinna być tylko pierwsza odpowiedź... na maturze też chciałem zaznaczyć pierwszą i drugą ale w poleceniu pisze: Które z podanych niżej zdań wyraża poglądy autorki? a nie wyrażają ;P
Avatar
ooOooOoO / 5 maja 2011 o 20:08
0
POwiedzcie mi czy jesli napisałam że Elżbieta usunęła ćiąże bo chciała wrócić co Zenka a ze Justyne zenon bardzo kochał i nie widzial w niej zadnych wad to myslicie ze to jakośprzejdzie czy nie za bardzo ?? NIe wiem co ja zrobilam ale masakra jestem zalamana
Avatar
mam pytanie / 5 maja 2011 o 16:15
0
mam pytanie.Wybrałam pierwszy temat na polskim.Opisując wiersze nic nie wspomniałam o ojczyznie.jak myslicie czy zdobędę chociaż tochę punktów? inczej zrozumiałam temat i pisałam o marzeniach i szarej rzeczywistości. Jestem załamana.
Avatar
aaa / 5 maja 2011 o 14:02
0
Na maturze wybrałam Granicę, jednak mialam troche problemów z rozszyfrowaniem o co dokłądnie chodzi w drugiej części tematu. W końcu po analizie fragmentów zaczęłam pisac o tym, że stosunek Żanci i Elżbiety w sumie dawal ciche przyzwolenie na romans Zenona, że kategorycznie nie przeciwstawiły się temu przez co powielał on błedy swojego ojca. W zakończeniu napisałam, że stosunek ten przyczynił się do cierpień Elżbiety, choroby psychicznej Justyny i oblania przez nią kwasem Zenona który popełnił w końcu samobójstwo. Czy to o to chodziło czy mam nie do końca na temat i lipa ? ;/
Na maturze wybrałam Granicę, jednak mialam troche problemów z rozszyfrowaniem o co dokłądnie chodzi w drugiej części tematu. W końcu po analizie fragmentów zaczęłam pisac o tym, że stosunek Żanci i Elżbiety w sumie dawal ciche przyzwolenie na romans Zenona, że kategorycznie nie przeciwstawiły się temu przez co powielał on błedy swojego ojca. W zakończeniu napisałam, że stosunek ten przyczynił się do cierpień Elżbiety, choroby psychicznej Justyny i oblania przez nią kwasem Zenona który popełnił w końcu samobójstwo. Czy to o to chodziło czy ma... rozwiń
Avatar
Rozczarowana / 5 maja 2011 o 08:28
0
Temat dotyczący "Granicy" był źle sformułowany pod względem gramatycznym i językowym. Jak z postrzegania mogą wynikać konsekwencje (konsekwencje wynikają z czynu, a z postrzegania wnioski). Na dodatek te końcowe "...i relacje miedzy nimi", nie wiadomo do czego się odnoszące, jakby zapomnieli dodać w pierwszym członie tematu. (przedstawić relacje, konsekwencje wynikające z "relacji"???). Jak dla mnie wstyd dla CKE za tak fatalne i niejednoznaczne (których bohaterów? czyje spojrzenia?) ujęcie tematu.
Avatar
Rozczarowana / 5 maja 2011 o 08:26
0
Temat dotyczący "Granicy" był źle sformułowany pod względem gramatycznym i językowym. Jak z postrzegania mogą wynikać konsekwencje (konsekwencje wynikają z czynu, a z postrzegania wnioski). Na dodatek te końcowe "...i relacje miedzy nimi", nie wiadomo do czego się odnoszące, jakby zapomnieli dodać w pierwszym członie tematu. (przedstawić relacje, konsekwencje wynikające z "relacji"???). Jak dla mnie wstyd dla CKE za tak fatalne i niejednoznaczne (których bohaterów? czyje spojrzenia?) ujęcie tematu.
Avatar
Paulina / 12 września 2011 o 20:31
0
Drodzy maturzyści 2012!!

Może warto by było mieć "z głowy" chociaż jeden przedmiot maturalny już we wrześniu? Wystarczy podesłać mi temat, a pracę maturalną z języka polskiego możesz mieć w przeciągu 3-4 dni albo nawet natychmiastowo (posiadam liczne prace maturalne mojego autorstwa, przedstawiane tylko raz w częstochowkich szkołach, nie ma ich na żadnym z portali internetowych, tak więc na pewno nikt nie zostanie posądzony o plagiat.)

Może nie wiesz jaki wybrać temat?? podaj mi listę tematów z Twojej szkoły, ja po konsulacji z Tobą, przedstawiając odpowiednie argumenty poparte doświadczeniem, wybiorę najciekawszy i napiszę pracę. Wystarczy czytać ją co parę dni, a -co gwarantuję- treść sama "wejdzie" do głowy. Jeden przedmiot mniej to na prawdę bardzo dużo!

Zainteresowane osoby proszę o kontakt mailowy: palka217@wp.pl lub gg 5625708 CENY DO NEGOCJACJI!!! zależne od tematu 50-150zł
Drodzy maturzyści 2012!!

Może warto by było mieć "z głowy" chociaż jeden przedmiot maturalny już we wrześniu? Wystarczy podesłać mi temat, a pracę maturalną z języka polskiego możesz mieć w przeciągu 3-4 dni albo nawet natychmiastowo (posiadam liczne prace maturalne mojego autorstwa, przedstawiane tylko raz w częstochowkich szkołach, nie ma ich na żadnym z portali internetowych, tak więc na pewno nikt nie zostanie posądzony o plagiat.)

Może nie wiesz jaki wybrać temat?? podaj mi listę tematów z Two... rozwiń
Avatar
agatiaa / 14 czerwca 2011 o 14:36
0
[quote name='Boston' timestamp='1304627912' post='474166']
zad.9 jest źle poprawna powinna być tylko pierwsza odpowiedź... na maturze też chciałem zaznaczyć pierwszą i drugą ale w poleceniu pisze: Które z podanych niżej zdań wyraża poglądy autorki? a nie wyrażają ;P
[/quote]
Avatar
M. / 12 maja 2011 o 17:46
0
Chciałbym Was zachęcić do wejścia na tą stronę : http://www.konkurs.terazwroclaw.pl/konkurs_koniec.php,
można wygrać indeks lub stypendia, które na pewno się przydadzą . Wpisujac kod : 0A02981A uzyskujecie 2 dodatkowe punkty. Dodatkowo za rozwiązanie testu o wrocku na maxa - bierze się udział w losowaniu innych nagród .
Pozdrawiam
Avatar
mimi / 11 maja 2011 o 22:11
0
na rozluźnienie http://apps.facebook.com/herolegend/?ftype=flyfish&uid=100000979931646
Avatar
Boston / 5 maja 2011 o 22:38
0
zad.9 jest źle poprawna powinna być tylko pierwsza odpowiedź... na maturze też chciałem zaznaczyć pierwszą i drugą ale w poleceniu pisze: Które z podanych niżej zdań wyraża poglądy autorki? a nie wyrażają ;P
Avatar
ooOooOoO / 5 maja 2011 o 20:08
0
POwiedzcie mi czy jesli napisałam że Elżbieta usunęła ćiąże bo chciała wrócić co Zenka a ze Justyne zenon bardzo kochał i nie widzial w niej zadnych wad to myslicie ze to jakośprzejdzie czy nie za bardzo ?? NIe wiem co ja zrobilam ale masakra jestem zalamana
Avatar
mam pytanie / 5 maja 2011 o 16:15
0
mam pytanie.Wybrałam pierwszy temat na polskim.Opisując wiersze nic nie wspomniałam o ojczyznie.jak myslicie czy zdobędę chociaż tochę punktów? inczej zrozumiałam temat i pisałam o marzeniach i szarej rzeczywistości. Jestem załamana.
Avatar
aaa / 5 maja 2011 o 14:02
0
Na maturze wybrałam Granicę, jednak mialam troche problemów z rozszyfrowaniem o co dokłądnie chodzi w drugiej części tematu. W końcu po analizie fragmentów zaczęłam pisac o tym, że stosunek Żanci i Elżbiety w sumie dawal ciche przyzwolenie na romans Zenona, że kategorycznie nie przeciwstawiły się temu przez co powielał on błedy swojego ojca. W zakończeniu napisałam, że stosunek ten przyczynił się do cierpień Elżbiety, choroby psychicznej Justyny i oblania przez nią kwasem Zenona który popełnił w końcu samobójstwo. Czy to o to chodziło czy mam nie do końca na temat i lipa ? ;/
Na maturze wybrałam Granicę, jednak mialam troche problemów z rozszyfrowaniem o co dokłądnie chodzi w drugiej części tematu. W końcu po analizie fragmentów zaczęłam pisac o tym, że stosunek Żanci i Elżbiety w sumie dawal ciche przyzwolenie na romans Zenona, że kategorycznie nie przeciwstawiły się temu przez co powielał on błedy swojego ojca. W zakończeniu napisałam, że stosunek ten przyczynił się do cierpień Elżbiety, choroby psychicznej Justyny i oblania przez nią kwasem Zenona który popełnił w końcu samobójstwo. Czy to o to chodziło czy ma... rozwiń
Avatar
Rozczarowana / 5 maja 2011 o 08:28
0
Temat dotyczący "Granicy" był źle sformułowany pod względem gramatycznym i językowym. Jak z postrzegania mogą wynikać konsekwencje (konsekwencje wynikają z czynu, a z postrzegania wnioski). Na dodatek te końcowe "...i relacje miedzy nimi", nie wiadomo do czego się odnoszące, jakby zapomnieli dodać w pierwszym członie tematu. (przedstawić relacje, konsekwencje wynikające z "relacji"???). Jak dla mnie wstyd dla CKE za tak fatalne i niejednoznaczne (których bohaterów? czyje spojrzenia?) ujęcie tematu.
Avatar
Rozczarowana / 5 maja 2011 o 08:26
0
Temat dotyczący "Granicy" był źle sformułowany pod względem gramatycznym i językowym. Jak z postrzegania mogą wynikać konsekwencje (konsekwencje wynikają z czynu, a z postrzegania wnioski). Na dodatek te końcowe "...i relacje miedzy nimi", nie wiadomo do czego się odnoszące, jakby zapomnieli dodać w pierwszym członie tematu. (przedstawić relacje, konsekwencje wynikające z "relacji"???). Jak dla mnie wstyd dla CKE za tak fatalne i niejednoznaczne (których bohaterów? czyje spojrzenia?) ujęcie tematu.
Zobacz wszystkie komentarze 510

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 5 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 10

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 13 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 28 12

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.