Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

MATURA2011ODPOWIEDZI

9 maja 2011 r.
7:59
Edytuj ten wpis

Matura 2011 WOS: ODPOWIEDZI, pytania i arkusze

Autor: Zdjęcie autora red
0 23 A A
Matura 2011: WOS. Odpowiedzi i pytania opublikujemy po egzaminie na naszej stronie internetowej (Jac
Matura 2011: WOS. Odpowiedzi i pytania opublikujemy po egzaminie na naszej stronie internetowej (Jac

Matura 2011: Dziś egzamin z WOS. Odpowiedzi i arkusze z matury z wiedzy o społeczeństwie znajdziecie po zakończeniu egzaminu na stronie Dziennika Wschodniego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ściągnij arkusz - poziom podstawowy (PDF)

Ściągnij arkusz - poziom rozszerzony (PDF)



Odpowiedzi z matury z WOS znajdziesz tutaj

Dziś kolejny dzień matur 2011. Uczniowie napiszą test z WOS. Egzamin na poziomie podstawowym i rozszerzonym rozpocznie się o godz. 9. Matura na poziomie podstawowym zakończy się po dwóch godzinach. Maturzyści, którzy wybrali poziom rozszerzony będą pisać godzinę dłużej.

Wiedza o społeczeństwie jest jednym z najpopularniejszych przedmiotów dodatkowych wybieranych przez maturzystów. W całym kraju egzamin napisze dziś ponad 66 tys. osób. Więcej osób wybrało tylko geografię i biologię.

Po zakończeniu matury z WOS Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje arkusze. Wkrótce po tym arkusze znajdziecie również na stronie Dziennika Wschodniego. Później sukcesywnie będziemy zamieszczać odpowiedzi testu z WOS.

Również dzisiaj odbędzie się matura 2011 z historii sztuki. Uczniowie, którzy wybrali ten przedmiot egzamin rozpoczną o godz. 14. Maturę z historii sztuki będzie zdawać 4,2 tys. uczniów w całej Polsce.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Don / 10 maja 2011 o 12:23
0
[quote name='marta' timestamp='1305019968' post='476405']
Do DONA jak taki świetny jesteś i wos w 15 minut rozwiązałeś to czemu cię tam od razu nie przyjęli?? Kuraczak, cwaniak z miasta się znalazł... Zobaczymy jak cię inni potraktują w życiu bo narazie to najmądrzejszy na świecie jesteś, a życie umie dać w kość. Ja wiem o tym mimo że mam tylko 18 lat..
[/quote]

A skąd wiesz, że mnie nie przyjęli? Dla Twojej wiadomości, to ja studiowałem dwa kierunki dziennie + swego czasu praca na pełen etat i już mam wyższe wykształcenie. I nie - nie jestem najmądrzejszy na świecie i nie było moim zamiarem dawać komuś w kość. Raczej zmobilizować bo pytania mieliście naprawdę proste. Fakt, żeby dobrze to zdać trzeba było siedzieć całą maturę i dobrze się zastanowić nad niektórymi pytaniami, ale nie róbcie tragedii bo nie było to tak trudne jak piszecie. Jeśli miałaś problem z napisaniem jej, to znaczy, że dość słabo się orientujesz w tematyce wiedzy o społeczeństwie. To nie do końca wasza wina, większość tegorocznych maturzystów urodziła się w 1992 r. a więc już w suwerennej Polsce i tych przemian nie pamiętacie. Ja ich nie pamiętam a co dopiero wy. Także się nie gorączkuj tak i trochę szacunku, bo nie miałem zamiaru Ciebie ani nikogo tu obrazić, po prostu zawarłem kilka przemyśleń i rad na przyszłość.
[quote name='marta' timestamp='1305019968' post='476405']
Do DONA jak taki świetny jesteś i wos w 15 minut rozwiązałeś to czemu cię tam od razu nie przyjęli?? Kuraczak, cwaniak z miasta się znalazł... Zobaczymy jak cię inni potraktują w życiu bo narazie to najmądrzejszy na świecie jesteś, a życie umie dać w kość. Ja wiem o tym mimo że mam tylko 18 lat..
[/quote]

A skąd wiesz, że mnie nie przyjęli? Dla Twojej wiadomości, to ja studiowałem dwa kierunki dziennie + swego czasu praca na pełen etat ... rozwiń
Avatar
marta / 10 maja 2011 o 11:32
0
Do DONA jak taki świetny jesteś i wos w 15 minut rozwiązałeś to czemu cię tam od razu nie przyjęli?? Kuraczak, cwaniak z miasta się znalazł... Zobaczymy jak cię inni potraktują w życiu bo narazie to najmądrzejszy na świecie jesteś, a życie umie dać w kość. Ja wiem o tym mimo że mam tylko 18 lat..
Avatar
Don / 9 maja 2011 o 20:54
0
[quote name='XYZ' timestamp='1304957448' post='476078']
Po 5 latach studiów prawniczych łatwo jest tak oceniać, wszystkie egzaminy, które miałeś częściowo były z tym związane, więc to nie był jakiś problem, ja nie powiem że była trudna bo wystarczyło trochę wiedzy, jednak osobiście nie napisałem tego tak jak początkowo zakładałem na 90% z rozszerzonej. Ciekawi mnie tylko czy to samo byś mogł powiedzieć 6 lat temu jak zdawałeś wos.
[/quote]
Tak, masz rację - część egzaminów na prawie było z tym związane co mieliście na maturze. W moim przypadku było trochę inaczej, bo odkąd pamiętam to już w gimnazjum zacząłem się interesować polityką i życiem społecznym jako całości więc miałem jako takie rozeznanie z własnych zainteresowań. Co do Twojego pytania czy mógłbym to samo powiedzieć 6 lat temu - myślę, że tak. Nie pamiętam już jakie były pytania na maturze, pamiętam, że dużo zagadnień z historii powszechnej było wymieszanych w treści. Weź pod poprawkę jeszcze jeden szczegół: mój rocznik '86 był pierwszym, na którym "testowano" wszelkie nowinki typu gimnazjum, 3 letnie liceum czy nowa matura. My nie mieliśmy żadnego porównania i nie wiedzieliśmy czego można się spodziewać na maturze. Dopiero w dalszych latach matury były dopracowywane. W ostatniej "Polityce" znajdziesz artykuł, w którym już się mówi o planach zmiany matury bo ta w obecnym kształcie się nie sprawdza. Nie chodzi o to, że się nie uczycie. To Was źle uczą. Bo mało istotne zagadnienia tłuką na lekcjach jak mantrę ale żeby skupić się i omówić dokładnie dane zagadnienie - to poświęcają jedną lekcje. Nauczono Was rozwiązywania testów, ale nie bardzo garną się do tego żeby objaśnić jak się uczyć, żebyście nie wkuwali "na pamięć" tylko samoistnie kojarzyli fakty.

[quote name='korlajn' timestamp='1304960382' post='476097']
WOS nie był trudny. Ktoś, komu wydaje się trudny, mówię: nie był.
Jak większość zdających poszłam na żywca i powiem, że kucie nie było tam potrzebne. Może uzyskanie 100% nie było wykonalne, ale ponad połowa bez przygotowania spokojnie była do osiągnięcia.
Jeśli nie, to WOS najwyraźniej nie był dla niego.
[/quote]

I z taką opinią się zgodzę. Z tego co przejrzałem, pytania były bardziej "z życia wzięte" aniżeli z książek. Niech ostatnie zdanie autorki powyższego postu najlepiej podsumuje tą całą panikę związaną z trudnością matury z WOS.

Pozdrawiam maturzystów
i taka mała wskazówka dla chętnych na politologię -> darujcie sobie, ja się cieszę, że w końcu nie poszedłem na nią bo Ci co to zrobili to dopiero teraz mają kłopot ze znalezieniem pracy.
[quote name='XYZ' timestamp='1304957448' post='476078']
Po 5 latach studiów prawniczych łatwo jest tak oceniać, wszystkie egzaminy, które miałeś częściowo były z tym związane, więc to nie był jakiś problem, ja nie powiem że była trudna bo wystarczyło trochę wiedzy, jednak osobiście nie napisałem tego tak jak początkowo zakładałem na 90% z rozszerzonej. Ciekawi mnie tylko czy to samo byś mogł powiedzieć 6 lat temu jak zdawałeś wos.
[/quote]
Tak, masz rację - część egzaminów na prawie było z tym związa... rozwiń
Avatar
korlajn / 9 maja 2011 o 18:59
0
WOS nie był trudny. Ktoś, komu wydaje się trudny, mówię: nie był.
Jak większość zdających poszłam na żywca i powiem, że kucie nie było tam potrzebne. Może uzyskanie 100% nie było wykonalne, ale ponad połowa bez przygotowania spokojnie była do osiągnięcia.
Jeśli nie, to WOS najwyraźniej nie był dla niego.
Avatar
XYZ / 9 maja 2011 o 18:10
0
[quote name='Don' timestamp='1304944201' post='475976']
Może nie będę obiektywny, z racji tego, ze maturę mam już ponad 6 lat za sobą a byłem pierwszym rocznikiem piszącym tzw. "nową". Skończyłem już jeden kierunek studiów, kończę aktualnie prawo i czytając Wasze posty załamuje ręce Waszym poziomem wiedzy.
Matura była BANALNIE PROSTA. Ściągnąłem sobie w PDFie i rozwiązałem w niecałe 15 minut wszystko. Mam do Was pytanie: jak Wy chcecie coś w życiu osiągnąć, skończyć studia etc. jak nie macie PODSTAWOWEJ wiedzy.

Co do Konstytucji i prawa -> naprawdę mieliście PODSTAWY, każdy kto umie czytać ze zrozumieniem czytanego tekstu rozwiązałby w kilka sekund każde zadanie.

Co do pytań związanych z polityką -> wystarczy oglądać telewizję i przeczytać dział historii Polski po 1989 r. - myślę, że raz - i wszystko powinno być napisane. To nie były trudne rzeczy.
Jeśli tak bardzo Was przeraża to co mieliście na maturze, to naprawdę odradzam startowanie na studia, skończcie lepiej jakąś szkołę policealną, która da Wam konkretny zawód i kwalifikacje to nie będziecie mieć chociaż problemów ze znalezieniem pracy. Nie każdy musi mieć studia wyższe bo już teraz absolwenci mają problem ze znalezieniem pracy.

Do "Olki" -> to, że miałaś same 5tki w szkole i na koniec z Wosu też, nie oznacza, że rozumiesz. Obserwując Wasze przerażenie dochodzę do wniosku, że powinno się Wam zrobić egzaminy wstępne na studia.

To naprawdę nie były trudne rzeczy, jeśli już teraz robicie wielkie oczy i uważacie, ze matura była trudna to naprawdę - szkoda Waszego i wykładowców zachodu. Jeżeli nie umiecie czytać ze zrozumieniem, przeanalizować wykresu i podać konkretną odpowiedź, która z niego wynika, to czego Wy oczekiwaliście? Obserwuję na uczelni jak młodsze roczniki, czyli niewiele starsze od Was, drodzy maturzyści sobie nie radzą! Sam nie byłem nigdy orłem, jedne rzeczy wchodziły lepiej lub gorzej, były poprawki czasem ale jakoś dało radę szczęśliwie wszystko skończyć.

Dla zdających maturę z historii (a propo - ja zdawałem i WOS i historię na poziomie rozszerzonym) - kupcie póki jeszcze macie kilka dni jakieś dobre repetytorium, przekartkujecie kilka razy podręcznik, zwrócicie uwagę na ilustracje, zdjęcia, osoby, mapy bo inaczej bardzo czarno to widzę.

Powodzenia życzę, mam nadzieję, że na takie banalnie proste rzeczy jak matura z WOSu nie będziecie mówić, że są "trudne". Trudne to są egzaminy na studiach i sesja co semestr. Wasza matura to był banał i śmiech na sali, bez nauki bym podszedł do niej.
[/quote]

Po 5 latach studiów prawniczych łatwo jest tak oceniać, wszystkie egzaminy, które miałeś częściowo były z tym związane, więc to nie był jakiś problem, ja nie powiem że była trudna bo wystarczyło trochę wiedzy, jednak osobiście nie napisałem tego tak jak początkowo zakładałem na 90% z rozszerzonej. Ciekawi mnie tylko czy to samo byś mogł powiedzieć 6 lat temu jak zdawałeś wos.
[quote name='Don' timestamp='1304944201' post='475976']
Może nie będę obiektywny, z racji tego, ze maturę mam już ponad 6 lat za sobą a byłem pierwszym rocznikiem piszącym tzw. "nową". Skończyłem już jeden kierunek studiów, kończę aktualnie prawo i czytając Wasze posty załamuje ręce Waszym poziomem wiedzy.
Matura była BANALNIE PROSTA. Ściągnąłem sobie w PDFie i rozwiązałem w niecałe 15 minut wszystko. Mam do Was pytanie: jak Wy chcecie coś w życiu osiągnąć, skończyć studia etc. jak nie macie PODS... rozwiń
Avatar
inny / 9 maja 2011 o 15:43
0
nic się do matury z wosu nie przygotowywałem, korzystałem z wiedzy którą nabyłem w ciągu 4 lat, nie uważam, żeby ta matura była trudna. Jeżeli dla was była, to mnie również przeraża wasz poziom wiedzy. O.o Spokojnie można było ją napisać bez przygotowania, jeśli ktoś jest rozgarnięty i ogarnia trochę informacji ze świata nie miał z nią problemów. po sprawdzeniu wyników, ja zdałem pozdrawiam
Avatar
Dosia / 9 maja 2011 o 14:46
0
Oj będzie dobrze!
Najgorsze już za nami
A tymczasem
Avatar
xxx / 9 maja 2011 o 14:39
0
na poziomie rozszerzonym byla taka srednia.
tematy wypracowan w porzadku.
pytania byly latwe i trudne ;d
chyba normalne, zalezy co kto sie nauczyl ;P
mysle ze zdam
zalezy jak wypracowanie ocenia, a to poszlo mi w miare dobrze, wiec od tego uzazalezniam swoj wynik, zrodla poszly mi dobrze, gorzej z testem, ale niema sie co zalamywac, zreszta bedzie co ma byc, przeciez to przedmiot dodatkowy.
Avatar
Don / 9 maja 2011 o 14:30
0
[quote name='klocek' timestamp='1304935652' post='475910']
Tak potwierdzam komu na tym zależało żeby byl tak trudny,na co po co !!!

'Poznan'
Też tak uważam. Nie był łatwy WOS a przygotowywałam się do niego.
Równie dobrze mogłam podejść do niego bez nauki.
Na to samo by wyszło.
Na pewno zdałam, ale to nie będzie dobrze zdana matura.

'ona'
Matura była bardzo trudna. Nie wiem dlaczego, ale ktoś bardzo stara się uprzykrzyć życie tegorocznym Maturzystom. Aż się boje pomyśleć co mogą Nam zaserwować na historii ;/

'maturzystka'
zgadzam sie z wami, straszna dali ta mature z wosu probne byly o wiele latwiejsze ;/

'Podkarpacie'
To smieszne co oni zrobili w tym roku z tymi maturami!! ( Przygotowywałam się do tego Wosu i nic prawie tam nie napisałam :oo Jedynie ostatnie zadanie na podstawowym bylo ok, ale calosc - beznadziejna ! ;(( Tylko konstytucja i prawo ;/// nigdzie z taka matura na studia się nie dostane ;( tyle nie przespanych nocy, tyle kawy w moim organizmie tyle nerwów ;(( zalamana jestem ;((((((

'Olka'
Według mnie matura była dosyć trudna, co prawda nie przygotowywałam się na nią zbyt specjalnie ale ze sprawdzianów miałam piątki i na koniec również.. liczyłam na coś prostszego.
[/quote]

Może nie będę obiektywny, z racji tego, ze maturę mam już ponad 6 lat za sobą a byłem pierwszym rocznikiem piszącym tzw. "nową". Skończyłem już jeden kierunek studiów, kończę aktualnie prawo i czytając Wasze posty załamuje ręce Waszym poziomem wiedzy.
Matura była BANALNIE PROSTA. Ściągnąłem sobie w PDFie i rozwiązałem w niecałe 15 minut wszystko. Mam do Was pytanie: jak Wy chcecie coś w życiu osiągnąć, skończyć studia etc. jak nie macie PODSTAWOWEJ wiedzy.

Co do Konstytucji i prawa -> naprawdę mieliście PODSTAWY, każdy kto umie czytać ze zrozumieniem czytanego tekstu rozwiązałby w kilka sekund każde zadanie.

Co do pytań związanych z polityką -> wystarczy oglądać telewizję i przeczytać dział historii Polski po 1989 r. - myślę, że raz - i wszystko powinno być napisane. To nie były trudne rzeczy.
Jeśli tak bardzo Was przeraża to co mieliście na maturze, to naprawdę odradzam startowanie na studia, skończcie lepiej jakąś szkołę policealną, która da Wam konkretny zawód i kwalifikacje to nie będziecie mieć chociaż problemów ze znalezieniem pracy. Nie każdy musi mieć studia wyższe bo już teraz absolwenci mają problem ze znalezieniem pracy.

Do "Olki" -> to, że miałaś same 5tki w szkole i na koniec z Wosu też, nie oznacza, że rozumiesz. Obserwując Wasze przerażenie dochodzę do wniosku, że powinno się Wam zrobić egzaminy wstępne na studia.

To naprawdę nie były trudne rzeczy, jeśli już teraz robicie wielkie oczy i uważacie, ze matura była trudna to naprawdę - szkoda Waszego i wykładowców zachodu. Jeżeli nie umiecie czytać ze zrozumieniem, przeanalizować wykresu i podać konkretną odpowiedź, która z niego wynika, to czego Wy oczekiwaliście? Obserwuję na uczelni jak młodsze roczniki, czyli niewiele starsze od Was, drodzy maturzyści sobie nie radzą! Sam nie byłem nigdy orłem, jedne rzeczy wchodziły lepiej lub gorzej, były poprawki czasem ale jakoś dało radę szczęśliwie wszystko skończyć.

Dla zdających maturę z historii (a propo - ja zdawałem i WOS i historię na poziomie rozszerzonym) - kupcie póki jeszcze macie kilka dni jakieś dobre repetytorium, przekartkujecie kilka razy podręcznik, zwrócicie uwagę na ilustracje, zdjęcia, osoby, mapy bo inaczej bardzo czarno to widzę.

Powodzenia życzę, mam nadzieję, że na takie banalnie proste rzeczy jak matura z WOSu nie będziecie mówić, że są "trudne". Trudne to są egzaminy na studiach i sesja co semestr. Wasza matura to był banał i śmiech na sali, bez nauki bym podszedł do niej.
[quote name='klocek' timestamp='1304935652' post='475910']
Tak potwierdzam komu na tym zależało żeby byl tak trudny,na co po co !!!

'Poznan'
Też tak uważam. Nie był łatwy WOS a przygotowywałam się do niego.
Równie dobrze mogłam podejść do niego bez nauki.
Na to samo by wyszło.
Na pewno zdałam, ale to nie będzie dobrze zdana matura.

'ona'
Matura była bardzo trudna. Nie wiem dlaczego, ale ktoś bardzo stara się uprzykrzyć życie teg... rozwiń
Avatar
sylwia / 9 maja 2011 o 14:26
0
[quote name='nika' timestamp='1304938816' post='475940']
zgadzam się z wami , ta matura była beznadziejna i trudna, mimo że troche czytałam. na 100% mam niezdaną
[/quote]

nic dziwnego że matura z WOSu była dla Ciebie trudna jak piszesz że na 100% masz niezdaną ! jest to przedmiot dodatkowy nie da się tego nie zdać !!
Avatar
Don / 10 maja 2011 o 12:23
0
[quote name='marta' timestamp='1305019968' post='476405']
Do DONA jak taki świetny jesteś i wos w 15 minut rozwiązałeś to czemu cię tam od razu nie przyjęli?? Kuraczak, cwaniak z miasta się znalazł... Zobaczymy jak cię inni potraktują w życiu bo narazie to najmądrzejszy na świecie jesteś, a życie umie dać w kość. Ja wiem o tym mimo że mam tylko 18 lat..
[/quote]

A skąd wiesz, że mnie nie przyjęli? Dla Twojej wiadomości, to ja studiowałem dwa kierunki dziennie + swego czasu praca na pełen etat i już mam wyższe wykształcenie. I nie - nie jestem najmądrzejszy na świecie i nie było moim zamiarem dawać komuś w kość. Raczej zmobilizować bo pytania mieliście naprawdę proste. Fakt, żeby dobrze to zdać trzeba było siedzieć całą maturę i dobrze się zastanowić nad niektórymi pytaniami, ale nie róbcie tragedii bo nie było to tak trudne jak piszecie. Jeśli miałaś problem z napisaniem jej, to znaczy, że dość słabo się orientujesz w tematyce wiedzy o społeczeństwie. To nie do końca wasza wina, większość tegorocznych maturzystów urodziła się w 1992 r. a więc już w suwerennej Polsce i tych przemian nie pamiętacie. Ja ich nie pamiętam a co dopiero wy. Także się nie gorączkuj tak i trochę szacunku, bo nie miałem zamiaru Ciebie ani nikogo tu obrazić, po prostu zawarłem kilka przemyśleń i rad na przyszłość.
[quote name='marta' timestamp='1305019968' post='476405']
Do DONA jak taki świetny jesteś i wos w 15 minut rozwiązałeś to czemu cię tam od razu nie przyjęli?? Kuraczak, cwaniak z miasta się znalazł... Zobaczymy jak cię inni potraktują w życiu bo narazie to najmądrzejszy na świecie jesteś, a życie umie dać w kość. Ja wiem o tym mimo że mam tylko 18 lat..
[/quote]

A skąd wiesz, że mnie nie przyjęli? Dla Twojej wiadomości, to ja studiowałem dwa kierunki dziennie + swego czasu praca na pełen etat ... rozwiń
Avatar
marta / 10 maja 2011 o 11:32
0
Do DONA jak taki świetny jesteś i wos w 15 minut rozwiązałeś to czemu cię tam od razu nie przyjęli?? Kuraczak, cwaniak z miasta się znalazł... Zobaczymy jak cię inni potraktują w życiu bo narazie to najmądrzejszy na świecie jesteś, a życie umie dać w kość. Ja wiem o tym mimo że mam tylko 18 lat..
Avatar
Don / 9 maja 2011 o 20:54
0
[quote name='XYZ' timestamp='1304957448' post='476078']
Po 5 latach studiów prawniczych łatwo jest tak oceniać, wszystkie egzaminy, które miałeś częściowo były z tym związane, więc to nie był jakiś problem, ja nie powiem że była trudna bo wystarczyło trochę wiedzy, jednak osobiście nie napisałem tego tak jak początkowo zakładałem na 90% z rozszerzonej. Ciekawi mnie tylko czy to samo byś mogł powiedzieć 6 lat temu jak zdawałeś wos.
[/quote]
Tak, masz rację - część egzaminów na prawie było z tym związane co mieliście na maturze. W moim przypadku było trochę inaczej, bo odkąd pamiętam to już w gimnazjum zacząłem się interesować polityką i życiem społecznym jako całości więc miałem jako takie rozeznanie z własnych zainteresowań. Co do Twojego pytania czy mógłbym to samo powiedzieć 6 lat temu - myślę, że tak. Nie pamiętam już jakie były pytania na maturze, pamiętam, że dużo zagadnień z historii powszechnej było wymieszanych w treści. Weź pod poprawkę jeszcze jeden szczegół: mój rocznik '86 był pierwszym, na którym "testowano" wszelkie nowinki typu gimnazjum, 3 letnie liceum czy nowa matura. My nie mieliśmy żadnego porównania i nie wiedzieliśmy czego można się spodziewać na maturze. Dopiero w dalszych latach matury były dopracowywane. W ostatniej "Polityce" znajdziesz artykuł, w którym już się mówi o planach zmiany matury bo ta w obecnym kształcie się nie sprawdza. Nie chodzi o to, że się nie uczycie. To Was źle uczą. Bo mało istotne zagadnienia tłuką na lekcjach jak mantrę ale żeby skupić się i omówić dokładnie dane zagadnienie - to poświęcają jedną lekcje. Nauczono Was rozwiązywania testów, ale nie bardzo garną się do tego żeby objaśnić jak się uczyć, żebyście nie wkuwali "na pamięć" tylko samoistnie kojarzyli fakty.

[quote name='korlajn' timestamp='1304960382' post='476097']
WOS nie był trudny. Ktoś, komu wydaje się trudny, mówię: nie był.
Jak większość zdających poszłam na żywca i powiem, że kucie nie było tam potrzebne. Może uzyskanie 100% nie było wykonalne, ale ponad połowa bez przygotowania spokojnie była do osiągnięcia.
Jeśli nie, to WOS najwyraźniej nie był dla niego.
[/quote]

I z taką opinią się zgodzę. Z tego co przejrzałem, pytania były bardziej "z życia wzięte" aniżeli z książek. Niech ostatnie zdanie autorki powyższego postu najlepiej podsumuje tą całą panikę związaną z trudnością matury z WOS.

Pozdrawiam maturzystów
i taka mała wskazówka dla chętnych na politologię -> darujcie sobie, ja się cieszę, że w końcu nie poszedłem na nią bo Ci co to zrobili to dopiero teraz mają kłopot ze znalezieniem pracy.
[quote name='XYZ' timestamp='1304957448' post='476078']
Po 5 latach studiów prawniczych łatwo jest tak oceniać, wszystkie egzaminy, które miałeś częściowo były z tym związane, więc to nie był jakiś problem, ja nie powiem że była trudna bo wystarczyło trochę wiedzy, jednak osobiście nie napisałem tego tak jak początkowo zakładałem na 90% z rozszerzonej. Ciekawi mnie tylko czy to samo byś mogł powiedzieć 6 lat temu jak zdawałeś wos.
[/quote]
Tak, masz rację - część egzaminów na prawie było z tym związa... rozwiń
Avatar
korlajn / 9 maja 2011 o 18:59
0
WOS nie był trudny. Ktoś, komu wydaje się trudny, mówię: nie był.
Jak większość zdających poszłam na żywca i powiem, że kucie nie było tam potrzebne. Może uzyskanie 100% nie było wykonalne, ale ponad połowa bez przygotowania spokojnie była do osiągnięcia.
Jeśli nie, to WOS najwyraźniej nie był dla niego.
Avatar
XYZ / 9 maja 2011 o 18:10
0
[quote name='Don' timestamp='1304944201' post='475976']
Może nie będę obiektywny, z racji tego, ze maturę mam już ponad 6 lat za sobą a byłem pierwszym rocznikiem piszącym tzw. "nową". Skończyłem już jeden kierunek studiów, kończę aktualnie prawo i czytając Wasze posty załamuje ręce Waszym poziomem wiedzy.
Matura była BANALNIE PROSTA. Ściągnąłem sobie w PDFie i rozwiązałem w niecałe 15 minut wszystko. Mam do Was pytanie: jak Wy chcecie coś w życiu osiągnąć, skończyć studia etc. jak nie macie PODSTAWOWEJ wiedzy.

Co do Konstytucji i prawa -> naprawdę mieliście PODSTAWY, każdy kto umie czytać ze zrozumieniem czytanego tekstu rozwiązałby w kilka sekund każde zadanie.

Co do pytań związanych z polityką -> wystarczy oglądać telewizję i przeczytać dział historii Polski po 1989 r. - myślę, że raz - i wszystko powinno być napisane. To nie były trudne rzeczy.
Jeśli tak bardzo Was przeraża to co mieliście na maturze, to naprawdę odradzam startowanie na studia, skończcie lepiej jakąś szkołę policealną, która da Wam konkretny zawód i kwalifikacje to nie będziecie mieć chociaż problemów ze znalezieniem pracy. Nie każdy musi mieć studia wyższe bo już teraz absolwenci mają problem ze znalezieniem pracy.

Do "Olki" -> to, że miałaś same 5tki w szkole i na koniec z Wosu też, nie oznacza, że rozumiesz. Obserwując Wasze przerażenie dochodzę do wniosku, że powinno się Wam zrobić egzaminy wstępne na studia.

To naprawdę nie były trudne rzeczy, jeśli już teraz robicie wielkie oczy i uważacie, ze matura była trudna to naprawdę - szkoda Waszego i wykładowców zachodu. Jeżeli nie umiecie czytać ze zrozumieniem, przeanalizować wykresu i podać konkretną odpowiedź, która z niego wynika, to czego Wy oczekiwaliście? Obserwuję na uczelni jak młodsze roczniki, czyli niewiele starsze od Was, drodzy maturzyści sobie nie radzą! Sam nie byłem nigdy orłem, jedne rzeczy wchodziły lepiej lub gorzej, były poprawki czasem ale jakoś dało radę szczęśliwie wszystko skończyć.

Dla zdających maturę z historii (a propo - ja zdawałem i WOS i historię na poziomie rozszerzonym) - kupcie póki jeszcze macie kilka dni jakieś dobre repetytorium, przekartkujecie kilka razy podręcznik, zwrócicie uwagę na ilustracje, zdjęcia, osoby, mapy bo inaczej bardzo czarno to widzę.

Powodzenia życzę, mam nadzieję, że na takie banalnie proste rzeczy jak matura z WOSu nie będziecie mówić, że są "trudne". Trudne to są egzaminy na studiach i sesja co semestr. Wasza matura to był banał i śmiech na sali, bez nauki bym podszedł do niej.
[/quote]

Po 5 latach studiów prawniczych łatwo jest tak oceniać, wszystkie egzaminy, które miałeś częściowo były z tym związane, więc to nie był jakiś problem, ja nie powiem że była trudna bo wystarczyło trochę wiedzy, jednak osobiście nie napisałem tego tak jak początkowo zakładałem na 90% z rozszerzonej. Ciekawi mnie tylko czy to samo byś mogł powiedzieć 6 lat temu jak zdawałeś wos.
[quote name='Don' timestamp='1304944201' post='475976']
Może nie będę obiektywny, z racji tego, ze maturę mam już ponad 6 lat za sobą a byłem pierwszym rocznikiem piszącym tzw. "nową". Skończyłem już jeden kierunek studiów, kończę aktualnie prawo i czytając Wasze posty załamuje ręce Waszym poziomem wiedzy.
Matura była BANALNIE PROSTA. Ściągnąłem sobie w PDFie i rozwiązałem w niecałe 15 minut wszystko. Mam do Was pytanie: jak Wy chcecie coś w życiu osiągnąć, skończyć studia etc. jak nie macie PODS... rozwiń
Avatar
inny / 9 maja 2011 o 15:43
0
nic się do matury z wosu nie przygotowywałem, korzystałem z wiedzy którą nabyłem w ciągu 4 lat, nie uważam, żeby ta matura była trudna. Jeżeli dla was była, to mnie również przeraża wasz poziom wiedzy. O.o Spokojnie można było ją napisać bez przygotowania, jeśli ktoś jest rozgarnięty i ogarnia trochę informacji ze świata nie miał z nią problemów. po sprawdzeniu wyników, ja zdałem pozdrawiam
Avatar
Dosia / 9 maja 2011 o 14:46
0
Oj będzie dobrze!
Najgorsze już za nami
A tymczasem
Avatar
xxx / 9 maja 2011 o 14:39
0
na poziomie rozszerzonym byla taka srednia.
tematy wypracowan w porzadku.
pytania byly latwe i trudne ;d
chyba normalne, zalezy co kto sie nauczyl ;P
mysle ze zdam
zalezy jak wypracowanie ocenia, a to poszlo mi w miare dobrze, wiec od tego uzazalezniam swoj wynik, zrodla poszly mi dobrze, gorzej z testem, ale niema sie co zalamywac, zreszta bedzie co ma byc, przeciez to przedmiot dodatkowy.
Avatar
Don / 9 maja 2011 o 14:30
0
[quote name='klocek' timestamp='1304935652' post='475910']
Tak potwierdzam komu na tym zależało żeby byl tak trudny,na co po co !!!

'Poznan'
Też tak uważam. Nie był łatwy WOS a przygotowywałam się do niego.
Równie dobrze mogłam podejść do niego bez nauki.
Na to samo by wyszło.
Na pewno zdałam, ale to nie będzie dobrze zdana matura.

'ona'
Matura była bardzo trudna. Nie wiem dlaczego, ale ktoś bardzo stara się uprzykrzyć życie tegorocznym Maturzystom. Aż się boje pomyśleć co mogą Nam zaserwować na historii ;/

'maturzystka'
zgadzam sie z wami, straszna dali ta mature z wosu probne byly o wiele latwiejsze ;/

'Podkarpacie'
To smieszne co oni zrobili w tym roku z tymi maturami!! ( Przygotowywałam się do tego Wosu i nic prawie tam nie napisałam :oo Jedynie ostatnie zadanie na podstawowym bylo ok, ale calosc - beznadziejna ! ;(( Tylko konstytucja i prawo ;/// nigdzie z taka matura na studia się nie dostane ;( tyle nie przespanych nocy, tyle kawy w moim organizmie tyle nerwów ;(( zalamana jestem ;((((((

'Olka'
Według mnie matura była dosyć trudna, co prawda nie przygotowywałam się na nią zbyt specjalnie ale ze sprawdzianów miałam piątki i na koniec również.. liczyłam na coś prostszego.
[/quote]

Może nie będę obiektywny, z racji tego, ze maturę mam już ponad 6 lat za sobą a byłem pierwszym rocznikiem piszącym tzw. "nową". Skończyłem już jeden kierunek studiów, kończę aktualnie prawo i czytając Wasze posty załamuje ręce Waszym poziomem wiedzy.
Matura była BANALNIE PROSTA. Ściągnąłem sobie w PDFie i rozwiązałem w niecałe 15 minut wszystko. Mam do Was pytanie: jak Wy chcecie coś w życiu osiągnąć, skończyć studia etc. jak nie macie PODSTAWOWEJ wiedzy.

Co do Konstytucji i prawa -> naprawdę mieliście PODSTAWY, każdy kto umie czytać ze zrozumieniem czytanego tekstu rozwiązałby w kilka sekund każde zadanie.

Co do pytań związanych z polityką -> wystarczy oglądać telewizję i przeczytać dział historii Polski po 1989 r. - myślę, że raz - i wszystko powinno być napisane. To nie były trudne rzeczy.
Jeśli tak bardzo Was przeraża to co mieliście na maturze, to naprawdę odradzam startowanie na studia, skończcie lepiej jakąś szkołę policealną, która da Wam konkretny zawód i kwalifikacje to nie będziecie mieć chociaż problemów ze znalezieniem pracy. Nie każdy musi mieć studia wyższe bo już teraz absolwenci mają problem ze znalezieniem pracy.

Do "Olki" -> to, że miałaś same 5tki w szkole i na koniec z Wosu też, nie oznacza, że rozumiesz. Obserwując Wasze przerażenie dochodzę do wniosku, że powinno się Wam zrobić egzaminy wstępne na studia.

To naprawdę nie były trudne rzeczy, jeśli już teraz robicie wielkie oczy i uważacie, ze matura była trudna to naprawdę - szkoda Waszego i wykładowców zachodu. Jeżeli nie umiecie czytać ze zrozumieniem, przeanalizować wykresu i podać konkretną odpowiedź, która z niego wynika, to czego Wy oczekiwaliście? Obserwuję na uczelni jak młodsze roczniki, czyli niewiele starsze od Was, drodzy maturzyści sobie nie radzą! Sam nie byłem nigdy orłem, jedne rzeczy wchodziły lepiej lub gorzej, były poprawki czasem ale jakoś dało radę szczęśliwie wszystko skończyć.

Dla zdających maturę z historii (a propo - ja zdawałem i WOS i historię na poziomie rozszerzonym) - kupcie póki jeszcze macie kilka dni jakieś dobre repetytorium, przekartkujecie kilka razy podręcznik, zwrócicie uwagę na ilustracje, zdjęcia, osoby, mapy bo inaczej bardzo czarno to widzę.

Powodzenia życzę, mam nadzieję, że na takie banalnie proste rzeczy jak matura z WOSu nie będziecie mówić, że są "trudne". Trudne to są egzaminy na studiach i sesja co semestr. Wasza matura to był banał i śmiech na sali, bez nauki bym podszedł do niej.
[quote name='klocek' timestamp='1304935652' post='475910']
Tak potwierdzam komu na tym zależało żeby byl tak trudny,na co po co !!!

'Poznan'
Też tak uważam. Nie był łatwy WOS a przygotowywałam się do niego.
Równie dobrze mogłam podejść do niego bez nauki.
Na to samo by wyszło.
Na pewno zdałam, ale to nie będzie dobrze zdana matura.

'ona'
Matura była bardzo trudna. Nie wiem dlaczego, ale ktoś bardzo stara się uprzykrzyć życie teg... rozwiń
Avatar
sylwia / 9 maja 2011 o 14:26
0
[quote name='nika' timestamp='1304938816' post='475940']
zgadzam się z wami , ta matura była beznadziejna i trudna, mimo że troche czytałam. na 100% mam niezdaną
[/quote]

nic dziwnego że matura z WOSu była dla Ciebie trudna jak piszesz że na 100% masz niezdaną ! jest to przedmiot dodatkowy nie da się tego nie zdać !!